Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
springer - 4
nástavba na Necky se rýsuje....no uznávám, nic moc, ale dělám to mezi chvilkama co chodím přikládat.....takové
zobrazení: 6576
známka: 1.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.09.2020:

Jihočeská televize zavítala o víkendu do Ledenic. Krátká reportáž začíná v čase 7:04. Zdalipak nějaký televizní štáb vyrazí na začínající MiČR lodních maket NS a plachetnic NSS do Jinolic. My tam budeme.


28.08.2020:

K reportáži z Letního Proseka 2020 přibyla fotogalerie od Jiřího Šejvla.

Upozorňujeme zájemce o soutěž Tug Towing Cupu 2020 v Příbrami, že uzávěrka přihlášek je brzy - pro rezervaci ubytování již tuto neděli a pro samotnou soutěž v úterý 1. září!

 

 Archiv novinek


Lodě

Zeearend – 3. část

Po delší době jsem se rozhodl sepsat další pokračování o stavbě mé lodi Zeearend. Minule jsem skončil úspěšnou plavební zkouškou s potáhnutým trupem. Od té doby uplynulo mnoho vody a s modelem jsem již absolvoval docela dost plaveb. Vychytal jsem některé dětské nemoci, jako např. vibrace, kryt hřídele bránící stříkání vazelíny v trupu, a taky hluk. Model již působí mnohem kultivovaněji, ale i tak se mi vždy při týrání agregátu vybaví heslo Thomassa Marinettiho: Řvoucí automobil je krásnější než Niké Samothrácká.

Paluba, Bort
Jako další věc jsem musel nalepit palubu. Z lamitecu jsem objednal desku laminátu 0,76mm. Přesně na začátku prázdnin se před chalupou objevila bílá dodávka kurýrní služby a usměvavý chlapík mi podal rozměrný, ale tenký balík. Celý rozjařený jsem jej rychle odnesl domů, s krásnou vidinou prázdnin strávených v garáži, s rukama usmolenýma od epoxidu a zaprášenýma od pilin laminátu. Jestli si pamatujete, tak než jsem potahoval boky trupu, tak jsem si udělal balzovou šablonu paluby. Tu jsem vytáhl ze skříně a jal se překreslovat lihovkou tvar na laminát. Posléze jsem palubu vystřihl nahrubo nůžkami a obrousil do finální podoby. Vzhledem k tloušťce laminátu se velmi pěkně stříhá a brousí. Ještě zbývalo vyříznout otvory pro přístup do trupu ve tvaru nástavby. Po zdrsnění obou stran šmirglem byla paluba připravena k nalepení.

Ještě před samotným vlepením bylo ale nutno udělat něco, na co bych palubu přilepil. Samotné žebra se ukázaly jako nedostačující a paluba se prohýbala. Proto jsem na zádi a na přídi, kde už nezasahoval středový otvor, udělal jakýsi rošt ze smrkovích hranolků, který palubu podpírá.

Ačkoliv šlo vše rychle a hladce, narazil jsem na jeden problém. Originál nemá nikde kolem hřídelí kormidel žádný poklop nebo kryt, prostě cokoliv čím bych se dostal ke kormidlům. Tento přístupový otvor jsem ale považoval za nezbytnost. Kormidla je přece jenom třeba čas od času seřídit a promazat. Nemluvě o tom, když by se něco pokazilo nebo poškodilo. Středovým otvorem byla totiž oprava nemyslitelná. Navzdory originalitě jsem se tedy rozhodl udělat otvory i na zádi. Co nejmenší a aby tam co možná nejvíce zapadly. Jsou nízké, jen s úchyty a panty a v otvorech jsou natěsno kvůli vodě.

Nyní už mi nic nebránilo v nalepení paluby. Lepili jsme ji ve třech, s taťkou a bráchou, pěti minutovým epoxidem. Zatížil jsem ji pak vším, co bylo po ruce.

Po zaschnutí přetmelit a přebrousit spáry, slícovat je do roviny a mohl jsem vyrobit límec. Ten je opět z laminátu, z pásků asi 1cm širokých. Postupně jsem je vlepoval z vnitřní stravy otvoru a celý jej tak obešel dokola. Pro zvetšení lepené plochy ( při nasazování kabiny bude límec přece jenom namáhán ) jsou spoje podlepeny smrkovou lištou a úhly zality epoxidem. Nyní jsem považoval celou palubu za hotovou a vrhnul jsem se na bort. Před vlastním utvářením bortu bylo nutné udělat jeho vzpěry. Ze všeho nejdříve jsem si podle plánu překreslil na palubu jejich rozmístění a na tyto místa vlepil podstavce vzpěr, malé laminátové obdélníčky.

Pak přišla celkem náročná a zdlouhavá práce. Podle vytištěné šablony jsem z kousků laminátu vypiloval vzpěry a poté je přesně upravil a dopiloval na své místo. Takhle jednu po druhé, všech 24 vzpěr. Hotové výrobky jsem si označil a uschoval do krabičky. Podle plánu jsem na nekompletní bort překreslil otvory pro odtok vody a kotvící lana, tři a tři na každé straně. Nejprve jsem do balzy ostrou žiletkou vyřízl obdélník a ten jehlovým pilníkem přesně dopiloval a zakulatil.

Když byly otvory hotovy, tak jsem zdrsnil a na svá místa vlepil vzpěry, opět epoxidem. Po zaschnutí epoxidu jsem bort nahrubo obřízl podle vzpěr a pak přesně zapiloval do roviny s hranami vzpěr. Z laminátu jsem si připravil „obdélníky“ ve tvaru vrchní části bortu s přesahem. Tyto jsem pak postupně epoxidem lepil ke vzpěrám a dolní části bortu. Když bylo vše na svém místě, tak jsem vzal desku s nalepeným šmirglem a zarovnal jsem nejdřív spoj dvou částí a pak vrchní hranu. Tak aby byla zarovno se vzpěrami.

Poté jsem si nachystal proužky laminátu a ty jsem postupně od přídě dozadu pokládal na vrchní hranu bortu a vzpěr.

Teď už nezbývalo než dopilovat otvory, které zasahují do vrchní části a celek vytmelit a vybrousit. Nakonec mě ještě napadlo nasimulovat „housenku“ sváru mezi vrchní a spodní částí bortu. Na fotkách byla celkem výrazná. Vzal jsem tedy tenký drát, nastříhal z něj kousky pasující mezi vzpěry, a epoxidem nalepil na své místo. (Na obrázku už je bort po nástřiku plničem, bohužel nemám jiné ).

Ještě jsem dodělal stabilizátory na dně trupu. Ploutvičky jsou z překližky, olaminované a obroušené. V jejich půdorysné ose jsem vyvrtal dva otvory a do nich vlepil ocelové dráty dlouhé tak, aby asi půl centimetru vyčuhovaly. Dva otvory s tou samou roztečí jsem vyvrtal do trupu a dráty ploutvičky jimi prostrčil. Vše je opět lepeno epoxidem a zevnitř trupu „uzamknuto“ dřevěným hranolkem.


Tímto jsem považoval hrubou stavbu trupu za hotovou a mohl jsem jej nastříkat. Závěrem se ještě omlouvám za kvalitu některých fotek, ale při práci je občas celkem frmol a jsem rád, že to stihnu ve volné chvíli vyfotit aspoň takhle. Navíc pořídit kvalitní makro s mým prehistorickým fotoaparátem je taky celkem kumšt.

Povrchová úprava
Nástřik celé lodi je prováděn akrylovými autolaky zn. Motip. Jelikož bohužel nedisponuji kompresorem ani pistolí, jsem odkázán na spreje. S Motipem jsem již několikrát dělal a na modely spokojenost. Pěkně se s nimi dělá, rychle schnou, nic nerozleptají a jsou levné. Taky pěkně voní ?. Nevýhodou je nižší blyštivost a lesk, neodolnost vůči všemu agresivnějšímu, mechanická neodolnost. Neduhem všech akrylátů je taky provozuschopnost nad 20°C, takže žádná studená garáž. I přes název autolak bych si s tím teda auto nenastříkal ani omylem…Na nenáročné a opečovávané modely však plně dostačují a jsou všem dostupné. Vyrazil jsem tedy na náměstí a domů přinesl plnou igelitku sprejů. Velká akce mohla začít. Celý trup jsem nejprve naposled přebrousil P800 a stříkl plničem. Maximální spokojenost. Při práci se spreji a obecně s barvami, je plnič prakticky nezbytnost. Ukáží se případné nerovnosti, povrch se nádherně sjednotí, zajistí nejlepší podklad pro barvu a hlavně: bez plniče barva vůbec nekryje a je třeba mnoho vrstev! Já mám na něm ale nejvíce rád, že jak vypadá předmět před nástřikem hnusně a usmoleně, tak po aplikaci plniče jsem s prací mnohdy velmi spokojen?

Opět jsem trup lehce přebrousil P800 a dal druhou vrstvu. Posléze přišla na řadu zelená, přesně „zelená friska“. Trup jsem zamaskoval maskovací páskou a dal mu zelený kabátek. Opět dvě, tři vrstvy, jak kde. Teď zamaskovat a stříknout pruhy na boku, nejprve bílou a pak do barvy. Nyní už zbývá jen dno na červeno, odstín „červená paprika“. Vše bez výraznějších komplikací s mi sympatickým výsledkem. Jen jsem musel občas některá místa poopravit a stříknout vícekrát. Nakonec až bylo hotovo, jsem palubu přebrousil P1000 pod vodou a pěkně jí vyhladil.

Ještě bych závěrem podotknul, že je dobré stříkat v teplém ale také suchém místě. Jinak sprej chytne na povrchu „suchou mlhu“, což nevypadá nejlíp. Celkově se potom s barvou nedělá dobře a také je dobré dát po nástřiku trup třeba na kamna ( ne DO kamen ani na plotnu ? ) nebo na topení. Tímto je povrchová úprava trupu hotova a v příštím díle se vrhnu na stavbu nástaveb a některých drobností.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Lucky Na začátek článku

Autor: Lukáš Jančar | Vydáno dne 01. 02. 2009 | 11707 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Zeearend (31.12.2010)
Zeearend – 2. část (29.05.2008)
Zeearend – 1. část (24.04.2008)


Lodě -> Zeearend – 3. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Jablonec 2019: Poprvé s plachetnicemi Footy
29. 09. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence