Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Chyby při plaňkování - 2
Na dvou obrázcích jsou vidět díry v plaňkování - dalo by se to zatmelit (ani by to nebylo vidět), ale řekl jsem si, že když už to je
zobrazení: 2177
známka: 3.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Organizér "nabíjecích tužkovek"

Určitě většina z nás má doma akumulátory velikosti tužkové baterie, lidově nazývané „nabíjecí tužkovky“. Od určitého množství bývá problém udržet přehled, které jsou nabité, které jsou vybité, kam jsem je dal, kdy jsem je naposledy nabil a podobně. Dlouho jsem něvěděl jak na to. Různé krabičky se mi neosvědčily až jsem si vzpomněl na zásobník krabiček sirek, který měla moje maminka v kuchyni u plynového sporáku.

Materiál
Uvědomil jsem si, že tužkové akumulátory používám většinou v sadách po čtyřech kusech a tomu vyhovuje i můj organizér. Jednoduše umožňuje roztřídit sady akumulátorů na vybité a nabité a přitom udržuje pořadí jak byly akumulátory vybity a nabity. Práce na organizéru mi trvaly zhruba dvě hodiny. Jako materiál jsem použil odřezky překližky a hranolků. Jako spojovací materiál jsem použil vruty. To nejdůležitější - plastové „U“ profily jsem koupil v jednom z těch supermarketů pro kutily.

Stavba

Základ tvoří plastové „U“ profily do které jsou cca o 2mm širší než je průměr akumulátor. Dva profily proti sobě vytváří „zásobník“ do kterých jsou akumulátory naležato uloženy.
Dolní konce profilů jsou seříznuty zhruba pod úhlem 45°, aby bylo možné akumulátor ze zásobníku snadno vyjmout.
Profily jsou přišroubovány krátkými samořeznými vruty k desce z překližky. Menší deska tvoří podstavec. K sobě jsou spojeny v pravém úhlu pomocí dřevěného hranolku.
Aby akumulátory ze zásobníku samy nevypadávaly, je k podstavci přilepena smrková lišta 5x5mm, která vytváří zarážku.
Z kousku plastových destiček jsou vytřiženy štítky ve tvaru „T“, které jdou zasunout do profilů. Na vyčnívající část lze měkkou tužkou napsat datum, kdy byla sada do zásobníku vložena. Nejdříve se vloží akumulátory a na poslední štítek s datem. Tužku jde snadno setřít a štítek opakovaně použít.
Dřevěné části hotového organizéru nakonec nalakujeme bezbarvým lakem a je hotovo.

Vybité akumulátory vkládám do zásobníku, který je označený červenou barvou, nabité potom do zeleného. Díky tomu mám teď dokonalý přehled kolik jich mám připraveno k použití a jak dlouho už v zásobníku akumulátory leží. Drobnou nevýhodou tohoto organizéru je, že nemůžu vzít libovolnou sadu akumulátorů, vždy jen tu spodní popřípadě horní), ale zatím jsem to nepotřeboval.

Samozřejmě je možné si udělat organizér oboustranný a nebo závěsný, nebo s více zásobníky a akumulátory ještě třídit podle typu (NiMH / NiCD) a nebo při koupi vhodného profilu mít z jedné strany organizér na akumulátory velikosti AA a z druhé strany velikosti AAA. To záleží na konkrétních potřebách a kreativitě.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 24. 06. 2009 | 13017 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Organizér "nabíjecích tužkovek"
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Parníkář slaví 75 let
26. 01. 2020
Počet komentářů: 1

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence