Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Waihe
Moje nejstarší loď......umí vyhrávat i prohrávat v TT, plavat tři dny ve sklepě-při povodních- i jiné kousky-není laminovaná, jen natřená, trup je z balzových prkének
zobrazení: 7398
známka: 3.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Tarantul - deník ze stavby (1. díl)

Úvodní obrázek článku Kdysi dávno, zřejmě  pod vlivem návykových látek, jsem slíbil ladousovi článek o stavbě mé další lodi a tímto se slib snažím plnit. Pod zhoubným dojmem amerických a jiných seriálů, jsem se rozhodl prezentovat svou stavbu na pokračování. Pokud bych totiž čekal s uveřejněním až  po dokončení stavby, nemusela by prezentace proběhnout vůbec, protože je dost dobře možné, že v tu dobu už nebude internet existovat.

Už v průběhu stavby mé první lodi (viz Stavba remorkéru Paolo-M) jsem zjistil, že tento druh vraždění času mi bude asi vyhovovat, a proto jsem se  začal poohlížet, co dál. Krásných lodí je spousta, ale kterou vybrat? Věděl jsem, že další loď chci vojenskou, velkou tak, aby  mi vešla do auta a  hlavně aby nebyla k vidění na každém rybníku. Samozřejmostí byl požadavek na dostupnost plánů. Po dlouhém hledání jsem si vybral raketovou korvetu typu Tarantul v měřítku 1:50. Na rozdíl od první stavby, kde šlo spíše o otestování pracovních postupů, jsem se teď chtěl co nejvíce přiblížit originálu.

Podklady
Jako podklady pro stavbu jsem použil plán z německého časopisu „Model Werft“, vystřihovánku polského „ORP Gornik“ od nakladatelství GPM a hromadu fotek z netu. Některé cenné informace mi poskytli členové zdejšího fóra NakatTomarack. Tímto jim za ně děkuji. Podle dostupných fotografií bylo zřejmé, že ani plán, ani vystřihovánka nejsou nejpřesnější. Proto jsem se rozhodl model v počítači překreslit a dát mu snad lepší podobu. Bohužel můj počítač, pamatující dobu, kdy Mrtvé moře bylo ještě nemocné, není schopen pracovat s velkými soubory, proto jsem musel modelovat každou podsestavu zvlášť, bez možnosti je spojit v celek. To se mi občas vymstilo, kdy mi v některých případech tyto sestavy na sebe neseděly a musel jsem je upravovat…Ironií osudu začaly před pár měsíci vycházet plány této korvety na pokračování v polském „Modelarstwo okretowe“ ve slušné kvalitě, ale už nemám sílu něco zásadního předělávat…

Teď už zbývalo jen vybrat konkrétní loď, kterou budu stavět. Asi nejlépe zdokumentovaná je německá „Hiddensee“, ale ta má nudnou celo šedou kamufláž. Pokukoval jsem po ruských trojbarevných, ale tam jsem narážel na zmatek ve značení, které jsem nebyl schopný rozklíčovat. Nakonec jsem se rozhodl pro indickou „INS Nirbhik“.

Stavba trupu
Trup jsem stavěl podobným způsobem, jako v případě Paola-M - kostra vyplněná polystyrenem, poté olaminovaná. Změnil jsem pouze toto: Na kostru jsem použil 2mm plast (kömatex) místo překližky. Lépe se opracovává a práce s ním je rychlejší. Druhým rozdílem bylo použití průhledné lepící pásky na kašírování místo papírové… Důvod je stejný - jednodušší a rychlejší práce.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Laminování
3 vrstvy tkaniny 110 g + letoxit, vše bez zadního čela pro jednodušší vyjmutí kopyta. Po vytvrdnutí laminátu jsem kopyto vyloupl, aby mi zůstala volná skořepina. Vlepil jsem dvě výztužná žebra a zadní čelo s předpřipravenými výdechy plynových turbín z laminátové desky 0,76 mm a skořepinu zevnitř vylaminoval tkaninou cca 240 -  300 g v jedné vrstvě + do rohů mikrobalony. Po nalepení paluby (taktéž laminát 0,76 mm) získal celý trup dostatečnou pevnost a já si teprve v tomto okamžiku oddechl, že jsem neudělal hloupost, když jsem odstranil celou kostru. Vlepením lemu přístupového otvoru do trupu se dostatečně zpevnila i paluba. Poté jsem do přídě vlepil výklenky pro kotvu a také kotevní skluz. Další věcí, kterou jsem pokračoval, byla výroba a nalepení barbety příďového děla a vlnolamu. Přilepil jsem je v tomto okamžiku, protože jsem nevěřil, že budou dostatečně pevně držet přilepené až na nalakované palubě.

Obrázek v článku

Celou tuhle dobu jsem řešil otázku, kdy nalepit odtrhovou lištu na přídi. Nakonec jsem se rozhodl to provést až po vytmelení a přebroušení trupu. Vedlo mě k tomu přesvědčení, že se trup bude lépe brousit. A myslím, že jsem udělal dobře…

Povrchová úprava
Prvním krokem v povrchové úpravě byl nástřik trupu stříkacím tmelem (palubu jsem vynechal, tam to nebylo třeba). Stříkací tmel má tu výhodu, že je ho možné nanést třeba ve dvoumilimetrové vrstvě, proto na větší plochy v pohodě nahradí stěrkové tmely. Při broušení tmelu jsem si vypomáhal jemným popraškem kontrastní barvy ve spreji, která lépe zvýrazní nerovnosti. Hodně to pomáhá hlavně při broušení hran. V okamžiku, kdy jsem byl s povrchem spokojen, použil jsem plnič. Poté následovalo nezbytné a velmi zábavné kolečko broušení, plnič, broušení, plnič a tak pořád dokola, při kterém vždycky přemýšlím, proč modelařím, když mě to vlastně vůbec nebaví…

Obrázek v článku Obrázek v článku

Po dokončení těchto „opulentních hodů“ došlo i na odtrhovou lištu. Vyřezat drážku do hotového trupu bylo hodně o osobní odvaze. Nakonec jsem ji někde v koutku duše našel a zařízl. Šlo to kupodivu lehce a bez větších problémů. Do vzniklé drážky jsem vlepil odtrhovou lištu a celou ji ještě pojistil zevnitř trupu letoxitem s příměsí mikrobalónů. Další věcí, která mi na trupu chyběla, bylo vlepení pouzder hřídelí, kozlíků a pouzder kormidel. Posílen z úspěchu na odtrhové liště jsem si už počínal daleko odvážněji.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Po těchto operacích byla výroba trupových oken a jejich okapnic pouhou formalitou…

Obrázek v článku Obrázek v článku

Teď mě čekalo nové kolečko plniče v okolí nově nalepených dílů. V okamžiku, kdy jsem byl s povrchem okolo odtrhové lišty spokojený, nalepil jsem na ni trojúhelníkové výztuhy z plastu 0,5 mm vteřinovým lepidlem.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

A pak znovu plnič a konečné dočištění před lakem.

Pro ty, kteří mají to štěstí jako já, že vlastní „venkovní lakovnu“, obklopenou manželčinými okrasnými stromy nemusím vysvětlovat, že jsem se do konečného lakování odhodlával opravdu dlouho. Není nic lepšího, než nasedaný prach, jehličí a různí živočichové v čerstvém laku… Pro mně to znamená nalakovat, přebrousit brusným papírem pod vodou, přeleštit a na závěr přestříkat polomatným čirým lakem… Výsledky mého snažení jsou vidět na fotografiích.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Polomatný lak ještě nanesený není, protože si pořád v hlavě pohrávám s myšlenkou mírné patiny, kterou bych uzavřel právě lakem. Podle fotek ale předloha vypadá vyleštěná jako psí k…y, takže ještě váhám… Nejsou ještě přilepené výplně oken a stupnice ponoru - to až těsně před lakem.

Kdy vyjde pokračování?
Vzhledem k tomu, že vlastní stavbu jsem zahájil někdy v září 2009, tak další pokračování tohoto seriálu zrovna brzo nečekejte. I když nástavbu a několik dalších věcí už mám v plniči, takže se to snad pohne trochu dopředu…

Obrázek v článku

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Carrot © 2011

Pro MoNaKo Carrot Na začátek článku

Autor: Martin Richter (Carrot) | Vydáno dne 15. 11. 2011 | 14005 přečtení
Počet komentářů: 8 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
KRABBE TÖN 12 - německá rybářská loď (10.04.2020)
Prinz Eugen 1 : 100 (F2C): 1. část (prašná) (27.08.2019)
Bitevní loď Musaši po 13 letech (01.04.2018)
Emilia - každý papírák může plavat (04.02.2018)
Japonský křižník IJN Mogami (23.01.2018)
První loď pod československou státní vlajkou (21.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 3. díl (18.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 2. díl (31.03.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 1. díl (19.03.2017)
Příběh lodi Grimmershörn a jejích modelů (05.01.2017)
Kolesáček na gumu (04.12.2016)
Stavebnice lodi Grimmershörn (17.04.2015)
Imara - perla mezi remorkéry (2. díl) (01.12.2014)
Imara - perla mezi remorkéry (1. díl) (15.10.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 4. díl (17.09.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 3. díl (30.07.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 2. díl (03.06.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 1. díl (08.05.2014)
Stražak 14 - maketa polské hasičské lodě (24.12.2013)
Denní signály lodí (27.11.2013)
Vlajky pro modely lodí (14.04.2013)
Tarantul - deník ze stavby (2. díl) (18.01.2013)
Netradiční kolesa - 1. část (teorie) (03.12.2012)
RC kačer - maketa snadno a rychle (10.08.2012)
"Z" pohony pro RT Antonie (12.11.2010)
Stavba ponorky U-2540 (22.10.2010)
Laminátový trup na polystyrénove jadro (25.03.2010)
Parník LANNA 2007 (14.01.2010)
Zbraň V-6 "Urzel" (27.10.2009)
Springeří evoluce aneb zrodil se Bivoj (19.10.2009)
Stavba „fošny" pro TT aneb Přeříz II (28.04.2009)
Mikul (28.04.2009)
Čím se proslavil ARTUR? (07.04.2009)
Zrodila se legenda (04.04.2009)
Ještě jednou o sportovní plachetnici „K" (30.03.2009)
Jak jsem stavěl remorkér Pollux (20.03.2009)
DIVA von Aeronaut (20.03.2009)
Stavba modelu ponorky George Washington (15.03.2009)
Stavba remorkéru Paolo-M (13.03.2009)
Pawlina - remorkér určený pro těžký TT (04.02.2009)
Jak naučit Paradise jezdit aneb kde udělali soudruzi z USA chybu? (22.01.2009)
Experimentální válečná loď - 2. část (12.01.2009)
Baby Bootlegger (24.11.2008)
Kterak jsem stavěl první „normální "loď (21.10.2008)
Jak neutopit loď (15.10.2008)
Kapitan Poinc - Wojciech Siejka (08.09.2008)
Výroba „Z pohonu" (Schottle drivu, otočných dýz) (28.08.2008)
Jařáb a noční plavby Brakeho (12.08.2008)
Osvětlení modelu lodi (27.07.2008)
Napínáky stěhů snadno a rychle (07.07.2008)
Xenie, Vltava a Bečva (05.05.2008)
Zánik a zrod lodě Survey aneb jarní Lužiny plavecky (02.04.2008)
Pásky pro model (20.02.2008)
Raytheon (28.01.2008)
Experimentální válečná loď (28.01.2008)
Jak jsem stavěl Jet Star (16.01.2008)
Jednoduchý model remorkéru Jasmín (28.11.2007)
AutoCAD a ti druzí (11.10.2007)
Jak jsem se dostal k mahagoňákům (02.10.2007)
Lodní přístroje (27.09.2007)
Parníček New Orleans (06.09.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček - dokončení (14.05.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček (01.05.2007)


Lodě -> Tarantul - deník ze stavby (1. díl)
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence