Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
náš motor
CAT 16válec ,1200PS
zobrazení: 2519
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.09.2020:

Jihočeská televize zavítala o víkendu do Ledenic. Krátká reportáž začíná v čase 7:04. Zdalipak nějaký televizní štáb vyrazí na začínající MiČR lodních maket NS a plachetnic NSS do Jinolic. My tam budeme.


28.08.2020:

K reportáži z Letního Proseka 2020 přibyla fotogalerie od Jiřího Šejvla.

Upozorňujeme zájemce o soutěž Tug Towing Cupu 2020 v Příbrami, že uzávěrka přihlášek je brzy - pro rezervaci ubytování již tuto neděli a pro samotnou soutěž v úterý 1. září!

 

 Archiv novinek


Elektronika

Likulky - (r)evoluční akumulátory

Úvodní obrázek článku Pokud s modelařinou v posledních desetiletích něco výrazně zahýbalo, tak to byl vývoj pohonných akumulátorů. Možná namítnete, že v lodních modelech mnohdy stále používáme letité olověné akumulátory a nemáme sebemenší důvod je měnit. Nicméně s touhou po menších a rychlejších plavidlech je i lodní modelář nucen sáhnout po modernějších akumulátorech. Lipolky netřeba představovat, ale slyšeli jste o Likulkách? Ne? Pak čtěte dále.

Obrázek v článku Akumulátory se vyznačují netradičním válcem, jenž je zakončen výrazným kulovým tvarem na obou koncích. Co je v porovnání s jinými druhy akumulátorů nezvyklé, je chladič, který je přímo na těle akumulátoru. Bude tedy pracnější akumulátory v modelu zajistit proti pohybu.

Prvním majitelem Likulek na našem území se začátkem roku 2009 stal Petr Hájek, od nějž pochází zmiňovaný slangový název. Jak se akumulátory jmenují doopravdy, bohužel, nevíme, protože je dostal od známého ze zámoří. Tehdy je nafotil a slíbil, že se pokusí vypátrat jejich zdroj, zatímco je bude používat v modelech...

Obrázek v článku Jak už to tak bývá, na Likulky jsme oba zapomněli. Až v létě minulého roku je Petr objevil pod nánosy prachu a začal testovat. Pokus o nabití byl marný, jelikož akumulátory byly i po tolika letech plně nabité. Podle údajů na štítku je výrobcem LiAge Battery (nebo je to snad jen označení druhu?) a při 7,4 V má akumulátor s ohledem na svou velikost neuvěřitelnou kapacitu 30 Ah. Dovolený nabíjecí proud uveden není, ovšem vybíjecí proud 200 C jde za hranici myslitelného využití nejen v modelech, ale všeobecně. Určitě půjde o výplod fantazie marketingového oddělení či překlep, protože vybíjet proudem 6000 A je při pohledu na použité vodiče zhola nemožné.

Pro Petra bylo těžké najít lodní model, ve kterém by bylo možné alespoň trochu podrobit akumulátory zátěži. Nakonec si půjčil jednoho rychlíka s dlouhodobým odběrem 50 A. Po první jízdě, která trvala necelou čtvrthodinu, bylo tělo ledové, jen chladič mírně teplý. Odčerpaná kapacita byla 20 Ah. S dalšími pokusy se doba jízdy zvyšovala až na 35 minut a odčerpaná kapacita až na 45 Ah. Neuvěřitelné

Pravdou je, že chladič je po takové jízdě značně rozpálený a povrch akumulátoru pokrývá námraza, což není zrovna příjemné při další manipulaci. Nejspíše jsou Likulky určeny pro takové aplikace, při kterých není nutná častá výměna za jinou sadu.

K dnešnímu dni mají za sebou obě sady akumulátorů 20 jízd, takže nelze dělat přehnané závěry. Minimálně jednoho podivného jevu si Petr přece všiml - pokud po jízdě zapomene akumulátor nabít, nic se neděje. Oproti ostatním typům akumulátorů se Likulky vyznačují nezanedbatelným samonabíjením. Postačí je nechat týden ležet. To by vysvětlovalo, proč je nabíječ po třech letech ležení ladem odmítal nabít.

To je dobrá zpráva pro všechny, pro které je lodní model pouze pomůckou při jiné činnosti. Namátkou mě napadají zavážecí loďky pro rybáře. Ti se tak nemusejí o model prakticky vůbec starat, pokud jim doba jízdy vyhovuje... Jen zjistit, kde se dají Likulky koupit

Sepsal ladous, fotil a testoval Petr Hájek Na začátek článku

Autor: Ladislav Douša (ladous) | Vydáno dne 01. 04. 2013 | 9878 přečtení
Počet komentářů: 11 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euElektronika -> Likulky - (r)evoluční akumulátory
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Jablonec 2019: Poprvé s plachetnicemi Footy
29. 09. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence