Taková zdánlivá maličkost „ZÁCHRANNÝ KRUH“, ale přeci to, co občas může zachránit lidský život. U nás na ně moc často nenarazíte, ale například v Anglii je potkáte u každé větší louže, třeba i parcích. A nikdo je tam kupodivu neukradne, což u nás jaksi nepřipadá v úvahu. Ale mně jde o stejné zařízení, ovšem na jiném místě - lodi. Třebaže pokrok jde kupředu, tento, dá se říci archaický prostředek, má stále své místo na zábradlích, bortech nebo nástavbách lodí.
Coby mlaďoch jsem byl přesvědčen, že aby to plavalo a ještě udrželo chlapa nad vodou, to musí být co nejlehčí. Ovšem když jsem kruh poprvé vzal do ruky, překvapila mne jeho váha - hmotnost (pro hnidopichy). Pak mi došlo, že je potřeba určité váhy, aby tím šlo třeba jen ve větru dost daleko mrsknout. No a pak už zbývá doufat, že tonoucího to nevezme po hlavě…Tolik úvodem, aby toho bylo víc (Keba mne platí od znaku …..)
Není to tak dlouho, co tady na MoNaKu se objevil příspěvek jak upravit zakoupený záchranný kruh. Kolega pěkně a názorně popsal tuto úpravu a určitě tím spoustě lidí naznačil cestu. Co ale když se tím koupeným kruhem nevejdete do měřítka a víte, že vám to někdo (třeba i já) při hodnocení omlátí o hlavu a body za stavbu trochu klesnou a zase vyhraje Roman?
V tomto případě máte dvě možnosti, ta prvá je, že si řeknete „Ať mi ti magoři vlezou na záda, stavím pro sebe“, anebo coby opravdový maketář se dáte do výroby detailu v měřítku.
Opět jsou zde dvě možnosti - uděláte jeden vzoreček, z toho uděláte formu a pak již jen „pečete další“ třeba i na kšeft. Nebo uděláte všechny pěkně v ruce. To už je na vás.
Na Stražaku 14 jsou vidět a i v plánu uvedeny 4 kusy záchranách kruhů. Takže kdysi dávno jsem udělal pěkně 4 holá kolečka podle plánu a odložil je do krabičky. Pak jsem se po dlouhé době dostal snad již opravdu do závěrečné fáze a přišla řada i na kruhy. Ke své hrůze jsem, ale zjisti, že na fotografiích, podle kterých stavím a doplňuji původní plán, jsou již kruhy nové. Žádný obandážovaný korek, ale umělohmotný výlisek. Takže jsem musel opět na začátek a vyrábět znovu.
Kruhy jsou tradičně z
tabulkového materiálu. Ze dvou půlek. Jedna má úpravu pro lano, které je nedílnou součástí a druhá je normální polovina kruhu. Otvory pro lano jsou vrtány před slepením, opracování do požadovaného tvaru až po slepení. Pak již jen barva (Humbrol) a lano - niť co mi zůstala z kitu Snowberry. Bílé příčné pásy jsou
obtisk, stelně jako nápisy. Děláno doma na laserovce. Aby to drželo, tak nahoru přišel lesklý lak, ale mohl to být i satin.
Až sem je to normál, ale proč to vlastně všechno. Jde o ten špagát co je kolem kruhu a kterého se tonoucí chytá. Na většině modelů můžete vidět vzorně natvarovaná lana, tvořící jakýsi čtverec kolem kruhu. Což je s prominutím blbost, lano není naškrobeno a nedrží onen pěkný tvar, ale volně leží na kruhu respektujíc zemskou přitažlivost. Stačí se přitom podívat na fotografie, nebo na skutečnou loď. Poslední, co ještě musíte udělat, je závěsné zařízení, do kterého se kruhy zavěsí. Mám je sletované z tenké mědi a na zábradlí přilepené prstolepem. Tolik asi písemně, vše ostatní odkoukáte z fotografií.
Ivankap