Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Já a corveta
Takhle mě zvěčnil Bamík na Lužinách military když jsem poprvé jezdil s Naděždou- kitem od Revelu-i když jsem se snažil, Snowberry  to prostě není- proto Naděžda
zobrazení: 631793
známka: 1.01
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
17.10.2019:

120 tisíc návštěv dneškem zaznamenal náš sesterský web KLoM.cz, na kterém provozujeme hlavně kalendář akcí lodních modelářů. Pro rok 2020 se začíná pozvolna plnit. Pokud něco pořádáte, podělte se s námi o vybraný termín.


08.10.2019:

Z důvodu výlovu Stodůleckého rybníka se Podzimní Lužiny 2019 přesouvají do Parku Přátelství na Proseku. Termín 26. října 2019 zůstává v platnosti.

 

 Archiv novinek


Železnice

Malý Posázavský pacifik

V Praze na Masarykově nádraží proběhla v půlce listopadu výstava klubového kolejiště KŽM Praha 3. Vydal jsem se na tuto výstavu ve čtvrtek 14.11.2007 odpoledne. Délka fronty na schodišti vedoucího do prvního patra, kde byl výstavní sál, mě poněkud šokovala. Nebylo pochyb, že zájem byl opravdu veliký! Protože jsem měl jen asi hodinku a půl času, rozhodl jsem se vyjímečně použít taková malá zadní vrátka. Jinak bych se mohl otočit a mazat domů a to se mi nechtělo, protože jako bývalý železničář pořád k mašinkám jistý vztah mám.

V kulturním sále byl dav lidí, přes které modulové kolejiště nebylo i přes svoji délku dvaci pěti metrů ani vidět. Protože jsem chtěl nafotit několik snímků, požádal jsem kamaráda Karla Bartáka, který je členem vystavujícího klubu a zrovna obsluhoval jednu koncovou stanici, aby mi umožnil přístup do zákulisí, což ochotně udělal. S radostí jsem odložil bundu a tašku a dal se do focení...

Kolejiště je klasická „modulovka“, tedy konstrukce skládající se z jednotlivých modulů, které umožňují kolejiště sestavit v mnoha variantách. V sále bylo kolejiště sestaveno do velké podkovy se čtyřmi železničními stanicemi. Budovy a stanice, které se na kolejišti nacházejí byly postaveny podle skutečných předloh a jsou vypracovány do nejmenších detailů, takže kolejiště působí opravdu velice realistiky. Inspiraci modeláři hledali na trati legendárního „Posázavského pacifiku“. Nekteré stavby jsou již vlastně jakési 3D historické fotografie protože v dnešní době již byly mnohé strážní domky či staniční budovy zbourány a nebo přestavěny. Krajina zachycuje i několik pozoruhodných detailů, na které mě upozornil Karel. Všetečným prstíkům nedá pokoj řez rybníkem, verná kopie chalupy jednoho z členů kolejiště těsně před přestavbou, nástěnka v stanici Bratkovice kde je kopie článku o kolejišti z jednoho časopisu a pod. Bystré oko toho najde poměrně hodně.

Provoz na kolejišti se řídí podobně jako ve skutečnosti. Každá stanice má svůj ovládací pult s napaječem. Stanice a trať jsou pak rozděleny na jednotlivé kolejové obvody. Když má vlak jet např. z Dobříše do Malé Hraštice, stisknutím tlačítka na ovládácím panelu dá obsluha v Dobříši nabídku do Malé Hraštice. Když ji obsluha stiskem jiného tlačítka přijme, může být vlak z Dobříše vypraven. Je to opravdu dobře vymyšlené. Víc podrobností se můžete dočíst na klubovém webu, kde jsou tyto technické finesy popsány. Skvělé na tom je, že k tomu nejsou potřeba dlouhé a tlusté svazky kabelů, ale stačí jednotlivé moduly mezi sebou propojit jen pětižilovými propojkami.

Mašinky jezdí po kolejišti skoro maketovou rychlostí. Tak jako skutečné vlaky moc nepospíchají - hlavní je dojet. Během doby co jsem kolejiště okukoval se provoz nezastavil a jednotlivé soupravy křižovaly ve stanicích a jezdily z jednoho konce na druhý. Lokomotivy i vagónky jsou samozřejmě maketové a postavené podle skutečných lokomotiv a vagónů, které na Českých drahách opravdu jezdí. Jen k mé velké lítosti nebyla zrovna nasazena žádná parní mašinka. To ovšem není důvod, abyste se na kolejiště nešli někdy podívat! Těch důvodů proč si kolejiště při nějaké příležitosti prohlídnout a potěšit se kouzlem modelové železnice je víc než dost!

Obrázková galerie
Obrázková galerie
Foto: Autor (c) 2007

Videosnímek
Videosnímek

17 MB / 162 vteřin

Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 27. 11. 2007 | 17137 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euŽeleznice -> Malý Posázavský pacifik
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší