Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
náš motor
CAT 16válec ,1200PS
zobrazení: 2558
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.


19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2008

Jaký byl Zimní Tug Towing v Mostě

Tento způsob zimy, zda se mi poněkud podivným. Sníh v listopadu, v únoru kvetou venku kytky. Ve Švédsku dokonce zimu zrušili a toto období pojmenovali jako neurčité. Lyžařům se sníh dováží tam kde není, místo aby ta svá prkýnka honili tam kde je. Jen lodním modelářům v naší kotlině ne a ne. Nikdo tu vodu nechce dovézt tam kde ji potřebujeme. Tož nám nezbývá než za ní jezdit, ale zaplať pánbůh za to, že je alespoň kam. Stejně jako loni využili Jambo a Lucka svých kontaktů a zajistili pro nás 25m bazén v Dětském domově v Mostě. Aby se akce mohlo zúčastnit více týmů, tak se původně jednodenní akce rozrostla na víkendovou. Tím se stala dostupnější pro týmy, které cestou na soutěž musí těch pohonných hmot spálit o něco více a na startovním poli to bylo i vidět.

Žádná soutěž nezačíná první jízdou, ale mnoha a mnoha měsíci ubíjejících příprav a ani tady to nebylo jiné. Je zvykem děkovat až na konci článku, ale dovolím si poděkovat všem, co se jakkoliv podíleli na zajištění téhle soutěže hned na začátku, protože kdyby jich nebylo, nebylo by o čem psát. Takže díky Vám!

Je sobota ráno, už slovo ráno zní hnusně, ale krátce po osmé se začínáme pomalu scházet před budovou bazénu. Vše jsme vynosili a začala stavba trati. Díky připomínkám na DF ohledně tréninku jsme se rozhodli, že nikomu nebude dána možnost trénovat s vlekem, protože by nebylo možné zajistit stejné podmínky pro všechny, proto si každý mohl trať vyzkoušet jen s lodí. Na vodě se objevovaly lodě a mezi již dnes notoricky známými plavidly se objevilo i pár novinek. Mezi novinkami rozhodně vedly Springeři všech barev a národností. Je docela překvapivé, že co Springer, to jiné provedeni, ale jednu věc mají společnou. Jsou to až překvapivě obratná plavidla, teď se je ještě kapitáni musí naučit upáčkovat.

Složení lodí bylo poměrně standardní: lodě na trupech WG, více či MÉŇĚ se podobající předloze, MONAKA I. všech barev, již výše zmiňovaní Springeři a lodě, které většinou už ze soutěží TT notoricky znáte. Zkrátka nic nového pod sluncem a žádné velké překvapení se nekonalo. O to více bylo zarážející, že většina lodí vypadala naprosto stejně jak jsme je už mohli vidět. Až to navozovalo myšlenku, že je kapitáni právě přivezli z Protivanova či Bránického soudku. U lodí typu Abelaide Flandre Honzy Červíčka to rozhodně není na škodu, bohužel to je spíše vzácná výjimka. Daleko více bylo lodí které měly stejnou nástavbu z papundeklu, aby vyhověly podmínkám pravidel , okýnka jsou docela nedostatkový materiál a barvy asi také podražily. Zkrátka by se to chtělo zamyslet, aby se nám TT nezměnilo v „Regatu Bludného Holanďana“. Každý ať si šáhne do svědomí, to moje docela trpí...„au, au“! Na tuhle myšlenku mě v podstatě přivedl Nojby, protože ač loď staví pár týdnů, přivezl ji v barvě a i když nástavby vypadaly nedodělané, bylo vidět že to jde když se chce.

Před 12 hodinou se sešli rozhodčí na poradě, abychom si dohodli určitá pravidla. Každá trať má přece jen svá specifika. Proběhla krátká instruktáž závodníků, zodpověděli jsme některé nejasnosti a dotazy. Byl vyhlášen rádiový klid a ve 12:01 se ozvalo „Rychlá Rota příprava ke startu, běží Vám 3 minuty“! Jedna novinka se přece jen konala. Všichni povinně startovali z kotviště a do prostoru přístavu museli doplout. Podle mého názoru se tato novinka osvědčila, ubylo rozhodně zmatků na startu. Každý měl stejné podmínky a záleželo jen na jeho šikovnosti. Tři minuty jsou naprosto dostačující čas pro celý manévr.

Dalším rozdílem proti loňsku bylo, že jsme pluli s celým vlekem a ne se zkrácenou verzí. Rychlá Rota byla vlastně první ostrý test trati a všichni pečlivě sledovali jak se s ní poperou. To co jsem psal o lodích v žádném případě neplatí o umu jejich kapitánů. Je až s podivem jak se jejich schopnosti zvyšují. TT v žádném případě není o tom kdo trať proletí, ale největší devizou je plynulá plavba. Na první pohled je vidět, jak k projetí trati přistupují „ostřílení“ závodníci a jak kapitáni, kteří zkušenosti nemají. Co tým to jiný styl plavby, jiný přístup k překážkám. Protože se v Mostě jede bez rozdílu třídy , byla po loňských zkušenostech trať pojata trochu jinak. Přibylo v ní místa pro lodě na těžké TT čehož dokázaly využít. Lodě na lehký TT mají sice mnohem více místa, ale zase postrádají manévrovací schopnosti a stabilitu velkých lodí. Nedokáží se otočit na místě, musí být stále v pohybu a to jim prostor pro manévrování značně zužuje. Ve chvíli kdy se vlek zastaví, ztratí manévrovací schopnosti a nemají sílu ho v tak omezeném prostoru v podstatě znovu rozjet. Prostě jízda v bazénu je něco naprosto jiného než volná voda .

To se plně projevilo při jízdě týmu Nautilus I. Klimek vepředu, obrovská Abelaide Flandre vzadu, rozehrály plíživé drama s plným využitím příčných pohonů. Naprosto profesorská plavba, při které jsme často nechápavě pozorovali jaké manévry jsou možné. Při určitých manévrech bych si netroufnul mezi překážku a loď vložit list papíru, což je při rozměrech lodí naprosto impozantní výkon. Výsledek - 1 trestný bod. Jak již jsem psal tak NejaToD v lehkém TT musel zvolit naprosto jinou taktiku, vlek se prostě musí stále hýbat, nesmí zastavit, protože na rozjetí není místo, břehy hrají, výsledek 3 body. Dalším velkým překvapením byla jízda LoVe. Ten kdo si pamatuje zmatkujícího Přemu z Protivanova, tak by ho nepoznal a myslel by si, že se muselo změnit složení týmu. Nezměnilo, jen Přema si začíná lépe rozumět s páčkama a relativně vysoký počet trestných bodů za první jízdu byly spíše malá opomenutí, která se však vymstila. Pokrok ale ohromující. Jirka se ještě naučí připojovat regulátory a bude to docela fajn. Myslím, že o jeho sbírku vypálených regulátorů nikdo nestojí, ale Dsys ho musí milovat. Last Minute se klasicky můžou vyřadit jen svými zmatky, naštěstí občas zazmatkují. Obrovský pokrok udělali Ondřejníci. Jejich plavba šla strmě nahoru. Fógli s vysílačkou problém nemají, jen s úžasem zjistili, že loď je docela jiné řízení než letadlo a voda není vzduch. Bobotým trpěl tím, že Budulínek není dodělaný a Bobo (Panter) se s vysílačkou teprve sžívá. Autíčkový regulátor pro Springera který jel vzadu, se ukázal jako naprosto nevhodný. NoJoFurt je další čistě rodinný tým a ty prostě trpí. Tatínkové nějak zapomínají řídit vlastní loď. Loď má svého kapitána, zkuste synkům trošku věřit. Dvě lodě se řídit nedají. Pacifik je tak trošku záhadou. Laďousovo WG z neznámého důvodu nechodí jak by mělo a Nojbyho WG trpělo snad všemi dětskými nemocemi. Robertův tlačák (Nautilus III) předvedl jízdu tlačáků. Občas mám pocit, že tlačáky mají výjimku z fyzikálních zákonů. Na druhou stranu, to ale zase tak jednoduché není a tak se chybička občas vloudí.

První kolo se protáhlo a do bazénu vyrazily ponorky. Těm jsem se bohužel moc nevěnoval, mám k nim přirozený respekt. Když se moje lodě dostanou pod hladinu, je to průšvih a proto je bude muset popsat někdo jiný. Myslím, že jich tam bylo kolem deseti.

Čas nás tlačil a po cca hodinové přestávce jsme vyrazili do druhého kola. Někdo si polepšil, jiný ne, ale většina týmů znatelně své jízdy zklidnila. Přece jen na nás všechny zapůsobila jízda Nautilu I. Ti si však vybrali svoji smolnou jízdu a nasbírali 8 bodů. Bobotým nedokázal dodržet časovy limit, měli havárii a dál již nepokračovali, krutých 134 trestných bodů. Last Minute v tězkém TT zajel jedinou nulu víkendu.

Do 18 hodin jsme odjeli část druhého kola a museli bazén opustit. Většina z nás vyrazila směrem k hotelu, papat, bumbat, prostě rozebírat veškerá důležitá modelářská i nemodelářská témata. Někteří se prý dokázali i vyspat, ale to budou nejspíš jen pomluvy.

Druhý den jsme začali hned od rána kolem 9 hodiny. Pohár hořkosti si do dna vypil Pacifik. Nojbymu odešel regulátor a tím pro ně soutěž skončila. Přijel Jarda Jungman s druhým tlačákem. Fungoval jako obvykle, tak jak vypadá. Prostě skvěle, ale náhle začal mít svoji hlavu. Nejspíš rušení, protože se jeho tlačák rozjel ve zběsilém rokenrolovém rytmu, jen muzika chyběla. Začali jsme třetí kolo. V té jsme si jako NeJaToD vybrali svou smolnou jízdu a z náskoku 5 bodů byla rázem ztráta 3 bodů. Všechny týmy dojely do cíle, podtrženo sečteno, výsledky jsou o něco níž. TT je samozřejmě o soutěžení, všichni se snaží vyhrát, ale zároveň si všichni pomáhají. Prostě je takové jaké si ho uděláme, podle hesla „Lodě jsou jen záminka“.

A pak klasika, úklid trati, vyhlášení výsledků nějaký ten pokec a odjezd domů. Každý na tu cestu dostal nějakou tu cenu. Ocenili jsme navíc ještě modelářský potěr, který se zúčastnil. Kapitán Ondřejníků dostal kopací míč, kapitán NoJoFurt trup na WG. Gratulujeme! Jarda Jungman věnoval dárkové poukazy na svoje doplňky, Pepa Darvaš trupy ze své produkce, zbytek cen jsme pořídili sami, každý dostal na památku přívěšek od Jajky a Marka. Polovinu ze startovného jsme věnovali Dětskému domovu v Mostě.

Výsledková listina

Výsledková listina Tug Towing Cup 2008

Informační servis Tug Towing Cup 2008

Odkazy
Videosnímek z paluby remorkéru Monako I. (RC Fógli)
Tug Towing 1. obrázková galerie - Foto: Ladous
Tug Towing 2. obrázková galerie - Foto: Ladous
Tug Towing 3. obrázková galerie - Foto: Ladous
Tug Towing 4. obrázková galerie - Foto: Ladous
Tug Towing obrázková galerie - Foto: RC Fógli
Ponorky obrázková galerie - Foto: Ladous
Tug Towing fotografie na RapidShare - Foto: Ivvo

Obrázková galerie
Obrázková galerie
Foto: Keba (c) 2008

Obrázková galerie
Obrázková galerie
Foto: Ivvo (c) 2008

Videosnímek
Videosnímek

5,3 MB / 48 vteřin

Videosnímek
Videosnímek

3,2 MB / 29 vteřin

Videosnímek
Videosnímek

4,2 MB / 38 vteřin

Bože já jsem se zase rozkecal, třeba to dočtete až sem, TT zdar! Nex Na začátek článku

Autor: Alexander Pompoš (Nex) | Vydáno dne 25. 02. 2008 | 9264 přečtení
Počet komentářů: 8 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Parníkáři v Au an der Donau (12.05.2009)
Vyžlovka 2009 aneb STEAM SPEED RACE (29.04.2009)
Velikonoční Lány 2009 (19.04.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - popáté aneb Námořní muzeum v Astorii (12.03.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - potřetí (19.02.2009)
2009 Nürnberg Spielwarenmesse - mini reportáž (19.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - podruhé (10.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku (21.01.2009)
Vánoční Lužiny 2008 (29.12.2008)
Zimní Lužiny 2008 - konečně na ledě (29.12.2008)
Elektrolety v hale (05.12.2008)
Modellbau Messe Wien 2008 (04.12.2008)
Modell Hobby Spiel 2008 - po roce v Lipsku (21.11.2008)
Model Hobby 2008 opět na houby (11.11.2008)
Velké Dářko 2008 (21.10.2008)
Protivínský pohár 2008 (15.10.2008)
Podzimní Lužiny ve znamení plachetnic (01.10.2008)
Opět na Splaviskách! (30.09.2008)
Ponorky v Bratislavě (17.09.2008)
Noční Košík již popáté (12.08.2008)
Smolenský Titanic (16.07.2008)
Letní Lužiny 2008 (02.07.2008)
Hydro pohár sponzorů 2008 (22.06.2008)
Klub NAMOLO! byl podruhé v Písku (17.06.2008)
Noční můra vojenských stratégů - Bitva o Prýgl (03.06.2008)
Zlatá plachta Barbory 2008 očima závodníka (22.05.2008)
Soutěž Tug Towing Otrokovice (11.05.2008)
Tug Towig v Otrokovicích (07.05.2008)
11. všeobecná výstava modelů v Proboštově (05.04.2008)
Jarní Lužiny 2008 (30.03.2008)
Model Hobby 2007 - trochu jinak (29.01.2008)
Jak na Vánočních Lužinách opět nesněžilo (12.12.2007)
Lodě a lodičky- Boat Brno 2007 (19.11.2007)
Neulengbach 2007 - setkání modelářů RC ponorek (30.10.2007)
Moravský pohár (22.10.2007)
Modell Hobby Spiel 2007 pohledem lodního modeláře (21.10.2007)
Olomócká vana 2007 (17.10.2007)
Fotbálek na Floře (02.10.2007)
Podruhé "O Branický soudek" v tug towingu (19.09.2007)
Otrokovice a Splaviska v jeden den (10.09.2007)
Klub NAMOLO! byl poprvé v Písku (22.08.2007)
Noční Košík 2007 (06.08.2007)
Krátce o Splaviskách (03.07.2007)
Letní Lužiny - Wind! (29.06.2007)
Protivanov očima jednoho diváka (19.06.2007)
Víkend s TT v Protivanově, aneb jak jsem to viděl já (17.06.2007)
Jaký byl Víkend s TT v Protivanově (15.06.2007)
Třetí Barbora – pro mne opět jinak (18.05.2007)
Zlatá plachta 2007 očima budoucího závodníka (18.05.2007)
Klub NAMOLO! na oslavách Břevnova (01.05.2007)
Jarní setkání lodních modelářů v Brně na Splaviskách (26.04.2007)
Přátelské setkání Parolodní společnosti - Vyžlovka 2007 (18.04.2007)
Modelářská výstava Nautilus Proboštov (05.04.2007)
Jaké byly Jarní (military) Lužiny 2007 (27.03.2007)
Modely Brno 2007 (26.03.2007)
Výlet do Bremenhavenu (21.02.2007)
Na skok v Polsku (21.02.2007)


Reportáže -> Reportáže 2008 -> Jaký byl Zimní Tug Towing v Mostě
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence