Již brzy na jaře jsme představili jednu netradiční soutěžní kategorii, která je v našich končinách zatím v plenkách. Řeč je o hasičských modelech lodí s funkčními vodními děly, které se utkaly v rámci Lánské louže v sobotu 4. září 2010. O tom, jak soutěž v této i jiných kategoriích probíhala, se dočtete v následujících odstavcích.
Modeláři z MK Lány a okolí nachystali vše, co v propozicích slibovali. Vodní plocha Židovského rybníka se na jeden den proměnila v kaskádu branek a jiných překážek, kterými proplouvaly snad všechny druhy modelů. Myslím, že nejobtížnější to měly modely plachetnic, které jsou přeci jen trochu více limitované aktuálními povětrnostními vlivy a nemůžou projet vše, co si člověk usmyslí. To by však na startu nesměli stát borci, kteří pravidelně jezdí soutěžní regaty maket plachetnic NSS. V podání Thalassy Karla Egrta a Seawindu Karla Zapletala pak nebyl problém projet dvakrát lomeným průplavem pro Tug Towing a zajet do přístavního doku. Zhruba metrové branky byly naprosto bezproblémové. Třetím, kdo se pokusil soutěžit, byl Bohumil Žák s plachetničkou Abbé Fária, která však v polovině prvního kola zaplula do houští.
Plachetnice objíždějí terčíky pro vodní děla a proplouvají lomeným kanálem.
V Tug Towingu šlo o soutěž jednotlivců, kdy přítomné remorkéry tahaly zhruba 14kg metrovou vanu, naplněnou štěrkem, a dřevěný vor o podobných rozměrech a váze 12 kg. Nutno podotknout, že nevyzpytatelněji se choval právě ten vor, protože jeho hydrodynamické vlastnosti nebyly stranově souměrné.
Tlačný remorkér s vanou a remorkér Interrogante
Hasičské modely lodí
Konečně se dostávám ke slibované kategorii hasičských modelů. Dá se říci, že ani dlouhodobá propagace přílišnou účast v této kategorii nezajistila, když se na start postavili de facto titíž, co před rokem. Ze dvou modelů tak snadno vyhrál Zdeněk Synek s Floriánem, jenž byl při zásahu přesnější a rychlejší.
Trefit během jízdy vodním dělem jakoby hořící cíl vyžaduje šikovné ruce a dobré oči.
Pára jako na Vyžlovce
Na závěr musím vzpomenout kategorii parníků, která byla četně obsazena. Dalo by se říci, že kdyby neonemocněl Tomáš Kočí, tak by se jednalo téměř o druhou Vyžlovku. Manžele Voráčkovi, kteří žijí poblíž Lán, nemusím snad zmiňovat. Jiří Voráček položil na vodu parní člun Victoria, který jel údajně naposledy před pěti lety v Plzni. To se projevilo nedostatkem vody na obě soutěžní jízdy. Z tradičních harcovníků dorazil ještě Ivan Hořejší s Der Seekadettem a suverénně vyhrál. Krásný parník Máša přivezl Ota Křen, jenž se stal pravděpodobně prvním českým modelářem, který na základě článku z Revue zakoupil a v akci předvedl parní stroj z USA. V Lánech tento strojek získal další příznivce, takže se můžeme v příštích letech těšit na hojnější účast.
Ivan Hořejší při přebírání ceny radostně zajásal.
V Lánech je krásně díky zázemí snad za každého počasí. Pokud panuje slunečno, pak každý, kdo nedorazil, může jen trpce litovat. Nezbývá než doufat, že si MK Lány a okolí udrží stávající elán při pořádání obdobných akcí.
Máša a její strojovna
Výsledky
- Hasičské lodě - Zdeněk Synek (Florián)
- Remorkéry - jaroj (Fenlander)
- Pracovní lodě - Zdeněk Křítek (Happy Hunter)
- Jachty - Miroslav Modr (Mája)
- Parníky - Ivan Hořejší (Der Seekadett)
- Plachetnice - Karel Zapletal (Seawind)
V Lánech se sešla pestrá paleta lodních modelů.
Další fotogalerie
ladous
Jamal
Pro MoNaKo ladous