Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Polaris
Po třech letech opět na vodě... (ale v jiném kabátě)
zobrazení: 2535
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous


29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.

 

 Archiv novinek


Lodě

Jednoduchý model remorkéru Jasmín

Při jednom klubovém posezení v hospůdce „U Voraře“ přinesl Zdenek Bílek ukázat několik čísel časopisu Model Boat. Moc se nám líbil a jak jsme tak probírali obsah, Zdenka napadlo oslovit redakci časopisu a požádat je o souhlas s publikováním některých článků na MoNaKu. Zdenek nelenil, a napsal do redakce. Netrvalo dlouho a dostali jsme odpověď k našemu potěšení kladnou! Zdenkovi se podařilo získat souhlas k publikování návodu na stavbu jednoduchého a přitom hezkého remorkéru Jasmin od pana Richarda Webba včetně stavebního plánku! Pod jednou podmínkou - pokud si model někdo postaví, pošleme snímky modelu do jejich redakce. Chtěl bych tedy moc poděkovat Zdenkovi, který vše vyjednal a článek také pro Vás přeložil a doufám, že si opravdu tento model někdo postaví. Vždyť se blíží nová sezóna v tug towingu a tak někdo kdo chce tug towing vyzkoušet, může si postavit právě tento model.

Jednoduchý remorkér určený především pro začínající modeláře - autor Richard Webb

Tento plánek byl vložen jako „plán zdarma“ v říjnovém vydání časopisu Model Boats v roce 2003 a je zveřejněn s laskavým souhlasem šéfredaktora časopisu.

This plan has been presented as a free plan in October 2003 issue of the Model Boats magazine and is published with the kind permission of the Editor.

Plán - List č.1
Plán - List č.2

Poté, co jsem pro svoji nejstarší vnučku postavil Barbie, začala její mladší sestra chtít loď, nejlépe takovou, která vydrží nějaký ten žďuchanec nebo dva. Takže jako nejlepší volba se jevil remorkér s velkým odražečem na přídi. S ohledem na snadnost stavby a možnosti dosažení souměrného trupu jsem zvolil konstrukci s plochým dnem a systémem přepážek. Paluba je přilepena na přepážky a příďový vazník a bočnice jsou pak připevněny ke kostře tvořené dnem, přepážkami a palubou. Model připomíná remorkéry TID z konce II. světové války, navíc je přidaná zasklená kormidelna a vysoký komín parního kotle otápěného uhlím.

Narýsoval jsem plánek na sadu vlečných člunů, které může remorkér tahat. Délka člunů může být téměř jakákoliv, ale 600 mm se zdá být vyhovující. K pohonu remorkéru stačí malý motor a já jsem namontoval motor velikosti 380 (velikost 400 je ekvivalentní - pozn. překladatele), který má dostatek výkonu na to, aby remorkér plul dostatečně rychle, dokonce i se třemi čluny ve vleku. K dovážení modelu po vodorysku bude potřeba olověné závaží. Uvnitř trupu je spousta prostoru na to, aby mohl být použit velký gelový akumulátor, který poskytne dostatek energie na několik hodin jízdy. S ohledem na dobrou stabilitu je to ideální první model pro šikovné dítě a díky třem vlečným člunům a dlouhé životnosti akumulátoru poskytne na dlouhou dobu spoustu zábavy.

JASMIN - postup stavby remorkéru

K řezání desek z tvrzeného polystyrenu používejte hodně ostrý nůž. Řez proveďte do poloviny tloušťky materiálu a potom odlomte podle řezu. K lepení polystyrenu používejte tekutý Polyweld (tekuté lepidlo na polystyren - pozn. překladatele) nanášený štětečkem. Nalámejte kousky polystyrenu do Polyweldu a nechte stát přes noc (ve uzavřené sklenici se šroubovacím víčkem - pozn. překladatele). Vzniklá směs se použije na vyplnění drobných mezer a na zpevnění spojů.

1) Budete potřebovat 4 desky tvrzeného polystyrenu o rozměrech 660 x 330 x 1,5 mm.

2) Uřízněte 4 proužky polystyrenu o šířce 9 mm a délce 660 mm.

3) Uřízněte 6 proužků polystyrenu o šířce 3 mm a délce 660 mm.

4) Vyřízněte dno (A), přepážky (B) a (C), přední vaz (D) a palubu (K).

5) Položte dno (A) na rovnou desku a přilepte na něj přední vaz (D) a přední přepážku (C) - přilepte je i k sobě.

6) Vyřízněte otvor v palubě (K).

7) Umístěte zadní přepážku (B) a palubu, zafixujte je ve správné poloze papírovou maskovací páskou a spoje pojistěte lepidlem.

8) Vyřízněte díl (F) - dvakrát - a přilepte jej k přepážce (B) a k palubě. Umístěte je ve vzdálenosti 75 mm od osy symetrie lodi.

9) Vyřízněte přepážku (H) a přilepte ji k palubě a k oběma dílům (F).

10) Vyřízněte lichoběžníkovou část dna (E) a přilepte ji k (B), (F) a (H).

11) Vyřízněte díl (L) - dvakrát - a přilepte jej k palubě a k přepážce (H).

12) Vyřízněte zrcadlo (I) a přilepte jej k palubě a k dílům (L).

13) Vyřízněte zadní část dna (G) a přilepte ji k části dna (E), dílům (L) a ke zrcadlu (I).

14) Umístěte těžká závaží na dno (A) pro zachování roviny a vlepte výztuhy (M) a (N) - dvě od každé - pro zpevnění konstrukce. Výztuhy jsou umístěny 75 mm od podélné osy lodi.

15) Uřízněte dva pásky o šířce 20 mm a vlepte je od přídě k zádi mezi styčnice na dno (A).

16) Pomocí kolíčků na prádlo přichyťte shora po obou stranách paluby dřevěnou lištu pro správné vytvarování sedlovitosti paluby.

17) Podle rozměrů otvoru v palubě nařežte pásky o šířce 25 mm, zafixujte je na místě papírovou maskovací páskou a spoje pojistěte lepidlem.

18) Nyní před sebou máte kompletní kostru trupu. Zkontrolujte, zda je všechno souměrně a správně, eventuální nedostatky napravte. Všechny špatné spoje lze snadno rozříznout a upravit.

19) Rozložte velkou krabici od ovesných vloček a položte ji vnitřní stranou nahoru. Trup lodi položte bokem na karton. Konce kartonu zvedněte tak, aby kopíroval trup od přídě k zádi. Obkreslete vnější obrys boku lodi na karton, tvar vyřízněte a ověřte si, že pasuje na obě strany trupu.

20) Podle vzniklé šablony vyřízněte bočnice trupu se zhruba 2 mm přesahem po obvodu.

21) Pomocí papírové maskovací pásky, kolíčků na prádlo, svěrek nebo i gumových kroužků připevněte bočnice ke kostře trupu. Ujistěte se, že bočnice na přídi dobře lícují.

22) Pojistěte všechny spoje lepidlem. Po 24 hodinách odstraňte maskovací pásku a všechny svorky a zkontrolujte souměrnost trupu. Veškeré spáry vyplňte polystyrenem rozpuštěným v lepidle. Pozor - přílišné množství lepidla způsobí rozleptání polystyrenu, takže raději nanášejte více slabších vrstev než jednu silnou.

23) Všechny spoje nechte několik dnů vytvrdit.

V mezičase

24) Vyřízněte díly tělesa spodní části nástavby, sestavte je s pomocí papírové maskovací pásky a vyzkoušejte, jak komplet pasuje na límec nástavby. Pokud je vše v pořádku, sejměte jej a slepte.

25) Kormidelna může vzhled tohoto modelu buď zvednout nebo zkazit, proto ji zhotovte co nejpečlivěji. Vyřízněte dolní přední část, boky (dvakrát), dveře, zadní bočnice (dvakrát) a zadní stěnu. Pomocí ostrého rydla a ocelového pravítka zhotovte na všech dílech diagonální vzor (imitaci „palubkového" spoje pero-drážka).

26) Vyřízněte podlahu kormidelny zmenšenou po obvodu o 1,5 mm (síla stěn kormidelny).

27) Pomocí papírové maskovací pásky sestavte podlahu, zadní stěnu, boky a přední stěnu kormidelny a spoje pojistěte lepidlem.

28) Uřízněte několik 6 mm širokých proužků polystyrenu a vytvořte z nich vnější orámování kormidelny. Orámováním jsou tvořeny i rámy oken. Vyřízněte díl nad přední okna s obloukem podle prohnutí střechy na horní straně a přilepte jej.

29) Vyřízněte díl střechy s přesahem 2 mm po obvodě. Uřízněte čtyři pásky o šíři 6 mm, které budou tvořit límec přidržující střechu. Přední a zadní díl musí mít na horní straně oblouk, který bude držet tvar střechy.

30) Z odřezků polystyrenu zhotovte kryty pozičních světel. Já jsem použil červenou a zelenou LED orientovanou největší intenzitou světla dopředu.

Štítnice (nebo-li falšburta - pozn. překladatele)

31) Uřízněte čtyři kousky dřeva s úkosem podle úhlu mezi palubou a štítnicí a pomocí papírové maskovací pásky je rozmístěte a připevněte po obvodě paluby. Opřete pásek kartonu o hranu paluby a o dřevěné opěry a obkreslete na něj linii okraje paluby. Potom v patřičné vzdálenosti (podle výšky falšburty - pozn. překladatele) nakreslete čáru rovnoběžnou s touto linií a výsledný tvar vystřihněte.

32) Ověřte si, zda šablona pasuje na oba boky trupu. Pokud jste s výsledkem spokojeni, vyřízněte tvar (dvakrát) z polystyrenu. Na spodním okraji vyřízněte otvory pro odtok vody.

33) Maskovací páskou připevněte štítnice k okraji paluby. Uřízněte kousky polystyrenu pro štítnici přídě a zádě a boční díly zařízněte ve správném úhlu. Příďový a záďový díl štítnice zafixujte maskovací páskou a všechny spoje pojistěte lepidlem.

34) Vezměte předem nařezané pásky polystyrenu šíře 9mm a maskovací páskou je přichyťte po obvodu trupu podle hrany paluby. Budou tvořit základnu oděrové lišty okolo trupu. Přibodujte je lepidlem, páskou k nim přichyťte další pásek a oba pak napevno přilepte k trupu. Na přídi bude potřeba tmelit mezi trupem a lištou - nejlépe pomocí odřezků polystyrenu a malého množství rozpuštěného polystyrenu.

35) Vezměte 2 proužky polystyrenu šíře 3 mm a přilepte je po obou stranách horní hrany štítnice. Budou tvořit hmatnici. V průběhu zasychání lepidla je přichyťte pomocí kolíčků na prádlo.

36) Z odřezků zhotovte vzpěry štítnice a přilepte je na její vnitřní stranu a na palubu.

37) Vyřízněte 22 mm široký díl (Q) a nalepte jej na palubu a mezi štítnice.

38) Metodou „pokus - omyl“ vytvořte papírovou šablonu krytu kormidelního zařízení. Podle šablony kryt vyřízněte z polystyrenu. Na horní stranu přilepte 6 mm široké proužky polystyrenu s rozestupy 3 mm - jako napodobeninu dřevěných prken.

39) Na úrovni vodorysky nalepte 3 mm široké proužky polystyrenu. Budou tvořit oděrové lišty na vodorysce a velmi nám usnadní naznačení čáry ponoru na modelu.

40) Z šesti vrstev polystyrenu zhotovte tělo navijáku.

41) Zhotovte záchodovou budku a na palubu přilepte límec, na kterém bude nasazena. Já jsem do něho umístil vypínač RC soupravy. Po nadzvednutí záchodku lze RC soupravu zapnout/vypnout.

42) Kupte krátkou hřídel s pouzdrem a do dílů (B) a (E) provrtejte díru. Pouzdro hřídele do ní zalepte Aralditem (epoxidové lepidlo - pozn. překladatele).

43) Vyřízněte díly (S) a (T) a vlepte je mezi pouzdro hřídele a díl (E).

44) Uřízněte kousek mosazné páskoviny - podpora kormidla - a přišroubujte ji 4 šroubky k základně (A).

45) Vyřízněte 4 kusy dílu (U) 6 mm široké, slepte je k sobě a celek přilepte v podélné ose trupu na základnu (A).

46) Z mosazného plechu zhotovte ploutev kormidla a přiletujte ji k mosazné osičce o Ø 3 mm. Do trupu vlepte mosaznou trubičku o vnitřním Ø 3 mm, která bude sloužit jako pouzdro pro hřídel kormidla. Trubičku zafixujte přilepením odřezků polystyrenu.

47) Na výrobu komína použijte kus vodovodní trubky o průměru 1,5" (38 mm).

48) Ventilátory byly koupeny v modelářském obchodě a prodlouženy dřevěnou kulatinou. Úvazníky byly rovněž zakoupeny v obchodě.

49) Zkontrolujte všechy spoje konstrukce. Jakékoliv spáry vyplňte rozpuštěným polystyrenem. Pokud jste s výsledkem spokojeni, umyjte celou loď vlažnou mýdlovou vodou, opláchněte a nechte uschnout. Trup neutírejte, protože tím může vzniknout statický náboj, který většinu negativné ovlivňuje kvalitu nátěru modelu.

50) Zvolte si barevné schéma. K nátěru použijte barvy Humbrol. Tři vrstvy by měly dostatečně krýt. Snažte se vybírat z polomatných odstínů.

51) Zasklete okna proužkem čiré acetátové fólie. Kvůli čistotě práce použijte vhodné lepidlo.

52) Pomocí vteřinového lepidla přilepte na oděrové lišty po obvodě paluby proužek gumy půlkruhového průřezu. Upleťte nebo si kupte příďový odražeč a upevněte jej na příď.

53) Použil jsem třílistý lodní šroub průměru 50 mm a motor 540 (velikost 500/600 - pozn. překladatele) s jemným vinutím - bude však vyhovovat i motor velikosti 380 (velikost 400 - pozn. překladatele) - elektronický regulátor Electronize 43X (ekvivalent: 10A trvale, špičkový proud 45A - pozn. překladatele) a šestičlánek NiCad - z článků velikosti C.

54) Tato loď má dost velký výtlak a proto bude pro vyvážení na čáru ponoru potřeba dost velké množství olova. Užijte si stavbu remorkéru Jasmin a můžeme se vrhnout na stavbu vlečných člunů.

Vlečný člun - postup stavby Budete potřebovat 2 desky tvrzeného polystyrenu o rozměrech 660 x 330 x 1,5 mm. Můžete použít i překližku silnou 1,5 mm a lepit ji tekutým 5-minutovým Aralditem.

1) Vyřízněte dno (F), dvě bočnice (I) a dvě přepážky (A), pomocí maskovací pásky je sestavte dohromady a pokud budete spokojeni, pojistěte spoje lepidlem.

2) Vyřízněte a přilepte na místo boční díly paluby a nákladového jícnu (H).

3) Vyřízněte 2 středové díly (D) a přilepte je k přepážkám (A).

4) Vyřízněte dvě koncové paluby (B) a přilepte je k (D) a (A).

5) Vyřízněte dva šikmé příďové díly (G) a přilepte je k (D) a (A).

6) Vyřízněte dvě koncové stěny (J) a přilepte je k (B), (D) a (C).

7) Přiložte kousek kartonu k přednímu otevřenému boku a obkreslete jej podle hrany (A), (B), (J) a (C). Takto vytvořenou šablonu použijte pro vyříznutí předních bočních dílů. Upevněte je papírovou maskovací páskou na místo a skrz otvory v přepážkách (A) naneste lepidlo. Spoje utěsněte rozpuštěným polystyrenem.

8) Vyřízněte 4 čtvercové destičky a nalepte je na otvory v přepážkách (A).

9) Vyřízněte ploutev (E) - pro jednu stranu. Přilepte ji na místo v ose dílu (G).

10) Slepte k sobě 4 proužky polystyrenu široké 6 mm, zhotovte z nich úvazné pachole (na oba konce člunu) a přilepte je na palubu.

11) Zkontrolujte všechny spoje, v případě potřeby je přetěsněte rozpuštěným polystyrenem. Člun umyjte v mýdlové vodě, nechte uschnout a potom nabarvěte vašimi oblíbenými odstíny barev.Vlečné čluny jsem zhotovil tři. Remorkér Jasmin je utáhne dobře a na vodě tato vlečná sestava vypadá velmi dobře.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

autor: Richard Webb
překlad: Zdenek Bilek Na začátek článku

Autor: Zdenek Bílek | Vydáno dne 28. 11. 2007 | 28004 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
KRABBE TÖN 12 - německá rybářská loď (10.04.2020)
Prinz Eugen 1 : 100 (F2C): 1. část (prašná) (27.08.2019)
Bitevní loď Musaši po 13 letech (01.04.2018)
Emilia - každý papírák může plavat (04.02.2018)
Japonský křižník IJN Mogami (23.01.2018)
První loď pod československou státní vlajkou (21.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 3. díl (18.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 2. díl (31.03.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 1. díl (19.03.2017)
Příběh lodi Grimmershörn a jejích modelů (05.01.2017)
Kolesáček na gumu (04.12.2016)
Stavebnice lodi Grimmershörn (17.04.2015)
Imara - perla mezi remorkéry (2. díl) (01.12.2014)
Imara - perla mezi remorkéry (1. díl) (15.10.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 4. díl (17.09.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 3. díl (30.07.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 2. díl (03.06.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 1. díl (08.05.2014)
Stražak 14 - maketa polské hasičské lodě (24.12.2013)
Denní signály lodí (27.11.2013)
Vlajky pro modely lodí (14.04.2013)
Tarantul - deník ze stavby (2. díl) (18.01.2013)
Netradiční kolesa - 1. část (teorie) (03.12.2012)
RC kačer - maketa snadno a rychle (10.08.2012)
Tarantul - deník ze stavby (1. díl) (15.11.2011)
"Z" pohony pro RT Antonie (12.11.2010)
Stavba ponorky U-2540 (22.10.2010)
Laminátový trup na polystyrénove jadro (25.03.2010)
Parník LANNA 2007 (14.01.2010)
Zbraň V-6 "Urzel" (27.10.2009)
Springeří evoluce aneb zrodil se Bivoj (19.10.2009)
Stavba „fošny" pro TT aneb Přeříz II (28.04.2009)
Mikul (28.04.2009)
Čím se proslavil ARTUR? (07.04.2009)
Zrodila se legenda (04.04.2009)
Ještě jednou o sportovní plachetnici „K" (30.03.2009)
Jak jsem stavěl remorkér Pollux (20.03.2009)
DIVA von Aeronaut (20.03.2009)
Stavba modelu ponorky George Washington (15.03.2009)
Stavba remorkéru Paolo-M (13.03.2009)
Pawlina - remorkér určený pro těžký TT (04.02.2009)
Jak naučit Paradise jezdit aneb kde udělali soudruzi z USA chybu? (22.01.2009)
Experimentální válečná loď - 2. část (12.01.2009)
Baby Bootlegger (24.11.2008)
Kterak jsem stavěl první „normální "loď (21.10.2008)
Jak neutopit loď (15.10.2008)
Kapitan Poinc - Wojciech Siejka (08.09.2008)
Výroba „Z pohonu" (Schottle drivu, otočných dýz) (28.08.2008)
Jařáb a noční plavby Brakeho (12.08.2008)
Osvětlení modelu lodi (27.07.2008)
Napínáky stěhů snadno a rychle (07.07.2008)
Xenie, Vltava a Bečva (05.05.2008)
Zánik a zrod lodě Survey aneb jarní Lužiny plavecky (02.04.2008)
Pásky pro model (20.02.2008)
Raytheon (28.01.2008)
Experimentální válečná loď (28.01.2008)
Jak jsem stavěl Jet Star (16.01.2008)
AutoCAD a ti druzí (11.10.2007)
Jak jsem se dostal k mahagoňákům (02.10.2007)
Lodní přístroje (27.09.2007)
Parníček New Orleans (06.09.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček - dokončení (14.05.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček (01.05.2007)


Lodě -> Jednoduchý model remorkéru Jasmín
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Parníkář slaví 75 let
26. 01. 2020
Počet komentářů: 1

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence