Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Kdf
bojový vůz/německo/
zobrazení: 2290
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Modelářské doky pro soutěže maket NS

Úvodní obrázek článku Jak vyrobit bójku díky MoNaKu již víte, dnešní článek bude malou inspirací pro pořadatele, kteří by chtěli uspořádat soutěž pro lodní makety NS a zatím tápou nad tím, jak vyrobit dok, do kterého se přistává. Možných koncepcí je více. Pojďme si představit ty, na které jsem narazil v rámci svého potulování po všech možných i nemožných soutěžích.

Pravidla pro tvorbu doku
Dříve, než se vrhneme do díla, povězme si něco o tom, co Naviga od doku očekává:
Základem doku, který by měl být uprostřed delší strany mola (chcete-li plata či startovního můstku) o rozměrech min. 4 x 1,5 m, jsou dvě rovnoběžné dvoumetrové bočnice, tvořící stěny doku. Z obou stran musejí být opatřeny měkkým materiálem, aby se zabránilo poškození dokujících modelů. Jak mnoho mají bočnice vystupovat nad hladinu, pravidla nedefinují. Co definují, je skutečnost, že šířka doku se musí měnit podle šířky modelu tak, aby byl dok o 20 cm širší než model.

Mimo bočnic se dok skládá z dorazové laťky. Jelikož je na vůli modeláře, zda do doku vpluje zleva či zprava, je nutné dorazovou laťkou vybavit oba konce (ev. jednu přendávat podle potřeby). Dorazová laťka musí být pohyblivá a svírat s dokem pravý úhel (stačí ohnutý ocelový drát, nasunutý shora do konce bočnice, která je blíže k molu).

Obrázek v článku
Nákres doku převzatý z české verze pravidel Naviga NS 2013
(kliknutím zvětšíte).

Tolik tedy prostá fakta a nyní se podívejme na možné konstrukce doků. Způsobů, jak zajistit pohyb vzdálenější bočnice, je více. Často je možné vidět závitovou tyč. Vlastně vidět nebývá, protože je po dobu soutěže pod vodou před zraky diváků skryta.

Doky s jednou závitovou tyčí
Pokud se použije jedna závitová tyč, je dobré jí dát doprostřed a na kraje vložit dvě vodící tyče. Nebojte se, šířka tohoto podvodního zařízení nemusí být dva metry, jako je délka bočnic doku. Většina konstruktérů si vystačila s délkou do jednoho metru.

Závitová tyč umožňuje nastavit šířku doku s dostatečnou přesností. Její nevýhodou je, samozřejmě v závislosti na zvoleném závitu, ta skutečnost, že se rozhodčí mnohdy utočí k smrti, když se mu v doku střídají úzká a široká plavidla. Přenos hnací síly bývá řešen pomocí ozubených kol z vysloužilých bicyklů a nerezového řetězu, kdy se na závitovou tyč instaluje kolo s co nejmenším počtem zubů a ke klice ve výši pasu (aby se rozhodčí nemusel ohýbat) naopak největší ozubené kolo, které najdeme.

Doky se 2 závitovými tyčemi
Neduhem jedné závitové tyče bývá to, že se dok rád zkříží. To lze obejít instalací dvou závitových tyčí se zmiňovaným cca metrovým rozestupem. Stoupne sice spotřeba ozubených kol, ale celek lze při použití vhodného rámu základny sestavit bez vodících tyčí.

I zde je ve vodě jedno nebezpečí, společné všem konstrukcím se závitovými tyčemi. Tou je zadření zrnkem písku, kterých nebývá u dna zrovna málo (do doku musí bezpečně vplout model s ponorem až 30 cm). Při troše opatrnosti s vybíráním startoviště k tomu nedojde, ale když se tak stane, má pořadatel na hodinu o zábavu postaráno.

Jak písecký dok o závitovou tyč přišel?
Když jsem zhruba před rokem řešil výrobu doku pro písecké soutěže, jinou koncepci doku jsem neznal. Takže jsem prahnul po jedné závitové tyči, leč nerezovou jsem sehnal jen se závitem M10, což nebylo to pravé. Nakonec tedy došlo k prohození řetězu se závitovou tyčí. Podobně by posloužila i jiná kulatina se závitem na koncích, ale zvolil jsem to, co jsem měl po ruce. Závitová tyč tedy slouží jako hřídel od kliky do vody, přičemž samotný pohyb bočnice je řešen pomocí řetězu, jehož jeden článek je s bočnicí propojen. Přesun o 10 cm nečiní žádné problémy, jen to má jiné neduhy. Čas od času řetěz z ozubených kol spadne, protože kola leží vodorovně a ještě ke všemu mají malé zuby...

Doky bez závitových tyčí
Kdybych dříve spatřil další doky, kde jsou ozubená kola ve svislé poloze, určitě bych písecký dok vyrobil podle nich. Po bitvě je každý generál... Výhodou těchto doků bývá to, že i přestavení šířky o půl metru nestojí velké fyzické úsilí.

Bezpracné měření šířky doku
Jak jsem výše popsal, je dobré dok vyrobit tak, aby rozhodčím práci co nejvíce usnadnil. Kromě výše položené kliky přijde vhod i svinovací metr, napojený přímo na dok tak, aby ukazoval aktuální rozestup bočnic (pár kladek a ocelové lanko pod vodní hladinou to vyřeší dokonale, ev. lze metr spojit přímo s bočnicí v dostatečné výšce nad hladinou tak, aby pod ním projel i model s vyšší nástavbou. Řešením pro líné je ocejchovat dorazovou laťku.

Transport a skladování
Nezapomeňte při výrobě doku na to, že jej budete muset nějak dopravit k vodě a po většinu roku někde skladovat, takže by bylo vhodné jej rozložit na menší celky. Též si rozmyslete, jak jej přiděláte k molu a nastavíte bočnice na správnou výšku, aby nebyly utopené.

Dok s jednou závitovou tyčí podle KLoM Maják Borovany
Obrázek v článku Doky s jednou závitovou tyčí v nerezovém provedení můžeme spatřit na soutěžích v Netolicích či v Plzni. Přestože je převážná část doku v zásadě bezúdržbová, muselo vloni v Netolicích dojít na rozborku a zborku kvůli vniknutí písku. Z fotek je snad patrné, že po samotných vodících tyčích se pohybuje objímka ze silonu apod. materiálu.Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Všimněte si, že tento dok i po rozložení zabírá docela hodně místa.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok s jednou závitovou tyčí podle MK Česílko
Obrázek v článku Dok s jednou závitovou tyčí bývá k vidění v Jinolicích v ATC Eden. Metr ukazuje aktuální šířku rovnoběžně s čelem mola.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok s jednou závitovou tyčí podle RC Klubu SIG.N.A.L Třebíč
Obrázek v článku Celkem povedený dok s jednou závitovou tyčí byl k vidění v rámci Moravského poháru 2014 v Třebíči. Bytelný mechanismus pojme mnohem širší lodě, než jaké se těchto soutěží běžně zúčastňují. Zbývá lépe vyznačit 500mm pole pro zadokování. S ohledem na celkovou konstrukci lze poměrně jednoduše zabudovat metr k snadnějšímu měření nastavené šířky, anebo alespoň cejchovanou dorazovou lať.Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok s jednou závitovou tyčí podle SMBK Titanic Linz
Obrázek v článku Dok s jednou závitovou tyčí, avšak s elektrickým pohonem používají pořadatelé Austria Cupu v Au an der Donau. Nicméně i tento dok je vybaven malou kličkou pro případ, kdy by elektrická energie došla.Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok se 2 závitovými tyčemi podle KLoM Třebechovice pod Orebem
Při loňské soutěži maket v Bělči nad Orlicí byly doky fungl nové, což se záhy projevilo (na seriálových soutěžích MiČR jsou dva doky a dvě tratě z časových důvodů naprosto nezbytné). Netrvalo půl hodiny, než se podařilo povolit kliku... Ozubené kolo s vypálenými kotvami je pohledné, leč je-li k hřídeli klika pouze přišroubována, je na podobné kratochvíle zaděláno.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Všimněte si skutečně nízkých bočnic doku.

Dok se 2 závitovými tyčemi podle KLoM Barrakuda Nová Ves
Oproti jiným dokům má docela subtilní konstrukci, což kupodivu také stačí. Vodící tyče obepínají jakési vozíky. Jak řetěz od kliky, tak druhý podvodní řetěz je napínán. Svinovací metr ukazuje podél mola šířku doku. S bočnicí je spojen ocelovým lankem přes soustavu kladek.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok se 2 závitovými tyčemi podle KLM Třešť
Obrázek v článku Bývá k vidění na soutěžích Moravského poháru v Sedlejově. Bočnice běhá pouze po závitových tyčích, nicméně rám základny je v takovém případě nutností. Metr pro měření šířky doku je instalovaný asi půl metru nad vodní hladinou přímo nad dokem, což některým modelům vadí. Jelikož jsem se s tímto dokem letos coby rozhodčí setkal již podruhé, můžu přidat i historku z natáčení: Metr neukazuje od nuly, takže na obsluhu čeká zkouška bystrosti - občas se přihodí, že se člověk o 10 cm sekne...

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok s řetězy podle KLoM Admirál Jablonec nad Nisou
Pojezd bočnice je řešen pomocí dvou řetězů a dvou vodících tyčí. Výška bočnic nad hladinou je řešena pohybem celého doku.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Doky s řetězy podle KLM Royal Dux Duchcov
Obrázek v článku Jeden z doků jsem zachytil jen krátce. Naleznete jej v galerii na prvních 4 snímcích. Další podrobněji dokumentují ten druhý. Šířku doku lze odečítat na noze kliky. Vodící tyče druhého doku slouží jako kolejnice pro vozíky bočnice. Ta se díky tomu nezasekává, avšak je náchylnější ve větším vlnobití.
Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok s řetězem podle DDM Třinec
Obrázek v článku Pojezd bočnice je řešen pomocí jednoho řetězu a dvou vodících tyčí. Výška bočnic nad hladinou je řešena pohybem celého doku. Ten měl díky bočnicím z pěnového polystyrenu problém s tím, že příliš plaval. Proto musel být dodatečně zatížen. Přestavování šířky doku je rychlé a přesné, avšak prodloužením rukojeti by se ergonomie citelně zvýšila. Pokud se odejmou bočnice, bude dok díky své konstrukci celkem skladný.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok s řetězem podle KLoM Blansko
Jedná se o dok podobné koncepce, jakou má dok DDM Třinec.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok s ozubenými řemeny v Bánku 2015
Obrázek v článku Na mistrovství světa v Bánku 2015 byl k vidění dok, který je obdobou doku s řetězy. Namísto řetězů jsou však použity ozubené řemeny a k nim příslušné řemenice. Zajímavostí je, že převážná část konstrukce je z plastových trubek.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Dok s ocelovými lanky podle KLoM Vltava České Budějovice
Obrázek v článku Dok lze sestrojit jak bez řetězů a ozubených kol, tak bez závitových tyčí. Tento je sestrojen z duralových profilů, takže bude sloužit dlouho bez větší údržby. Bočnice se přesouvají pomocí ocelových lanek, vedených přes kladky. Dorazová lať je tvořena teleskopickou anténou na kloubu. Ta se po použití zasune do bočnice.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Hybridní dok KLoM Písek
Obrázek v článku Dejte si při výrobě doku pozor na to, ať nedopadnete jako my v Písku při prvním použití... Jelikož jsme nepočítali s tím, že se nám podaří molo položit níže, než 5 cm nad hladinu, bočnici u mola jsme neměli kam uchytit a pomalu se nám utopila. Též mírné nahnutí mola doleva či doprava bylo velmi znát. Konstrukce doku se zasouvá pod dno mola. Jelikož něco váží, u dna základnu na několika místech podkládáme. Pomyslet na to již během výroby, mohl dok stát na výsuvných nožkách samostatně na dně bez spojení s molem, neb takto se každý krok na mole přenese i do mírného pohybu doku, což není optimální.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Ve vodorovné poloze a na suchu nám to funguje dobře.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku
Co nejvíce rozložitelný dok je základní podmínkou klubů, které nedisponují velkou dodávkou. Jelikož máme hluboko do kapsy, dok vznikal z toho, co dům dal. Mimo bočnic zabírá nejvíce místa základna. Jelikož má řetěz tendenci se zamotávat, musí být během transportu na několika místech přivázaný ke konstrukci.

Obrázek v článku Obrázek v článku Obrázek v článku

Závěr
Přeji mnoho zdaru všem stavitelům doků. Nebojte se podělit o fotky svých konstrukcí, rád je k článku připojím.

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Maják Borovany

Foto: ladous © 2012

Fotogalerie
Fotogalerie - MK Česílko

Foto: ladous © 2013

Fotogalerie
Fotogalerie - RC Klub SIG.N.A.L Třebíč

Foto: ladous © 2014

Fotogalerie
Fotogalerie - SMBK Titanic Linz

Foto: ladous © 2014

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Třebechovice p. Orebem

Foto: ladous © 2012

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Barrakuda Nová Ves

Foto: ladous © 2012

Fotogalerie
Fotogalerie - KLM Třešť

Foto: ladous © 2012

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Admirál Jablonec n. Nisou

Foto: ladous © 2012

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Royal Dux Duchcov

Foto: ladous © 2012

Fotogalerie
Fotogalerie - DDM Třinec

Foto: ladous © 2014

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Blansko

Foto: ladous © 2016

Fotogalerie
Fotogalerie - MS Bánk

Foto: ladous © 2015

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Vltava České Budějovice

Foto: ladous © 2014

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Písek (výběr)

Foto: ladous © 2012

Fotogalerie
Fotogalerie - KLoM Písek (vše)

Foto: ladous © 2012

Pro MoNaKo ladous Na začátek článku

Autor: Ladislav Douša (ladous) | Vydáno dne 13. 05. 2013 | 9533 přečtení
Počet komentářů: 7 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Stavba trupů lodních modelů - 2. část (21.01.2020)
Stavba trupů lodních modelů - 1. část (01.01.2020)
Hodnocení stavby lodních maket sekce NS (30.04.2015)
Výroba žaluzií ventilace trochu jinak (09.12.2013)
Stavíme lodní makety - 7. díl (27.03.2013)
Poslušná bójka - vylepšená verze (24.03.2013)
Stavíme lodní makety - 6. díl (12.03.2013)
Stavíme lodní makety - 5. díl (25.02.2013)
Stavíme lodní makety - 4. díl (15.02.2013)
Letování natvrdo - 2. díl (31.01.2013)
Stavíme lodní makety - 3. díl (28.01.2013)
Letování natvrdo - 1. díl (22.01.2013)
Stavíme lodní makety - 2. díl (11.01.2013)
Stavíme lodní makety - 1. díl (03.01.2013)
Carley float - výroba záchranného plováku (10.12.2012)
Máte zájem o tisk vlajek? (03.08.2012)
Napínáky MP JET - zlepšovací návrh (28.07.2012)
Výroba záchranných kruhů (05.05.2012)
Propojení nabíječe Turnigy Accucell 6 s PC (23.03.2012)
Převodní tabulka měřítek plánů (29.02.2012)
Poslušná bójka snadno a rychle (02.01.2012)
Vysílač Turnigy 9X - mix pro vysouvání kabiny tlačného remorkéru (03.06.2011)
Výroba žaluzií ventilace (26.02.2011)
Výroba DPS (16.02.2011)
SketchUp - knihovna lodních doplňků (07.01.2011)
Rozkládací bedna na model (30.11.2010)
Kšandy pro Optic 6 (03.09.2010)
Minikamera pro lodní modely (20.02.2010)
Stavba modelu historické lodi - gratings (palubní rošty) (20.01.2010)
Pomocník SketchUp (11.12.2009)
Jak na e-nákupy (19.11.2009)
Chaparral - airbrush v praxi (23.07.2009)
Stavba modelu historické lodi - výroba děl a povrchová úprava kovových částí (26.03.2009)
Opět figurky námořníků (24.03.2009)
Postup výroby levné formy (17.03.2009)
Stavba modelu historické lodi - kolíkování plaňkové obšívky a paluby (13.03.2009)
Z dílny maketáře - záchranné kruhy (02.03.2009)
Stavba hydraulického jeřábu (16.02.2009)
Potpronová loď (05.01.2009)
Z dílny maketáře - kotevní naviják (05.12.2008)
Nýty ze špendlíkových hlaviček (27.11.2008)
Vakuové lisování podomácku (30.09.2008)
Výroba drátěných oček (01.08.2008)
Kortyho dýza (17.02.2008)
Výroba lodního šroubu (06.01.2008)
Parníček z Brněnské přehrady (12.02.2007)


Dílna -> Modelářské doky pro soutěže maket NS
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence