Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Fenlander - práce postupují
Zalepena paluba a jedem dále.
zobrazení: 3748
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Jak jsem stavěl Jet Star

Měl sem postavenu jachtu Hole 10, ale tu sem prodal k vůli její velikosti i touze po něčem novém a trochu menším. Proto jsem si pořídil v březnu 2007 stavebnici jachty Jet Star (trysková hvězda) od firmy Graupner. Jachta mě zaujala již dávno přesto jsem chvíli přemýšlel co pořídit, přeci jen se rozmýšlelo o nové jachtě a ne o potopeném rezavém křižníku. Líbí se mi její jednoduchý elegantní vzhled a zejména zajímavý pohon dvojicí vodních trysek-JET. Stavebnici a jety mi ochotně a bleskurychle objednal Pavel z ostravské prodejny SCZ. Po týdnu od objednávky jsem jedno odpoledne po práci odjížděl s krabicí napůl nacpanou v krosně domů. V MHD jsem byl středem zvědavých očí občanů.

Samotná stavebnice je dodávána v lepenkové krabici 740x240x190 mm s víkem potištěným fotkami a údaji o modelu. Díly plováku, paluby, radarový oblouk a okna jsou proti poškrabaní zabaleny v hladkém papíru. Překližkové výseky, dráty a bižuterie v sáčcích ležely volně na dně. Na tom všem ležel nahoře obtiskový arch a návod, 2xplánek (není úplně 1:1) s černobílými fotografiemi doplněný německým textem. Další list je s anglickým a francouzským textem. Návod je psaný stručně a výstižně, rozdělen do 48 stavebních kroků. Bonus tvoří údaje modelu, jak jezdit, co čím lepit, co vše ještě budeme potřebovat dokoupit. Návodu není co vytknout, snad jen to, že chybí český překlad. Model však lze sestavit i bez návodu. Plán a 10 fotografii postačí. Jachta je výrobcem určena pro děti od 14 let.

Mini Jety jsou dodávány v plastovém sáčku s papírovým přehybem s graupnerovsky červeným potiskem. Uvnitř jsou součástky jetu a spojovací kardan a německý návod s obrázkem na větší A5.
Stavebnici bych vytkl:

 1. Přiložená 3mm truhlářská překližka se mi zdála měkká, použil sem ji jen na stojánek. Technickou palubu v lodi jsem zhotovil jako 4mm sendvič z kvalitní 1,5 mm letecké překližky a 40 gramové tkaniny a řádně ji odlehčil otvory.
 2. Na zábradlí tam někdo dal místo mosazného drátu o průměru 2mm průměr 0,8mm (tak 3m). I když jsem předem věděl, že jej na zábradlí nepoužiji, skutečné jachty ho mají nerezové a ne natřené na bílo, nepotěšilo mě to.
 3. Bod 1 a 2 bych překousl, ale vyfrézované otvory pro jety jsou posunuté asi o 3mm k pravoboku, takže nejsou stejně vzdálené od kýlu lodi! Podle plánu tak mají být. Mohl by pak vzniknou problém, kdyby někdo navrtal díry pro lanovod k ovládaní obracečů tahu a směru podle kót na plánu. Pak by neseděly. Naštěstí po orýsovaní je hned vidět, že to není ono. Trošku jsem se bál jestli to nebude vadit při plavbě, ale model pluje rovně a nikam nezatáčí. Nicméně mě tato nepřesnost dost vadila a určitě by tam nemusela být.
 4. Výlisky oken z kouřové folie byly i přes ochranné balení lehce poškrabané. Naštěstí to není vidět.

Jinak samotná stavba probíhala v pohodě. Návod jsem moc nezkoumal, přečetl jsem si ho v angličtině. Jachta je opravdu jednoduchá a stavba žádné finty nevyžaduje. Nejobtížnější je asi slepení trupu a paluby, ale nenastal žádný problém a vše proběhlo celkem hladce. Zvládl jsem to sám.

Můj postup stavby modelu:

 • vyřezání radarového oblouku, oken a krytu radaru - prostě všech dílu (plovák a paluba jsou opracované z výroby) a odmaštění Jarem a lihem. Omyto, lehce zdrsněny styčné plochy pro lepení.
 • polepení hran plováku papírovou maskovací páskou proti odření, drobné slícovaní plováku a paluby
 • lícovaní těles jetu do trupu, trošku zvětšit otvory pro jety na jedné straně směrem k zrcadlu,
 • naznačení a vyvrtaní děr do zrcadla pro lanovody obracečů tahu a táhlo směrových trysek
 • vlepení těles jetu do plováku a zalití je kolem dokola lepidlem
 • zhotovení a vlepení technické paluby. Přidal jsem podlážku pod akumulátor a jelikož jsem palubu dělal novou, prodloužil jsem výřez na baterii na 10 článek místo 8 článku
 • zalepení trubek lanovodů (použil jsem ty, co mám do letadel - měly menší odpor) a přidal jsem kousek překližky na zrcadlo, abych zajistil kolmost
 • zalepení hliníkové trubičky a pryžové průchodky táhla ovládajícího směr
 • slepení, vyztužení a nalakovaní stojánku. Polepení styčných ploch 3mm mechovou gumou (není součástí stavebnice)
 • odjehlení paluby, přilepení výztužných trojúhelníčku do rohu otvoru zadní paluby a zalepení podložek na hranu střešního okna (má vlastní úprava, plast je tam hodně tenký). Jednou snad přilepím magnet na střešní okno, abych ho nemusel přilepovat izolepu před každou jízdou.
 • nalepení výztužných čtverečků překližky pod sloupky zábradlí a vyvrtání děr pro zábradlí
 • zalepení předního okna černým Sikaflexem - montážní lepidlo v dopravním průmyslu (polyuretan se strašně maže - čistí se lihem), černý rámeček vypadá lépe. Zalepení ostatních oken vteřiňákem a hrany přejety pro jistotu silikonem. Okna jsem postříkal aktivátorem, nechal 5 minut odvětrat a pak přiložil
 • slepení plováku a paluby (natrénoval sem na sucho). Je třeba pracovat rychle a čistě UHU rychle schne a „tahá se“, stačí tenká vrstva. V zadní častí bylo zapotřebí násilím fixovat díly nastříhanou papírovou lepicí páskou a kolíčky. Na zádi jsem to na podestě přehnal s lepidlem a plast se v rohu trošku zvlnil. Naštěstí to není vidět.
 • vylití spáry lepidlem UHU mezi plovákem a palubou zvenčí, já je vylil i zevnitř. Je to třeba dělat opatrně, na vícekrát a odstranit případné bublinky. Lepidlo je hodně agresivní.
 • zalepení česel (nerez drát 1 mm), smontovaní jetů, zadní čela drží 4 vruty a těsněno pro jistotu silikonem, nacvaknutí směrových trysek se zalepenými páčkami a přišroubovaní obracečů tahu a jejich namáznutí WD
 • spojení trysek táhlem (použil jsem nerez drát 2 mm, není součástí stavebnice), připojení lanovodů na obraceče tahu
 • dočasná instalace pravého motoru kvůli natvarovaní a vedení táhla ovládajícího směr, určení výšky pomocného rámečku pod servo
 • instalace serva: použil jsem HS 81 místo standardní velikosti, proto je na dvou vyfrézovaných hliníkových rámech přišroubované napevno. Silentbloky jsem nepoužil kvůli přesnosti ovládaní. Vidlička je co nejblíže středu na páce a i tak mám trošku staženou výchylku (asi na 70%)
 • doinstalovaní táhla směru: vedeno asi 1mm nad motorem z nerezu, takže magnet motoru ho nepřitahuje (ve stavebnici je obyčejná ocel)
 • nalícování a přilepení radarového oblouku
 • vyvrtaní otvorů a zalepení trubičky vedení antény, vnější trubka lanovodu je 3 mm
 • spájeno, přeleštěno a zalepeno zábradlí - použit svářecí nerez drát o průměru 2 mm a pájecí kapalina na nerez
 • spájení silikonových 2,5 mm kablíků a gold konektorů 4mm na regulátor a motory
 • lehké zaběhnutí motoru připojeného na trafo, uhlíky foukány vzduchem
 • montáž motorů a kardanů
 • všechny šroubové spoje zajištěny anaerobním lepidlem Loctite
 • nalepení M3 plastových kuličkových suchých zipů
 • vyřezání a polepení jachty barevnými foliemi. Oranžová je odrazová (ne reflexní, funguje jak odrazka na kole, na slunci má perleťový efekt). Nelíbilo se mi původní barevné schéma, jednak ho má každý a oranžova je rychlá a agresivní barva
 • anténa přijímače je zkrácena o délku prutu a zbytek antény z přijímače je připájen k čokoládě, do které se zasunuje prut zajištěný šroubkem a zandaný do EPP domku, který drží zip M3
 • osvětlení v kabině: tři vysoce svítivé modré diody s odpory (spočítáno v prodejně Ges), diody jsou zalepené v laminátových destičkách a drží v kabině na M3 zipu. Jedna bílá + odpor v radaru. Poziční světla se žárovičkami byla součásti stavebnice.
 • zhotovení radaru: je rozebírací, slepen silikonem, uvnitř umístěna bílá led (není to maketové, ale svítí pěkně). Imitace horního světla na stožáru je z 10mm ledky, držák z drátu a laminátu, natřen na bílo, na oblouku drží vše na zipu M3
 • preventivně jsem namontoval 5V ventilátory na ochlazování motoru a i ty drží na zipech M3, jeden malý odsává teplo z regulátoru. Je to však celkem zbytečné, motory jsou sotva vlažné, regulátor taky a akumulátor lze udržet v ruce. Vzduch v lodi koluje dostatečně. Je to spíše taková machrovinka, zkrátka jsem je uviděl v prodejně a koupil. Ventilátory i světýlka jsou napájeny z přijímače.
 • vyvázání kabeláže
 • vyplnění volných míst polystyrenem
 • zadní paluba: víko nad motory drží a těsní oboustranná lepící páska
 • vše je, vyjma motoru a serva, na M3 zipech a konektorech, tudíž snadno demontovatelné
 • doladění detailů
 • kotevní vrátek vysoustružen z nerezu a vyleštěn
 • chybí mi úvazníky, ty ale dělat nebudu, nelíbí se mi
 • klakson a kotvu s řetězem ještě dodělám z nerezu
 • ve stavebnici jsou veškeré detaily plastové a já nesehnal po celé Ostravě chrom barvu, tak proto ten nerez. Je to i více skutečné. (V prodejně na plastikové modely měli jen spray 500 ml a ten opravdu nepotřebuji
 • zbývají ještě nápisy na boky trupu. Transportní bednu z překližky mám v plánu zhotovit do jara, zatím používám spodek krabice ze stavebnice a přes loď přehazuji ručník
 • stavěl jsem asi měsíc a půl. Pomalu o víkendech a někdy po večerech. Myslím, že zručný modelář ji postaví i za jeden či dva týdny
 • samotné jety jsou přesné výlisky z plastu, se zalisovanými kluznými pouzdry pro hřídel turbínky + podložka M3 fungující vzadu jako axiální ložisko. V zadním čele je nacvaklá směrová tryska a přišroubován obraceč tahu. Protože jsem se bál páčku lepit na sestavené trysce, kde hrozí realné nebezpečí zalepení čepu otáčení, jenž jí prochází, páčku jsem oproti návodu nejdříve přilepil vteřinovým lepidlem. A až poté za mírného a opatrného použití síly a jemné deformace směrové trysky nacvakl do zadního čela. Při sestavení kardanů je třeba opatrnosti, aby nevyskočil spojující kříž uprostřed. Díry mají udělané náběhy takže tam kříž pěkně skočí. Samotný kardan je proveden precizně a vypadá i odolně. Před sestavením jsem ještě jemně ořezal a obrousil na dvoulistých turbinkách mírné otřepy. Turbínky mají nerezovou 3mm osu.

Použitá lepidla:
 • jety a trup - Stabilitem, Pattex Stabilit Expres (skoro 300 Kč) je hnědá pasta a bílý prášek. Schne rychle, máte tak 4 min na zpracovaní ! Kamarád mi sehnal na internetu 30g balení, což bylo tak akorát. K dostání je i 60 g balení.
 • ABS - UHU na tvrdé plasty
 • překližka, ABS, nerez, hliník, guma, okna, plast - vteřinové lepidlo + aktivátor (opatrně, na plastu muže zanechat fleky)
 • překližka na hlavní palubě k ABS - Stabilit a vteřinové lepidlo
 • stojánek a technická paluba - 30 min. epoxidem
 • acetonové lepidlo na jety s plovákem (je předepsáno!!!)
Všechna lepidla neuvěřitelně voněla skoro jak kanagon kdysi. Překližka je 3x lakovaná matným lakem ve spreji - Prima color (vyjma lepených ploch).

První plavba proběhla bez problémů, po vykroužení pomalé osmičky, jsem zkontroloval zda je v lodi vše OK. Pak už následoval nekompromisně plný plyn. Plavba je pohodová. Jachta sedí na hladině i přes svou velikost i v opravdu velkých vlnách. Trup má tvar hlubokého V, je velice lehký a poměrně vysoký, proto je citlivější na větší boční vítr v menší rychlosti a v zatáčkách. Jachta má nízko těžiště, její konstruktéři motor i baterie už nížeji obsadit nemohli. Není tedy třeba moc přemýšlet jestli budou vadit vlny. Nevadí! Naopak je více zábavy. Podle mého se v zatáčkách příliš nenaklání, ale nejsem lodní modelář a jiné modely znám jen z internetu. Viditelnost je úměrná velikosti a bílá barva je dobře vidět na tmavé hladině.

Zkoušel jsem všemožně měnit směr, rozhoupat ji bokem na vlny, ale převrhnout opravdu nejde. V domácích podmínkách se při pokusu o zvrhnutí usadila zpět na hladinu i z 90-ti stupňového náklonu. V plné rychlosti při maximální výchylce směru se jachta otočí jakoby smykem, prudce zastaví se zvednutou přídí a pak vyrazí požadovaným směrem. Stejně jako třeba vodní skútr. V plné rychlosti je využitelné asi 70% výchylky směru, víc se ji už nelíbí, ale to není na škodu. Příliš utažené zatáčky nevypadají hezky. Jezdím většinu času na plný plyn a mí kamarádi taky neumějí jezdit pomaleji. Zkrátka rychlost jí sluší. Jen při jízdě setrvačností (asi 7m) nezatočí. Ze začátku mi to dělalo trochu problém. Zpětný chod neovládám do dneška. Nedal jsem tam servo a nechybí mi. Lanovody na zpětný chod mám zablokované kouskem drátu ve spojce u serva. Při jízdě motory hluboce hučí a voda „šumí“ z jetu. Zajímavé by to bylo s výkonnějším pohonem (větší otáčky), jenže kluzná ložiska v jetu a kardany by byly asi hodně namáhané tak jsem tuto myšlenku opustil.

Jediná nehoda, či spíše porucha, jež se mi přihodila bylo, že se rozpadl pravý kardan. Ukroutil se. Výměna nebyla snadná, musel jsem ho odbrousit. Podle mého názoru, byl špatný už z výroby, protože na turbínce není žádné poškození dokazující její zablokování. Rezavějící červíky co drží táhla a lanovody v blimbech jsem přetřel barvou.

K pohonu doporučuji jednoznačně 8 článek (je tak i v návodu), se 7 článkem to není úplně ono a doba jízdy je asi 5-7minut se Sanyo 1700mAh. Chtělo by to tak 3000mAh, jelikož většinu času jízdy mám plný plyn. Paralelní spojení dvou stejných baterii (jak uvádí návod) je k ničemu, loď je pak zbytečně těžká a zpomalí. Já jezdím dva paky 7 články a dva paky 8 články. Odjezdím si v průměru tak 6 jízd a spokojený jedu domů.

Rozměry jachty M 1:25: délka:730 mm, šířka:225 mm, výška:270 mm, výška s anténou:570 mm, stojánek přidá ještě 30mm, hmotnost mojí jachty bez baterie je asi 1500 g, což je trochu více než udává návod (ventilátory, paluba, osvětlení, nerez).

Jachta je osazena:

 • motory: Mig500 turbo race 7,2V 22000ot.
 • regulátor: letecký Jeti 500 BEC
 • serva: HS-81
 • přijímač: Hitech HFS 04 mini
 • ventilátory: Sunon maglev 5V

Základní náklady:

 • stavebnice Jet Star: 3410Kč + 2 ks minijetů 1463Kč = 4873Kč
 • 2 motory: 530Kč, servo: 400Kč, regulátor (nový): 1200Kč, ventilátory: 230Kč, diody a kablíky: 150Kč, konektory gold 6ks: 150Kč
 • 3M zip 1m: 150Kč, barevné folie (600x800mm): 150Kč, odrazková (100 x1200mm): 140Kč, lepidla: 700Kč = 3800Kč

K přibližné celkové ceně 3800+4873=8673Kč nezapočítávám další věci - přijímač, baterie apod., které většinou máme doma.

Můj závěr: pohodová odpočinková stavba, vše celkem pasovalo. Vznikl rychlý model se skvělými jízdními vlastnostmi. Svižná jachta s tryskovým pohonem.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Lukáš Pavelek, LMK GRADIENT Zbyslavice Na začátek článku

Autor: Lukáš Pavelek | Vydáno dne 16. 01. 2008 | 18042 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
KRABBE TÖN 12 - německá rybářská loď (10.04.2020)
Prinz Eugen 1 : 100 (F2C): 1. část (prašná) (27.08.2019)
Bitevní loď Musaši po 13 letech (01.04.2018)
Emilia - každý papírák může plavat (04.02.2018)
Japonský křižník IJN Mogami (23.01.2018)
První loď pod československou státní vlajkou (21.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 3. díl (18.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 2. díl (31.03.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 1. díl (19.03.2017)
Příběh lodi Grimmershörn a jejích modelů (05.01.2017)
Kolesáček na gumu (04.12.2016)
Stavebnice lodi Grimmershörn (17.04.2015)
Imara - perla mezi remorkéry (2. díl) (01.12.2014)
Imara - perla mezi remorkéry (1. díl) (15.10.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 4. díl (17.09.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 3. díl (30.07.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 2. díl (03.06.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 1. díl (08.05.2014)
Stražak 14 - maketa polské hasičské lodě (24.12.2013)
Denní signály lodí (27.11.2013)
Vlajky pro modely lodí (14.04.2013)
Tarantul - deník ze stavby (2. díl) (18.01.2013)
Netradiční kolesa - 1. část (teorie) (03.12.2012)
RC kačer - maketa snadno a rychle (10.08.2012)
Tarantul - deník ze stavby (1. díl) (15.11.2011)
"Z" pohony pro RT Antonie (12.11.2010)
Stavba ponorky U-2540 (22.10.2010)
Laminátový trup na polystyrénove jadro (25.03.2010)
Parník LANNA 2007 (14.01.2010)
Zbraň V-6 "Urzel" (27.10.2009)
Springeří evoluce aneb zrodil se Bivoj (19.10.2009)
Stavba „fošny" pro TT aneb Přeříz II (28.04.2009)
Mikul (28.04.2009)
Čím se proslavil ARTUR? (07.04.2009)
Zrodila se legenda (04.04.2009)
Ještě jednou o sportovní plachetnici „K" (30.03.2009)
Jak jsem stavěl remorkér Pollux (20.03.2009)
DIVA von Aeronaut (20.03.2009)
Stavba modelu ponorky George Washington (15.03.2009)
Stavba remorkéru Paolo-M (13.03.2009)
Pawlina - remorkér určený pro těžký TT (04.02.2009)
Jak naučit Paradise jezdit aneb kde udělali soudruzi z USA chybu? (22.01.2009)
Experimentální válečná loď - 2. část (12.01.2009)
Baby Bootlegger (24.11.2008)
Kterak jsem stavěl první „normální "loď (21.10.2008)
Jak neutopit loď (15.10.2008)
Kapitan Poinc - Wojciech Siejka (08.09.2008)
Výroba „Z pohonu" (Schottle drivu, otočných dýz) (28.08.2008)
Jařáb a noční plavby Brakeho (12.08.2008)
Osvětlení modelu lodi (27.07.2008)
Napínáky stěhů snadno a rychle (07.07.2008)
Xenie, Vltava a Bečva (05.05.2008)
Zánik a zrod lodě Survey aneb jarní Lužiny plavecky (02.04.2008)
Pásky pro model (20.02.2008)
Raytheon (28.01.2008)
Experimentální válečná loď (28.01.2008)
Jednoduchý model remorkéru Jasmín (28.11.2007)
AutoCAD a ti druzí (11.10.2007)
Jak jsem se dostal k mahagoňákům (02.10.2007)
Lodní přístroje (27.09.2007)
Parníček New Orleans (06.09.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček - dokončení (14.05.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček (01.05.2007)


Lodě -> Jak jsem stavěl Jet Star
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence