Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Lodička pro piráty
Stavba-plaňkování
zobrazení: 1974
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
22.10.2020:

Chystaná soutěž lodních maket v Nové Vsi se z této soboty přesouvá na sobotu 28. 11. 2020.


18.10.2020:

Včerejší Archiv ČT24 se ohlížel za modelářskými akcemi, přičemž v několika reportážích dobová televizní kamera zavítala i na akce lodních modelářů, např. do Jablonce nad Nisou. Třeba se někteří pamětníci rádi podívají, jak vypadali zamlada.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2007

Podruhé "O Branický soudek" v tug towingu

Letošní sezóna v Tug Towingu, tedy pokud se dá o sezóně hovořit, skončila soutěžním setkáním lodních modelářů v Praze - Braníku za Ledárnami na Vltavě. Celkem se soutěže v tahání účastnilo devět týmů a mimo soutěž si ještě zajel jeden "tlačák". Soutěžilo se jen v jedné kategorii na dvě soutěžní kola. Nutno říct, že se stoupající "vyježděností" jednotlivých týmů je souboj o prvenství stále vyrovnanější.

Soutěžní setkání v Braníku je spíše společenskou akcí,na které se sejdou přátelé Tug Towingu. Společně potlachají o lodích a dalších zálibách. Je to opravdu fajn a letos nám k tomu přálo i počasí. Přípravu jsme zahájili už v pátek stavbou tratě. Moc rád bych poděkoval všem, kteří přišli trať postavit a připravit zázemí. Vše běželo jak na drátkách a tak jsme měli i chvilku na pokec. RomanT navíc věnoval pro největší smolaře soutěže - láhev whisky. Nex s Jajkou zase zajistili na sobotu výborné masíčko a špízy. Nex ještě dokázal navíc zařídit tisk samolepek Klubu NAMOLO a firmu donutil aby je do pátku dostala do Prahy, což se skutečně povedlo!

Je sobota, osm hodin ráno. Jak říká Nex: „to ještě normální lidi spí.“ Ti nenormální se už schází u zátoky. Rychle připravujeme poslední detaily a už přijíždí první účastnící. Které týmy vlastně přijely? Skoro samí „veteráni“. Obhajující Last Minute, vítězové z Protivanova NeJaToD, LoVe s remorkéry WG, tradiční Nautilus I. a Nautilus II., nechyběl ani Jižní v mírně pozměněné sestavě stejně jako A je to II. Nový byl tým DaTo. Nový tým, nové lodě, byli jsme moc zvědaví, protože vlečný remorkér tohoto týmu byl na páru! A nováčkem byl tým HapyLo do kterého si odskočil Godric z LoVe. Tlačáky zastupoval tentokráte jen Robert Jurka.

Dopoledne příjemně utíkalo. Jednotlivé týmy se střídaly v tréninku, počasí se pomalu vylepšovalo. jen ten vítr občas foukal trochu víc než bylo vhodné. Příroda ovšem hraje a tak nikdo nic nenamítal. Jambo (A je to II.) přivezl ukázat svoje „pistole“. Samozřejmě nezůstaly ležet jen v decentním kufříku a trochu jsme ty „kuličkovky“ s maximální opatrností provětrali. To už ale začínalo vonět na grilu masíčko, které připravila Jajka. Po lehkém tréninku taková bašta přišla víc než vhod.

Půl hodiny po poledni začala soutěž. Na start šli jako první Přema a Godric (LoVe). Pluli velice dobře a za polovinou tratě měli pouhé tři dotyky. Trať se najednou zdála jednoduchá. Ovšem zdání klame. Při obratu u nejvzdálenější skály vypadli z koncentrace a celkem nasbírali 28 bodů. Jako druzí vypluli Pavel a Godric (jen převlékl pomyslný dres HapyLo). Pavel táhl se Springošem a opět první polovina tratě byla dobrá, ale při vplutí do „uličky“ to obouchali z obou stran a na vzdáleném obratu taky. Že by právě tam bylo to záludné místo? Celkem 13 bodů. Třetí vyplouvají Nex a Ivvo. Vítězové z Protivanova. A opět dotyk na vzdáleném obratu...ale jinak dobrá jízda s osmi trestnými body. Jako čtvrtí měli startovat Tomáš a Dáda, nováčci soutěže, ale pro technické problémy Tomášova remorkéru bohužel nevypluli. Pára se rozhodla stávkovat, jakoby si řekla, že jí tug towing není dost dobrý. Nastoupil tedy Franta a Honza (Nautilus I.) Již ostřílení borci a průkopníci Tug Towingu u nás. Samozřejmě dotyk na obratu a celkem to byla desítka trestných. Jak by pravil klasik... „velebnosti - už se perou, už se perou!“ Bambinot a Láďa, kteří vypluli jako stájová dvojka (Nautilus II.) škrtli na obratu, trochu to oťukali při zpáteční plavbě z „uličky“, ale jinak za třináct. Hned po nic nastoupili Ante a Keba, tedy já (Las Minute). Ante pojal plavbu jako závod člunů třídy FSR a já jsme na háčku nestačil vyhýbat bójkám. Neuhnul jsem ani té na obratu . Byl skoro zázrak, že jsme naťukali jen devítku. Zato čas 7min a 17 sec. byl absolutně nej! Ladous a Ivan se pustili na trať bez bázně a hany. Ladous navíc svůj nový WG zvládal velmi dobře. I oni si ťukli při vplouvání do „uličky“ a již klasicky na obratu, ale jinak čistá trestná jedenáctka! První kolo uzavírali Karel a Jambo. Měli trochu problémy s úvazem remorkéru. Prali se s tím statečně, ale „ulička“ a obrat je stály trochu víc bodů než ostatní. Celkem za 24. Při rozmarech větru nic beznadějného.

První kolo jasné rozhodnutí nepřineslo. Naopak! Těžko říct čím to bylo, ale zdánlivě jednoduchá trať nám dělala víc problémů, než bylo zdrávo. Vedl tým NeJaToD (8b.) těsně následován Last Minute (9b.), Nautilus I. (10b.), Jižní (11b.) a Nautilus II. (13b.). Rozhodnutí mělo tedy padnout ve druhém kole, které se jelo hned po prvním a to ve stejném pořadí, ale přesně v opačném směru.

Tým LoVe roztáčí druhé kolo, ale silně se zamotal u vzdáleného obratu. Omlátili tam všechno v dosahu soulodí. Byla to škoda, protože začátek a závěr plavby zvládli dobře. Pak vypluli HapyLo a doposud vedoucím týmům doslova vyschlo v krku. Pouhých pět trestných bodíků, jasně nejlepší soutěžní plavba! NeJaToD chtěli dokázat, kdo je v domácích vodách „nej“ a víc jak polovina tratě byla bez jediného dotyku. Vypadalo to na čistou plavbu, ale... Nexovi před zahájením druhého kola upadl drát od baterie. Půjčil jsem mu svoji pro Monako I., které se tentokráte neúčastnilo. Jenže baterie vydržela jen 2/3 tratě a pak konec. Nex jen stěží dovlekl soulodí do přístavu a při tom nasbírali 9 trestných bodů. I tak to znamenalo vedení o jeden bod před HapyLo. DaTo nastoupili do druhého kola a soulodí tažené párou dokonce i vyplulo, ale za druhou brankou vysadil parní stroj tažného remorkéru. Opravdu smolaři maximální. Bylo nám to moc líto, protože na páru jsme se všichni moc tešili, navíc když Dáda na háček dal stylový remorkér Silesia. V prvním kole výborný Nautilus I. druhé kolo pokazil a nasbíral 16 trestných bodů. Nautilus II. si vedl lépe a předstihl svoje stájové kolegy. Druhá plavba Last Minute byla pomalejší a taky o jeden trestný bod lepší než týmu NeJaToD. Možná nervozita způsobila, že Jižní druhou jízdu pokazili a dokonce jednu branku minuli což jim konto zatížilo 29 trestnými body. V týmu A je to! prohodili remorkéry. Skoro to ale vypadalo, jako by se jim vlek schválně vytáčel a přetáčel. Přistáli jednu vteřinu před vypršením časového limitu s dvaceti šesti body. Celou soutěž pak uzavřel Robert svojí mimosoutěžní plavbou s tačným remorkérem. Celkový součet bodů ukázal, že NeJaToD a Las Minute nasbírali stejný počet trestných bodů. Nakonec jsme díky lepšímu času s Antem (Last Minute) obhájili loňské prvenství.

Bylo dobojováno. Než byly spočítány výsledky a připraveno jejich vyhlášení, proběhl úklid tratě a to takovým fofrem, že jsem nestačil žasnout. Vyhlášení výsledků provedla Lucka (hlavní rozhodčí) a Monika. Vítězové si odnášejí soudky piva a dva trupy na remorkéry typu Springer, které věnoval Pepa Darvaš (Pepa-model). Největší smolaři - tým DaTo zase láhev whisky, kterou věnoval RomanT. Hlavní bylo, že byla zábava a dobrá nálada vydržela celý den.

Kdo by chtěl podívat na Tug Towing ještě letos, měl by 22.záží vyrazit do Olomouce, kde na výstavišti Flora proběhne ukázka a nebo do Prahy na Model Hobby, kde se bude Tug Towing také předvádět.

Poděkování

  • Jajce za originální, ručně dělané pamětní přívěšky
  • Nexovi za krásný nálepky Klubu NAMOLO!
  • Jajce a Nexovi za přípravu pohoštění
  • Rozhodčím Lucce a Ivvovi
  • všem kteří pomáhali s přípravou setkání
  • ...a hlavně všem, kteří na Braník přijeli jako soutěžící nebo jako diváci

Výsledky

1) Last Minute	Ante + Keba	17b.
2) NeJaToD	Ivvo + Nex	17b.
3) HapyLo	Pavel + Godric	18b.
4) Nautilus II.	Bambinot + Laďa	24b.
5) Nautilus I.	Franta + Honza	26b.
6) Jižní	Ladous + Ivan	40b.
8) LoVe		Přema + Godric	49b.
7) DaTo		Tomáš + Dada	disk.
mimo soutěž	Robert

Odkazy
http://ladous.rajce.idnes.cz/tt_branik1_070915
http://ladous.rajce.idnes.cz/tt_branik2_070915
http://ladous.rajce.idnes.cz/tt_branik3_070915
http://ladous.rajce.idnes.cz/tt_branik4_070915

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Autor: Bambinot

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Autor: Ivan Hořejší

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Autor: Keba

Tug Towingu zdar! Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 19. 09. 2007 | 8849 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Parníkáři v Au an der Donau (12.05.2009)
Vyžlovka 2009 aneb STEAM SPEED RACE (29.04.2009)
Velikonoční Lány 2009 (19.04.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - popáté aneb Námořní muzeum v Astorii (12.03.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - potřetí (19.02.2009)
2009 Nürnberg Spielwarenmesse - mini reportáž (19.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - podruhé (10.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku (21.01.2009)
Vánoční Lužiny 2008 (29.12.2008)
Zimní Lužiny 2008 - konečně na ledě (29.12.2008)
Elektrolety v hale (05.12.2008)
Modellbau Messe Wien 2008 (04.12.2008)
Modell Hobby Spiel 2008 - po roce v Lipsku (21.11.2008)
Model Hobby 2008 opět na houby (11.11.2008)
Velké Dářko 2008 (21.10.2008)
Protivínský pohár 2008 (15.10.2008)
Podzimní Lužiny ve znamení plachetnic (01.10.2008)
Opět na Splaviskách! (30.09.2008)
Ponorky v Bratislavě (17.09.2008)
Noční Košík již popáté (12.08.2008)
Smolenský Titanic (16.07.2008)
Letní Lužiny 2008 (02.07.2008)
Hydro pohár sponzorů 2008 (22.06.2008)
Klub NAMOLO! byl podruhé v Písku (17.06.2008)
Noční můra vojenských stratégů - Bitva o Prýgl (03.06.2008)
Zlatá plachta Barbory 2008 očima závodníka (22.05.2008)
Soutěž Tug Towing Otrokovice (11.05.2008)
Tug Towig v Otrokovicích (07.05.2008)
11. všeobecná výstava modelů v Proboštově (05.04.2008)
Jarní Lužiny 2008 (30.03.2008)
Jaký byl Zimní Tug Towing v Mostě (25.02.2008)
Model Hobby 2007 - trochu jinak (29.01.2008)
Jak na Vánočních Lužinách opět nesněžilo (12.12.2007)
Lodě a lodičky- Boat Brno 2007 (19.11.2007)
Neulengbach 2007 - setkání modelářů RC ponorek (30.10.2007)
Moravský pohár (22.10.2007)
Modell Hobby Spiel 2007 pohledem lodního modeláře (21.10.2007)
Olomócká vana 2007 (17.10.2007)
Fotbálek na Floře (02.10.2007)
Otrokovice a Splaviska v jeden den (10.09.2007)
Klub NAMOLO! byl poprvé v Písku (22.08.2007)
Noční Košík 2007 (06.08.2007)
Krátce o Splaviskách (03.07.2007)
Letní Lužiny - Wind! (29.06.2007)
Protivanov očima jednoho diváka (19.06.2007)
Víkend s TT v Protivanově, aneb jak jsem to viděl já (17.06.2007)
Jaký byl Víkend s TT v Protivanově (15.06.2007)
Třetí Barbora – pro mne opět jinak (18.05.2007)
Zlatá plachta 2007 očima budoucího závodníka (18.05.2007)
Klub NAMOLO! na oslavách Břevnova (01.05.2007)
Jarní setkání lodních modelářů v Brně na Splaviskách (26.04.2007)
Přátelské setkání Parolodní společnosti - Vyžlovka 2007 (18.04.2007)
Modelářská výstava Nautilus Proboštov (05.04.2007)
Jaké byly Jarní (military) Lužiny 2007 (27.03.2007)
Modely Brno 2007 (26.03.2007)
Výlet do Bremenhavenu (21.02.2007)
Na skok v Polsku (21.02.2007)


Reportáže -> Reportáže 2007 -> Podruhé "O Branický soudek" v tug towingu
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Lodní modeláři v Rimavské Sobotě 2019
12. 11. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence