Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Strongbow - 2
Rozestavěný rekreační model(stavěl jsem ho jen z paměti)
zobrazení: 3146
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.


12.11.2020:

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

 

 Archiv novinek


Tug Towing

Co přináší nová pravidla pro TT ?

Popravdě řečeno o nová pravidla se nejdná. Přesněji formulováno, jedná se o novou verzi pravidel, která zohledňují nové poznatky ze soutěžních setkání a podněty ze strany lodních modelářů, kteří se těchto setkání účastnili, ať již jako soutěžící a nebo jako rozhodčí. Hrozná věta, že? Skoro jak z tiskové konference. Doufám, že Vás to neodradí od další četby tohoto příspěvku. Slibuji, že dál už budu vše formulovat normálně, tedy jak mi zobák narostl, včetně pravopisných chyb. Tento článek berte jako úvod do „nových pravidel“ a reakci na spoustu debat, které proběhly na soutěžních setkáních či na netu.

Kdo pravidla formuluje ?
Příznivce tug towingu možná napadne otázka, kdo a jakým právem určuje pravidla pro tug towing (dále jen TT)? Žádná oficiální instituce za pravidly pro TT v ČR nestojí. Mohl bych napsat, že pravidla stanovuje neoficiální Klub NAMOLO!, konkrétně jeho pražská část, občas přezdívaná jako „partička od Voraře“ (podle názvu restaurace, kde se schází). Do této partičky patřím i já. Před třemi lety tato partička vzala pravidla jedné soutěže v TT pořádané v Anglii. Zajistilala překlad do češtiny a zkonzultovala s anglánama. Poté co jsme zjistili, že v tvrdých podmínkách naší „ukecané“ vlasti neobstojí pro svoji příslišnou benevolentnost a demokratičnost, jsme je upravili a poté uspořádali první soutěžní setkání v TT v Jinolicích. Hned potom bylo jasné, že pravidla je potřeba dále upravit. TT je na situace natolik pestrá disciplína, že je ani nelze v pravidlech popsat všechny. „Partička od Voraře“ se potom sešla ještě několikrát a pravidla vylepšovala. Výsledkem bouřlivých debat, kdy se osazenstvo zpravidla rozpadne na dvě až tři frakce, které se o některé pravidlo přou třeba půl hodiny. Zpočátku z přesvědčení, zhruba o dvacet minut později už jen proto aby neztratily tvář a nakonec se dohodneme. Přitom po stole šoupeme malýma modýlkama lodiček z kinder-surpraise a servírka se na nás divně dívá. Na čem se dohodneme pak putuje na elektronický papír, všichni diskutéři si to přečtou a následně publikujeme. No a jaké k tomu má tahle „partička od Voraře“ právo? Odpověď je jednoduchá. Žádné.

V letošní sezóně proběhlo pět soutěžních setkání a ty přinesly nové situace, nové překážky a tím pádem nové problémy. Proto se „partička od Voraře“ zase sešla a pravidla „poštelovala“. Nejedná se o žádné dramatické změny. Vše, co jsme do nových pravidel zanesli, má hlavně na zřeteli zjednodušení pravidel. Na první pohled to tak nevypadá, protože textu přibylo, ale když si jej pozorně přečtete, možná zjistíte, že to tak skutečně je. Pojďme si tedy „novinky“ trochu přiblížit.

Rušíme jednoremorkérový tým
Zrušení možnosti startu jednoremorkérového týmu bylo uvažováno už loni, ale nestalo se tak. V letošní sezóně jeden takový tým startoval (Jirka Lorenčík) a co víc, málem vyhrál celý pohár. Automaticky se tak nabízí myšlenka, že právě proto jednoremorkérový tým v pravidlech rušíme. Pravda je jinde. Tug towing je především o spolupráci a souhře. Plujete na trati s kamarádem a spoléháte jeden na druhého, že tu trať zvládnete. Sólo hráči mají taky možnost se uplatnit. Kategorie tlačných remorkérů je určena právě pro ně a ikdyž pravidla se vyloženě o tlačných remorkérech nezmiňují, dá se tato kategorie podle nich posuzovat.

Možnost jednoremorkérového týmu byla také brzdou pokroku. Konstrukce tratí a formulace pravidel musela neustále brát zřetel na to, že takový tým může startovat. To zmenožňovalo zařazení některých manévrů a překážek. Takový tým by je prostě nezvládl. Konstrukce pravidel a posuzování plavby pro rozhodčí bylo také složitější. Někteří příznivci tug towingu to možná budou chápat jako diskriminaci. Mají pravdu, každé pravidlo lze chápat jako účelovou diskriminaci.

Pryč s nedodělky
Snad nejvíce diskutované a obávané pravidlo je tady! Na soutěžích setkáních, které se uskuteční dle těchto nových pravidel, nebude umožněn start remorkérům, které nebudou mít kompletně sestavené nástavby a hotovou povrchovou úpravu. Co je to kompletně sestavené nástavby? Je to jednoduché, nástavby mají všechny stěny, střechy, vyřezaná okna (nemyslí se zasklená) a celé to drží pohromadě. Pravidla již nevyžadují aby remorkér měl všechna zábradlí, doplňky jako světla, radary, lufany a pod. Remorkéry také musí mít hotovou povrchovou úpravu. Za kterou se nepovažuje nástřik tmelem nebo nátěr základní barvou.

Remorkéry, které se účastní TT by měly být především lodními modely, které vycházejí ze skutečných předloh, nikoliv jen účelovýmy monstry, která věčně vypadají jako by dělníci loděnice neustále stávkovali. Nikdo po soutěžících nebude chtít, aby jejich remorkér byl špičkovou maketou, ale jako provozuschopná loď by měl rozhodně vypadat. Stejně tak nebude nic namítáno proti zvláštním remorkérům vlastních konstrukcí, pokud autor modelu ukáže, že takové plavidlo z něhož vycházel, reálně existuje a je primárně určeno k vlečení, v kategorii tlačných remorkérů k tlačení.

Rychlost až třetím faktorem
Při celkovém hodnocení při rovnosti součtu bodů rozhodoval o lepším umístění čas za jakou byla trať propluta. Protože si myslíme, že v TT by mělo vyhrávat družstvo, které ovládá lépe svoje remorkéry, bez ohledu na jejich výkon, bylo zavedeno pravidlo, že při rovnosti bodů o lepším umístění rozhodne lepší jízda. Jinak řečeno lepší umístění získá ten, kdo propluje „čistou“. Podrobně je to vysvětleno v pravidlech.

Ach ty havárie!
Havárie je malá noční můra rozhodčích, kteří plavbu posuzují tak i soutěžících. Skoro každý případ provází dohady „je to hávarie, není to havárie, ale to není v pravidlech, je to v pravidlech, jim se to jako havárie počítalo, jim ne...“. Aby se tyto dohady, které dokáží zkazit dobrou náladu všem co nejvíce minimalizovaly, jasně jsme stanovili co se za havárii považuje. Zbytek situací havárie prostě není. Je na každém soutěžícím, aby si svůj remorkér připravil nasoutěžní plavbu co nejpečlivěji. Někdy se jedná vyloženě o smůlu, ale takový je život a stejně jako štěstí, smůla k soutěži patří. Možná některým připadne, že některá situace která pravidla nezmiňují by taky měla být považována za havárii. Berte to tak, že zatím to havárie jednoduše nebude. Další soutěžní setkání ukáží víc. Aby tým, který postihne nějaká banální technická závada měl šanci jízdu dokončit, byla zavedena možnost provedení opravy. Kapitám rozhodčímu oznámí že provedou opravu a může se do toho pustit. Ovšem něco za něco. Rozhodčí v takovém okamžiku spustí časomíru odměřující čas k proplutí tratě. Zkrátka Vám začne ubíhat čas určený k proplutí tratě. Tímto pravidlem vycházíme vstříc nářkům, že někdo nemohl doplout pro prkotinu, kterou opravil za pár vteřin. Uvidíme jak se pravidlo osvědčí v praxi.

Katalog překážek
Sestavili jsme katalog překážek, který jasně stanovuje, jak některé překážky mají být propluty, jaké manévry mají být provedeny, jak se posuzují a jak se hodnotí. Pokud vznikne nová překážka musí být předem vyzkoušena, zda ji lze zamýšleným způsobem proplout a potom i popsána. Novou překážku může vymyslet kdokoliv. Měl by ji v duchu pravidel popsat a poslat "partičce od Voraře“ k posouzení. Když se shodneme, že překážka je vpořádku a odpovídá duchu pravidel, tak ji zařadíme do katalogu. Novou překážkou bylo třeba obratiště, nebo boční či čelní dok. Pokud jinak zakroutíte plavební kanál, tak to není nová překážka. Manévr s těžební plošinou v omezeném prostoru už novou překážkou být může.

Proč by ale měla „partička od Voraře“ určovat jakou si postavím překážku a jak ji budu hodnotit? Protože se snaží o jednotný výklad těchto pravidel pro tug towing. Zavedení spousty vyjímek a „speciálních“ hodnocení pravidla jen komplikují a znepřehledňují. Když na to nebude nikdo dohlížet, bude v pravidlech pěkný guláš a každou novinku budou doprovázet jen další dohady a problémy.

Ach ti rozhodčí!
Pravidla se o rozhodčích zmiňují často, ale neříkají kdo by měl soutěžní plavbu posuzovat a hodnotit. Protože se nově v pravidlech zmiňuje i možnost podat protest, je potřeba se zmínit i o rozhodčích. Už jednou jsem prohlásil, že rozhodčí, který posuzuje lety na lyžích by neměl posuzovat krasobruslení a to přesto, že obě disciplíny jsou zimním sportem. Rozhodčí pro TT by vždy měli být delegování z řad soutěžících, kteří se TT soutěžně účastnili. Kdo přijde tzv. „z ulice“ není schopen (i při sebelepší vůli) TT posuzovat. Mnohým se to zdá jednoduché. Prostě hlídáte aby soulodí neškrtlo. Jednoduché to je do první sporné situace. Pak rozhodčí musí být schopen okamžitě situaci posoudit a vyhodnotit. Byla to havárie, nebyla? Musí se soulodí vrátit? Toho bez praktických zkušeností a odpozorovaných plaveb není schopen. Jen dobrá znalost pravidel, objektivnost a schopnost vydat jasný verdikt zajistí rozhodčímu autoritu, která je nutná i při uvolněné a kamarádské soutěži. Pozdní dopisování bodů či jejich škrtání na dobré atmosféře nepřidá a může způsobit pocit křivdy, pak je náhle vše jinak. Samozřejmě i rozhodčí je tvor omylný. Co ale považujeme za nepřípustné je, aby rozhodčí chyboval vědomě. Ano, podváděl - to je to správné slovo. Pokud „partička od Voraře“ u některého rozhodčího něco takového zjistí, už jej vícekrát na soutěžní setkání, které bude pořádat, delegovat nebude.

Na závěr
Jsme si vědomi, že kdyby se pravidla měnila každý rok, tak to TT moc neprospěje. Proto se také snaží popsat a zachytit co nejvíce situací. Podle těchto pravidel v roce 2009 proběhnou soutěžní setkání v TT, které bude pořádat Klub NAMOLO!, konkrétně „partička od Voraře“ za vydatné spolupráce a pomoci některých z Vás. Možná novinky zavedené v pravidlech TT pro sezónu 2009 někoho potěšily, jiné zase rozmrzely, či vyloženě naštvaly. Je nám líto, ale s tím nic nenaděláme. Kdo si bude chtít TT zajezdit podle těchto pravidel, jistě rád na soutěžní setkání, jako jsou třeba „Víkend s TT“ nebo „O Branický soudek“ přijede. Kdo ne, může organizovat setkání vlastní dle vlastních pravidel.

Odkazy
Provedené změny byly v textu podbarveny žlutou barvou pro Vaši lepší orintaci.

Pravidla pro Tug Towing na rok 2009
Nová verze pravidel na rok 2009 ke stažení

Tug Towingu ZDAR!
Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 19. 09. 2008 | 7112 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euTug Towing -> Co přináší nová pravidla pro TT ?
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence