Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Chyby při plaňkování - 1
Na dvou obrázcích jsou vidět díry v plaňkování - dalo by se to zatmelit (ani by to nebylo vidět), ale řekl jsem si, že když už to je
zobrazení: 2354
známka: 3.67
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Reportáže 2011

Zimní Lužiny 2011 - 10 let s MoNaKem

Úvodní obrázek článku Právě dnes, v neděli 13. listopadu 2011, je tomu deset let, co Keba spustil MoNaKo. Pokud zdejší články čtete pravidelně, tak jistě víte, že jsme oslavy přesunuli k vodě. Tam totiž lodní modeláři, kteří se na MoNaKo vracejí nejvíce, pobývají nejraději. Pomyslnou akcí oslav se staly Zimní Lužiny 2011, jež se odehrály u Horní nádrže v Praze na Lužinách v sobotu 5. listopadu od 14:00 h.

U vody na nás čekal avizovaný nižší vodní stav, který byl způsoben nedávným výlovem. Nechtěl jsem nechat nic náhodě a dovezl skromné molo, aby vzácní modelářští hosté, které jsem pozval, neohrnuli nad pražskou nádrží nos. Počasí bylo s ohledem na roční dobu ucházející - sice pod mrakem, ale bez deště. Jen majitelé plachetnic, kteří byli díky dlouhým kýlům nejohroženějším modelářským druhem na přes metr upuštěné Horní nádrži, by si zajisté zasloužili více větru.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Nový kolesový parník Kiawanda Jiřího Voráčka

Pára útočí
Jako první se ukázal Jiří Voráček s parníkem Kiawanda, který volně vychází ze své předlohy, jak je u Mistra zvykem. Kolesový parník doplňuje pohon lodní vrtulí. Jelikož šlo o první plavbu 30kg kolosu, bylo nutné pečlivě sledovat čas. Nakonec se ukázalo, že vydrží jet deset minut, což je dobrý předpoklad pro příští soutěžní sezónu. Přestože Jiří Voráček agitoval u dalších parníkářů, dorazil jen Ivan Hořejší s parním člunem CharlieBranžež, nejmenší plachetnicí, která na Lužinách byla.

Obrázek v článku Obrázek v článku
Tajná plachetnice, se kterou přišel MB/RomanT a paroplachetní flotila Ivana Hořejšího.

Díky přítomnosti páry jsem se dalším modelářům a modelům příliš nevěnoval. Jedno vím jistě: LegendSpringera, své dva modely, jsem na vodu vůbec nepoložil. U Legend jsem se po incidentu, kdy BohoušMonikou najel uprostřed nádrže na mělčinu, zalekl, že bych jistě dopadl podobně, neboť Legend má větší ponor. A Springer už je dosti omlácený na to, abych jej mezi dalších dvacet modelů na vodní hladině před kolemjdoucími pouštěl.

Obrázek v článku Obrázek v článku
MB/RomanT přivezl též korvetu Naděžda a torpédový člun.

Hojná účast
Naštěstí, jak už jsem naznačil, přišli s modely jiní. Skromný odhad mi říká, že nás mohlo být na dvě desítky, přičemž modelů lodí bylo u vody či na vodě na třicet, započítám-li i létající Enterprise, se kterou dorazil Skřet.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Bohoušova Monika měla namále, když svým kýlem uvízla na mělčině. Menší plachetnice neměly, až na slabý vítr, problém.

MB/RomanT přivezl celou plejádu modelů. Kromě korvety Naděžda to byly torpédový člunplachetnice, jejíž jméno jsem přes veškerou snahu z autora nedostal. S plachetnicí bez plachet dorazil Michal Fuchs. Jednalo se o HMS Princess Royal, kterou častěji najdeme jako statický model. O pohon se musel postarat elektromotor.

Obrázek v článku Obrázek v článku
Kebovo Meskalero sice nevystřelilo, zato nouzově zachraňovalo jiné modely.

To se pomalu dostávám k výčtu modelářů, jejichž jména a modely neznám. Je potěšitelné, že jich bylo hodně - nejméně polovina z přítomných. Nejčastěji byly k vidění různé jachty a plachetnice, ale nesmím zapomenout ani na pracovní lodě a remorkéry.

Obrázek v článku Obrázek v článku
Upuštěná nádrž díky štěrkovému břehu nepředstavovala větší potíže, což dokládá i počet modelů na vodní hladině. Vpravo vidíme HMS Princess Royal Michala Fuchse.

Závěr
Nakonec nechyběl Keba se svým Meskalerem, takže i na nějakou pyrotechniku došlo, byť pouze na souši. A to by mohla být ta správná tečka za prvním desetiletím MoNaKa, nemyslíte

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Malý pohled na přítomné modeláře dokládá, že teplo letos už bylo.

Další fotogalerie
Rajče - fotogalerie

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: ladous © 2011

Videosnímek
Videosnímek
 (ladous © 2011)
47 s na serveru YouTube

Pro MoNaKo ladous Na začátek článku

Autor: Ladislav Douša (ladous) | Vydáno dne 13. 11. 2011 | 6258 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2011 -> Zimní Lužiny 2011 - 10 let s MoNaKem
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence