Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
MISTRAL - 3
JAK JSEM ZAČAL
zobrazení: 2025
známka: 3.25
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
08.07.2020:

Z důvodu výjezdu na soutěž plachetnic NSS nebudeme do neděle číst došlé e-maily, a proto přejeme hezký zbytek týdne - třeba nad právě vydanou reportáží z pera Zdenka Bílka.


18.06.2020:

Jelikož se chystáme na dosavadní pořadatelský vrchol sezóny v podobě MiČR plachetnic Footy v Dráchově, šla práce na článcích stranou. Jak probíhala 6. června soutěž v Ostravě, se můžete dočíst na webu pořádajího KUBIK-Teamu.

Redakční poštu si přečteme až v neděli večer, děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou v Dráchově, popř. vám přejeme pěkné dny u vody někde jinde.

 

 Archiv novinek


Lodě

Moje Monako I. z MoNaKa

Na web mo-na-ko jsem narazil někdy na jaře tohoto roku a musím říct, že mne zcela uchvátil a mám jej již pročtený křížem krážem. Ve svých sedmatřiceti letech se sice někdy, co čas dovolí, modelařině věnuji, ale v naprosté většině pouze papírovým modelům různého stupně obtížnosti a propracovanosti povětšinou polské provenience. Pokoušel jsem i letecké modelářství, ale přes překonání počátečních neúspěchů k postupnému zvládnutí ovládání letadla mne to nijak zvlášť za srdce nechytlo. I když občas opráším křídla a jdu to provětrat.

Jako kluk jsem vždy po nějakém RC modelu toužil. Ovšem nebylo to tak dostupné jako dnes a tak jsem své tužby nikdy nenaplnil a vracím se k tomu až nyní v dospělosti, kdy dostupnost je banální záležitost a finanční náklady zanedbatelné. A proto mi dovolte, abych se s Vámi podělil o svoji stavbu modelu Monako I. Dlouho jsem ty články okolo Monaka neustále pročítal dokola až jsem se rozhoupal a jako naprostý laik a amatér v lodním modelářství jsem se do něj pustil.
Podotýkám předem, že jsem skutečně naprostý amatér bez jakýchkoli zkušeností s lodičkama a model jsem si postavil čistě pro radost bez jakýchkoli ambicí se s ním účastnit nějakých soutěží, či setkání. Nakonec i úpravy a zjednodušení v konstrukci tomu odpovídají a je určen jen pro občasné poježdění na klidné hladině nějakého z místních rybníků.

Po důkladném prostudování všech článků a fotografií dostupných na webu jsem si ujasnil konečnou podobu a konstrukci modelu. Rozměry a provedení trupu jsem respektoval z návodu, jen místo zmiňovaného „tácpronu“ jsem jako materiál pro výrobu žeber použil 4mm silnou balsu. Stavba probíhala překvapivě bez potíží a hladce, včetně potažení trupu 1mm silným kartonem. Lepil jsem kanagomem a epoxidem. Prolakování trupu jsem provedl dle návodu Sportakrylem a vrchní nástřik běžnými akrylovými spreji. Osazení je rovněž dle doporučení motorem Speed 400 s odpovídající hřídelí a lodním šroubem od Modely o prům. 30mm. Kormidlo jsem použil kupované, servo zbylé z RC soupravy Zebra od letadla a RC soupravu již zmiňovaný čtyřkanál Zebra. Regulátor JES 300. Jako zdroj k pohonu posloužil šestičlánek AAA 650 mAh. Mohlo by se to zdát jako naprosto nedostačující, ale pro mne je těch půl hodiny, co to vydrží brázdit hladinu až až :-) Možná v budoucnu zakoupím něco většího a vhodnějšího, ale prozatím jsem z důvodu úspor sáhl po tom, co mi domácí zásoby nabídly.

Další změnu jsem provedl na palubě, která je možná nemodelově a skutečnosti neodpovídající, opatřena palubkami. Ale mě se to tak prostě líbí víc. Základ tvoří samozřejmě karton, na němž jsou nalepeny proužky balzy tl. 1mm, namořené lihovým mořidlem a následně přelakovány několika vrstvami lesklého laku. Úvazníky jsou nefunkční, pouze makety z papíru a kartonu. Ostatně karton a papír mi posloužil, jako hlavní stavební materiál při stavbě téměř všech doplňků lodi a nástaveb. Naviják, či tažný hák jsem vynechal úplně. Nástavby jsou dle návodu z kartonu, vyztužené smrkovými lištami a všechny ostatní doplňky jsou vlastní výroby z kartonu a papíru. Kromě čtyřech drobností, které jsem zakoupil v admiralshopu na internetu. Jedná se o záchranné kruhy, houkačky, pneumatiky na boku lodi a vzdušníky na nástavbě lodi. Na lana byla zužitkována tzv. klobouková guma bílé barvy z manželčiny výbavy na šití
Zhotovil jsem i osvětlení. Je tvořeno bílými ledkami na stožáru, v palubních osvětlovacích tělesech a jednou větší v reflektoru. Dále červenou a zelenou v pozičních světlech. Parabola v reflektoru je tvořena alobalem nalepeným na vytvarovaném podkladu z papíru. Osvětlení má samostatný zdroj a to 4 články AA Sanyo 1.600 mAh se samostatným spínáním osvětlení. Musím potvrdit slova, jež jsem se dočetl na webu a to, že poježdění za večerního soumraku je nadmíru efektní. Celkově byla stavba v pohodě a díky perfektně zpracovanému návodu - velké díky za něj - šlo vše hladce i takovému laikovi, jakým jsem já. Dokonce i manželka s velkým zájmem sledovala, jak to přibývá a prohlásila, že s tímhle snad k tomu rybníku bude chodit se mnou. Celkově bych to zhodnotil, jako velmi povedenou a dobře navrženou stavbu líbivého modelu za minimálních nákladů.

První pokusná plavba proběhla naprosto bez problémů. Dovážení trupu je tvořeno cca 600 gr olova. Věřím, že v budoucnu model dozná ještě dalších vylepšení a doplňků. Na první plavbu se můžete podívat na videu.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Videosnímek
Videosnímek

6,7 MB / 135 vteřin

Petr Houška Na začátek článku

Autor: Petr Houška | Vydáno dne 22. 07. 2007 | 16543 přečtení
Počet komentářů: 8 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Moje Monako I. z MoNaKa
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence