Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Burák
V Autocampu ve Volduchách.Právě na lodi probíhá oslava kapitána a lodní kuchař připravil své speciality.
zobrazení: 4164
známka: 3.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2009

Tug Towing v Olomócké vaně 2009

Druhý podnik letošního Tug Towing Cup 2009 - Olomócká vana je za námi a sluší se podotknout, že to bylo setkání opravdu vydařené. Pořádající Klub lodních modelářů Olomouc odvedl opravdu spoustu dobré práce. Klub NAMOLO! pak sekundoval při organizaci průběhu vlastní soutěže. Nádherné prostředí Smetanových sadů, kde se jezírko nachází a ideální počasí přispělo k pohodovému průběhu soutěže a všichni soutěžící si to užili. Mohu tak hned v úvodu konstatovat závěr - příště do Olomouce pojedeme určitě znovu a rádi.

Tug Towing Cup 2009 podporují
Z pohledu rozhodčího
Chvilku jsem přemýšlel jak Vám Olomouckou vanu přiblížit. Zatím jste vždy četli více méně o průběhu vlastní soutěže a tak jsem se rozhodl, že Vám ji přiblížím taky trochu z té druhé strany. Tedy pohledem toho kdo se motá kolem organizace a přípravy a nakonec i soudcování. Ale nemějte obavy o informace ze soutěžního klání taky nepřijdete.

Soutěž v tug towingu se začíná připravovat dlouho předem. Vodní plocha se vybírá a rezervuje prakticky rok dopředu. V Olomouci jsme měli jasno a tak chlapi z Klubu lodních modelářů Olomouc vylepšovali překážky pro stavbu tratě. Nová velká skaliska, věže nebo majáky které po setmění i svítící, vylepšení velkého vleku o kontejnery a spoustu další detailů. Trať byla prakticky stejná jako loni (vrátím se k ní později). Klub NAMOLO! zase zajišťoval registraci účastníků, přípravu plánků tratě na anténku pro soutěžící, zápisy jízd vše potřebné pro rozhodčí. Díky nastupující technologi 2,4GHz v oblasti RC techniky je sestavování startovní listiny snažší co se týče frekvencí, ale někdo startuje ve více týmech, někdo ve více kategoriích a tak sladit dvacet přihlášených týmů je přeci jen pořád tak trochu oříšek. On se stejně nakonec najde někdo, kdo pečlivě sestavenou startovní listinu rozhodí.

V pátek organizátoři na jezírku postavili základ tratě. Díky malé hloubce jezýrka není potřeba loďka a stačí broďáky. I tak bylo potřeba trať v sobotu ještě doladit. Nakonec se vše podařilo, trať byla připravena a mohli jsme po krátké uvítacím ceremoniálu a poradě rozhodčích začít se zpožděním, které nepřesáho hodinu a půl. Během přípravy Přema ještě stihl vybrat startovné. To už se své role chopili rozhodčí, tentokráte v sestavě: Nex, RomanT, Godrik, Msob a já. Hlavního rozhodčího dělal Jarda Tesař. Rozhodčí plní dvě role. Jednak sledují plavbu soulodí a taky nahání soutěžící, aby se připravovali na soutěžní plavbu. Třikrát během této doby se sami přepnou do role soutěžících.

Co to je?

Před zahájením soutěže jsem chtěl otestovat svůj remorkér Monako II. jak manévruje s novými kormidly. K mému překvapení po pár vteřinách se zastavilo. Když jsem jej vytáhl z vody na břeh a podíval se do šroubů nevěřil jsem vlastním očím. V pravém šroubu byla myš! Nevím zda už byla utopená a nebo Monaku II. nesthla uhnout z dráhy. Po vyprostění byla pochována v nedalekém křoví.

Rozhodčí v tug towingu musí dobře znát pravidla a bedlivě sledovat plavbu soulodí. Není to často nic jednoduchého, obzvláště na tak náročné trati, jako byla v Olomouci. Soulodí vplouvá do technicky náročné pasáže a soustředíte se na čelní remorkér. Pak vaše oči těkají z remorkéru na vlek a na zadní remorkér a zase na čelní remorkér. Nemělo by Vám nic uniknout. A hle! Bójka se točí a to znamená dotyk. Jenže namáte čas to zapsat do zápisu a tak si pamatujete, že vlek měl dotyk na červené bójce v brance 15, protože soulodí už proplouvá další překážku. Pak soulodí zapluje za ostrůvek a tak společně s týmem běžíte na protější břeh abyste mohli plavbu sledovat. Dotyky hlásíte týmu, pokud se zrovna nacházíte na stejném místě jako oni. A tak sleduje, zapisujete, běháte, sledujete a zapisujete, poskakujete sem tam abyste vždy co nejlépe viděli na překážku a soulodí. Po deseti až patnácti minutách máte jedno kolo a jeden tým odpískaný. Krátká dohoda s dalšími rozhodčími jaký tým budete pískat dál a už je hledáte a naháníte k přípravě na start.

Tak to jde celý den. V Olomouci jsme se na ubytovnu dostali až kolem osmé hodiny večerní. První kolo se nám nedařilo „roztočit“ tím správným způsobem. Pořád to trošku vázlo. Chvilku jsme se dohadovali o zkrácení druhého kola, ale Přema jako ředitel soutěže rezolutně odmítl a tak jsme se ve tři hodiny odpoledne dali do druhého kola. Museli jsme se opravdu hodně snažit aby poslední soutěžíci nezastihla tma. Smrákalo se rychle. Já osobně jsem toho měl, jak se říká, plné kecky. Bolely mě nohy, záda, pálily oči od odrazů sluníčka ve vodě, měl jsem hlad a žízeň. S chutí naprostá většina účastníků Olomócké vany vyrazila do nedaleké restaurace, kde ale práce rozhodčích nekončila. Tři nebo čtyři z nás (nebylo víc tužek) ještě skoro hodinu vyhodnocovali a počítali zápisy jízd. Průběžně jsme to nestíhali.

Musím říct, že v hospůdce byla nálada opravdu skvělá a dobře jsme se bavili. Samozřejmě se řeč nejvíc točila kolem tug towingu, remorkérů, plánů na stavbu a stavby vlastní, jak kdo co dělá a tak podobně. Samozřejmě nechyběla ani „veselá vyprávění“. No zkrátka bylo fajn a užívali jsme si to.

Novinka

Porvé byl zaznamenán start remorkéru se střídavými motory. Jeho tah je impozantní něco přes čtyři kilogramy! Zkrotit takovou sílu není jednoduché a problémem je pak vlastní plavba, kdy remorkér vlasně není schopen plout pomalu. Uvidíme zda se tato novinka v tug towingu ujme.

Noc popisovat nebudu. Moc jsem se nevyspal. Ubytovnu u Botanické zahrady bych k ubytování doporučil opravdu jen v případě krajní nouze. Jisté bylo, že v neděli ráno, když jsem opět stanul u jezýrka mě při vzpomínce na včerejší den a noc okamžitě rozbolely nohy a záda. Na nářky nebyl ale čas. Musíte připravit zápisy, překontrolovat startovní listinu a vše připravit na start třetího kola. A zase pobíháte, poskakujete, sledujete, hlásíte a zapisujete. Mezi tím už jsme museli průběžně počítat celkové výsledky. Jak se soutěž chýlila ke konci Přema už připravoval vyhlášení výsledků. Třetí kolo se nám vyvedlo, udrželi jsme vysoké tempo a končili těsně po poledni. Zatím co počítám výsledky, zbytek soutěžících pod vedením organizátorů uklízí trať. Rozhodčí jsou utahaní ale spokojení. Nakonec jsme to všechno zvládli bez protestů a včas.

Z pohledu soutěžícího
Chlapi z KLoM Olomouc si z přípravou tratě dali opravdu hodně práce. Skaliska, majáky, kontejnery a další detaily vytvářely divácky atraktivní kulisy pro plavbu soulodí. Soutěžícím naopak orientaci trochu znesnadňovaly, ale to k soutěži patří. kapitáni se prostě musí orientovat i v těch nejnáročnějších podmínkách. Trochu problém byl prostor, hlavně pro těžký tug towing. Soulodí muselo jít z obratu do obratu a kategorie těžkého TT se prakticky zvrtla v to, kdo dojede dál. To je dle mého soudu škoda. Možná méně by znamenalo více, ale byli jsme na tom všichni stejně.

Celkem soutěžilo dvacet týmů. Čtyři v těžké tug towingu, šest v tlačácích a zbytek v lehkém tugtowingu. Bitva to byla opravdu veliká. V lehkém tug towingu kraloval tým Love. O druhé a třetí místo svedly velký boj týmy NeJaToD a LastMinute. Nakonec o dva body byl lepší tým NeJaToD a obsadil celkově druhé místo. Ze čtvrté pozice zle dotírali Béčka a ani další týmy si nevedly na náročné trati špatně. Na týmech se stabilní posádkou je znát, že jsou již sehrané a výkonostně se startovní pole vyrovnává. To je dobře, protože o to je soutěž zajímavější.

V tlačácích si to po vyřazení hlavního favorita ČSPLO (Jarda Jungman) pro technickou závadu si to mezi sebou rozdali Tlačmen a Fičák. Kdyby Ladous nepokazil první kolo, možná mohl skončit líp než na třetím místě. Nakonec o jeden bodík si vítězství na svoje konto připsal Tlačmen.

Těžký tug towing vyhrál tým LoVe před Otazníkem. Jak už jsem psal tak trochu se to zvrtlo v to, kdo dál dopluje. Z celkového počtu dvanácti plaveb se podařilo v limitu dokončit jen čtyři. Nejvíc na náročnou trať doplatil tým TF323, který se soutěže účastnil vůbec poprvé a nic mu nepomohlo že pluli jako jediní se třemi remorkéry. Bobo měl víc technických problémů než bylo zdrávo a tak soulodí moc nepomohl.

Závěrem
Myslím si, že v Olomouci se všem líbilo. Počásko ideální a tak celkově vládla pohoda a všichni jsme si to páčkování užívali. Spokojeni jsme byli i s diváckou kulisou, kdy na břehu jezírka neustále postávali diváci a sledovali plavby soulodí. Přijela i ČT a tak tug towing možná poprvé pronikl i na zpravodajský server, konkrétně ČT24. Objevilo se i několik nových remorkérů a nových kapitánů. Zatím se spíše jen o´tukávali a sbírali zkušenosti, ale dříve nebo později o sobě určitě dají vědět. Zkrátka tug towingu se začíná v ČR pomalu dařit i díky úspěšnému soutěžnímu setkání jakým Olomócká vana 2009 byla.

Odkazy
Foto: Přema
Reportáž ČT24
Foto: RC Fógli
Foto: Ferda
Foto: Nalim
Foto: Ladous
Foto: Ladous
Foto: Tomarack

Zápisy jízd
Výsledky
Informační servis TTC 2009


Videotéka MoNaKo - Olomócká vana 2009

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Keba a Cabadaj (c) 2009

Videosnímek
Videosnímek

40 MB / 20 vteřin

Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 28. 04. 2009 | 10668 přečtení
Počet komentářů: 10 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2009 -> Tug Towing v Olomócké vaně 2009
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence