Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
FW 190 epp - 3
výřezy jsou od LM Model motor+baterky od Bídy(zatím dvoučlánek ale na 3 se šetří...)
zobrazení: 48133
známka: 1.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Přípravek na broušení

Před nedávnem jsem cosi hledal na internetu a jak už to tak bývá, co jsem hledal jsem nenašel, ale zato jsem narazil na stránky MoNaKo. Byl jsem nadšený. Přesto, že jsem již dávno dospělý, vrátil jsem se do dětských let, kdy jsem se modelařinou pokoušel také zabývat. Bohužel tenkrát žádné MoNaKo neexistovalo (no co si budeme povídat, neexistoval ani internet ani PC) a tak jsem neměl kde sebrat dobré nápady. Proto bych i já rád alespoň malinko přispěl svojí troškou.

To co dále popisuji není nic světoborného a možná, že na to již přišel někdo přede mnou. Tímto se mu omlouvám a rozhodně mu nechci nápad zcizit. Jedná se o velice jednoduchý přípravek na broušení dřeva, ale i laminátu nebo tmelu. Kdysi mi totiž někde v obchoďáku padly do oka „mřížky na broušení sádrokartonu“. Je to jakási tkanivová mřížka obalená brusivem. V jednom balení jsou tři kusy o rozměrech 93x290mm. Prodávají se různé zrnitosti (já používám zrnitost 80) a celé to stojí bratru třicet korun českých, takže žádná díra do rozpočtu.


Detail „brusné mřížky“

Protože v modelařině většinou brousím malé díly, rozhodl jsem se, že z jedné mřížky nastříhám tři o rozměrech přibližne 93x96mm. Tento rozměr se mi vcelku osvědčil i když samozřejmě je na každém jak si rozměry zvolí. Takže jsem nakonec získal 9 kusů mřížek.

Ze zbytku překližky o síle 5mm jsem uřízl destičku 90x50mm a z prkénka o síle cca 15 mm (čím je silnější,tím se výsledný přípravek lépe drží) jsem uřízl špalík 90x40 mm. Potom jsem oba díly provrtal a do překližky zahloubil zápustné hlavy šroubů M4x25. Ty jsem nakonec do překližky zalepil epoxidem, aby se při následném dotahování neprotáčely.


Pohled na jednotlivé díly

Pak už stačí jen vzít ustřiženou mřížku ohnout ji přes překližku, na šrouby navléknout hranolek, který mřížku přidržuje a celé dotáhnout dvěma matičkama. Je dobré, aby šrouby nepřečnívaly přes matice, protože pak při práci tlačí do ruky. Nejprve jsem použil křídlové matice , ale ukázalo se že při práci překáží a tak jsem je nakonec vyměnil za obyčejné šestihranné.


A to už je výsledek

Výdrž brusné mřížky je mnohem větší než u obyčejného brusného papíru. Mřížka se téměř nezanáší a stačí lehce klepnout o stůl a je opět čistá. Hranami přípravku se dají obrušovat i vnitřní profily. Osobně tenhle „udělátor“ již nějaký čas používám k naprosté spokojenosti. Takže, pokud někoho tento článek osloví, přeji broušení zdar a modelařině obzvlášť.

Radek Horňák Na začátek článku

Autor: Radek Horňák | Vydáno dne 04. 10. 2007 | 15041 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Přípravek na broušení
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Parníkář slaví 75 let
26. 01. 2020
Počet komentářů: 1

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence