Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
OSA 1 - 2
raketový člun/SSSR/
zobrazení: 2398
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.09.2020:

Jihočeská televize zavítala o víkendu do Ledenic. Krátká reportáž začíná v čase 7:04. Zdalipak nějaký televizní štáb vyrazí na začínající MiČR lodních maket NS a plachetnic NSS do Jinolic. My tam budeme.


28.08.2020:

K reportáži z Letního Proseka 2020 přibyla fotogalerie od Jiřího Šejvla.

Upozorňujeme zájemce o soutěž Tug Towing Cupu 2020 v Příbrami, že uzávěrka přihlášek je brzy - pro rezervaci ubytování již tuto neděli a pro samotnou soutěž v úterý 1. září!

 

 Archiv novinek


Lodě

Jak zavěsit pneumatiky na trupu remorkéru

Po letošním prvním soutěžním setkání lodních modelářů v Mostě na zimním tug towingu, jsem Monako II „odtáhnul“ do domácí loděnice Monako k revizi a dalším drobným dodělávkám. Během doby, kdy zasychala lepidla a barva na Westbourne, jsem na Monako II. zavěsil podél boků odrazové pneumatiky. Charakteristický prvek většiny remorkérů.

Od kolegy v práci jsem dostal velice hezké pneumatiky ze stavebnice silničního tahače. Měřítko odpovídalo a tak bylo hned jasné co s nimi. Zbývalo vymyslet způsob jak je na remorkér zavěsit, aby to alespoň trochu odpovídalo skutečnosti. Použitý způsob se osvědčil a tak mě napadlo, že by se někomu mohl hodit.

Nejdříve je potřeba na trupu udělat vázací prvky, ke kterým se řetězy pneumatik přichytí. Monako II (tř. Watergeus) má po celém obvodu trupu širokou otěrovou lištu. Na horní hraně jsem rozměřil a vyvrtal otvory pro očka do kterých bude řetěz uchycen. Ty jsem vytvaroval do tvaru písmene „U“ z pevného drátu (kancelářské sponky).

Každá pneumatika je zavěšena pomocí dvou řetězů. Ty mám od Jardy Jungmana. Mám vyzkoušené že jsou pevné, protože očka jsou sletována a řetěz se opravdu jen tak nepřetrhne. U tug towingu je to obzvláště cenná vlastnost! Dříve než jsem řetěz použil, natřel jsme ho vhodnou barvou. Bylo třeba dávat pozor, aby barva jednotlivá očka nezalepila

Udělal jsem si šablonu pro otvory v pneumatice. Na kousek papíru jsem ji obkreslil a vyznačil, kudy bude řetěz procházet. Pomocí silné jehly jsem udělal v pneumatikách dírky. Z pevného drátu (kancelářská sponka) jsem si nejdříve vyrobil závlačky podle obrázku. Velikost závlačky je přizpůsobena použité pneumatice. Na každou pneumatiku byly potřeba dvě.

Přiložil jsem pneumatiku na bok trupu v místě, kde měla viset a odměřil jsme délku řetězů. Odštípal si řetízky potřebné délky a jeden konec jsem navlékl do očka závlačky. Očko kleštěmi pevně zavřel, ale bylo potřeba si dávat pozor aby se nepoškodil řetěz! Z vazacího drátu jsem si udělal navlíkací přípravek, pomocí kterého provlíknete jsem řetěz protáhl skrz pneumatiku. Závlačka se musí skrýt v pneumatice. Postuně jsem řetězy osadil všechny pneumatiky.

Zbývalo pneumatiky opravdu zavěsit. Nejdříve jsem konec řetězu navlíkl do „U“ očka. Do otvorů v otěrové liště jsem dal kapičku sekundového lepidla a "U" očko s navlečeným řetězen zasunul. Je třeba si hlídat aby řetěz nebyl překroucený. Pak jsem stejným postupem připevnil i druhý řetěz pneumatiky. Při této práci je dobré hlídat aby pneumatiky byly zavěšeny ve stejné výšce.

Tím bylo hotovo. Toho tvůrčího nepořádku na pozadí si nevšímejte, to se uklidí Tato operace mi trvala cca 3 hodiny. V případě potřeby je možné „U“ očka z otěrové lišty opatrně vytáhnout, pneumatiku či řetěz vyměnit a zase vlepit zpět.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 28. 03. 2008 | 9011 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Jak zavěsit pneumatiky na trupu remorkéru
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Lodní modeláři v Rimavské Sobotě 2019
12. 11. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence