Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Artur - 2
Rekonstrukce Artura z roku 1974
zobrazení: 2084
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous


29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2009

Výstava vláčků v Písku

Nestává se příliš často, abych zavítal na modelářskou akci, kde se neskloňuje pojem RC ve všech tvarech. Nicméně jakmile je řeč o  TT, tak nesmím chybět. Tak a teď jsem asi skalním lodním modelářům nasadil brouka do hlavy, že? Ale nebojte se, můžete zůstat v klidu, jelikož dnes budeme o zkratce TT mluvit trochu jinak, než zde bývá zvykem...

TT je totiž velmi oblíbené měřítko železničních modelů. A modeláři z Klubu železničních modelářů Praha zavítali se svou modulovou dráhou do  Písku, kde ve dnech 24. a 25. ledna 2009 uspořádali první mimopražskou výstavu.

Malá odbočka

Snad v tom svoji vinu hraje současná cenová politika Českých drah, či jen prostý fakt, že se písečtí radní již před více než 110 lety postarali o to, abyvbyl Písek v tomto směru na vedlejší koleji, a tudíž i komfort pro zdejší zájemce o cestování vlivem nutného přesedání pár kilometrů od Písku není takový, jaký by býval mohl být. Letos se sice situace trochu změnila k lepšímu, ale jen dočasně. Až na táborské straně dostaví koridor, tak tu zase budou jezdit jen ty courající lokálky. Ale zpět k  výstavě.Bylo by nošením dříví do lesa, kdybych se zrovna já měl tady pokoušet o nějaký odbornější popis, ale něco málo jsem snad z Karla Bartáka vymámil. Nutno podotknout, že za tím účelem jsem snad poprvé v životě použil diktafon, jelikož jsem se oprávněně obával, že by veškeré informace šly jedním uchem tam a druhým ven, jak nejsem na problematiku železničních modelů a železnice vůbec zaměřen.
Ta lokomotiva nějak nechce na koleje. Klečící Karel Barták kontroluje, zda si kolega počíná dobře.

O článku

V textu je pár postřehů, co jsem zaznamenal a úplně nakonec je jakýsi výtah myšlenek, které vzešly z řeči Karla Bartáka. Rozhodně se nejedná o doslovné citace! Tímto mu děkuji.

Na výstavu jsem dorazil z časových důvodů až v neděli dopoledne. Bylo vidět, že reklama v místním tisku dělá své, a tudíž se dovnitř hrnou davy rodičů s dětmi. Však je to událost hlavně pro ty děti, vždyť mnohé mají doma nějaký jednoduchý ovál, kdežto nyní se naskytl pohled na četný provoz na 28 metrů dlouhé trati s množstvím vlakových souprav, výhybek a samozřejmě nádražních budov, ale i okolních staveb a všelijakých maličkostí, které moje hlava snad ani nevnímá a pochybuji o tom, že by je moje chromé ruce kdy zvládly vyrobit.


Výstavní sál byl co chvíli téměř neprostupný.

Celá tato trať, zde ztvárněná v měřítku TT 1:120, se ve skutečnosti nalézá v okolí Dobříše. Vzhledem k svému rozměru je koncipována jako modulová, kdy na sebe jednotlivé sekce navazují a lze je různě kombinovat. I tak ale její montáž po transportu zabere nejméně 4 hodiny – o času na odstranění možných závad raději ani nemluvě, jelikož vyjma pár výstav ročně není prostor, kde by se dalo testovat a ladit trať jako celek.


V měřítku TT se lze dostatečně vyřádit - nádražní budovy, sklady, mosty... a samozřejmě i lidé.

Aby se však dostaly ke slovu i děti, tak je na ně pamatováno samostatnými ovály s jednodušší úpravou. Po jednom se prohání krásná kovová souprava, která je trochu větší. Přeci jen lokomotivu TT by menší děti mohly spolknout. Tedy ne celou, ale jistě nějakou odpadlou část. To u těchto větších strojů nehrozí. Zde bylo možné regulovat veškerý pohyb na trati.


O funkci strojvedoucího byl značný zájem i mezi děvčátky.

Další ovál simuloval jízdu do tunelu s tím, že vlak zastavoval na nádraží a děti mu tlačítkem udělovaly souhlas k jízdě. Některé v zápalu boje držely tlačítko permanentně v domnění, že vlak snad zrychlí.


Tunel nesmí na správné železniční trati chybět.

Druhá největší dráha velikosti H0, která byla předváděna, prochází stále zkušebním provozem. O slovo se zde totiž poprvé uchází ovládání přes počítač.


Zatím nedokončený model ve velikosti H0 využívá počítač.

Tak to by bylo asi bylo všechno. Snad jen malá poznámka, že s úderem poledne se to trochu vylidnilo, ale o zábavu se zase postaral nezvaný štáb nejmenované televize. Občas je komedie sledovat, jak odborníci pracují. Nicméně výsledek jejich snažení je k vidění jako úplně poslední reportáž v rámci zpravodajského bloku. Moje maličkost se tam také na pár sekund mihne v davu.


Profesionálové v akci a šikovné ochozy pro děti u zábran. To málokdo domyslí, že malé dítě na klasický stůl nedohlédne.

Shrnu-li to, pak jsem jistě navštívil povedený podnik. Je smutnou pravdou, že podobné akce v Písku chybí. Ovšem zase nemá cenu jezdit hned za rok předvádět to samé na stejné místo, ale tak za dva tři roky bych si to uměl představit. Dalším problémem je, že návštěvníci si v Písku nemají v neděli kam dojít na WC (ač je poblíž výstavních prostor veřejné WC), ale to už je jiná story...

Z rozhovoru s Karlem Bartákem
Většinu modelů si musíme dělat sami. Ne, že by nás to tolik bavilo, ale výrobci z Německa v podstatě naše lokomotivy nevyrábějí, takže není jiná cesta, než si to postavit. A u těch pár zakoupených kousků je zase nutné dodělat detaily. V podstatě při každé výstavě napíšeme jen  závady, které pak zase po návratu z výstavy odstraňujeme, aby to bylo na příští výstavě zase vše v pořádku. Je to začarovaný kruh, kdy nemáme v podstatě čas pracovat na novinkách, které by i příště diváka zaujaly. Proto ani v Praze těch výstav tolik nepořádáme. A jak je to s přepravou? Naložíme dvě auta a přívěs, a to vše až po střechu! Snažíme se lákat mladou krev z řad školáků. Většinou počáteční zájem vyprchá, ale okolo deseti dětí k nám na  kroužek chodí. Ten pořádáme každý druhý týden, takže děti dostanou řadu domácích úkolů a sbírají ceny na různých soutěžích.


Písek v zimě nezimě. Sníh už dávno roztál a na led lezou jen vodní ptáci.

Další články a fotogalerie
Výstava v Praze (2007)
1. fotogalerie na serveru rajce.net
2. fotogalerie na serveru rajce.net
Fotoreportáž týdeníku Písecké postřehy

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Videosnímek
Videosnímek

152 s na YouTube.com

Videosnímek
Videosnímek

Reportáž v Tv (úplně poslední z celých zpráv)

Pro MoNaKo ladous Na začátek článku

Autor: Ladislav Douša (ladous) | Vydáno dne 30. 01. 2009 | 10487 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2009 -> Výstava vláčků v Písku
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Parníkář slaví 75 let
26. 01. 2020
Počet komentářů: 1

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence