Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
WSP-10 - 1
Vnitřek
zobrazení: 2075
známka: 1.75
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Letadla

Stavba letadýlka podle plánů od úplného začátečníka

Před nějakou dobou ve mně začala růst myšlenka na nějaké jednoduché letadýlko pro pohodové podvečerní létání. Vzhledem k tomu, že RC pro mě doposud bylo spíš jakési vzdálené nadávání než pojem, připadal mi můj nápad nereálný. Nicméně při návštěvě modelářského veletrhu „Modely Brno“ jsem narazil u stánku firmy JR Model na 4-kanálovou soupravu prodávanou v akční, pro mě přijatelné ceně. Po konzultaci s kolegy u „bazénu“ jsem přece jenom neodolal a soupravu si koupil.

Tím byla odstraněna hlavní překážka v mých dalších modelářských plánech a už jsem neměl na co se vymlouvat. Moje představa byla letadýlko pro úplného začátečníka, tak abychom s mým malým synem mohli za příznivého počasí prostě vzít letadýlko a jít se na pole za barák „vyřádit“. Nejsem „stavebnicový“ typ, baví mě prostě vzít kus nějakého materiálu a z něj se snažit vyrobit výsledný produkt.Takže jsem uvítal nabídku Boříka na plány pohodového dvojplošníka jeho vlastní konstrukce.

Na řadu přišel materiál na stavbu a elektronika. Základní nosný materiál je použit Extrudovaný Polystyren a balsa. Nejdřív jsem podle nejrůznějších rad navšívil několik Hobbymarketů a sháněl se po EP, které se prodává pod nejrůznějšími obchodními značkami. Bohužel jsem narazil jenom na EP zelený v rolích a ještě k tomu vroubkovaný, což jsem si řekl, že na stavbu letadla nebude nejvhodnější. Navštívil jsem proto známou modelářskou prodejnu v Olomouci a nakoupil vše potřebné. EP jako desky, sice na m2 dražší, ale mohl jsem koupit po jedné desce od každé potřebné tloušťky 3,4 a 5 mm. Zároveň s tím jsem koupil serva, motor, balsu, uhlíkové a ocelové kulatinky. Protože jsem úplný RC novic, požádal jsem opět Boříka o pomoc s nákupem ostatní elektroniky. Sám bych nakoupil nevhodné nebo zbytečně drahé součástky.

Plány jsem si vytiskl na jednotlivé A4 na klasické laserové tiskárně, poslepoval a vrhl se do stavby. Začal jsem výrobou žeber která jsou z balsových pásků 2x7mm, lepená s mírným přesahem,a po zatvrdnutí seřezaná a obroušená.

Po výrobě všech žeber jsem přešel k jejich lepení k podéným výztuhám, středová a podélná žebra jsem se snažil lepit podle úhelníku, abych se v závěru nedočkal nepříjemného překvapení v podobě křivého trupu. Po zatvrdnutí středové části jsem zase s pomocí úheníku a „promítání“ na plán přilepil zbývající žebra. Tím byla kostra zkompletována až na motorovou přepážku.


Tady jsem zjistil fatální chybu. Při tisku plánů jsem si neověřil velikost vytisknutých dílů s původním plánem. Na tiskárně jsem totiž neměl nastaven tisk „v původní velikosti“ a plány jsem tudíž vytiskl ve velikosti 94-96%, díky tomu na půdorysu vycházela šířka křídla 16 cm, kdežto na bokorysu 14,7. Nechtěl jsem kombinovat a raději jsem obětoval 3 večery na výrobu nové kostry.

Motorovou přepážku jsem přilepil pod úhlem 3,5 st. Dolů a 1,5 st. doprava. Následovalo přilepení horního a spodního „opláštění“ trupu z EP 3 mm. Všechny desky jsem přilepil s přesahem a po zaschnutí ořezal a obrousil. Nalepením jsem získal podélnou tuhost a rovinu před tím, než jsem nahrubo vyřízl jednu bočnici, opět s přesahem, a nalepil ji na trup.


Před nalepením druhé bočnice jsem zkompletoval elektroinstalaci a táhla k VOP a SOP. Přijímač jsem přilepil oboustranou páskou z druhé strany čelního skla, serva mezi balsové hranolky 4x4 mm vlepené do podélné výztuhy. Pro táhla jsem na jednotlivá zadní žebra nalepil balsové pásky, do nich vyvrtal díry a vlepil kousky bowdenu. Táhla jsou z ocelové kulatinky 1 mm. Výztuhu podvozkových noh jsem udělal slepením 2 mm překližky, mezi nimiž je podvozek z drátu 2 mm oblepeného balsou.


Po ověření funkčnosti jsem přilepil druhou bočnici. Po zatvrdnutí opět ořezal a obrousil do finální podoby. Náznak oken jsem stříknul „foukacími fixami“ pro děti.


VOP a SOP je z EP 4mm s nalepenými hranami z balsových nosníků, které jsou zbroušeny „do kulata“. Panty jsou z lepící kancelářské pásky, páky z laminátu 0,5 mm. Křídla jsou z EP 5 mm, do profilu ohnuté kombinací „smetákové“ a „stolní“ metody. Hrany opět z balsových nosníků zbroušených do požadovaného tvaru. Středová žebra jsou z 3 mm balsy, nalepené na křídlech tak aby s trupem svíraly úhel 3 st. Horní křídla jsem lepil tak, že jsem na stole vyrovnal trup a lepil podložená křídla na koncích. Po vytvrdnutí už nebyl problém přilepit spodní křídla díky výztuhám z hlíku 1,5 mm, které propojují krajní žebra z 2 mm balsy.

Po montáži vrtule, koleček a baterky do posuvného vozíku kvůli nastavování těžiště a následném vyvážení jsem považoval letadýlko za hotové.


Nastalo čekání na vhodné povětrnostní podmínky na zalétávání. Zkušený modelář by řekl, dneska není vhodné počasí, nováček řekne, dneska by to šlo. Výsledek prvního pokusu: zlomená vrtule, odlepená polovina horního křídla, utržený držák baterky, rozbité čelní sklo, přední část špinavá od hlíny. Doba letu cca 3 min. Po opravě jsem přece jenom počkal na úplné bezvětří, doba letu 15 min. s tím, že jsem objevil ještě z prvního letu utrženou motorovou přepážku. Taky se projevila potřeba diagonální výztuhy křídla, protože při vybírání se hodně měnilo vzepětí.

Po opravě (přilepení mot. přepážky a nového horního dílu) a úpravě (nový držák baterky, výztuhy křídel) jsem se rozhodl pro zanechání amatérských pokusů a zajel jsem na modelářské letiště v Medlánkách, kde jsme s Boříkem letadlo úspěšně zalétali. Konečně jsem měl z letadýlka krásný prožitek včetně prvního úspěšného přistání.

Moje závěrečné hodnocení tohoto letadýlka je, že beze zbytku splňuje moje představy, které jsem měl na počátku. Jednoduchá konstrukce a stavba, jednoduchá ovladatelnost. V podvečer sleduji pohyb listí na stromech a pokud uznám, že je nepatrný, tak jdeme na pole létat. Od zalétnutí už letadýlko neutrpělo žádnou havárii, jen jsem musel vyměnit šroubky na servech kvůli vytřepání.

Pohon a elektronika použitá v letadýlku:
Tučně mnou použité
Motor:MIG 280 Racing, Sporting, Speed 280 Race
Převodovka: MPJET 280 3,75:1 STD může být i 4,1:1 STD/ 3,75 BB/ 4,1 BB
Vrtule: APC SF 10/4.7" nebo obdobná GWS nebo Ikarus
Jednosměrný regulátor: pro stejnosměrné motory do 10A, DSYS 7A MD7DCR
Serva třídy 9g např: Hitec HS-55, Carsson ECO-8
Beterie: Akumulátory 900-1200 mAh Kokam nebo Wide Energy ( nebo obdobný dvojčlánek Li-Pol ) Li-pol MGM SC WE1200 SHD 20C/2S
Nabíječka: jakákoli, co umí Li-Polky a měla by být s balancérem nebo aspoň s omezovačem

Plánek modelu
Autor: Vlastimil Smolka (c) 2007 kontakt: smolka@atlas.cz

Generální plán ve formátu PDF - Tal280_Plan.zip (300kB)
Listy plánu veliksoti A4 ve formátu PDF - Tal280_Plan.zip (300kB)

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Pavel Šťastný Na začátek článku

Autor: Pavel Šťastný (pavelst) | Vydáno dne 29. 05. 2007 | 48446 přečtení
Počet komentářů: 29 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLetadla -> Stavba letadýlka podle plánů od úplného začátečníka
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence