Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Springer /zatím noname/ - 4
Těsně před dokončením, zbývá zasklít, dobrousit a dobarvit detajly...a našetřit na rc soupravu....nemam nic kromě Mig 400...Moje první loď..
zobrazení: 1887
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Monako
stavba Monaka II. - 4. část

Při stavbě horní části nástavby jsem přemýšlel nad správným postupem jak všechno sestavit dohromady, abych se nedostal do situace, že sice budu mít sestavenou nástavbu, ale náhle zjistim, že vnitřek už neudělám. Bylo to něco podobného jako si promítat film pozpátku. Tak mi vyšlo, že první co musím udělat je křeslo pro kormidelníka a asi i kapitána v jedné osobě. Jenže...

Interiér

...plánky na křeslo a vůbec interiér se mi nedařilo samozřejmě najít. Zbývaly tedy fotografie. Něco jsem našel na internetu a něco mi poslal Ivankap. Rozhodl jsem se pro moderní interiér, protože se mi zdálo, že i poskytuje víc prostoru pro svobodnou tvorbu. Navíc ikdyž s tak velkou lodí odjedete na metr od břehu, tak interiér ocení maximálně moucha letící okolo. Monako II. je především remorkér pro Tug Towing nikoliv maketa (tohle bude častá výmluva, když se mi něco nepovede ). Jak ale udělat křeslo veliké? Správně! Bude potřeba udělat fantoma. Inspirován „Vánočníma Lužinama“ jsem si z alobalu v příslušném měřítku uplácal figurku. Moc ale nedržela pohromadě a tak jsem ji ještě omotal proužkem z kobercové samolepící pásky, takže vypadala jak egyptská mumie. Fantoma jsem tedy měl.

Vzal jsem mu míry a začal jsem hledat vhodný materiál. Podařilo se mi ve skříni vyhrabat nějaké odřezky černého „tácpronu“ a bylo rozhodnuto. Stačilo vyříznout a vybrousit sedák a opěradlo. Z tenkého hliníkového plechu jsem oba díly spojil a přidal područky. Stojna je z vypsané náplně čínského pera a základna opět z tenkého hliníkového plechu. Vše lepeno vteřinovým lepidlem. Křeslo přímo vybízelo k posazení se a Fantom do něj skutečně perfektně pasoval.

Křeslo bylo ale ta jednodušší část. Bylo potřeba vyměřit ovládací pult. Musel se za něj vejít Fantom v křesle, musely se na něj vejít ovládací prvky a hlavně - musel se vejít na můstek! Opět následovalo studování fotografií, proměřování a hledání vhodného materiálu. Nejdříve jsem chtěl udělat takovou vystřihovánku, ale to by bylo spousta rýsování s nejistým výsledkem. Proto jsem zvolil jiný již dříve osvědčený postup. Jednotlivé díly jsem si vyřízl z kousků extrudovaného polystyrénu. Ty jsem „přitesával“ tak dlouho až jsem dosáhl potřebných rozměrů. Pak jsem jednotlivé díly slepil k sobě a celý povrch jsem polepil hnědou lepící páskou. Když páska proschla, přestříknul jsem celý pult plničem aby se povrch sjednotil a natřel tmavým a světlým odstínem šedi.

Než barva zaschla, rozvrhl jsem si kde na pultu budou monitory, kniple, tlačítka, rádia a podobné „serepetičky“. K jejich výrobě jsem použil odřezky balzy, hliníkové plíšky, drátky, bužírku atd. Při umisťování prvků na pult se opět uplatnil Fantom v křesle. K lepení jsem opět použil sekundové lepidlo. Nepovedly se mi obrazovky monitorů jak jsem si představoval. Doporučil bych vám je vytisknout na PC než malovat ručně jako já. Přiznám se, že se mi to už předělávat nechtělo ikdyž ovládací panel oproti fotografiím byl vyretušován a drobně vylepšen.

Celkový dojem nebyl špatný. Později jsem přidělal ještě mapové stolky, malý ovládací pult palubního navijáku a ještě bude potřeba udělat nějaká ta madla a po stěnách rozvěsit nějaké ty přístroje (hodiny, barometr a pod.) Ale to až těsně před uzavřením můstku.


Pokračování... krok za krokem výroba stožárových a pozičních svítilen.Obrázková galerie
Obrázková galerieKeba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 16. 01. 2007 | 9343 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Loděnice Monako
stavba Monaka II. - 4. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence