Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
SMS König
Původně statický model od ICM jsem upravil tak, aby mohl jezdit na vodě.
zobrazení: 2554
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Lodě

Z loděnic parníkáře v roce 2015

Úvodní obrázek článku Nějak jsem dostal psavou náladu, protože se blíží zamykání vody a to je problém na půl roku... Taky bych chtěl říct, že ta pára vždycky není jen legrace, ale nekončící řada problémů, a když to nakonec dopadne dobře, tak jsem rád, ale není to tak pokaždé.

Nuže, měl jsem s těmi svými parníčky za ten rok zase trochu problémů - takže je sepíšu, já se psaním odventiluji a vy si to třeba přečtete a jak se říká, problém sdílený je poloviční, ale radost dvojnásobná... třeba to pomůže.

No, samozřejmě, číst to může jen ten, koho to zajímá.

Tenhle rok byl tak nějak zlomový.

Začalo to honičkou s výrobou závodních lodí na MS, kterým říkám Borkumy, protože jsou na trupech lodi Borkum, ale v mém provedení to může být cokoliv, takže se podívejte na obrázky.

Lodě jsem nazval podle korvet, s kterými jsme jezdili sezonu předtím.

Ladous dal adeptům na závodníky na MS ultimátum oznámit, kdo s čím pojede, do poloviny února a já neměl prakticky nic, ale rozhodnul jsem se pro ně a tak to začalo.

Postavit dvě lodě za 4 měsíce je docela zápřah. Podle mého názoru manželčina loď se mi povedla víc - určitě je rychlejší a obratnější než moje, je víc „vodovzdorná“ s vyšší přídí, ale soudci byli jiného názoru.

Obrázek v článku
Mančelčin Borkum Sněhová vločka

No, nechci se o tom víc rozepisovat, je to za námi.

S loďmi jsme jezdili celou letošní sezonu a dá se říci, že „zrály jako víno“. Nakonec jsme s nimi dokázali strefovat i tu prokletou „dvanáctku“ a to je co říct. Opravdu už mizerně vidíme, ale, i s dobrými jízdami jsme byli pořád poslední - hodnocení v Sedlejově nás odsoudilo na poslední místa.

Ale při tom maratónu jsem stavěl i další lodě-teď naposledy maličký a krátký Steam Ship No.41 jsem postavil (za 14 dní) ze staré strojovny na trupu tvaru pramice - sice se na jediných závodech ve Stupavě nijak neprosadil, ale mohu s tím jezdit a na příští Vyžlovku, prostě mám i malou loď - uvidíme.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Prám - parní loď č. 41

Krom normálních Borkumů jsem si objednal i prodloužené o 10 cm, ale jejich délka nepřesáhnula 99,5 cm, takže se „vejdou“ do metru a co najedou, to budou mít. Neplatí na ně žádný přepočet délky a to je dobré. Lodě délky 1 metr jsou základ výpočtu, který tak nějak „solí“ delší a rychlejší lodě, ale myslím si, že nám to nijak nevadí... prostě je to tak.

Takže první prodloužený Borkum s osciláčkem a dlouhým stojatým kotlem jezdil už v květnu v rakouském Au, ale tam jsem byl asi 7. - loď byla tak nová, že jsem s ní jel poprvé až tam a výsledky nic moc.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Prodloužený Borkum s turbinkou, šoupátkovým strojkem a osciláčkem

Takže jsem tuto loď osadil během léta asi 3 jinými kotli a stroji, až jsem konečně našel optimální variantu. Vždy všechno rozházet, udělat nové přívody od stroje ke kotli z mědi, a to celkem 3x... jsem blázen.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Prodloužený Borkum s dlouhým kotlíkem a šoupáčkem 2x15 mm, se šoupáčkem 2x16 z Vločky a s dlouhým kotlíkem a se šoupáčkem 16 mm a válcovým kotlíkem

Naštěstí mám asi 15 funkčních lodí, a tak mohu libovolně přehazovat a rozebírat...

Obrázek v článku Obrázek v článku
Prodloužený Borkum s kotlíkem z Česmy a s osciláčkem 16 mm a poslední varianta prodlouženého Borkuma se šoupáčkem a s kotlíkem z Duilia.

Obrázek v článku Jen pro informaci obrázek se strojem v korvetě manželky - opravdu tam byl, ale loď s ním byla přetížená a tak jsem do ní dal menší a lehčí osciláček a vysokootáčkový šoupáček šel do prodlouženého Borkuma jménem Snowflake I.

No, druhý Borkum je konečně též nahrubo hotov - přes zimu to mohu „pilovat“, aby na příští sezonu byla lodička připravena též. Starý kotlík z lodi Česma a šoupátkový stroj 2x15/20 zelené barvy - při tlaku 0,6 Atm to jede docela dobře.

Obrázek v článku
Druhý prodloužený Borkum - kotlík z Česmy a s šoupáčkem 2x15

No a hlavní práce za celé léto - stará loď Česma, co plula naposled na ME v Moskvě 2004 a byla tam docela dobrá (první místo) se na Vyžlovce pyšnila turbinovou strojovnou. Díky tomu, že druhý turbinář Petr Stejskal prostě nepřijel, jsem byl první... Moc rychle mi to nejede, ale pro tu radost to stačí.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Česma se šoupátkovým strojkem 2x18/24 a s osciláčkem a velkým kotlíkem

Ale to nestačilo - vzal jsem její starý oscilační strojek a přidal mu kuželový převod a řetízek vzhůru na hřídel koles a byla z toho docela dobrá strojovna též - viz obrázek v bazénu... Nemám obrázky na rybníku, ale určitě by to plavalo i tam.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Česma s kolesovou strojovnou a poslední varianta Česmy s šoupátkovým strojkem 2x16/24 mm

Ale to nebylo všechno, tato loď vystřídala asi 4 strojky: oscilační 2x16/24, šoupátkový 2x15/20, šoupátkový 2x18/24 a nakonec šoupátkový 2x16/24 z lodě Duilio. Vždycky všechno rozebrat, přeházet, znovu spojit - stálo mně to asi 2 metry Cu trubiček na propojení a půl kila cínu, ale plave to docela dobře. Nejlépe se strojkem 2x18/24, ale ten jsem dal zase do lodi Duilio - s touhle lodí budu na Vyžlovce „dýchat“ na záda Mírovi Šrámkovi s Renownem.

Všechny strojovny, co jsem zmiňoval(turbina, kolesa a na šroub s šoupáčkem), „pasují“ do lodi a mohu je přehazovat na zalepené úchyty v lodi bez problémů, takže mohu ušetřit místo v autě.

Ještě musím napsat, že dva dni před Stupavou jsem do Česmy dal šoupátkový strojek z Duilia, ale ufukovaly mu šoupátka a tak jsem ve čtvrtek ráno stál v 07:00 před Feronou Holešovice na kulatinu 7 mm a dělal přes den nová těsnější šoupátka, do večera je osadil, v pátek ráno zabudoval a odpoledne přijel Petr a jeli jsme do Stupavy... Nic moc jsem tam nenajel, ale pro mně to bylo i tak vítězství. Loď plula a nikdo nepoznal, že jsem s ní předtím neujel na Lánech ani metr...

No a poslední Duilio - asi tři jiné kotlíky a stroje, ale nakonec jsem našel optimální sestavu a lodička pluje docela dobře, jak říkám, dýchat na záda Mírovi bude moje radost.

Obrázek v článku Obrázek v článku
Duilio se šoupáčkem 2x16 a s dlouhým kotlíkem a se šoupáčkem 2x16 a s kotlíkem ze Sněhové vločky

Ještě jsem vyhodil ze své korvety Cínie strojovnu, protože v korvetě manželky je teď znovu oscilační strojek, takže jsem tam dal krátký válcový kotlík, mnou vlastnoručně opravený a oscilační strojek, co byl předtím v prodlouženém Borkumovi v Rakousku, jen pro informaci, aby se to nepletlo...

Kvůli tomu jsem musel vyříznout větší otvor do paluby, aby to tam vůbec šlo, no, uvidíme.

Tahle loď měla šoupátkový stroj taky, nakonec jsem ho „naučil“ pracovat taky docela dobře, ale obě korvety byly s šoupátkovými strojky opravdu přetížené a navíc na novou sezonu chci, aby obě naše lodě měly podobné strojovny, protože by manželka měla méně bodů za jednodušší strojovnu než já a to by nebylo dobré pro klid v rodině.

Korvety budou potřeba, protože s Borkumy bychom se ani do reprezentace nedostali - skončili jsme letos na 6. - 8. místě.

Do toho pomáhat Petrovi Stejskalovi s jeho loďmi, opravovat průběžně moje ničemnosti a byla z toho docela velká honička, ale, jsem spokojen.

Učím se svářet plynem, opravil jsem si asi 3 kotle, ale nějak mě vzaly záda při sezení zkroucený nad svařovaným výrobkem, snad to přejde, ale jsem už docela starý a moc to nepřestává - uvidíme.

Ještě musím vyrobit přes zimu lepší kolesák, protože Vltava sice pluje, ale je pomalá a nízká a Petrovi s jeho Dantonem prostě nemohu stačit. Vše je v běhu. Velká Kiawanda zabírá moc místa v autě a rychlý parník Black Bird zase není podle opravdové lodi - nemám to snadné.

Petrova loď je 1:30, a tak musím postavit něco podobného, aby se daly na vodě porovnávat.

Obrázek v článku
Tohle způsobilo můj lumbální ústřel...

Určitě se zase svěřím s pracemi na nové lodi.

Závěr
No, tak jsem se vypsal, trochu si ulevil a mohu zase do práce.

Fotogalerie
Fotogalerie

Foto: Jiří Voráček © 2015

Pro MoNaKo Jiří Voráček Na začátek článku

Autor: Jiří Voráček | Vydáno dne 11. 11. 2015 | 4468 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Parní Vyžlovka 2020 na Gradu (24.10.2020)
Parníkář slaví 75 let (26.01.2020)
Jaká byla Stupavská para 2019? (01.12.2019)
Parní Vyžlovka 2019 byla poprvé na Gradu (17.06.2019)
Stupavská para 2018 - boj s listím (02.12.2018)
Parní Vyžlovka 2018 se povedla (28.06.2018)
Oprava a přestavba dvouválcového parního strojku (21.12.2017)
Pár rad stavitelům parních lodí: Kotlíky (12.11.2017)
Stupavská para 2017 (03.11.2017)
Pár rad stavitelům parních lodí (08.10.2017)
Začátečník vyrábí reverzaci pro šoupátkový parní stroj (28.08.2017)
Začátečník vyrábí druhý parní stroj (10.08.2017)
Parní Vyžlovka 2017 - jak jsme málem zmrzli (18.05.2017)
Parníkáři otevřeli vodu ve Stupavě 2017 (26.03.2017)
Z dílny parníkáře v zimě 2016/2017 (20.02.2017)
Paroloď Petra Machaty (18.12.2016)
Stručná správa zo Stupavskej pary 2016 (11.10.2016)
Parní Vyžlovka 2016 konečně bez katastrof (21.04.2016)
Začátečník staví parník na benzín (03.04.2016)
Stupavská para 17. 10. 2015 (16.12.2015)
Pára na Modell Hobby Spiel v Lipsku 2015 (06.10.2015)
Bantam Sardines aneb postavte si baf-baf parníček (03.08.2015)
NTM uvádí: 200 let parních strojů v Čechách (24.06.2015)
Parní Vyžlovka 2015 - a přece hořelo... (09.06.2015)
Z loděnic čerstvého sedmdesátníka (06.02.2015)
Gratulace k 70. narozeninám Jiřího Voráčka (26.01.2015)
Slunečné Kúcanské Kúty 2014 (26.11.2014)
Parníkář vzpomíná na potopené parníky (05.11.2014)
Muzeum parních strojů v Hradci Králové (11.06.2014)
Parní Vyžlovka 2014 - souboj s rozbouřeným mořem (21.05.2014)
Parníkář radí začátečníkům: IV. Jak vyrobit turbínu (10.04.2014)
Peripetie s kolesovým parníkem Triton ještě jednou (24.01.2014)
Peripetie s kolesovým parníkem Triton (21.01.2014)
Parní veletrh Echtdampf-Hallentreffen 2014 v Karlsruhe (14.01.2014)
Der Seekadett s turbinou a na elektromotor (11.01.2014)
Proč se Tollman II potopil a proč ho nahradí Kiawanda? (16.12.2013)
Kúcanské Kúty 2013 - první parník potopen (23.11.2013)
Parní Vyžlovka 2013 - jaký byl 10. sraz parníkářů? (06.05.2013)
Parníkář radí začátečníkům: III. Jednoduchý oscilační parní strojek (08.02.2013)
Výroba kotlíku pro Viktorku a Bertíka (15.01.2013)
Parníkář radí začátečníkům: II. Tvorba kotle v domácích podmínkách (07.01.2013)
Kniha Parní lodě I. (05.01.2013)
Parníkář radí začátečníkům: I. Základní části parní strojovny (03.09.2012)
Austria Cup 2012 v Au an der Donau (17.05.2012)
Vyžlovka 2012 a největší námořní katastrofa od potopení Titanicu (30.04.2012)
Popis úpravy jednoduchého kotle (13.02.2012)
Výroba objímek na excentry k parnímu strojku (01.02.2012)
16. Echtdampf-Hallentreffen 2012 - parní veletrh v Karlsruhe (22.01.2012)
Výroba excentrů k parnímu strojku (05.01.2012)
San Julian, Viktorka a Bertík a Lucifuk - pára ze Slovenska (26.10.2011)
Lipský veletrh Modell Hobby Spiel 2011 (15.10.2011)
Jaká byla Vyžlovka 2011? (03.05.2011)
Racek - přestavba parního člunu (30.03.2011)
Parní veletrh v Karlsruhe 2011 (21.01.2011)
Parní nadšenec na MHS Lipsko 2010 (14.10.2010)
Další pokus o parní turbinu (05.10.2010)
Nábřeží paromilů 2010 (02.09.2010)
Parní turbinová loď Grey Goose (09.03.2010)
Racek II (27.09.2009)
Výletní parníček (03.08.2009)
Racek s parní turbinou (13.06.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - pošesté aneb návštěva u pana Spurlocka (15.04.2009)
Netolice 2008 - aneb malé povídání o páře (03.06.2008)
Závody v rakouském Au an der Donau (16.05.2008)
Vyžlovka 2008 (20.04.2008)
Můj první parní samohyb (28.10.2007)
Upperlandské loděnice zahájily stavbu remorkéru Austria (10.09.2007)
Puf-Puf parníček plecháček (30.07.2007)
Parníček Der Seekadett (01.06.2007)
Start parníků v Au u Linze (16.05.2007)
Můj první parník (28.01.2007)
Můj model Ned Kelly (14.01.2007)
Model služebního člunu bitevní lodi Renown (08.01.2007)


Lodě -> Z loděnic parníkáře v roce 2015
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence