Baby Bootlegger je rychlostní člun který vyhrál Gold Cup v roce 1924 a 1925. Původní loď je stále na světě a podle posledních zpráv ji vlastní Tom Mitler.
Konstrukce je umělecké dílo a skládá se ze spousty v páře ohýbaných dubových trámků, potah je proveden dvojitým plaňkováním mahagonem s překrývajícími se švy a mosaznými šrouby a nýty.
BB je krásná rychlostní dřevěná loď. Poháněná leteckým motor Hispano Suiza který byl na svou dobu div techniky.
Internet
|
Pokusil jsem se na internetu vyhledat dobové snímky tohoto krásného člunu. Výsledkem jsem byl docela zklamán, ale přeci jen jsem něco málo našel. Keba
ebay.com
Long Island Memories
seqair.com
|
Tak a tento div jsem se rozhodl postavit. Samozřejmě že patřičně zmenšený v měřítku „do kufru auta“ 900mm.
Jak jednoduché! Plány jsou ke stažení na webu John-tom.com.
Materiál balza v každé modelářské prodejně. Lepidlo použito Purex. Stažené plány je nutné nechat vytisknout na formát A0 pokud chci dodržet kufrovou velikost.
Nyní již začne vlastní práce
Na malé kopírce udělat žebra, vystřihnout a nalepit na balzu. A jedem, lupínková pilka jenom sviští a první žebro praská do...
Tak znovu a lépe. Řezat balzu je o něco horší než překližku, nesmím tolik tlačit na pilu.
Žebra jsou vyřezána a podélná také. Nyní vezmeme lepidlo, já jsem použil Purex. Toto lepidlo má tu výhodu, že při schnutí vypění a zaplní všechny spáry. Sestavení je provedeno dnem vzhůru.
Jelikož je celá kostra balzová, lze použít zcela jednoduše na fixování modelářské špendlíky. Po zaschnutí do druhého dne, jsem ořezal přebytečné lepidlo a obrousil všechny přesahy.
Nyní je potřeba usadit pouzdro kormidla a hřídel náhonu. Ta je udělána v úctyhodné délce 450mm v Admiral Shop.
Podařilo se! Delší hřídele mají ještě jedno pouzdro uprostřed a je u něj otvor na mazání. Do něj jsem vlepil mosaznou trubičku.
Místo na baterie je usazeno co nejníže kvůli stabilitě. Za ním je na 3 milimetrové překližce místo na mini servo AS 170.
Nyní olemuji otvor do trupu smrkovou lištou 2x3 na stojato. Tady jsem použil gelový Epoxid NHP 30 min.
O ten jeden milimetr menší z důvodu pozdějšího zabrušování, budu se mít alespoň něčeho chytit a neprobrousím se skrz.
Mezi prvním a druhým žebrem je uděláno místo na výplň ze stavební pěny. Z balzového prkénka jsem nařezal lišty 4x8mm na první vrstvu potahu.
Jednotlivé lišty je potřeba zabrousit z důvodu přesného slícování. Plaňkování je provedeno vodostálým Soudalem, na příď a záď vlepíme balzové špalíky.
Vnitřní část jsem laminoval stodvacítkou tkaninou. Po zaschnutí jsem to celé zabrousil. No, nevypadá to špatně! Začínají se rýsovat ty krásné tvary, proti dnešním tvarům rychlých člunů je to prostě elegance!
Tak a teď to zalaminuji, zabrousím a stříknu barevným metalickým lakem. To určitě
Původní materiál je mahagon ale co třeba ořech, třešeň nebo snad kadlátka?
Mahagon má přece kde kdo. Nebo ne
Hmm uvidíme příště!
Milan Podrazil (Nalim)