Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Už se to rýsuje... - 2
Nabývá finální podoby.
zobrazení: 695
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Tug Towing

Jak je to s Tug Towing-em?

V poslední době probíhají na diskusním fóru MoNaKo dost vášnivé diskuse o tom, jestli je Tug Towing v té podobě, ve které je u nás prezentován a propagován „partičkou od Voraře“, opravdu ten správný Tug Towing. Názory se různí, každý to vidí trochu jinak a skoro každý je přesvědčený o své pravdě…
I když sám tuto disciplinu zatím nejezdím, velice se mi líbí a plánuji, že se v budoucnu do ní také zapojím. Možná právě proto mi to nedalo a začal jsem se tak trochu rozhlížet po zdrojích informací o tom, co Tug Towing vlastně je nebo má být.

Při jedné z návštěv stránek anglické firmy Mobile Marine Models, která vyrábí modely lodí a zaměřuje se především na remorkéry, jsem objevil docela dobře zpracovanou a hlavně přehlednou informaci pro nové adepty této modelářské disciplíny. Musím se přiznat, že mě článek hodně oslovil. Možná to bylo tím, že způsob, jakým je v něm Tug Towing popisován, v zásadě odpovídá mým představám. Napadlo mě, že by možná i ostatní rádi věděli, jak je na toto odvětví lodního modelářství nahlíženo v jeho kolébce, v Anglii. A tak jsem firmu Mobile Marine Models kontaktoval s žádostí o souhlas se zveřejněním jejich článku. K mému překvapení jsem jejich souhlas obratem obdržel. Potom jsem článek přeložil a požádal Kebu o jeho zveřejnění na stránkách MoNaKo. Věřím, že nejenom začínající nadšenci Tug Towing-u nebo váhající adepti se tak mohou příjemnou formou dozvědět, CO a především O ČEM Tug Towing je nebo by měl být…

Začínáme s Tug Towingem

Musím být členem nějakého klubu?
Ne, ale... Výhodou členství v klubu je hlavně to, že v případě zahájení nového projektu s ním neválčite sami, protože - a to je hlavní - Tug-Towing je především o týmové spolupráci

Potřebuji speciální loď?
Ne... Alespoň ne v tomto počátečním stadium. Jakákoliv loď, na kterou můžete připevnit vlečné lano vám umožní vcítit se do Tug-Towing-u. Jak se budou rozšiřovat vaše zkušenosti tak najednou zjistíte, že máte téměř neomezený výběr lodí. Nicméně, určité lodě jsou pro Tug-Towing vhodnější. Ověřením oblíbenosti různých typů u ostatních modelářů rychle dojdete k závěru, který typ remorkéru bude nejlépe vyhovovat vašim individuálním potřebám.

Musím používat moderní remorkér?
Ne...Můžete použít JAKÝKOLIV MODEL REMORKÉRU: s parním pohonem, s elektrickým pohonem, kolesový, šroubový, s Kortovou tryskou, starý, ultra moderní... protože...modeláři mají oproti skutečným předlohám výhodu v instalovaném výkonu. Běžně se modelář usilovně snaží postavit model v přesném měřítku, aby vytvořil věrnou kopii originálu... a potom jej osadí motorem s ekvivalentem 50,000 koňských sil(!), což nás staví před otázku: Potřebuji takový výkon? Odpověď zní jednoznačně ANO... (viz Výkon).

Existuje nějaké konkrétní měřítko pro můj remorkér?
Ne...i když, obecně, měřítko 1:32 se ukázalo být zřejmě nejlepším měřítkem pro Tug-Towing. Lodě v menších měřítcích mají většinou tendenci nechovat se dobře na vodě; kývají se ve větru a na vlnách a v případě běžných oprav za chladného počasí se pro zkřehlé ruce jeví být malými. U větších měřítek mohou být problémy s převozem! (1:12 je bezpochyby nejlepším možným měřítkem pro Tug-Towing, ale kdo by chtěl mít model dlouhý 4,57 m?!!!) Ne... dokonce i v měřítku 1:32 je obrovské množství lodí, mezi kterými si modelář vybere velikost od cca 500 mm do 2 m.

Jaký potřebuji výkon?
Nejjednodušší odpověď na tuto otázku zní: Největší možný. I když je mezi námi mnoho těch, kteří používají parní pohon, většina používá elektrické motory a většina modelářů se pouští do rozlousknutí největšího problému v lodním modelářství. Měřítková rychlost versus tažná síla. Vítr je vítr, voda je voda a příroda nám nedovolí je zmenšit podle měřítka. Kromě toho... model remorkéru, pro srovnání, lze přirovnat ke 12 metrovému kamionu (v porovnání s osobním vozem) a velikost motoru potřebného pro model remorkéru pak bude třeba srovnávat s motorem pro ten kamion. Takže, čím větší motor, tím lepší. Dlouhou dobu si místo na čele popularity držely motory z automobilových ventilátorů, ale tento druh motorů se stále obtížněji shání, obzvláště nové a za rozumnou cenu. Motory z vrakovišť nemusí být příliš spolehlivé,... takže ... poučení zní GET THE BEST (ber to nejlepší)... nakonec se to vyplatí... a jako druh bonusu... jde o typ motoru, který nejen že poskytuje výkon, ale je velmi šetrný ve spotřebě! Pokud remorkér jezdí bez námahy, nemusíte celou dobu používat plný výkon

Potřebuji převodovku?
Používání převodovek je předmětem mnoha diskusí. My v Mobile Marine Models věříme, že kromě toho, že jsou drahé, nejsou převodovky potřebné, pokud je zvolen motor té správné velikosti. Použijme opět přirovnání ke kamionu a závěr si vytvořte sami: Vezměte motor z mopedu, napojte jej na nějakou převodovku, namontujte jej do náklaďáku a vida, ono to jede. Ale kam se poděla účelnost? My, (Mobile Marine Models) se nikdy nebudeme s nikým hádat nebo někoho kritizovat proto, že používá malý motor s převodovkou, jde jen o to, že neradi utrácíme libru tam, kde pence vykoná stejnou službu.

Co mám použít jako vlek?
I když jsou v rámci Národního Šampionátu v Tug-Towing-u zaváděny nové kategorie, většina příznivců remorkérů volí týmový Tug-Towing. Při týmovém vlekání jsou dva remorkéry připoutány k přídi a k zádi vleku, který je obvykle představován modelem tankeru, nebo velké nákladní lodi. Je možné, aby se zúčastnil i třetí, asistující remorkér. Vlek nemusí být mistrovská maketa v přesném měřítku. Důležitým parametrem je velikost.
S příliš velkým vlekem riskujete, že při větrném počasí s ním bude schopno manévrovat jen několik remorkérů. Bude-li vlek příliš malý, je celá soutěž zkažená, protože to bude jako když - opět v řeči automobilů - pošlete dva těžké vyprošťovací náklaďáky zachránit Mini Cooper, který vyletěl z dálnice. (Modely musí být stavěné tak, aby fungovaly!). Ideální rozměry jsou cca 2,1mx475 mm, s ponorem 300mm. Materiál na stavbu překližka a plastové láhve s vodou místo zátěže, aby se docílilo výtlaku mezi 36 a 45 kg. V tomto stádiu je vhodné si připomenout: Tak jako ve skutečnosti, neočekávejte od vašeho remorkéru nebo vleku, že budou reagovat ihned potom, co přidáte plyn. Umění Tug-Towing-u je v předpokladu reakce hmotnosti a síly.

Pojďme to zkusit
Poté, co jsme si vybrali vhodný vlek (v tomto stadium postačí i poleno), připojíme pomocí vlečných lan o délce cca 500mm jednu loď k přídi vleku a druhou k jeho zádi. Zkušenost vám rychle ukáže správnou délku vlečného lana a také to, jestli vám více vyhovuje být přivázán zádí či přídí k vleku (volba je na vás). Přidejte plyn a jeďte …
Pro začátek jsou vhodná tato dvě cvičení:
Vyjeďte po přímce asi 20m od břehu a bez zastavování na co nejmenším místě otočte vlek o 180° a vracejte se ke břehu. Několikrát si to zopakujte. Brzy bude jasné, že zadní remorkér ovládá řízení/otáčení (ale i brždění) celé vlečné sestavy.
Jiným cvičením může být:
Z vodní plochy připlujte k jejímu okraji, odtáhněte vlek, otočte jej o 180° a přiražte s vlekem bokem k nábřeží.

Pokračování....
Poté, co jste si vybrali svůj remorkér a spustili jej na vodu je rozumné si vyzkoušet jeho tah, protože tím si stanovíte sílu vaší lodě. (Vyžádejte si letáček Test tahu remorkéru na úvazu).

Vytvoření týmu
Tug-Towing je jednoznačně týmovým sportem a tak jako v každém sportovním týmu, musí i zde být kapitán, jehož slovo je platné a konečné Tak jako v reálném životě, i zde platí zásada: Silnější remorkér (Test tahu remorkéru na úvazu) jde na záď. Slabší remorkér se váže na přídi a je používán jen jako tažný. V případě různých typů remorkérů, např. s jedním a se dvěma šrouby, bez ohledu na sílu tahu: Loď s jedním šroubem k přídi, loď se dvěma šrouby k zádi.

A teď to nejhlavnější Velitelem soupravy/kapitánem týmu je kormidelník remorkéru uvázaného k přídi vleku Nyní je jasné, kdo je kdo

Obsah článku a použité fotografie jsou chráněny autorskými právy Mobile Marine Models a jsou publikovány s jejich laskavým souhlasem.
The content & images are the copyright property of Mobile Marine Models and are published with their kind permission.

Takže: Remorkér do ruky, vlek přes rameno a hurá k vodě!
Zdenek Bílek Na začátek článku

Autor: Zdenek Bílek | Vydáno dne 01. 02. 2009 | 8962 přečtení
Počet komentářů: 8 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euTug Towing -> Jak je to s Tug Towing-em?
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence