Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Broušení žeber
zadní část lodě
zobrazení: 2163
známka: 3.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 5. část

Před zkompletováním násteveb je potřeba udělat stožár. Na stožáru je spousta signálních lamp a chtěl jsem aby i svítila. Následoval obvyklý postup. Z „plánu“ jsem převzal základní rozměry a k tomu si vytiskl několik snímků originálních svítilen. Naštěstí nejsou tvarově nikterak složitá. Největším problémem se zdálo být jejich „zasklení“. Základ tvoří válec s obdélnikovou podstavou a horním kruhovým poklopem svítilny. Těsně u podstavy vychází ze svítilny napájecí kabel. Je tedy zřejmé, že se jedná o unifikovaný druh a všechny svítilny jsou prakticky stejné. Rozdílný je pouze směr svícení.

Svítilny

Nejdříve jsem musel určit jaká světla vlastně na remorkéru jsou. Podle fotek to dobře nešlo a tak opět začalo pátrání na internetu. Nakonec jsem nalezl velmi zajímavý dokument. Jedná se o mezinárodní pravidla pro navigaci a v něm je i posáno jaká světla mají svítit na remorkérech při vlečení (Rule 24). Když jsem předpis porovnal s umístěním luceren na stožáru, zdaleka nebylo vše jasné. Nakonec mi vyšlo, že jedna lucerna musí být schopna svítit žlutě a nebo bíle.

Poté co jsem si ve světlech na stožáru udělal trochu jasno, začal jsem shánět vhodný materiál. Prohrabal jsem všechny skryté i neskryté zásoby všeho možného až jsem nalezl co jsem hledal a skoro sériová výroba mohla začít.

Základem pro výrobu luceren se staly obaly od náplní do čínských per. Konce obalu mají o něco menší průměr. Použil jsem ten méně zúžený konec. Jeho průměr se shodoval s požadovaným podle plánu.
Pro „zasklení" luceren jsem použil ochranné obaly na injekční jehly. Výhodou této průsvitné hmoty je, že velmi dobře rozptyluje světlo a lampy potom nesvítí bodově. Nevýhodou je, že se trochu hůř lepí.
Z obalů na náplně jsem si odřezal válečky potřebné délky. Stejně tak z ochranného obalu injekční jehly. Z plastové destičky jsem pak vyříznul čtvercové základny luceren, keré mají zkosené rohy a kolečka dvou různých půměrů.
Jako zdroje světla jsou použity středně svítivé LED o průměru 3mm. Ale i tak je bylo potřeba zbrousit, aby se do ochraného obalu od injekční jehly daly zasunout. Když LED zbrousíte, tak i lépe vyzařují světlo do stran. Největší práci dalo naletování vodičů na vývody těsně k samotné diodě. Každou LED jsem potom ihned otestoval zda svítí.
V každém válečku jsem vypiloval zářez kudy budou procházet vodiče z lampy ven.
Taky jsem vyříznul v potřebném úhlu obdélnikový otvor.
Víko lampy vzniklo slepením dvou koleček různého průměru. Není to přesně podle předlohy, protože tam je víko kónické, ale pokus o vykytování nedopadl vůbec dobře a tak jsem od něj raději upustil.
Z hliníkové fólie, kterou jsou obaleny hrdla lahví šampaňského, jsem si odřízl pásek, jehož šířka odpovídala výšce lampy a vytvaroval z něj pro každou lampu reflektor.
Jednotlivé díly lampy jsem před zkompletováním přestříknul plničem a po zaschnutí matnou černou barvou. Po zaschnutí barvy mohla začít komletace lamp. Nejdříve je potřeba u základny prostrčit vodiče a vtáhnout LED do lampy.
Pak přijde nasadit průsvitná krytka na LED. Je potřeba pomocí skalpelu v ní udělat výřez pro vodiče.
Mezi průsvitnou krytku a stěnu lucerny přijde zasunout reflektor z fólie tak, aby lesklá strana byla směrem k růsvitné krytce.
Nakonec přijde nalepit víko lucerny. Ihned potom zkontrolujeme jak lucerna svítí.
Svítící lucerny pozičních světel v osvětleném pokoji.
Svítící lucerny pozičních světel skoro úplné tmě.
Výroba lucerny, která má být schopna svítit žlutě a nebo bíle byla trochu náročnější. Na výrobě a sestavení tělesa lucerny se nic neměnilo. Jen bylo potřeba bílou a žlutou LED dostat do průsvitné krytky. Obě LED jsem s maximální opatrností zbrousil co to šlo. Pak jsem je sletoval nad sebe a přiletoval vodiče.
Jak vidno, nakonec se podařilo. Jistě šly by použít i jiné LED (SMD), ale ty jsem neměl a ani s nimi neumím správně zacházet.
Zkompletovaná lucerna, která svítí dvoubarevně...
...žlutě, ikdyž to na této fotce vypadá spíš červeně a nebo...
...bíle a to už je zřejmý i z fotky.


Takových luceren jsem vyrobil jedenáct. Z toho tři svítí všesměrově. U nich bylo potřeba jen trochu upravit těleso lucerny. Vodiče jsem získal vykucháním USB kabelů k PC. Drátky jsou izolované a dostatečně tenké. Smaltované dráty jsem nakonec zavrhl, protože při komletaci stožáru by bylo dost pravděpodobný, že je někde nechtěmě ukroutím.

Pokračování... výroba stožáru.Obrázková galerie
Obrázková galerieKeba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 18. 01. 2007 | 11675 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 5. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence