Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Chlazeni
Remorker je pomaly. A tak chlazeni obstarava cerpadlo do ostrikovace ze Skody 120 doplnene motorkem 400.
zobrazení: 2725
známka: 3.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.09.2020:

Jihočeská televize zavítala o víkendu do Ledenic. Krátká reportáž začíná v čase 7:04. Zdalipak nějaký televizní štáb vyrazí na začínající MiČR lodních maket NS a plachetnic NSS do Jinolic. My tam budeme.


28.08.2020:

K reportáži z Letního Proseka 2020 přibyla fotogalerie od Jiřího Šejvla.

Upozorňujeme zájemce o soutěž Tug Towing Cupu 2020 v Příbrami, že uzávěrka přihlášek je brzy - pro rezervaci ubytování již tuto neděli a pro samotnou soutěž v úterý 1. září!

 

 Archiv novinek


Lodě

Siedme stretnutie ponorkárov v Neulegbachu

Po dvoch rokov sme sa opäť stretli v rakúskom mestečku, aby sme porovnali výsledky svojej práce od posledného stretnutia. Ponorkový klub Žilina sa na tomto stretnutí po prvý krát oficiálne predstavil. Priviezli sme štyri modely a to U-31,U-32,U-47 a V-6 Urzel. Stretnutie sa konalo v čase od 19.9 do 20.9.2009. Zúčastnilo sa na ňom modelári z Rakúska, Nemecka, Holandska, Maďarska, Česka, Slovenska, Švajčiarska a Francúzka. Do miesta konania sme pricestovali už v piatok večer a naše prvé kroky smerovali samozrejme k bazénom, kde usporiadatelia dokončovali posledné úpravy pred sobotňajším začiatkom. Nasledovalo ubytovanie v deväť kilometrov vzdialenom penzióne.

Sobota
Sobotné ráno začalo presunom do Neulengbachu, kde na deviatu hodinu bolo stanovené slávnostne uvítanie účastníkov s neodmysliteľnými organizačnými pokynmi. Po tomto nasledoval voľný program v podobe jázd jednotlivých účastníkov. Môj kolega to využil a ako prvý brázdil vody bazéna so svojou U-32. Ja som sa snažil prezrieť si tohtoročné novinky. Z historických modelov ma zaujal prototyp rakúskej ponorky z obdobia pred prvou svetovou vojnou, ktorú priviezol nemecký účastník. Model je plne funkčný a jeho maketové vyhotovenie spolu s dobrými jazdnými vlastnosťami nenechali chladných ani usporiadateľov a zaradili ho do súťaže o putovný pohár. Historické modely zastupovali na stretnutí prevažné rakúske a nemecké ponorky, ktoré sa buď zúčastnili bojov prvej svetovej vojny, alebo boli len prototypmi. Až na malé výnimky to boli prevažné plávajúce modely, ktoré boli vybavené statickým ponorným zariadením.

Obdobie druhej svetovej vojny zastupovali prevažné nemecké ponorky, medzi ktorými kraľoval typ VII. Tu bola zastúpená aj naša ponorka U-47, ku ktorej sme priviezli raketový kontajner V-6 Urzel, nesúci v svojich útrobách raketu V-2.Tento systém mal na konci vojny ostreľovať s Atlantiku mestá v USA. Plne funkčný model však nemohol v bazéne uskutočniť odpal rakety V-2. Nechýbali ani modeli ponoriek typ XI a XXIII. S ty mýto modelmi pricestovali nemecký modelári. V tejto kategórii prevažovala mierka 1:72 čo bolo v dôsledku prevahy stavebníc Robbe. Pokiaľ sa týka systému statického ponoru tak tu bol zjavný posun v prospech piestového na úkor vzduchového prípadne čerpadlového. Ojedinelý bol systém na kysličník uhličitý od Ota Gerža z Čiech. Medzi modelmi bolo vidieť zjavnú snahu o maketový vzhľad a vyhotovenie. Dôraz bol tiež kladený na realistický jazdný prejav vrátane statického ponoru.

Keďže som sa viac venoval modelov svojich kolegov, tak som sa so svojou U-47 dostal do bazéna až v poobedňajších hodinách. Jazdy prebiehajú systémom niekoľkých ponoriek spoločne. Je však potrebné vyzdvihnúť si kolíček s príslušným voľným kanálom nakoľko pod vodou nefunguje pásmo 2,4 GHz. Z tohto dôvodu musí byť tento systém zachovaný.

Po skončení jazdy som navštívil Maďarských kolegov, ktorí priviezli známu ruskú ponorku Kurs. Model v mierke 1:72 bol veľmi pekne vyhotovený a usporiadatelia ho zaradili do súťaže o putovný pohár. Ponorka mala statický piestový systém, ktorý však pochádzal od autora ponorky. Jazdný prejav bol dobrý i napriek tomu že tieto typy ponoriek majú problém s účinnosťou smerových a hĺbkových kormidiel.

V českej výprave bola neprehliadnuteľná záchranná ruská ponorka Mir a to nielen svojou pestrou farbou, ale aj technickým riešením pohonu a statického ponoru. Bolo použité zubové čerpadlo z ostrekovača automobilu Pri plavbe v bazéne svojou realistickou pomalou jazdou vzbudzovala záujem prítomných divákov. Vyskúšali sme pri tejto príležitosti aj záchranu našich dvoch ponoriek U-32 a U-31. Pridala sa aj výskumná ponorka Delta rakúskeho kolegu.

Deň sa prehupol k večeru a začali nočné jazdy s farebným osvetlením a dusíkovým oparom, ktorý usporiadatelia vytvárali na vodnej hladine. Je len škoda, že fotografie túto atmosféru dokonale nezachytia. Záver sobotňajšieho večera bol asi o 21 hod. Presunuli sme sa do penziónu k nočnému spánku.

Nedeĺa
Ráno o 10 hod. začal druhý deň stretnutia a to opäť voľnými jazdami ponoriek. Ja som prešiel k švajčiarskym kolegom, kde som spozoroval model ruskej balistickej ponorky Typhoon, ktorú som mal možnosť vidieť na jar v Gossau. Model ašpiroval na víťaza súťaže o putovný pohár. Jeho maketové vyhotovenie a jazdné vlastnosti boli v skutku veľmi dobré. Mal som možnosť nazrieť aj do útrob a tu ma upútalo technické riešenie riadenia smeru ponorky pozostajúce s dvoch priečnych pohonov, jedným vpredu a druhým vzadu. Toto riešenie prispelo k výraznej obratnosti a neobyčajné malému polomeru otáčania. Ako systém statického ponoru boli použité dve piestové balastné nádrže. Pohon obstarávala dvojica jednosmerných motorov rady 600 sprevodovaných pomocou prevodovky do pomalá.

Sprievodnou akciou nedeľného podujatia bola aj súťaž pre malých divákov v jazde mini ponorkou v akváriu. Záujem však bol len minimálny. Po dohovore s usporiadateľmi sme v malom bazéne pripravili odpálenie rakety s plochou dráhou letu s našej U-31.Táto súčasná nemecká ponorka zaradená do výzbroje v roku 2005 odpaľuje tieto rakety s torpedometných šachiet. Odpal prebehol úspešne, za prítomnosti zvedavých divákov a kolegov.

Nedeľné stretnutie sa priblížilo k záveru a tak bol posledným bodom programu spoločný nástup ocenenie víťazného modelu, ktorým sa stal Typhoon švajčiarskeho kolegu. Po odovzdaní darčekov a plakiet účastníkom stretnutia sme sa rozišli domov.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Ponorkový klub Žilina
Randa Vladimír Na začátek článku

Autor: Vladimír Randa | Vydáno dne 06. 10. 2009 | 11407 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Siedme stretnutie ponorkárov v Neulegbachu
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Jablonec 2019: Poprvé s plachetnicemi Footy
29. 09. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence