Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Plaňkování druhé vrstvy - 3
Postup plaňkování - začal jsem od horního okraje, dojel zhruba do poloviny a pak jsem jel od kýlu nahoru. Plaňky jsem brousil tak, aby se na přídi rovnoměrně zužovaly. Na zádi jsem si na takovýto postup netroufl (i když už jsem to na fotkách viděl) a tak jsou tam vloženy opravné plaňky.
zobrazení: 2527
známka: 3.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous


29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2017

6. Parní Olympia 2017 v Brně

Úvodní obrázek článku O víkendu 3. - 4. června 2017 jsme neměli žádnou soutěž lodních modelářů, a tak jsem se po dlouhé době zase mohl podívat k brněnskému nákupnímu centru Olympia, kde v zelené oddychové zóně Společnost Moravských Parkových Drah, ve spolupráci s OC Olympia a městem Modřice, pořádá od roku 2012 vždy na začátku června mezinárodní setkání železničních modelářů velkých měřítek, majitelů historických parních strojů a historických autobusů pod názvem „Parní Olympia”. Letos to již byl 6. ročník.

K OC Olympia jsme se jeli podívat v sobotu 3. června odpoledne za teplého slunečného dne. Za nákupním centrem, za parkovišti je oddychový a sportovní park. Jeho součástí je i železniční trať. Podél ní jsme došli k hlavnímu nádraží Parkové dráhy Olympia Brno.

Areál hlavního nádraží tvoří zmenšené budovy ve stylu skutečné železnice z přelomu 19. a 20. století. Staniční budova s prodejnou jízdenek a upomínkových předmětů s 1. nástupištěm, vedle ní stojí budova dílny sloužící pro perzonál SMPD, dále je rotunda pro lokomotivy s točnou, další budovou je depo pro osobní vozy a kryté 2. nástupiště. Tato parková dráha slouží pro modely „supervelkých měřítek”. Nejdelší okruh na této parkové dráze měří 1500 m, koleje tvoří nesouosá tříkolejnicová splítka o rozchodu 5 palců (127 mm) a 71/4 palce (184 mm).

Už při příchodu k hlavnímu nádraží jsme viděli na trať vyjíždět jeden vlak za druhým s dětmi a jejich rodiči. Vlaky byly vedeny jak parními lokomotivami, tak modely motorových i elektrických lokomotiv. O svezení byl mezi návštěvníky veliký zájem a museli čekat, až na ně dojde řada. Při tom mohli sledovat, jak se před jízdou do parních mašinek doplňuje voda a přikládá skutečné uhlí do topeniště lokomotivy.

Protože kolejiště SMPD vede sportovním areálem a kříží cesty tam vedoucí, jsou všechny přechody vybaveny výstražnými zařízeními, tak jak je známe z velké železnice.

Parní Olympia je setkání železničních modelářů z různých zemí. Kdo zde letos byl, najdete v odkazech.

Sešel jsem se zde s několika členy SMPD, které znám z akcí na BVV. Chvíli jsme poseděli na krytém 1. nástupišti, kde jsem se kromě občerstvení věnoval fotografování.

Areál hlavního nádraží jsme opustili a zamířili k parkovišti, na kterém byly k vidění v chodu velké parní stroje, původně určené jak pro zemědělství tak i různé průmyslové použití. K vidění tady byla replika parního motocyklu z roku 1868, Cimrmanův pětidobý motor, parní stroj pohánějící flašinet, parní stříkačka a řada dalších parních strojů.

Vedle měli modeláři kolejiště v měřítku G (o rozchodu 45 mm). Na kolejišti jezdily vlaky vedenými parními lokomotivami řízenými RC soupravami 2,4 GHz. Na tomto kolejišti bylo také několik modelů parních strojů.

Vedlejší parkoviště obsadily historické autobusy - exponáty Technického muzea Brno. Také zde v areálu parkovišť jezdil parní Sentinel, rovněž exponát TMB.

Strávili jsme zde za Olympií příjemné odpoledne a doporučuji všem, kteří projíždějí Brnem, tuto návštěvu Parkové dráhy (otevřena je od května do října každou sobotu, neděli a státních svátcích). Doporučuji i přímo navštívit další Parní Olympii v roce 2018.

Odkazy
http://www.smpd.cz
Parní Olympia 2017
Parková dráha Olympia Brno

Fotogalerie
Fotogalerie
- celá
Foto: MIF © 2017

Pro MoNaKo MIF Na začátek článku

Autor: Miroslav Foltýn (MIF) | Vydáno dne 15. 06. 2017 | 2544 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2017 -> 6. Parní Olympia 2017 v Brně
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Parníkář slaví 75 let
26. 01. 2020
Počet komentářů: 1

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence