Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Bruma - luxusní jachta - 5
stavba modelu ze stavebnice
zobrazení: 933
známka: 2.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Elektronika

Měření impulzů RC přijímače

Následující článek popisuje přípravek pro měření impuzů, které jsou na výstupu RC přijímače a udávájí polohu do které se mají natočit serva. Při nastavování regulátoru otáček jsem narazil na problém, že jsem nevěděl, co vlasně leze z přijímače ven. Sice se dá odhadnout z polohy ovladačů na vysílači, ale u digitálu se mi nezobrazuje posunutí trimrů a nějak jsem se nemohl shodnout s tím co bylo na vysílači, s tím jak se choval regulátor otáček.

Rozhodl jsem se, že bude nutno impuls změřit, abych měl jistotu jak je to celé rozštelované. Tahat to do práce, kde je k dispozici čítač, se mi nechtělo a jelikož byl víkend, tak opačný proces, čítač zapůjčit domů, taky nebylo to pravé řešení. Začal jsem probírat domácí zásoby a hledat něco, sám nevím co. Při prohrabávání šuplíků a hledání čím bych to změřil, skládací metr nešel použít, mi padl do oka, již zaprášený, jednoduchý programátor.

Programátor jsem stavěl pro jeden jediný účel. Je to taková zajímavá historka. Již mnoho let používám jednoduchý programátor připojitelný k PC na LPT. Jde o programátor k PonyProgu. Před rokem mi odešel do křemíkového nebe můj milovaný počítač, a to ve věku pouhých 4 let. Rozhodl jsem se, že si již nepořídím žádný tower skříň, ale notebook. Když už notebook bydlel u nás doma několik dní, zjistil, uvědomil jsem si, že jaksi jsem zapoměl, že budu potřebovat nějaké porty COMy a LPT. Comy jsem vyřešil jednoduše připojením prodlužky skrze USB, DeLock redukce USB2.0 - COM samec, šroub, k mé radosti jsem zjistil, že výrobce používá čipy FTDI. Horší to ovšem bylo s LPT, existují sice převodníky USB->LPT, ale ty nelze využít ve spojení s PonyProgem.

Nezbylo než tedy najít něco, co bude použitelné. Po provedení průzkumu v internetu, poradě s přítelem Googlem a návštěvě u atmelu jsem se rozhodl pro stavbu AVR ISP a JTAG ICE.

Jenže cesta k cíli vyžadovala, dále zmíněný zajímavý postup. Pomocí původního programátoru PonyProg jsem naprogramoval, na cizím počítači, brouka do programátoru AVR prog , pomocí pomoci AVR prog jsem naprogramoval AVR ISP a pomocí AVR ISP jsem naprogramoval JTAG ICE. Pokud se vám ta cesta zdá poněkud komplikovaná, tak já jsem jinou cestu k cíli nenašel a pokud jsem se pokusil o nějakou zkratku, tak ve výsledku nebyla možná spolupráce s AVR studiem. Protože AVR prog byl jen pomocným a neměl další využití zůstal na dně šuplíku. Ale nyní přišel jeho čas, rozhodl jsem se, že do něj napíšu program pomocí, kterého budu měřit impulzy na výstupu přijímače. Tak jsem napsal v rychlosti prográmek a nyní již vím, co mi leze z přijímače. Hned jsem přezkoušel všechny tři vysílače, co u nás doma bydlí, kde mají střed, kam až se posunou trimry, jak je to s trimrováním kanálu pro regulátor. Pro jistotu jsem jej vzal ještě na rande s čítačem a generátorem, jaká je jeho chyba. Vzhledem k tomu, že jsem se s programem moc nepáral, tak výsledek je celkem dobrý chyba se pohybuje průměrně do 1 mikrosekundy, většinou průměrně 0,4 mikrosekundy.

Schéma

Plošný spoj
 
 


Pro stavbu potřebujme plošný spoj. Plošný spoj jsem kreslil v programu Formica. Program je ve verzi pro 40 součástek ke stažení na www.formica.cz. Pokud vám chybí na fotkách LEDky, tak ty jsou ze šuplíkových zásob v provedení SMD ze strany spojů. Plošňák na fotce je trochu jiný než v předloze, předloha má již opravenou chybu. Jěště potřebujete vyrobit káblik na propojení mezi přijímačem a měřičem, snad Vám pro jeho výrobu bude stačit fotka.

Zde jsou ke stažení jak originální soubory do fomiky tak i vygenerované soubory pro jiné programy.

Součástky
Součástky jsou použity smíšené, něco klasika něco SMD, tak jak mi to pasovalo a něco bylo i v šuplíku. Součástky jsou vypsány z katalogu GM, ale samozřejmě se dají koupit i jinde. Jako převodník na 232 můžete použít jakýkoliv, téměř. Krystal je v nízkém pouzdře.

Seznam součástek, jak jej generuje Formica.
Reference Pcs Part Name Value Package Comment
-------------------------------------------------------------------------------------
C1 ... 1 x E470M/10V CR63
C2, C3, C4, C5,
C6, C9, C10 ... 7 x C 100nF 1206
C7, C8 ... 2 x C 27pF 1206
CN1 ... 1 x D-SUB 9-F-S Zasuvka CAN9FS
J1, J2, J3, J4,
J5, J6, JP1 ... 8 x J1.1M S1G10
LED1 ... 1 x LED GREEN-R3mm LEDC
LED2 ... 1 x LED RED-R3mm LEDC
R1 ... 1 x R 680 1206
R2 ... 1 x R 10k 1206
U1 ... 1 x HIN232CP DIP16
U2 ... 1 x AT90S2313 DIP20
XT1 ... 1 x XTAL 7.3728MHz XHC18V

Software
SW nahrajete do brouka a ješte je nutno nastavit konfigurační bity pro externí krystal. CKSEL=1111, SUT=11.
Jak se vlasně odečtou změřené údaje, když to heblo nemá diplej? Musíte připojit k počítači přes COM, spustit terminálový program a ten nastavit na 9600 Bd, 8 bit, 1 stop. Naměřené hodnoty jsou odesílány cca 2 x za sekundu. Je vždy odesílán čas trvání nízké úrovně a čas vysoké úrovně. V terminálu se zobrazuje každý na novém řádku, na začátku je L a H podle úrovně. Pak následuje číslo, které údává změřený čas v nanosekundách. Pro praktické použití je třeba si poslední tři čísla odmyslet. Takže následující údaj.
L0007906143
H0001497083
Představuje impuls, který trvá 1.497 ms ve vysoké úrovni a 7.9 ms v nízké úrovni.

Ke stažení
Všechny potřebné podklady
Stránky s původním zapojením programátoru

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Petr Stehlík Na začátek článku

Autor: Petr Stehlík | Vydáno dne 11. 03. 2007 | 18446 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euElektronika -> Měření impulzů RC přijímače
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence