Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Arnold Rimmer
Moje ,po dlouhých letech,první lod´.Je skoro hotová,jen ještě pár drobných úprav a může na vodu.Možná není všechno perfektní,ale příště to snad bude lepší.
zobrazení: 2200
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 9. část

Devátá část o stavbě remorkéru Monako II. bude tak trochu telegrafická, protoře čas neúprosně běží a na remorkéru je ještě práce víc než dost. Nebylo tedy příliš mnoho času na nějaké podrobné dokumentování stavby. Z velké části bych se asi opakoval, protože postupy na dalších detailech střechy byly obdobné, jako v přechozích dílech.

Osazení střechy
Jak vidíte, střecha už byla v takovém stadiu, že ji bylo možné částečně osadit. Nejdříve jsem ale musel dokončit poziční světla, radary, patu stožáru a vyvrtat všechny potřebné otvory. Snad nejtěžší bylo lepení pozičních světel, protože přívodní vodiče měly neustále snahu již jednou přilepé světlo vychylovat. K lepení jsem použil pětimunutový epoxid a nezbylo mi nic jiného než deset minut světla fixovat ručně.

Radary jsou na střeše dva. Udělat je, se zdálo být poměrně snadnou záležitostí, ale kamenem úrazu se staly kryty motorů (to jsou ty bílé "krabice") pod anténou. Originální tvar se nepodobal absolutně ničemu. Pokusy o jeho "vysochání" a následné odlití se také nedařily. Hlavně to sochání se nevedlo. Proto jsem nakonec si práci ulehčil a udělal je hranaté, hezky obdélníkové. Snad se mi povedlo, že se tváří alespoň jako skutečné. Ovšem vlastní antény, tam jsem maketový vzhled zachoval včetně vlnovodů.

Elektrické kabely, které prochází střechou jsou vedeny trubkami, které mají konec ohnutý směrem dolů aby se do nich nedostala voda. Kdo už někdy takovou drobnůstku dělal asi pochopí moje nářky. Kdyby nemusely být duté, problém by to nebyl, ovšem udělat je duté aby se jimy daly protáhnout vodiče, to už taková sranda není. Padlo na to několik hodin experimentování.Svazek vodučů, který bude procházet horní částí nástavby až do té dolní, kde bude umístěna ovládací elektronika světel. Už se docela „těším“ až to budu zapojovat. Abych vodiče mohl vůbec protáhnout stožárem nešlo si je dost dobře označit. Můstkem bude procházet pokračování stožíru, do kterého se kabely skryjí.

Vlepení stožáru do střechy bylo celkem snadné. Na spodní straně jsem přilepil balzový špalík a do něj celý stožár vlepil epoxidem. Tím je zaručena jeho dostatečná pevnost. Nedělám si iluze, že bych o něj nikdy enzavadil. Po přilepení ke střeše, jsem dodělal patu stožáru a přilepil na místo. Celkový dojem byl docela slušný. Zbývá přilepit bílou bednu.

Dolní nástavby. Nejdříve jsem vlepil rámečky do oken stejným postupem jako u horní části. Vzhledem k malým rozměrům oken to jde o něco hůře. Následovalo kytování, broušení a kytování a broušení...jako vždy. Bude následovat nástřik plničem a potom bílou barvou. Zatím toho k popsání moc není. Zasklení oken bude provedeno stejným postupem jako u horní části.

Protože trup byl olaminován bez otěrových lišt a nárazníků, bude potřeba je k trupu přidělat. Další díl bude věnován této části modelu.

Obrázková galerie
Obrázková galerie


Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 02. 04. 2007 | 7278 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 9. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence