Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Začátek...
To nejpodstatnější už má, ale zatím nebyla ve vodě, nepoteče do ní?
zobrazení: 804
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
31.07.2020: Redakční dovolená

První srpnový týden (a nejspíš i ten druhý) budou veškeré redakční práce pozastaveny. Zítra se spolu ještě setkáme na Lužinách, ale pak nás čeká dovolená. Snad zasloužená, ale nemějte obavy, web poběží jako doposud, jen nikdo nebude odepisovat na zaslané e-maily.


23.07.2020:

Břehy u Přelouče hostí plachetnice NSS, a proto nebudeme do neděle číst došlé e-maily. Všem hezký zbytek týdne!

 

 Archiv novinek


Lodě

Stavba papíráku Monako technologií 3D tisku

Úvodní obrázek článku Všechno začalo tím, že jsem si pořídil stavebnici 3D tiskárny, samozřejmě pro potřeby modelářské. Co mě napadlo jako první, bylo vytisknout si loď. Ovšem najít na internetu nějakou loď dle mých představ byl poněkud problém a tak jsem se pustil do kreslení. Abych nepsal o jiných lodích tak to zkrátím: nakreslil, vytiskl a zprovoznil jsem postupně několik mikro „springerů” a jeden tvarem trupu klasický malý remorkér. Díky tomu jsem nabral nějaké ty zkušenosti z oblasti 3D tisku i modelování.

3D tisk jako takový dává lidem, kteří tuto technologii znají jen z médií, pocit, že se modelařina jako taková řítí do záhuby. Určitým způsobem to je pravda, klasické stavění modelů, jak jej známe, možná v průběhu času vezme za své. Zároveň s tím ovšem vznikla nová obrovská problematika kolem 3D tisku a také kolem 3D návrhů, na kterou lidé bez odhodlání a trpělivosti modelářovi dobře známého jen těžko dosáhnou. Vraťme se ale zpět k tématu, svoje papírové Monako dle návrhu a návodu Jaroslava Vaškeby (Keba) jsem měl dlouhá léta vystavené na polici v pracovně (jednou prošlo rekonstrukcí, když jsem předělal prakticky vše vyjímaje trupu).

Svoji první tiskárnu jsem měl shodou náhod umístěnou pod policí s vystaveným Monakem a při tom každodenním koukání jak tiskárna tiskne, to nemohlo trvat dlouho a začal jsem přemýšlet, jak by se co na té lodi, která je nad tiskárnou na polici, tisklo, jak rozdělit trup aby byl výtisk rychlý a zároveň kvalita uspokojivá a tak dále. Čas běžel a tiskárna přestávala stačit. Začal jsem se na nějakou dobu intenzivně věnovat vývoji tiskárny na velké výtisky, když to zkrátím, tak návrh, výroba a ladění zabrala více než půl roku. V tu chvíli bylo jasné, že najednou jsou reálné i větší modely než 20cm.

Začal jsem tedy s překreslováním Monaka do digitální podoby. Jako předlohu jsem použil svůj postavený model, který jsem oměřoval přímo při kreslení. Kreslící program, můj oblíbený Sketchup, na takové modely dobře poslouží. Komponenty je třeba kreslit s neustálým myšlením na to, že to co kreslíme, budeme tisknout. To znamená, aby každá část měla nějakou rovnou plochu z důvodu přilnavosti na tiskovou podložku. V neposlední řadě je dobré při kreslení počítat s vůlemi a také tloušťkou stěn, jelikož tryska respektive program, který připravuje kód pro tisk, velmi tenké stěny vynechá z důvodu nemožnosti tak tenkou stěnu klást. Takových omezení je ovšem celá řada a je lepší jim předcházet už při kreslení modelu.

Co se materiálu týče, celé Monako je z takzvaného PLA, je to lehký, pevný, jednoduše tisknutelný, ovšem méně tepelně odolný a v neposlední řadě také velmi levný materiál.

Po nakreslení modelu a vyexportování souborů ve formátu vhodném pro 3D tisk (STL) přišla fáze „slicování”, což znamená nařezat části lodě na vrstvy o výšce 0,3, 0,2 i 0,1 mm dle tisknutého dílu. Tím to ale nekončí, pro takovéto modely, které jsou tvarově rozmanité, je třeba naplánovat tisk tak, aby se před koncem nezničil tím, že třeba bude tiskárna tisknout do vzduchu například nějaký převis, proto bohužel nestačí nahrát do tiskárny díl a stisknout „print”. Vše se musí pečlivě plánovat, jelikož některé tisky trvají desítky a v extrému i stovky hodin. Abych se přiznal, přední část trupu jsem tiskl natřikrát, horní nástavbu také třikrát a komín snad čtyřikrát, než jsem dosáhl uspokojivého výsledku, jelikož někdy se prostě stane nečekané. Co správně nastavit zjistíte až po prvním nebo dokonce několikátém omylu. Zapojil jsem do práce dvě tiskárny, abych ušetřil čas, a za několik dní nepřetržitého tisku jsem měl většinu dílů vytištěnou.

Tím se dostávám k vlastní stavbě, která už je spíš taková oddychová. Trup jsem měl rozdělený na čtyři části, které jsem slepil vteřinovým lepidlem jen na několika místech a jen tak aby trup držel pohromadě, než nanesu epoxid a tkaninu zevnitř na spoje, zbytek trupu zevnitř je pouze vytřený epoxidem už bez tkaniny. Hřídel jsem zvolil tu nejjednodušší na montáž, takže padla volba na hřídelku s přírubou pro motor třídy 400, tím pádem odpadá starost o spojku hřídele s motorem a s držákem motoru, zároveň jako bonus se motor nebude dotýkat ani přibližovat k teplotně náchylnému trupu. Hřídel pro kormidlo je z mosazné trubičky a osa ze svářecího drátu, na koncích malé kroužky a do mosazného pouzdra vazelínu. Není třeba to nějak přehánět, jelikož vnitřní konec kormidelní hřídele je nad hladinou. Hřídele jsem také zalepil do trupu epoxidem je to přece jen jistota.

Bort jsem naplánoval tak, aby při tisku nebyl součástí trupu (z důvodu realizace tisku) a přilepil pouze vteřinovým lepidlem, vodotěsnost ve spoji zajistí pozdější přilepení paluby.

Největší a zároveň nejjednodušší díl je paluba. Tu jsem se rozhodl netisknout, protože by to bylo časově hodně náročné a vysloveně mrhání materiálem, takže jsem použil tvrdou pěnu něco jako tehdejší depron, který jsem si přesně vypálil na doma dělané laserové řezačce. Samozřejmě je to měkký materiál a tak jsem celou palubu podlepil ještě jednou vrstvou jiné silnější a pevnější pěny. Rámečky proti zatékání pod nástavbami jsou už tištěné a to tak aby přesně všechno zapadalo do sebe a přilepeny na palubu.

Nyní tedy zbývá už jen slepit díly nástaveb a tažného háku. Kolem toho není moc co psát, protože se nástavba skládá pouze ze tří hlavních částí.

Povrchová úprava je u 3D tisku celkem oříšek, jelikož jsou všude vidět vroubky, které vznikají vrstvením plastu na sebe. Nezbývalo tedy nic jiného než tmelit jelikož vlastnosti PLA mluví jasně a při broušení přímo plastu se začnou dělat žmolky zalepí se papír atd. Ano, jde brousit pod vodou, ale moje dispozice bez zdroje vody mluvila jasně pro tmel ve spreji. Dále už to každý zná, tmel a obrousit a tmel a obrousit a tak dál a tak dál.

Poté co byly trup i části nástaveb přebroušeny, začal jsem s barvením. Na trup jsem použil zbytky z minulých modelů, a to spreje Motip červené barvy. Nástavby, bort a palubu jsem již stříkal malou airbrush pistolí a akrylovými barvami. Nejdříve zeleně palubu a rovnou vlepit do trupu, modrou barvou nástavby potom šedou barvu na určité části. Rámy oken byly trošku oříšek, protože od začátku mi bylo jasné, že barvit je štětcem je nad mé síly a byl bych nespokojen, rozhodl jsem se na to jít od lesa a opět využil můj malý laser. Z modelu v počítači jsem si vytáhl pouze obvody oken a ty vypálil do maskovací pásky. Tu už pak stačilo pouze nalepit správně na nástavbu a mohly se pohodlně stříkat i rámy. Stejnou techniku jsem použil i pro nápisy.

Nyní bylo tedy zhruba nabarveno, ale pořád to nebylo ono, nehledal jsem inspiraci, chtěl jsem si to udělat podle sebe a nevím proč, ale mám rád, když jsou modely v uvozovkách ušmudlaný, obouchaný, opotřebovaný stejně jako už skoro vysloužilé lodě. Takže do pistole jsem jako první nalil tmavě šedou a opatrně jsem vyznačil místa, kde se hodně chodí a kde naopak vůbec, různé zákoutí a hrany. Bílou barvou jsem jen tenhle efekt „znáhodnil” tak, aby to nebyly jen šedé fleky ale prostě špinavé fleky. Stejně jsem to udělal i zvenčí trupu a proběhla i snaha o naznačení zašpinění pod otvory v bortu.

Následně už jsem pouze zalakoval vše poctivě bezbarvým lakem v několika vrstvách.

Jak jsem se již zmínil, výbava je opravdu sporá a obsahuje pouze uhlíkový motor řady 400, dále jedno standardní 55g servo, 10A regulátor, baterie co dům dal (v mém případě 5Ah Lipo 2S) a přijímač. Plánuji ještě osvětlení, ale to se do RC výbavy ani snad počítat nedá.

Takzvaný vanový test dopadl na výbornou (dovážil jsem asi kilogramem olova), a tak jsem se za hezkého počasí dalších dnů vydal na místní rybníček. Monako vypadá na vodě skvěle, i když to není maketa, ale spíš polomaketa. Dovolil bych si tvrdit, že na vlastnostech na vodě se technologie výroby nepoznamenala.

Závěr
Doufám tedy, že přechod do digitálního věku zvládlo Monako dobře a že budou tyto lodičky i dál mezi námi.

Martin Stejskal
Maca-artwork (máca dit víš) Na začátek článku

Autor: Martin Stejskal | Vydáno dne 15. 05. 2018 | 5251 přečtení
Počet komentářů: 6 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Stavba papíráku Monako technologií 3D tisku
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence