Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Fenlander
Vplné plavbě
zobrazení: 2693
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.


19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2007

Víkend s TT v Protivanově, aneb jak jsem to viděl já

Keba napsal krásné shrnutí našeho víkendu s TT v Protivanově. Po jeho přečtení jsem si prostě nemohl pomoci a rozhodl se napsat naprosto zaujatý pohled na věc ze strany závodníka, pořadatele, rozhodčího, prostě holky pro všechno.

Když zhruba před rokem Keba prohlásil, že další ročník TT bude na Moravě, asi nikdo tak úplně nevěřil jak vážně to myslí. Rok je dlouhá doba, proč se taky nervovat. Jak se ukázalo, tak není kalendářní rok stejně dlouhý jako rok modeláře a po mnoha nezbytných přípravách bójek a dalšího potřebného materiálu jsme se pomalu začali smiřovat s tím, že to myslí vážně. Trochu nás tím převezl, protože jak je naším dobrým zvykem ne všichni věnovali přípravě náležitou přípravu (mě nevyjímaje) a podle toho se s krátícím časem na našem chatu na skype ozývali bezmocné výkřiky čirého zoufalství. Nevím, jak to probíhalo u vás, ale já už jsem dílnu začínal docela slušně nesnášet a chodil tam se značným pocitem přemáhání. Každopádně se datum 8. 6. 2007 neúprosně blížilo a s tím se pružně měnili moje plány. Hák nestihnu (budu jezdit vzadu), zasklívat taky ne, chtělo by to alespoň trochu nastříkat barvou aby to bylo podobné lodi, ale vlastně proč, vždyť barva nejezdí a mnoho dalších neplánovaných korektur. Ve středu jsem zjistil, že se nám nevejdou věci do auta a tak jsem zneužil nabídky RomanaT a nacpal mu jednu tašku do Tranzita. Ve čtvrtek jsem ještě ve 3 hodiny ráno dělal bedny na lodě, abych se ve čtyři dobelhal do postele s pocitem, že víc už se udělat nedá. Kashtovnika jsem nakonec jen zkoušel a jel s osvědčeným Monakem I.

Na ráno byl připraven plán cesty který nedával možnost selhání. Vyrazíme s Ivvem o půl osmé z Prahy, když to zvládne Vítek, přidá se k nám. Plán to byl skvělý, jen pár zásahů z hůry nám ho prostě úplně zničilo. Nakonec jsme se všichni sešli a už v krásných 10 hodin vyrážela naše Křížová výprava Švédů dobýt Moravu. Cesta byla docela fajn, Borýsek ( pro neznalé Vítkův dobrman ) i naše děti to zvládali docela v pohodě a tak jsme se někdy po obědě neohroženě a s písní na rtech vřítili do rekreačního střediska Protivanov.

Naše zdržení způsobilo, že jsme se přípravných prací moc nezúčastnili, většinu už kluci zvládli v obdivuhodném čase udělat a tak jsme pomohli spíše s přípravou depa a zázemí. Proběhlo pár seznámení s lidmi, kteří do té doby byli jen pár písmen na monitoru. A hurá na vodu, trénovat je potřeba, konkurence vypadla hrozivě a všechny remorkéry se v depu výhružně tyčily. Naše Monaka I. už něco zažila, Ivvovo ještě k tomu vypadá i dobře a to moje buď jede nebo nejede, je to zkrátka osobnost, která si žije svým životem. Donesli jsme si je k vodě a začali jsme okukovat ostatní remorkéry.

Převážnou většinu lodí na českých vodách známe a proto nás překvapila spousta novinek z Čech a ze Slovenska tiež. Slovenské Silače mě nadchly, protože stavím stejný remorkér pro těžký TT, takže jsem je podrobil podrobné prohlídce. Jsou prostě úžasné. Domlouvali jsme se sice na nějakých materiálech, ale nakonec jsem se bohužel zamotal do víru dění a sešlo z toho. Snad někdy příště.

Konečně se nám uvolnili kanály a vlek, tož jsme šli pokořit Protivanovské vody. Nejdříve jsme si vyzkoušeli přístav, který byl pojat velkoryse a místa v něm bylo pro lehký TT jako na letišti. Po pár variantách přistání jsme vybrali tu pravou a vyrazili na trať. Ivvo mi říká – „Přidej“. Já jedu na plný plyn a nějak se nám to vleče. Asi slabé baterky, ale přísahal bych, že jsem je nabíjel. Krátká zastávka, výměna baterek a znovu to samé, po druhé brance to vzdáváme a jedeme ke břehu. Nemá smysl pokračovat, prostě to nejede. Popadl jsem baterky a hurá s nima na nabíječku. Když už jsem z nich dostal 1000 mA a pořád držely pochopil jsem, že problém bude někde jinde. Popadl jsem olovo, otočil polaritu na regulátoru ( marine sc 50 ) a Monako začalo fungovat jak má. Já jsem dopředu couval, záhada vyřešena. Počkali jsme si na vlek a znovu na trať. Dojeli jsme do třetí branky, museli počkat až projede velký Kačer. Podíval jsem se na Ivva – „Jedeme? Tak jo“. Zabral jsem vpřed a Ivvovo Monako zmizelo pod hladinou. Vlečné lano se zamotalo do nástaveb a bylo vymalováno.

Výsledek našeho tréninku: tři pokusy, nedojeli jsme dál než po třetí branku a navíc jsme utopili loď, docela neradostná bilance. Vyházeli jsme elektroniku, Ivvo sušil jako o život, baterky putovali na nabíječky. Tím pro nás skončilo seznámení s tratí. Začali jsme z ní mít respekt. Veškerá naše příprava se omezila na pozorování jiných týmů. Měli jsme tím spoustu času a sledovali Pavla jak se neúnavně noří do vody, tahá utopené lodě a řasy ze šroubů. Tu práci jsem mu teda nezáviděl.

Vyrazil jsem na obhlídku kempu, poznal další lidi. Všude se něco dodělávalo a vylepšovalo. Největší šrumec byl u jednoho okna v baráku pod námi. Nakoukl jsem a uviděl modelářský ráj. Uprostřed místnosti stál rozebraný WG a kolem se jako mravenci míhali lidé kteří mu postupně dávali tvar. Všude kolem spousta nářadí a Přema. Vzpomněl jsem si na své začátky, kdy mi kluci v Praze skoro na každém srazu něco předělávali na lodi, ale tohle vypadalo dokonale. Přema přijel dokonale vybaven. Mimo soustruhu sebou měl snad všechno. Byla to dokonalá symfonie pro mnoho šikovných rukou. Pokud snad něco chybělo, tak se to při té koncentraci modelářů našlo jinde, někdo pomohl a měl to.

Večer Keba provedl krátkou instruktáž závodníků, seznámil nás s plánem. Poté následovalo školení rozhodčích kde jsme si jezdili po stole lodičkami z kinder vajíček abychom v tom měli jasno. Vše jsme si vysvětlili a rozešli se do víru dění. Každý měl ještě hodně práce na lodích. Ve dvě v noci, když jsme se rozcházeli, jsme se ještě rozhodli navštívit Přemu. Bylo tam rušno jak v loděnici a všichni v plné práci. Byla potřeba prodlužovačka na servo, jednu jsem měl, ale na Hitec a Přema používá Futabu. Vítek se rozhodl, že seřízne konektor. Přema ve stavu největší beznaděje prohlásil – „Ten červený kabel uřízni, já tam BEC nechci“. Rozhostilo se ticho a Vítek profesorsky odvětil - „Přemo, to je servo“ a všichni vybuchli. Přispěli jsme mnoha „podnětnými“ příspěvky a nechali je, abychom nenarušili jejich Stachanovské tempo. V tu dobu se to, že Přemovo WG vyjede, zdálo čirým utopismem. Vyjelo.

Ráno bylo strašné, vstávat v nekřesťanských půl sedmé bylo kruté. Chtěli jsme ještě trochu potrénovat, ale opět nás plán zklamal a vyrazili jsme až po osmé. Projeli víceméně trať a hurá na snídani. Od devíti byl vyhlášený rádiový klid. Měli jsme podle startovní listiny spoustu času. Jeli jsme až třetí. Jaké bylo překvapení, že jsme jeli druzí, protože jsme si neuvědomili, že druhý mezi námi byl těžký TT. Rozhýbat mých 120 kg není žádná sranda, ale baterky byli v chatě na nabíječce. Světe div se, já jsem i běžel, to si musím napsat do deníčku. S infarktem na jazyku a plícemi někde za mnou jsem v mlžném oparu vyčerpání slyšel – „Nejatod, příprava na start“. Loď šla na vodu, připojit a hurá na trať. Dopadlo to kupodivu dobře. Jen jsem dojel, nestihl jsem ještě ani sundat vysílačku z krku a už jsem měl v ruce papír a soudcoval. Od té doby jsem už viděl jen jízdy, které jsem soudcoval a musel jsem se na ně soustředit. Blahořečil jsem bohu, že nebylo takové vedro jako v pátek, to by nás asi z plata odnesli nohama napřed.

Po obědě druhé jízdy. Těsně před jízdou jsem zjistil, že jsem někde urazil jednu z dýz. Popadl jsem vteřiňák, aktivátor a bleskově přilepil, bohužel i k trupu. Znovu utrhl trochu máznul vazelínou, celou operaci jsem zopakoval a na start. V druhé brance jsem zjistil, že mám plán špatné trati, šáhnul po plánu co měl Ivvo a můj mobil za všeobecného pobavení zmizel pod hladinou. Druhou branku jsme úspěšně zvládli a pak náhle moje Monako uhnulo nekontrolovaně doprava. Asi jsem to nepřilepil moc dobře a dýza ulítla. To se však nepovažuje za havárii a tak jsme jeli jsme dál. V půlce trati jsme měli na kontě už 6 trestných bodů, protože loď neustále uhýbala prudce do strany. Náhle se zastavilo i Ivvovo Monako a museli jsme ohlásit havárii. Pavel se neohroženě jako už poněkolikáté (nechápu proč vůbec z té vody vylézal) ponořil do vln a jal se nás zachraňovat. Ze zadního remorkéru vytáhl chuchvalec řas a při té příležitosti prohlédl i přední a vytáhl ze šroubu další řasy, dýza byla přilepená dobře. Od té doby bylo vše v pořádku, i když jeden bodík jsme si ještě připsali. Děkuji všem, kteří mezitím hledali můj mobil, byl nalezen a zemřel za vlast.

Den jsme skončili s 9 body, nic moc výsledek, ale bylo to za námi. Odsoudcovali jsme druhé kolo a závodní den pro nás skončil, protože jsem i přes Ivvovo přání odmítl absolvovat třetí jízdu. Zkusili jsme si ji jen mimo soutěž, hladina jako sklo a bez doteku, později jsem svého rozhodnutí litoval. Sobota se chýlila ke konci a tak se už jen konala dětská soutěž která se Pavlovi s Romanem opravdu povedla, Pája (dcera) o ní mluvila celý večer. Večerní zábavy jsem se neúčastnil, nezbyli mi už síly.

V neděli ráno jsme vyrazili na trať jako první. Proti sobotě se zvednul vítr a jízda byla o poznání těžší. S podobnou a ještě o fous horší situací jsme se setkali loni v Jinonicích a měli jsme představu co můžeme od vleku ve větru čekat, ale přesto jsme se nechali ukolébat a v předposlední jednoduché brance jsem málo najel a vlek a zadní remorkér ťukli o bójku. Holt to bylo za 2 trestné. Při pobíhaní jsem málem srazil Karla, který natáčel na platě, vyjel jsem na něj, že tam nemá co dělat. Asi víc než jsem měl, takže se mu omlouvám, ale příště, když pojedu, vyjedu určitě stejně. Dojeli jsme a nezbylo než čekat na to jak pojedou týmy ze Slovenska. Ty vítr zaskočil o poznání víc než nás a překvapivě jsme zjistili, že nás poslední jízda vynesla i díky celkově lepším časům na první místo.

A pak už jen vyhlášení a hurá do Prahy, do Podolí, do lékárny… Na konci ještě proběhla neplánovaná soutěž kdy Přema s Jirkou zapřáhli své WG a zkusili kdo koho přetáhne. Soutěž dopadla k všeobecnému překvapení lépe pro Jirku, který Přemův WG urval z hladiny. Rozhodně má Přema co ladit. V tom zmatku jsem zapomněl navštívit Přemu a odlehčit mu od červeného vína co přivezl čehož trpce lituji. Jinak v Protivanově se mi moc líbilo, nebudu opakovat Kebu a děkovat akademii, byla to super akce, takže díky všem co neseděli doma a přijeli. Poznal jsem se tam se spoustou nových lidí, byl to prostě super prodloužený víkend. Škoda, že takových není víc.

Nex Na začátek článku

Autor: Alexander Pompoš (Nex) | Vydáno dne 17. 06. 2007 | 8288 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Parníkáři v Au an der Donau (12.05.2009)
Vyžlovka 2009 aneb STEAM SPEED RACE (29.04.2009)
Velikonoční Lány 2009 (19.04.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - popáté aneb Námořní muzeum v Astorii (12.03.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - potřetí (19.02.2009)
2009 Nürnberg Spielwarenmesse - mini reportáž (19.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - podruhé (10.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku (21.01.2009)
Vánoční Lužiny 2008 (29.12.2008)
Zimní Lužiny 2008 - konečně na ledě (29.12.2008)
Elektrolety v hale (05.12.2008)
Modellbau Messe Wien 2008 (04.12.2008)
Modell Hobby Spiel 2008 - po roce v Lipsku (21.11.2008)
Model Hobby 2008 opět na houby (11.11.2008)
Velké Dářko 2008 (21.10.2008)
Protivínský pohár 2008 (15.10.2008)
Podzimní Lužiny ve znamení plachetnic (01.10.2008)
Opět na Splaviskách! (30.09.2008)
Ponorky v Bratislavě (17.09.2008)
Noční Košík již popáté (12.08.2008)
Smolenský Titanic (16.07.2008)
Letní Lužiny 2008 (02.07.2008)
Hydro pohár sponzorů 2008 (22.06.2008)
Klub NAMOLO! byl podruhé v Písku (17.06.2008)
Noční můra vojenských stratégů - Bitva o Prýgl (03.06.2008)
Zlatá plachta Barbory 2008 očima závodníka (22.05.2008)
Soutěž Tug Towing Otrokovice (11.05.2008)
Tug Towig v Otrokovicích (07.05.2008)
11. všeobecná výstava modelů v Proboštově (05.04.2008)
Jarní Lužiny 2008 (30.03.2008)
Jaký byl Zimní Tug Towing v Mostě (25.02.2008)
Model Hobby 2007 - trochu jinak (29.01.2008)
Jak na Vánočních Lužinách opět nesněžilo (12.12.2007)
Lodě a lodičky- Boat Brno 2007 (19.11.2007)
Neulengbach 2007 - setkání modelářů RC ponorek (30.10.2007)
Moravský pohár (22.10.2007)
Modell Hobby Spiel 2007 pohledem lodního modeláře (21.10.2007)
Olomócká vana 2007 (17.10.2007)
Fotbálek na Floře (02.10.2007)
Podruhé "O Branický soudek" v tug towingu (19.09.2007)
Otrokovice a Splaviska v jeden den (10.09.2007)
Klub NAMOLO! byl poprvé v Písku (22.08.2007)
Noční Košík 2007 (06.08.2007)
Krátce o Splaviskách (03.07.2007)
Letní Lužiny - Wind! (29.06.2007)
Protivanov očima jednoho diváka (19.06.2007)
Jaký byl Víkend s TT v Protivanově (15.06.2007)
Třetí Barbora – pro mne opět jinak (18.05.2007)
Zlatá plachta 2007 očima budoucího závodníka (18.05.2007)
Klub NAMOLO! na oslavách Břevnova (01.05.2007)
Jarní setkání lodních modelářů v Brně na Splaviskách (26.04.2007)
Přátelské setkání Parolodní společnosti - Vyžlovka 2007 (18.04.2007)
Modelářská výstava Nautilus Proboštov (05.04.2007)
Jaké byly Jarní (military) Lužiny 2007 (27.03.2007)
Modely Brno 2007 (26.03.2007)
Výlet do Bremenhavenu (21.02.2007)
Na skok v Polsku (21.02.2007)


Reportáže -> Reportáže 2007 -> Víkend s TT v Protivanově, aneb jak jsem to viděl já
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence