Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Magnus Ericsson ve svém živlu - 1
Vlny
zobrazení: 1658
známka: 2.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Archiv

Úvod do Tug Towing Cup 2009

Před pár lety mi na ICQ blikla docela nevinná hláška od Keby „…mohli byste mi prosím něco přeložit…“. Nic zlého netuše jsem napsal „…tak to pošli…“. V té chvíli jsem naprosto netušil, co těch pár písmenek spustí. Keba nám poslal anglická pravidla pro TT. Od té chvíle se pro mnoho modelářů radikálně změnil náhled na stojaté vody lodní modelařiny v české kotlině.

Ze začátku
to prostě vypadalo jako naprosto nevinné tlachání o ničem moc podstatném. Bralo se to prostě jako zpestření našich nekonečných fundovaných diskusí o laminovacích pryskyřicích, motorech, krystalech a dalších tématech, bez kterých by modelařina byla fádní a šedivou. A život plynul poklidně dál. Popravdě to nikdo nebral až tak moc vážně. Jenže „…to neznáte Kebu děvčata, ten když se…“. Co prý to takhle zkusit? Pojďte, sejdeme se v sobotu v Bráníce, nabarvíme pár bójek, něco spácháme. V duchu hesla podej prst, sežerou ti celou ruku se zrodila tradice dobrovolných brigád. Stále to ještě nevypadalo nijak nebezpečně. Občas pár šílenců zapřáhlo Herkula a zkoušelo ho postrkat sem tam.

Kdo si zkusil dostat někam Herkula, zjistil, že nejde o úplně jednoduchou záležitost. Ukázal se také nedostatek vyhovujících lodí. Něco jiného je plout jen tak lodí sem a tam, ale dostat ji na místo i s další upoutanou lodí, která nespolupracuje, je přece jen něco jiného. Většina dostupných lodí prostě nebyla na TT vhodná. Největším problémem nebyla ani tak síla motorů, ale kupodivu jak připojit lano. Hák se rázem z efektní záležitosti stal pracovní částí a bylo k němu nutné přistupovat naprosto jinak. Keba se rozhlédl kolem sebe a vymyslel papírové Monako I. Loď, která je levná, postavíte ji i doma v kuchyni na stole a splňuje to základní co na TT potřebujete.

Průšvih nastal v Podroužku, kde jsme se byli podívat na soutěži Naviga. Objevil se Mrazík. Chvilku si s námi povídal a pak „…jo, já jsem na to koukal a něco jsem vám přivezl…“. Prý mu zbylo trochu plechu, tak ho svařil a z kufru auta vytáhnul několik plechových vaniček. Vaničky sešrouboval do 2,9 metru dlouhého monstra, které neohroženě dal na vodu. Zrodil se první vlek, do kterého se dalo bez obav strkat, co hrdlo ráčí a dal se jednoduše převážet. Dostal památný název Kačer.

Pomalu začalo být jasné, že by bylo dobré vyzkoušet o čem je takové TT a že na to dvě hoďky nestačí, ale chtělo by to trošku delší dobu. Zrodil se první víkend s TT Jinolicích. Nemá cenu to moc popisovat, reportáž najdete tady. Nikdo nic nevěděl, nikdo nic neuměl, ale byla to super zábava. Akce se povedla a rozhodlo se, že by bylo škoda ji nezopakovat. Všichni jsme začali sbírat zkušenosti, zapojili mozkovny co a jak udělat jinak a lépe. Mrazík doma zase našel kousek plechu a svařil další obludu. Tentokrát byli vaničky o poznání větší a na světě byl další Kačer. V Jinolicích se jelo ještě bez rozdílu třídy, ale malý a velký Kačer byli předurčeny k rozdělení TT na lehké TT a těžké TT.

TT v Čechách se stalo známou soutěžní disciplínou, která má svá pravidla. Začali se stavět nové lodě, které už jsou od samého začátku plánované jako plnokrevné speciály se všemi možnými technickými finesami, jako jsou funkční navijáky, příčné pohony, protitahy. Za celou tu dobu už bylo uspořádáno nespočet soutěží, loni byl poprvé vyhlášen šampionát, TT žije a neustále se rozvíjí. Vzniklo mnoho týmů, na některé soutěže přijeli i bratia z cudziny.

To všechno prostě za to stojí a proto vyhlašujeme nový Tug Towing Cup 2009. Nejhlavnější na tom je, že se dali dohromady lidi z různých konců republiky (nejen té České), kteří by se jinak vůbec nepoznali. Na trati můžou být soupeři, ale vzájemně si pomáhají, jak můžou. Víkendy s TT mají v kalendáři své místo a nevím jak vy, ale já se na ně vždycky těším už dlouho dopředu. Na okukování nových řešení, vylepšení těch starších, protože loď na TT není nikdy hotová a hlavně na pokec s kamarády. Jsem zvědav, kolik nových lodí se na sezónu 2009 objeví, kolik nových lidí propadne kouzlu TT. Pokud vás TT zajímá, přijďte si ho vyzkoušet, není na tom nic těžkého a je to mnohem lepší než mlátit prázdnou slámu proč to nejde. TT je především zábava, takže ať Vám to strká. To, že budeme strkat už čtvrtou sezonu by nečekal asi ani ten největší šílenec a optimista.

Informace o TTC 2009
Pravidla pro Tug Towing Cup 2009
Informační servis Tug Towing Cup 2009

PS: výzvědná služba MONAKO zjistila, že ti nejšílenější prý na novou sezonu půlí lodě pilkama na železo, dělí kormidla na kousky, převodovky jsou prý už pasé - budou řemenové převody… To se tedy máme na co těšit

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Nex Na začátek článku

Autor: Alexander Pompoš (Nex) | Vydáno dne 03. 12. 2008 | 5869 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euPozvánky a propozice -> Archiv -> Úvod do Tug Towing Cup 2009
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence