Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Springer O7 - 1
Hotový Springer, můj první, experimentální před sezonou
zobrazení: 4655
známka: 2.88
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2009

Remorkéry na rybníku aneb Jaký byl Tug Towing na Slovensku?

Myšlienka zorganizovať súťaž v Tug Towingu na Slovensku vznikla po tom, ako Keba a spol. rozbehli prvé súťaže v Čechách a na Morave. Dovtedy väčšina z nás ani nevedela, že nejaký Tug Towing existuje.

Prvý pokus o TT súťaž sa uskutočnil na jar roku 2007 v Galante a organizoval ju Modelársky klub Delfín Galanta. Premiéra bola, napriek menšiemu počtu TT tímov, pomerne úspešná a preto sa uskutočnil aj druhý ročník tejto akcie v roku 2008 v novej lokalite Veľké Uľany. Zastrešoval to ten istý tím ľudí.

Z debát účastníkov vyplynulo, že jedna Tug Towingová súťaž do roka na Slovensku je príliš málo, a že by to chcelo mať takýchto akcii viacej. Už vtedy bratislavská „sekcia“ sľubovala, že sa pokúsi niečo zorganizovať.

Ľahko sa to povie, horšie sa uskutoční. Chuť by aj bola, ale Bratislava je, podobne ako asi každé väčšie mesto, problematická v tom, že väčšina vodných plôch je v sezóne pomerne intenzívne využívaná na rekreačné účely, tiež ubytovanie je pomerne drahé.

Môj tímový kolega Juraj Karolus prišiel s myšlienkou, že na rybníku v mestskej časti Devínska Nová Ves by bolo možné s niečím takým, ako súťaž uvažovať. Dokonca je vraj šanca na získanie finančnej podpory od Obecného úradu z fondu športu a kultúry. Možnosť zorganizovať TT súťaž v Bratislave teda začala mať celkom reálne obrysy. Navyše neďaleko bola cenovo dostupná ubytovňa a priamo pri rybníku klubovňa a sklad miestneho rybárskeho zväzu, ktorá by sa dali zapožičať.

Nebudem to ďalej naťahovať, skrátka na Mestskej časti nám peniaze schválili a sľúbili podporu z viacerých strán. Časť rozpočtu naplnilo Centrum voľného času Bratislava I., kde funguje asi jediný lodno-modelársky krúžok v Bratislave. Oslovili sme aj zopár potenciálnych „modelárskych“ sponzorov a šlo sa na vec.

Po dohode s ostatnými klubmi z Galanty a Prievidze sme zvolili za termín súťaže predlžený víkend 8.-9.mája. Okrem samotnej súťaži v Tug Towingu sme chceli urobiť aj súťaž kategórie F4A, čo sú makety lodí bez statického hodnotenia na trojuholníku Naviga. Dôvodom bolo najmä to, že takáto kombinácia TT a F4 už mala tradíciu zo spomínaných súťaží v Galante a celkom sa osvedčila. Idea bola taká, že v piatok doobeda sa odjazdia F4 a za ten čas sa stihne urobiť statické hodnotenie remorkérov. TT sa plánoval odjazdiť v piatok poobede a v sobotu doobeda.

Čo sa týka návrhu trate, už od začiatku sme koketovali s myšlienkou, že TT trať postavíme na základe F4-kovej trate , teda trojuholníka Naviga. Táto trať má výhodu, že jej bránky sú pevne fixované na sústave lán a nedochádza k ich posuvom, natáčaniu a podobným nepríjemnostiam, a to ani keď ich zachytí TT súprava.

Súčasne sme tak ušetrili čas pre stavbu trate aj priestor. Trojuholník sme doplnili pár ďalšími bránkami, ostrovmi, majákom, plavebným kanálom a bočným dokom. Všetky tieto veci sme si zapožičali z klubu Delfín v Galante, za čo im týmto chceme verejne poďakovať. V Bratislave sme pripravili štartovacie mólo, prístav a vlečný čln.

Keďže sme nemali skúsenosti s návrhom trate, najmä jej optimálnej dĺžky, vymysleli sme si jej zostavenie „na sucho“ na jednom z bratislavských menej frekventovaných parkovísk. Neviem, či ste mali niekedy možnosť sledovať nejakých podivínov, ktorí si na parkovisku rozložia bójky a so stopkami sa sústredeným výrazom sa prechádzajú pomedzi ne. Radšej nechcem vedieť, čo si o nás okoloidúci mysleli.

No a konečne sa dostávam k samotnej akcii
Zraz na mieste konania sme si pre istotu dali už o šiestej hodine ráno. Najviac sme sa totiž obávali, že nestihneme včas postaviť trať. Neobišlo sa to samozrejme bez miernych zmätkov a nervozity. Z troch laniek F4 trate sa nám skoro podarilo upliesť slušivý svetrík. Našťastie voda v rybníku bola pomerne plytká, a tak sme časť trate mohli urobiť za pomoci rybárskych „broďákov" a kotviace záťaže tiež tým pádom neboli príliš hlboko. Keby sme boli odkázaní iba na čln, bolo by to všetko o dosť komplikovanejšie a časovo náročnejšie.

Postupne sa začali schádzať aj účastníci súťaže. Medzi prvými dorazil jediný „zahraničný“ súťažiaci Milan Sedláček z Brna. Ochotne sa nám snažil pomôcť s prípravou trate a vnášal kľud medzi vynervovaných „staviteľov“.

Okolo pol deviatej bola trať hotová, a nám odpadol najväčší kameň zo srdca. Počasie sa ukazovalo priaznivé, až na občasný vietor, ktorý sa však nebol „nad rámec slušnosti“.


Tí, ktorí pravidelne jazdia F4 sú už dobre vycvičení, a tak táto súťaž hladko prebiehala počas celého doobedia. Súťažiacim dúfam moc nevadilo, že na trati majú o nejakú tú bójku alebo ostrov navyše. Po obstojnom a cenovo dostupnom obede v neďalekej krčme sa dojazdili posledné jazdy F4 a mohli sa spočítať a vyhlásiť výsledky.

Statické hodnotenie remorkérov sa uskutočnilo doobeda práve počas jázd F4. Modely hodnotila päťčlenná komisia pod vedením hlavného rozhodcu Petra Mikulku seniora a bola zložená zo zástupcov klubov z Bratislavy, Galanty a Prievidze. Hodnotenie prebehlo podľa mňa úplne v pohode a skutočne nebolo cieľom komisie hľadať chýbajúce šroubky na prevodovej skrini kotevného navijáku. Prihliadalo sa najmä ku kvalite spracovania, čistote stavby a či je model dokončený. V prípade, ak model nemal stavebné podklady, teda potenciálne mohol byť „vymyslený“, stratil v hodnotení 20 bodov za zhodu so stavebnými podkladmi, ale ostatné body mu mohli byť priznané v plnej miere. Najväčším hendikepom, na ktorom modely strácali body, bola najmä nedokončenosť. Na modeloch chýbali detaily, ako sú záchranné kruhy, navijáky, reflektory a podobne. To je ale myslím ten lepší prípad, pretože ak majitelia svoje modely dorobia, stane sa stavebná skúška vyrovnanejšou a súťaž zaujímavejšou pre súťažiacich aj divákov. Možnosť získania ďalších bodov za statiku do celkového výsledku snáď bude pre nás , čo „chronicky nestíhame“ dostatočným motívom, aby sa na modeloch ešte popracovalo, a vyzerali tak, ako má poriadna loď vyzerať.

Počas piatkového dopoludnia sa v DNV objavil aj Aleš Bidovský (Bida) z Olomouce. Doteraz mi nie je jasné, či si na návštevu našej akcie odskočil v rámci nejakej inej cesty, alebo meral cestu z Olomouce skutočne len na to, aby sa prišiel pozrieť na obávané západné predmestie Moskvy. Tak či onak, každopádne sme boli radi, že k nám zavítal a dúfam, že sa necítil zle. Usudzujem tak aj radosti, ktorú prejavil, keď uvidel naživo legendu internetových modelárskych diskusných fór Mariana Ritomského. Keď som mu ho predstavoval, chvíľu myslím ešte pochyboval, že Marian nie je virtuálna postava, ale mám dojem, že si celkom kápli do noty a dobre pokecali.

Keď už sme pri Marianovi, ten prostredníctvom mikrofónu a zapožičaného ozvučenia moderoval cele podujatie a chvíľami robil aj rozhodcu. Vďaka hláškam do publika typu „...ukončite jazdy prosím, som hladný...“ nezostal nič dlžný svojej dobrej povesti. Súťažné jazdy v TT začali cca o druhej hodine poobede. Mali sme pripravené dve trate - „dlhú“ a „krátku“ Dohodli sme sa, že prvé súťažné kolo bude „krátka“ trať, aby sme vedeli odhadnúť časovú náročnosť súťaže. Časový limit sa stanovil na 15 minút.

Ako pokusného králika na prvú jazdu súťažiaci konsenzuálne zvolili tím usporiadateľov, teda TT Bratislava seniori. Zvláštne, že sa nám to stáva takmer pravidelne. Asi vyžarujeme nejaké osobitné fluidum alebo čo. Nervozita , ako aj prakticky prvé súťažné jazdenie s novými modelmi (pre Juraja Smit Japan nahradil Argusa, pre mňa Smit Denemarken Hermana) znamenalo, že sme obúchali, čo sa dalo. Vlečný čln so svojou šírkou 55 cm nemá v metrových bránkach miesta nazvyš. Časový limit 15 minút sa ukázal ako vyhovujúci, takže sme nejaký bodík za ušetrené minúty získali k dobru. Svorne sme skonštatovali, že tie staré modely boli lepšie, aj keď nemali protiťahy a taký výkon. Ale myslím, že problém bol inde než v modeloch... (výsledky jázd 53, 83, 72, 88 bodov) Ešte že sa najhoršie kolo do konečného výsledku škrtalo. Keďže sme latku nenasadili príliš vysoko (nebolo to zámerne) , ďalšie tímy nastúpili na do bojov s traťou s odhodlaním ukázať, že sa to dá odjazdiť aj lepšie.

Musím bohužiaľ konštatovať, že pre iné organizačné povinnosti som podrobnejšie priebeh jázd nesledoval takže o úspešnosti jednotlivých tímov si musíte urobiť obraz z výsledkovej listiny. Takže len pár postrehov.

V jazdách sa samozrejme prejavilo, kto má s Tug Towingom ake-také skúsenosti, a kto jazdil prvý krát. Dôležitým aspektom bola aj vzájomná zohranosť tímov.


Napríklad až ráno pred súťažou vznikol „medzinárodný moravsko- slovenský“ tím s názvom Internacionál zložený z Milana Sedláčka z Brna a Roba Schmidta z Galanty. Obaja majú z TT dosť skúseností aj výkonné modely. Ale asi práve to, že sa ako tímoví kolegovia nemali možnosť dostatočne zladiť, výsledky jázd (42, 59, 71, 64 bodov) asi neboli úplne podľa ich očakávaní. Oceňujem však Milanov pohodový prístup k veci, že si prišiel zajazdiť preto, lebo ho to jednoducho baví. Keďže v českom TT Cupe dosahuje so svojím stabilným parťákom veľmi dobré výsledky, myslím, že ak do DNV prídu na budúci rok v „plnej zostave“ ukážu nám, ako sa má Tug Towing jazdiť.

Ďalšou zaujímavou story bol nový tím juniorov My Arows v zložení Marko Dvořak a Juraj Kubričan. Nikdy TT nejazdili, obaja mali lode, s ktorými mali minimum skúseností, napriek tomu im to išlo veľmi dobre a kolo od kola sa zlepšovali. Ich výsledky v poradí jednotlivých kôl boli 72, 89, 77 a 104 bodov. Ešte dve tri kola, a vyhrali by svoju kategóriu TT-OC (modely bez hodnotenia).

Bratislavskí juniori Martin Podhorný a Juraj Letovanec sú v TT relatívne ostrieľaní kozáci. Napriek občasným technickým problémom s regulátorom ťažnej lode odjazdili slušný štandard ( 72,89, 77, 104 bodov) . A keďže v kategórii TT - OC boli iba dva tímy, nebolo inej možnosti , ako vyhrať. Ale konkurencia nespí a rastie...

Tug Towingový tím z Prievidze v zložení Adrián Adamík a Peter Kozák tiež tak trochu zaplatil nováčikovskú daň. Ich Watergeusy v mierke 1/25 sú parádne, výkonu majú na rozdávanie. Trocha tréningu a vznikne, myslím „nebezpečný“ súper (výsledky jázd 45, 5, 54, 44 bodov).

Tímy z Galanty „Kolombus“ (Juraj a Viktor Szaraz - 76, 103, 100, 104 bodov) a „Malý a Veľký“ ( Robo Schmidt , Miro Švehla - 79, 92, 97, 22) sa zlepšujú súťaž od súťaže a ich umiestnenie v konečnom výsledku to dokazuje.

Bratislavsko-Galantská posádka BA-GA tvorená Petrom Mikulkom juniorom a Mirom Švehlom podala značne nevyrovnaný výkon (67, 8, 63, 26 bodov). Dôvodom boli, ak som správne zaregistroval, nejaké technické poruchy modelov. Snáď sa im nabudúce bude dariť lepšie. Určite na to majú, pretože Peter dokazuje v kategórii F4, ktorú mimochodom vyhral, že je excelentný kormidelník.

V piatok zhruba do siedmej sme stihli odjazdiť dve kolá. Na viaceré interpelácie hladných účastníkov sme ešte pred ukončením druhého kola zahájili kultúrny program akcie, spočívajúci v koncerte dvoch grilov a 10 kilách naloženého kuracieho mäsa. Keď sa k tomu ešte pridala perfektná gitara a spev jedného z účastníkov (ďakujeme do Handlovej) , nemohli ani dotieravé komáre narušiť príjemný podvečer. Nočne jazdy sa obmedzili len na predvedenie Jurajovho Smita Japana. O to väčšiu pozornosť však jeho model vzbudil u divákov a to vrátane ženského publika. Ten model je „nechutne“ pekný ešte aj po tme...

V sobotu doobeda sme viac-menej v pohode dojazdili ďalšie dve kola Tug Towingu. Boli sme dokonca natoľko „vycvičení“, že na trati väčšinou jazdili dve súpravy. Počasie, napriek tomu, že meteorológovia strašili búrkami a dokonca ľadovcom, nám prialo, takže okolo 13.hodiny sme mohli začať spočítavať výsledky.

Slávnostné vyhlásenie víťazov za účasti zástupcu Miestneho úradu Devínskej Novej Vsi urobilo bodku za súťažením. Prijemným pre nás, ako organizátorov bolo to, že pán zástupca starostu verejne deklaroval, že obec akciu hodnotí veľmi dobre a že majú záujem nás podporiť aj do ďalších ročníkov.

Upratanie trate, vďaka tomu, že naši juniori prišli na myšlienku ťahať sa počas vyberania bránok z vody remorkérom, prebehlo veľmi rýchlo. Super nápad! Inšpirovalo nás to tak, že na budúci ročník asi urobíme doplnkovú „sranda súťaž“, kde sa ukáže, kto má aký silný remorkér. Nechajte sa prekvapiť

Počas celej akcie sme mali zo strany obce zabezpečené ozvučenie a bufet s výčapom a veľkým párty stanom, kde si mohli účastníci aj návštevníci posedieť a občerstviť sa.

Čo sa týka návštevníkov, tých sa tam dostavilo skutočne dosť. Prakticky stále sme mali na móle divácku kulisu, niekedy až takú, že sa mólo začalo povážlivo nakláňať a museli sme divákov „premiestňovať“ na druhú stranu.

Ešte spomeniem sprievodnú akciu, ktorá, ktorá mala u verejnosti, najmä tej detskej asi najväčší ohlas. Na osobitnej trati tvorenej troma veľkými bójami prakticky počas celej súťaže prebiehala tzv. detská jazda. Remorkér Argus neúnavne krúžil riadený detskými kapitánmi, ktorí za úspešnú jazdu dostávali sladkú odmenu. Vystriedalo sa tam takmer 60 detí. Celé to mal pod palcom Vojto Ševčík so synom, ktorí dali k dispozícii 2,4GHz súpravu. Bol som tam iba chvíľku, a aj tak som si uvedomil, že tie dva dni na slnku s húfom nedočkavých detí za chrbtom bol zo strany Vojta asi najväčší výkon celej súťaže.

Čo dodať na záver?
Je samozrejme čo zlepšovať, najmä čo sa týka dotiahnutia slovenských pravidiel. Snáď nie sú nereálne indície, že budúci rok bude účastníkov viac, napríklad o tých, ktorí majú rozostavané modely a nestihli ich dokončiť, alebo o tých, čo chceli ale z rôznych dôvodov nemohli prísť. A možno sa pridá aj niekto ďalší zo zahraničia .

Takže snáď sa opäť stretneme o rok v Devínskej Novej Vsi, ale takmer isto začiatkom júna 2009 v Prievidzi.

Podujatie podporili:

  • Mestská časť Bratislava - Devínska nová Ves
  • Centrum voľného času Bratislava I.
  • Občianske združenie „Domček pre voľný čas"
  • Občianske združenie „YODA" www.yoda.sk
  • Sabo RC Modely Bratislava

P.S. Výsledkové listiny a viacej fotografii nájdete na www.yoda.sk

Fotogalerie:Obrázková galerie
Obrázková galerie

Za organizátorov Peter Podhorný Na začátek článku

Autor: Peter Podhorný | Vydáno dne 16. 05. 2009 | 8843 přečtení
Počet komentářů: 5 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2009 -> Remorkéry na rybníku aneb Jaký byl Tug Towing na Slovensku?
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence