Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Chevrolet CMP
model 1/10
zobrazení: 924
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Železnice

Úprava pojazdu a osvetlenia "Rosničky"

Úprava pojazdu a osvetlenia modelu T334 v TT. Napísal som malý postup, ako upravit lokomotivu T334 "Rosničku" v mierke TT. Tato úprava zlepšuje jazdné vlastnosti modelu a dodava osvetlenie.


1. Čo potrebujeme

 • 1x Lokomotívu T334 od výrobcu Tillig
 • 1x Motor Mashima M16K (možno objednať napr. u Roxey Mouldings)
 • 1x Zotrvačník 14,5x9/2 (možno objednať napr. u ALSracing)
 • 2x Slimák 5,5 mm (stúpanie 1,256 mm)(možno objednať napr. u ALSracing)
 • 2x Tlmivku 10µH (min. na zaťaženie 0,2A)(možno objednať napr. u GM electronic)
 • 1x Keramický kondenzátor 10µF/ (min. na zaťaženie 20V)(možno objednať napr. u GM electronic)
 • 2x MRR rezistor 1500Ω (min. na zaťaženie 0,2W)(možno objednať napr. u GM electronic)
 • 4x SMD LED 1210 YELLOW (poožitá LED ma svietivosť 500mcd)(možno objednať napr. u GM electronic)
 • 2x SMD LED 1210 WHITE (poožitá LED ma svietivosť 1200mcd)(možno objednať napr. u GM electronic)
 • Káble
 • Pájkovačku

2. Dôvod
Ako začínajúci modelár som sa rozhodol, že začnem svoje koľajisko vybavovať hlavne lacnejšími variantami lokomotív z epochy IV. Model rosničky je veľmi obľúbený ako i samotná lokomotíva.
Po rozbalení lokomotívy som sa ju rozhodol vyskúšať. Ostal som sklamaný, pretože sa lokomotíva pohybovala na koľajisku veľmi nepravidelne a tak som sa po istej dobe rozhodol, že to napravím. Najväčší probém u tejto lokomotívy je malá styčna plocha s koľajnicou a samotný motor, ktorý je príliš veľký a nedovoľuje použitie zotrvačníkov. Aj keby sa zotrvačník dal použiť, nič by to neriešilo, pretože je chod motora veľmi „brzdený“. Bez prúdu sa motor prakticky hneď zastaví.
Ako samozrejmosť som bral osvetlenie lokomotívy a tak som postupne začal premýšľať, ako na to. Nie je to celkom jednoduché, pretože v lokomotíve je málo priestoru a okrem toho sú svetlá vždy umiestnené na kraji karosérie. To znemožnuje presné osadenie LED tak, aby svietili priamo do otvorov pre svetlá.

3. Pojazd
Prvá vec, ktorú potrebujeme urobiť, je odstránenie motora. Stačí odletovať kontakty z tlmiviek a odsunuť krytky na os motora.
Ak uznáme za vhodné, môžeme vymeniť existujúce tlmivky za tie, ktoré sú uvedené v sekcii 1.
Na "holý" pojazd si pripravíme motor Mashima 16K, zotrvačník a 2 slimáky. Zotrvačník sa snažíme umiestniť čo najbližsie k motoru, aby sme ziskali miesto, kam potom uložíme motor. Slimáky nasadíme resp. nabijeme na motor tak, aby sa dotýkali ozubených kolies existujúceho pojazdu. Všetko treba robiť pomaly a radšej sa neunáhliť. Nabité komponenty na os motora sa dávajú dole niekedy trochu zdĺhavešie a môže dôjsť i k poškodeniu motora. Určite ste si všimli, že je motor vypodložený... je to pravda a neviem bohužiaľ presne povedať, koľko milimetrov to je. Použil som na to zápalky, ktoré som postupne zrezával, až kým nemali správnu výšku. Motor som prilepil sekundovým lepidlom.
Nakoniec priletujeme kontakty motora k tlmivkám a kontakty motora dodatočne spojíme keramickým kondenzátorom. Ten nám zaručí spolu s tlmivkami plynulý chod motora.

4. Osvetlenie
Najviac práce na prestavbe mi dalo osvetlenie. Naozaj sa mi to iba nezdalo, že bude potreba veľa trpezlivosti, keďže je v lokomotíve naozaj málo priestoru.
Na to, aby sme mohli vôbec umiestniť LED-ky, potrebujeme obrúsiť závažia. Na obrázkoch môžete vidiet zbrúsenie hlboké asi 4 mm. Síce som to tak neurobil, ale najvýhodnejšie je zbrúsiť iba potrebné hrany do uhlu 45 stupňov. Takto sa nám ideálne naklonia LED-ky, aby svietili do otvorov v karosérii. Samozrejme, že u nedotknutého modelu tieto nenájdete, ale po pohraní sa z 1,8 mm vrtákom (ak si správne pamatám), sa vám to určite podarí.
Komponenty na obvod si postupne začneme skúšať dosadzovať na svoje miesto a v prípade potreby upravíme. Určite sa vám bude hodiť, keď jednotlivé káble nalepíte priamo na motor/závažia.
Ak už všetky časti obvodu sedia tak, ako majú, začneme so zostrojením obvodu podľa schémy zapojenia (nachádzajúcej sa v galérii obrázkov). Na samotnom zapojení nie je nič zložité, akurát treba dbať na správnu polaritu LED. Ako ste si iste všimli, spodné svetlá používajú sériové zapojenie. Je to kvôli redukcii počtu káblov a zároveň i preto, aby spodné svetlá svietili slabšie a horný reflektor dominoval. Na zlepšenie rozloženia svetelných lúčov v otvoroch pre svetlá som použil výrobok Clearfix. Je to vlastne priehľadné lepidlo, ktoré po zaschnutí vytvorí prihľadnú plochu pripomínajúcu sklo.

5. Záver
Lokomotíva po takejto úprave zvláda prejsť aj dlhšie úseky bez prúdu. Zotrvačník dokáže poháňať lokomotívu z plnej rýchlosti min. 10 cm. V stúpaní je to samozrejme menej.
Nemám síce veľa skúseností s digitalizáciou, ale podľa mojich znalostí by takto upravený model nebolo ťažké osadiť dekóderom. Vyskúšam možno niekedy v budúcnosti.

Galéria obrázkov
Galéria obrázkov

Veľa štastia, Martin Fecík (sidesonic) Na začátek článku

Autor: Martin Fecik (sidesonic) | Vydáno dne 15. 11. 2009 | 17677 přečtení
Počet komentářů: 11 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euŽeleznice -> Úprava pojazdu a osvetlenia "Rosničky"
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Parníkář slaví 75 let
26. 01. 2020
Počet komentářů: 1

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence