Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
OD 201
ruský hlídkový člun
zobrazení: 1259
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 8. část

V další části o stavbě remorkéru Monako II. se podíváme, jak vznikaly dva osvětlovací reflektory, které jsou umístěny na střeše můstku, pata sklopného stožáru a také bílá bedna, která je umístěna u paty stožáru a na které je umístěn signalizační válec. Vše je děláno podle fotek, protože z plánku se dají určit jen základní rozměry.

Reflektory
Nejdříve si bylo potřeba vytisknout asi pět obrázků na kterých jsou reflektory dobře vidět. Z nich jsem si namaloval několik detailů, abych nemusel při výrobě moc přemýšlet. Reflektory mají jednoduchý válcovitý tvar a jsou umístěny na sloupcích. Proto jsem považoval jejich výrobu za poměrně jednoduchou záležitost. Nakonec jejich výroba trvala přes týden. Každý den tak dvě až čtyři hodiny. Nejdříve jsem opět shromáždil všechen potřebný materiál. To u mě vždy obnáší vyházení cca poloviny obsahu skříně a pak to zase všechno dostat zpět.

Zjistil jsem, že krytky starých pětikolíkových konektorů mají požadovaný průměr. Z nich jsem vyřízl potřebné válečky. Na jeden konec válečku jem nalepil víko a pečlivě zabrousil. Potom jsem z tenkého hliníkového plechu udělal lem víka a opět zabrousil. Do víka bylo potřeba vyvrtat celkem pět otvorů. Čtyři pro madla a jeden pro vývod elektrických kabelů. Madla jsem zhotovil z měděného drátu a přilepil k víku vteřinovým lepidlem. Z hliníkové fólie jsem vyříznul výrobní štítky a ty také nalepil na víka.

Nejnáročnější byla výroba přezkových zámků, které drží víko reflektoru. Po několika nezdařených pokusech se mi z tenkého pásku hliníkového plechu a tenkého drátku podařilo vytvarovat první. Každý zámek se skládá ze tří dílů. Když jsem je konečně vyrobil a nalepil na reflektor, všiml jsem si, že jedna mé pozornosti unikla a tak jich je oproti originálu na každém reflektrou o jednu méně.
Pak už stačilo vyrazit několik nýtků a nalepit je na správná místa. Oba reflektory mají na plášti zesílení kde jsou uchyceny k „U“ držákům. Sloupek byl snadná záležitos. Protože elektrické kabely nevedou sloupkem, ale po jeho povrchu, mohl jsem jej udělat plný z dřevěné kulatinky. Z plastové destičky jsem udělal patu sloupku.
Držáky reflektorů na sloupku jsem udělal z hliníkového plechu. Nejdříve je potřeba rozměřit, navrtat potřebné otvory a nakonec vytvarovat. Tím byly všechny součásti připraveny k povrchové úpravě.

Všechny díly jsem nastříkal plničem. Povrch se nádherně sjednotí. Potom následovala stejná barva jako je na stožáru. Než zaschla, tak z obalu na CD jsem vyříznul sklo do reflektoru. Trochu piplavá práce u které člověk pochopí, proč mi Ivan Grňa tak často říká „...a pak brousíš a brousíš.“ Držák vysocesvítivé led stačilo vyříznout z kousku platové destičky a polepit hliníkovou fólií. Stejně tak jsem polepil vnitřní stěny reflektoru a instaloval LED do reflektrou. Potom jsem je zasklil. POZOR - nelepit vteřinovým lepidlem! Nakonec jsem některé detaily natřel černou matnou barvou.
Zbývala poslední operace a to kompletní sestavení reflektoru na sloupku. Šlo to překvapivě snáž, než jsem očekával. Hodně mi pomohla taková ta „třetí ruka“ s krokosvorkama a lupou. Na úplný závěr jsem pomocí pásků připevnil elektrické vodiče ke sloupku, doladil barevně detaily a reflektroy byly definitivně hotové.

Bílá bedna
Říkám tomu „bílá bedna“, ale to proto, že nevím k čemu to na střeše je. Z plánku jsem si vzal základní rozměry, opět vytiskl několik obrázků (škoda, že nemohu mít počítač v dílně) a začal tvořit. Celý detail jsem vyrobil opět z plastové tabulky. Vyřezal jsem jednotlivé stěny, dno a víko a vše slepil dohromady. Je dobré si při lepení pomáhat nějakým malým úhelníčkem. Z tenkého hliníkového plechu jsem naznačil víko a celkou krabici vykytoval a vybrousil. Na každé straně je dvojice krytek větracích otvorů a několik průchodek pro elektrické kabely.
Největší piplačka byla výroba pantů a šroubových zámků. Panty se mi napoprvé podařilo vyrobit z hliníkového plechu, ale se zámky jsem trochu bojoval a nejsem s nimi moc spokojen. Na obrázcích je „bílá bedna“ těsně před dokončením. Chybí na ní už jen dva díly a to madla pro zvednutí víka. Přepočítal jsem si z kolika dílů se skládá. Když přepočítal potřetí a vyšlo mi stejné číslo, tak jsem tomu i uvěřil. Jen tak ze srandy si zkuste tipnout. Svůj tip můžete napsat třeba do diskuse pod článkem.

Pata stožáru
Stožár je celý sklopný. Je to hodně podobné klasické závoře, akorát že se jí říká stožár a je pořád zvednutá. Základny jsem opět vyříznul z platové destičky, ale narazil jsem na jednu záhadu. Na střeše, kde je stožár je i takovej malej ruční vrátek. Z něj vede ocelové lanko, které mizí pod patou stožáru. První myšlenkou bylo, že se dá stožár pomocí vrátku sklopit, ale to jsem později i po konzultaci s Antem zavrhl. Nefungovalo by to. Problém je, že na žádné fotce není vidět kam lanko vlastně vede a k čemu vrátek slouží. Opravdu taková malá záhada.
Z paty stožáru toho zatím není moc hotové. Teď je ve výrobě protizávaží, které je schované v patě stožáru.

Práce v loděnici Monako na Monaku II. pokračují a příště to bude dodělávka „bílé bedny“, paty stožáru a výroba dvou radarů.Obrázková galerie
Obrázková galerie


Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 28. 02. 2007 | 11147 přečtení
Počet komentářů: 6 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 8. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence