Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
H.M.S. Victory
M1:200
zobrazení: 1729
známka: 2.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
31.07.2020: Redakční dovolená

První srpnový týden (a nejspíš i ten druhý) budou veškeré redakční práce pozastaveny. Zítra se spolu ještě setkáme na Lužinách, ale pak nás čeká dovolená. Snad zasloužená, ale nemějte obavy, web poběží jako doposud, jen nikdo nebude odepisovat na zaslané e-maily.


23.07.2020:

Břehy u Přelouče hostí plachetnice NSS, a proto nebudeme do neděle číst došlé e-maily. Všem hezký zbytek týdne!

 

 Archiv novinek


Web

Zlepšovací návrhy k budoucí podobě MoNaKa

V minulých týdnech jsem zaznamenal několik podnětů, co by bylo dobré na MoNaKu změnit. Zkusím je shrnout.

1. Pozvánky
Mezi články čas od času zařadím pozvánku. Minimálně z poloviny jde o akce, které spolupořádáme. Pozvánky na tyto akce budu vkládat i nadále mezi články a zároveň je pár dnů po konání akce přesouvat do archivu, aby mezi výpisem článků nepřekážely (Lužiny, Písek, Vyžlovka či PMHL). Akce jiných pořadatelů budu od této chvíle vkládat jen do pravého sloupečku, popř. formou banneru, nebude-li se jednat alespoň o mistrovství Evropy.

Pozvánka, vydaná jako článek, se záhy po vydání dalších 5 článků dostává na druhou stránku, a tak je potřeba jí nějak zviditelnit na té úvodní. Myslím, že pořadatele pravý sloupeček bohatě uspokojí.

2. Reportáže
Nelze přehlédnout stížnosti na časté reportáže, kterými se to na MoNaKu od jara do podzimu hemží v nemalé míře. Nevydávat je vůbec, bych považoval za zločin. Lze však podobně jako u pozvánek na proběhlé akce zařídit, aby se po nějaké době nevypisovaly mezi ostatními články, ale byly dostupné jen přes levé menu pro výběr kategorií článků. Jelikož bych to činil ručně, nebyla by ta lhůta pevná. Předpokládám, že bych na to usedl jednou za měsíc a „zneviditelnil“ přes měsíc staré reportáže.

3. Redakční rada
Když už dospěji k tomu, že vydám nějaký technicky zaměřený článek, většinou se to neobejde bez výtek některých čtenářů, že v textu něco chybí, něco je zcela špatně a něco přebývá... Vždy po takovém ataku dotyčnému slíbím, že budu editaci článků věnovat větší pozornost, ovšem nakonec to skončí tím, že odstraním zjevné překlepy a článek vydám.

A jiné to se mnou nebude. Už proto, že mé praktické modelářské zkušenosti nejsou dvakrát velké. Vyslyším tedy volání po vzniku jakési redakční rady, která by s autorem článku probrala případné doplnění textu ještě před jeho publikací. Zatím jsem se na takovéto spolupráci dohodl se Svatoplukem Hubáčkem alias SH. Pokud máte o podobnou činnost rovněž zájem, dejte vědět, v jakém modelářském odvětví si na případnou korekci textu po odborné stránce troufáte.

Pokud autor článku k odborné korekci souhlas neudělí, bude článek vydán pouze s jazykovou úpravou.

4. Šířka webu
Šířka hlavní stránky MoNaKa je dána úvodním bannerem, který má 908 px na šířku. Po bocích se pak zobrazuje oranžová plocha. Nastavená šířka se od roku 2007 nezměnila, zatímco rozlišení Vašich monitorů ano. Následkem toho u některých jedinců může šířka postranních oranžových ploch převýšit šířku malých informačních sloupečků, což není zrovna ideální. Naskýtá se otázka, zda nenastal čas naše rozlišení zvýšit? Navrhuji na 1200 px. Co Vy na to? Pokud nejste proti, ponechal bych šíři samotných článků a rozšířil jen boční sloupce. Proč? Protože rozšířením sloupce s články by se rozházelo obtékání textu kolem obrázků u doposud publikovaných článků. Druhým důvodem může být, že čím kratší je řádka, tím lépe se při čtení hledá ta následující.

Málem bych zapomněl na jednu podstatnou věc: Aby bylo možné šířku roztáhnout, musel by někdo šikovný předělat náš úvodní banner. Koneckonců pro graficky zdatné jedince by se toho našlo více...

5. Návštěvnost DF vs. webu s články
Někteří návštěvníci sledují jak dění v diskuzi, tak hlavní stránku. Jiní jen hlavní stránku. Nabízí se tedy otázka, zda před několika lety zamýšlený záměr převodu některých témat z DF na články, ke kterému nakonec nedošlo, nebude zbytečným mrháním energie? Osobně bych raději napnul síly jiným směrem, ale nechám se přesvědčit o opaku.

6. Různé prohlížeče nerovná se stejné zobrazení
Jako webmaster jsem na baterky. Už roky jedu jen přes Firefox a jen tu a tam nahlédnu, jak MoNaKo vypadá v Exploreru. Bohužel jsem zůstal u IE 9, novější verzi se mi dvakrát istalovat nechce... Dnes se mi SH pochlubil, co se mu ukazuje v IE 10 (viz obrázky níže). Polil mě studený pot a snaha o učinění nápravy. Zatím se kýžený výsledek nedostavil, proto omluvte zhoršené podmínky při používání novějších verzí Exploreru.

Obrázek v článku Obrázek v článku
Takhle nás vidí uživatelé IE 10 - úvodní banner a nutnost odrolovat nejméně jednu obrazovku, než se ukáže požadovaný obsah.

7. Redakční systém
Od roku 2007 běžíme na redakčním systému phpRS. Jeho hlavním kladem je, že je česky. Nevýhodou to, že má v dnešní době minimální podporu vývojářů. Ale to se od roku 2010, kdy jsem MoNaKo převzal po Kebovi, nezměnilo. Zatím tedy změnu nechystám.

Závěr
Reagujte, prosím, v komentářích pod článkem. V ojedinělých případech se můžete obrátit i na e-mail:
wwwmonako@seznam.cz

V minulosti jsem zde nalezl pár spolupracovníků pro převod článků do HTML. Bohužel zakrátko ze spolupráce zase sešlo. Nyní nastala doba, kdy bych šikovného a hlavně dlouhodobého spolupracovníka uvítal jako sůl.

Děkuji.

Za MoNaKo ladous Na začátek článku

Autor: Ladislav Douša (ladous) | Vydáno dne 31. 01. 2014 | 4670 přečtení
Počet komentářů: 19 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euWeb -> Zlepšovací návrhy k budoucí podobě MoNaKa
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence