Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Plaňkování paluby
Paluba je konečně hotová
zobrazení: 25086
známka: 1.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
22.10.2020:

Chystaná soutěž lodních maket v Nové Vsi se z této soboty přesouvá na sobotu 28. 11. 2020.


18.10.2020:

Včerejší Archiv ČT24 se ohlížel za modelářskými akcemi, přičemž v několika reportážích dobová televizní kamera zavítala i na akce lodních modelářů, např. do Jablonce nad Nisou. Třeba se někteří pamětníci rádi podívají, jak vypadali zamlada.

 

 Archiv novinek


Pell Mel

Jak jsem viděl Ameriku - podruhé

Vlídné reakce na můj popis prostého života v Newbergu mně pomohly sepsat druhé povídání. Tentokrát o životě na vesnici a o krásném leteckém muzeu v McMinnvillu. Příjezd nemá cenu popisovat. Jede se zkrátka po klasické venkovské silnici jako u nás. Po jedné straně letiště, kde mohou startovat proudové letouny - a světe, div se, ony tam opravdu startují. Jedna F-14 je na pylonu před letištěm a na druhé straně silnice jsou různé typy letounů před nádhernými budovami. Jak je v Americe zvykem, tak je značná část je ze dřeva.

Pojďme do muzea
Můj švagr Sheldon (je na všech fotkách) mi záměrně nic neřekl, takže když jsem vystoupil z auta, zkoprněl jsem úžasem. Uvnitř muzea je za obrovskou prosklenou stěnou obří létající člun Spruce Goose. Tohle letadlo bylo před 26 lety v Los Angeles vedle Queen Mary. Tenkrát jsem se na něj nemohl podívat, protože jsem měl devizový příslib na dva měsíce 32 dolarů a vstupné bylo asi 5. Dnes je sice pro penzisty za 12, ale dolar spadl, a konec konců, vidět tohle letadlo není zlý zážitek ani za dvacku.Sestra tehdy bydlela u LA a letadlo bylo tam a dnes je to letadlo zase poblíž vesnice, kde setra žije. Pomalu v tom vidím vyšší sílu, asi pánbů existuje, kdo ví.


Hangáru dominoval obří létající člun Spruce Goose.

Vyfotil jsem i desku s vysvětlením, že letadlo je sice většinou ze dřeva, aby ve válce ušetřili kov, ale není to ,,smrková husa“. Použili himalájskou břízu, protože ta má vhodné vlastnosti, dá se tvarovat a je lehká a pevná.

Letadlo jednou vzletělo a tím to skončilo. Po čase ho pár nadšenců za hromadu peněz nechalo rozebrat a po částech přestěhovat a znovu postavit. Kdyby tenkrát měli výkonnější proudové motory, třeba by se dočkalo sériové výroby - jak si přál konstruktér.


I na vrtulníky zbylo místo.

Letadlo, kam se podíváš
Ovšem není to jediný krasavec, takže pojďme dál. Kdysi jsme měli na vojně rozpoznávání nepřátelských letadel, takže jsem snadno určil asi 5 typů proudových strojů z doby mé dvouleté vojenské služby. Coby technik radiolokátoru jsem neměl moc šancí vidět tyhle letadla - F-100 a F-105. Už si pomalu nevzpomínám na ty Delta Dart a Delta Dagger a tady je mám před sebou v celé kráse. Nemluvě o letadlech, které mně zajímaly jako kluka - stíhačky a bombardéry z války. Pro letce není nutné dávat popisky a neletcům by to stejně příliš nepomohlo, takže hurá na další fenomén.

Jelikož je běžný pracovní den, tak jsou všude kolem hlavně děti, matky a tátové vyššího věku. Běžný lid je v práci, nicméně ti přítomní nezdravou životosprávu nezapřou. Sám jsem z těch obrovských vysoce kalorických porcí za dva týdny neskutečně přibral, a to jsem se snažil držet na řetězu. Naštěstí má sestra psy, takže každodenní procházka kolem přilehlých čtvrtí mi přišla vhod. Alespoň jsem viděl, jak se u nich staví. Vzrostlé stromy vystřídaly domky z trámků a dřevotřísky, nicméně další dost vzrostlé stromy byly vysázeny.

Nechci slevu zadarmo
V období předvánočních slev je to blázinec jako u nás, kdy se každý obchodník snaží nalákat na co největší slevy. Nedělní noviny pravidelně nakynou o akční nabídky a kupony na slevu. Sám jsem výhodně nakoupil vozík na přepravu lodí za tři a půl dolaru, přičemž u nás je to záležitost pětistovky. Většina zboží sice pochází z Číny, ale alespoň nálepka dovozce nesmí chybět. a samozřejmě nápisy „baleno v USA“ a „výrobek je pod přísnou kontrolou zodpovědných orgánů“ jsou také nutností. Nicméně i parníkař tu a tam nakoupí nějakou tu veteš, takže jsem se s celníkem chvíli bavil, zda převážím elektroniku, či nikoliv. Sehnal jsem totiž bič Indiana Jonese, co hraje tu světově známou melodii z filmu, pak ještě klobouk a CD -  celkem 19 dolarů vyhozených pánu bohu do oken, ale budiž.

Navzdory obřím rozměrům některých Američanů a Američanek tady bylo hodně Mexičanů a málo černochů - těm je tu zima. Všichni jsou na sebe slušní a ohleduplní - hlavně na silnici. Při jejich obřích autech by to jinak nešlo - navíc policie má vždycky pravdu a pokuty jsou obří.

Chce to pevné nervy
Jednou nás stavěl mladíček v šíleném klobouku s rovným dnem, a když jsem omylem otevřel dveře, hned sahal po pistoli. Tady totiž musíte sedět v autě a jen stáhnout okénko stejně jako u benzinové pumpy, kde vás obslouží pumpaři. Je to jejich práce. Před časem mi dcera půjčila auto v San Francisku a objeli jsme, co se dalo, a tankovali sami, byla to docela legrace, tak tady je to přísně komisní a moc si neužijete.

Krize je všude
I v zemi svobody propukala krize. Benzin byl asi 4 dolary za gallon,. To je dolar za litr. V říjnu to bylo na koruny litr za patnáct padesát a všichni strašně řvali nad drahotou. Marně jsem sestře vysvětloval, že my dáme dvojnásobek při minimálních platech. Tenhle argument je nebere, jelikož musejí jezdit do práce hodinu i více. Když jede mamina na nákup nějakým běžným americkým autem velikosti Hummeru - s korbičkou za kabinkou na nákupy a obvykle s tuplovaným pneu na zadní nápravě, tak jsem raději mlčel. Spotřeba strašná, využití minimální.

Veřejná doprava pomalu neexistuje, takže kolem domů je to samé auto. Živitel rodiny má náklaďáček s přívěsem, jelikož podniká, děti potřebují také každé své, aby mohly jezdit ke kámošům na párty... V této oblasti má skoro každý i přívěs s lodí, jelikož rybolov je také v módě. Snad jen děti školou povinné jezdí typickým žlutým autobusem. Tenhle autobus jsme potkávali ráno, když dvě až tři děti z naší čtvrti jely do školy. Maminky je odvedly k silnici, kde začal ,,žluťák“ blikat, doleva se vysunula stopka s oranžovým světlem a každý bez výjimky čekal, jestli náhodou nějaké dítě ráno nevystoupí a nebude chtít zpátky domů přes silnici. Na školním parkovišti bylo asi osm těchto autobusů - jinak to nejde. Některé domy jsou opravdu daleko a o děti se všichni bojí - tolik ztracených dětí s fotkami všude kolem je děs.

Jak se žije v penzi
A to mluvím o venkově. Samí obyčejní lidé, kdy málokdo je bohatý. Kupříkladu náš soused Fred, nyní již penzista jako já, byl prodejcem aut v  Californii a tak jsem u něj v garáži viděl asi tři historické motocykly, jednoho Harleye, samozřejmě hromadu nářadí, pily, vrtačky, pásovku, sekačky, traktorovou sekačku... ve stodole měl obytný autobus, čtyřkolku, přívěs s člunem (nic moc - asi pro 6 lidí), džíp na tahání tohohle člunu, samozřejmě velké auto pro sebe a druhé pro manželku. To ale stojí před domem. Fred byl hrozně milý a jak mohl, nutil mě, abych se projel jeho vozítky - jsou jiní.


Fredovo sbírka.

Celou dobu jsem se díval na svět kolem sebe a srovnával. Máme co dohánět, ale v něčem jsme je už předběhli - myslím tím nadutost některých našich zbohatlíků. Když máš Bavoráka, tak jsi hrdina a můžeš všechno. To v Americe asi mají zákony, takže všechno nemůžeš.

Skrytá hrozba
Nakonec jsem navštívil Gun-Show (prodejní výstava zbraní). Na venkově má každý zbraň, ale tohle bylo už moc. na vyhlédnuté maskáče s teplou vložkou jsem neměl, ale všiml jsem si velké skupiny lidí s občas pár zlatými zuby, ověšenými a vybavenými zbraněmi všech typů. Určitě to neměli na lov. Na co samopaly nebo velkorážné pistole, že? I děti běhaly ověšené vším možným - od vrhacích nožů přes kuše se zaměřovači po paralyzéry. A pointa? Mluvili rusky, takže Američani asi netuší, jakého hada si hřejí na hrudi...

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Pro MoNaKo Jiří Voráček Na začátek článku

Autor: Jiří Voráček | Vydáno dne 10. 02. 2009 | 7880 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Parníkáři v Au an der Donau (12.05.2009)
Vyžlovka 2009 aneb STEAM SPEED RACE (29.04.2009)
Velikonoční Lány 2009 (19.04.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - popáté aneb Námořní muzeum v Astorii (12.03.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - potřetí (19.02.2009)
2009 Nürnberg Spielwarenmesse - mini reportáž (19.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku (21.01.2009)
Vánoční Lužiny 2008 (29.12.2008)
Zimní Lužiny 2008 - konečně na ledě (29.12.2008)
Elektrolety v hale (05.12.2008)
Modellbau Messe Wien 2008 (04.12.2008)
Modell Hobby Spiel 2008 - po roce v Lipsku (21.11.2008)
Model Hobby 2008 opět na houby (11.11.2008)
Velké Dářko 2008 (21.10.2008)
Protivínský pohár 2008 (15.10.2008)
Podzimní Lužiny ve znamení plachetnic (01.10.2008)
Opět na Splaviskách! (30.09.2008)
Ponorky v Bratislavě (17.09.2008)
Noční Košík již popáté (12.08.2008)
Smolenský Titanic (16.07.2008)
Letní Lužiny 2008 (02.07.2008)
Hydro pohár sponzorů 2008 (22.06.2008)
Klub NAMOLO! byl podruhé v Písku (17.06.2008)
Noční můra vojenských stratégů - Bitva o Prýgl (03.06.2008)
Zlatá plachta Barbory 2008 očima závodníka (22.05.2008)
Soutěž Tug Towing Otrokovice (11.05.2008)
Tug Towig v Otrokovicích (07.05.2008)
11. všeobecná výstava modelů v Proboštově (05.04.2008)
Jarní Lužiny 2008 (30.03.2008)
Jaký byl Zimní Tug Towing v Mostě (25.02.2008)
Model Hobby 2007 - trochu jinak (29.01.2008)
Jak na Vánočních Lužinách opět nesněžilo (12.12.2007)
Lodě a lodičky- Boat Brno 2007 (19.11.2007)
Neulengbach 2007 - setkání modelářů RC ponorek (30.10.2007)
Moravský pohár (22.10.2007)
Modell Hobby Spiel 2007 pohledem lodního modeláře (21.10.2007)
Olomócká vana 2007 (17.10.2007)
Fotbálek na Floře (02.10.2007)
Podruhé "O Branický soudek" v tug towingu (19.09.2007)
Otrokovice a Splaviska v jeden den (10.09.2007)
Klub NAMOLO! byl poprvé v Písku (22.08.2007)
Noční Košík 2007 (06.08.2007)
Krátce o Splaviskách (03.07.2007)
Letní Lužiny - Wind! (29.06.2007)
Protivanov očima jednoho diváka (19.06.2007)
Víkend s TT v Protivanově, aneb jak jsem to viděl já (17.06.2007)
Jaký byl Víkend s TT v Protivanově (15.06.2007)
Třetí Barbora – pro mne opět jinak (18.05.2007)
Zlatá plachta 2007 očima budoucího závodníka (18.05.2007)
Klub NAMOLO! na oslavách Břevnova (01.05.2007)
Jarní setkání lodních modelářů v Brně na Splaviskách (26.04.2007)
Přátelské setkání Parolodní společnosti - Vyžlovka 2007 (18.04.2007)
Modelářská výstava Nautilus Proboštov (05.04.2007)
Jaké byly Jarní (military) Lužiny 2007 (27.03.2007)
Modely Brno 2007 (26.03.2007)
Výlet do Bremenhavenu (21.02.2007)
Na skok v Polsku (21.02.2007)


Pell Mel -> Jak jsem viděl Ameriku - podruhé
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Lodní modeláři v Rimavské Sobotě 2019
12. 11. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence