Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
První loď MOMAKO 1
První loď MOMAKO 1
zobrazení: 4135
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
18.10.2020:

Včerejší Archiv ČT24 se ohlížel za modelářskými akcemi, přičemž v několika reportážích dobová televizní kamera zavítala i na akce lodních modelářů, např. do Jablonce nad Nisou. Třeba se někteří pamětníci rádi podívají, jak vypadali zamlada.


17.09.2020:

Jihočeská televize zavítala o víkendu do Ledenic. Krátká reportáž začíná v čase 7:04. Zdalipak nějaký televizní štáb vyrazí na začínající MiČR lodních maket NS a plachetnic NSS do Jinolic. My tam budeme.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2009

2009 Nürnberg Spielwarenmesse - mini reportáž

Náhoda tomu chtěla, že jsem po několika letech měl opět příležitost navštívit Norimberský veletrh hraček a modelů. Když to srovnám co se za těch asi 7 let změnilo, tak tam přibyly asi 2 haly a velký parkovací dům. Díky tomu byl příjezd ve špičce těsně před otevírací hodinou téměř plynulý, žádná zácpa. Parkovací dům má tři paralelní vjezdy, každý s 3 závorami a nekonečný had automobilů se tak nezastavoval. Pro jistotu to všude na dohled jistili pořadatelé. Prostě německá preciznost, za cenu €7. Ještě poznamenám, že veletrh je pouze pro firmy, ne pro veřejnost, neboli anglicky se tomu teď moderně říká B2B (Business To Business), takže návštěvě předcházela registrace přes firmu, a následně realizace objednávky vstupenek přes Česko-německou obchodní a průmyslovou komoru. Po zaplacení příslušné částky €17 za osobu přišel e-mailem odkaz k vytištění vstupenky s čárovým kódem. Díky tomu opět pro našince dost nezvyklý jev, mimo příchodu k jedné z bran výstaviště přesně v otevírací hodinu, nikde žádné fronty, pouze usměvavé hostesky se čtečkami čárových kódů, téměř „lovících“ návštěvníky. Nebyl také problém z výstaviště odejít a zase se vrátit.

Modelová železnice
Firmy tohoto oboru byly rozmístěny v Hale 4. Hned do jejího vchodu nás zaujal stánek firmy Mikro Metakit. Zabývá se výrobou precizních modelů většinou parních lokomotiv. Výroba je manuální, z velké části jsou lokomotivy lepené z vyleptaných dílů. Pro amatérské oko prostě nádhera, s komerčními plastovými výlisky levných lokomotiv neporovnatelné. Ovšem cena v rozmezí €1200-2000 asi přiláká jen opravdové nadšence, kteří na to mají, ale i takoví evidentně mezi námi jsou v počtu, který dovolí téhle firmě existenci. Podobné lokomotivy vyrábí i firma Fulgurex. Co se mi dále líbilo, byla nabídka několika firem se specializací na tvorbu krajiny a vše co k tomu patří. V dnešní době tak opravdu není problém mít v krajině opravdu realisticky vypadající louky, keře a stromy všech druhů. Postavení jakýchkoliv dioráma s libovolným tématem s pomocí komponentů od specializovaných firem také není takový problém. Snad jedině finanční, ale tohle je bohužel asi hlavní téma železničních modelářů. Koupit se dá opravdu téměř všechno nebo je druhá cesta a sice si všechno nebo aspoň velkou část vyrobit sám, tohle koneckonců ani nezbude tomu, kdo si bude chtít postavit opravdu model podle skutečnosti. Vystavovala tam minimálně špička evropských výrobců o tom se rozepisovat nebudu, viz. fotogalerie, co mě ale ještě zaujalo, byl obrovský model americké parní lokomotivy Big Boy, vystavované malou japonskou firmou SJ Models. S délkou necelých 2m, byl tento kousek k mání za cca $16000,-. Ještě neopomenu zmínit švýcarské modely ledovcových expresů, zajímavé, i když už trošku hračkovité. Firma Faller už tradičně vystavovala mimo jiné také svůj Car System, umožňující jízdu několika vozidel H0 po silnici v kolejišti, moc pěkné, k dokonalosti dovedené to ale teprve mají v Miniatur Wunderland v Hamburku, tam do každého autíčka namontovali mikročip s přijímačem a všechny auta kontroluje a řídí počítač. Trošku z jiného soudku, na téma digitálního ovládání - vystavovalo tu poměrně dost různých výrobců a k mání tu bylo opravdu nepřeberně možností. Jenom pro neznalé - existuje DCC (digital Command Control) standard, který popisuje digitální ovládání komponent, mohou to být lokomotivy, výměny, příslušenství, atd. Výrobky různých firem by měly být v tomto ohledu kompatibilní mezi sebou. Lze tak používat třeba Multimaus od RoCo zároveň s ovladačem Lenz nebo Piko, či kohokoliv jiného. Liší se cenou, displejem, možnostmi konfigurace, atd. Co už je ale problém, je zpětná vazba, to už DCC standard (zatím) nepopisuje a výrobky různých firem si zde zpravidla nerozumí, neboť si to každý řeší po svém. Proč je zpětná vazba potřeba? Při ovládání SW je např. dobré, aby program věděl, jak je nastavená výměna, kde se nachází souprava, některé umožňují přenášet i rychlost lokomotivy, množství paliva (to je asi virtuální položka), atd. Je také možné míchat se počítači do řízení vlaků i výhybek ručním ovladačem a pak je to už asi nutnost.

RC modely
Takto zaměřená skupina firem se nacházela v hale 7. Hned na začátku podotknu, že pro lodní modeláře tady toho k vidění příliš neabylo, a ani se není čemu divit. Z čistě komerčního hlediska tohle není až tak zajímavý obor. A tak co mě zaujalo asi nejvíce jako lodního modeláře, byl opravdový nástup 2.4GHz souprav u všech hlavních výrobců (z těch přítomných v pořadí v jakém jsem je navštívil, Hitec, Multiplex, Graupner a Robbe, někde k vidění byla i Futaba). Skoro bych to přirovnal k rčení, kdo se do toho nevrhnul, jako by ani nebyl. Což mě jenom těšilo, přece jen neustálé dohadování se na soutěžích s kanály nebo v horším případě dlouhé čekání na uvolnění kanálu je už dost otravné a tyhle soupravy problém jednou provždy vyřeší. Z lodí tam byli k vidění stavebnice od firmy Krick, ten vystavoval i zvukové moduly, které bylo možné vyzkoušet, viz. níže odkaz na videa z youtube, dále tradičně Graupner, kde se dali i na (ne)stavebnice, čili modely už postavené, řekl bych kvalita odpovídala ceně. Pak bylo k vidění několik FSR-rek neboli rychlých člunů se spalovacími motory u menších výrobců a výstavka stavebnic Billing Boats, hostující ve stánků Robbe. Tam mě zaujala dánská Fregata typu BB500 Absalon, ale ne kvalitou ani cenou, spíš tím, že se tato firma dala i do nějaké stavebnice moderní lodě. O letadlech se rozepisovat nebudu neboť jim moc neholduji ani nerozumím, kromě občasného prolétnutí se Cessnou 172 1:1. Výrobců modelů závodních aut a hlavně dílů do nich bylo spousta, je vidět že tento modelářský koníček má nepochybně spoustu příznivců. Co mě ale opravdu překvapilo byl výrobce RC modelů motorek, opravdu precizní kousky, pořádají závody modelů motorek stejně jako závody aut.

Ohlédnutí
Do zbývajících hal jsme se téměř vůbec nedostali, jen jsme nahlédli do technických hraček a více méně tyto prostory byly z půlky okupovány firmami z dalekého východu a pro nás modeláře tam nic moc zajímavého nebylo. Dál jsme se ale už opravdu nedostali a důkladné projití dvou hal nám zabralo téměř celý den - i díky tomu, že jsme tam jeli i za jiným účelem než jen pouhé okukování novinek. Přitom jsme se nemohli ubránit dojmu, že i tady byl každý tak trochu nervózní kvůli probíhající recesi a krizi, ta bohužel dolehne na každý obor. Nicméně nastal čas návratu domů a doufání, že některé novinky se brzy zabydlí i v obchodech.

Galerie a video
Vzhledem k tomu, že jsem toho nafotil a nafilmoval (pozor FullHD) opravdu hodně, a rád se o to podělím, nahrál jsem všechny fotky na server po dvou velkých souborech:
http://uloz.to/1301185/2009NurnbergSpielwarenmesse_Gallery1.zip 959.30 MB
http://uloz.to/1301231/2009NurnbergSpielwarenmesse_Gallery2.zip 1.04 GB
Videa najdete na mém kanálu na YouTube - jelikož zpracování FullHD videa strašně požírá čas, zveřejňuji je průběžně, podle toho jak mám volno. Jsou v HD kvalitě, doporučuji kliknout na HD v pravém dolním rohu nebo si nainstalovat "YouTube HD Suite" - k tomu je potřeba doplněk pro Firefox Greasemonkey - Internet Explorer prosím ne. Pak se bude u každého videa zobrazovat, zda je v HD či mp4 a automaticky se otevře v nejlepší dostupné kvalitě.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Jiří Syrovátko Na začátek článku

Autor: Jiří Syrovátko | Vydáno dne 19. 02. 2009 | 14039 přečtení
Počet komentářů: 5 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Parníkáři v Au an der Donau (12.05.2009)
Vyžlovka 2009 aneb STEAM SPEED RACE (29.04.2009)
Velikonoční Lány 2009 (19.04.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - popáté aneb Námořní muzeum v Astorii (12.03.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - potřetí (19.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - podruhé (10.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku (21.01.2009)
Vánoční Lužiny 2008 (29.12.2008)
Zimní Lužiny 2008 - konečně na ledě (29.12.2008)
Elektrolety v hale (05.12.2008)
Modellbau Messe Wien 2008 (04.12.2008)
Modell Hobby Spiel 2008 - po roce v Lipsku (21.11.2008)
Model Hobby 2008 opět na houby (11.11.2008)
Velké Dářko 2008 (21.10.2008)
Protivínský pohár 2008 (15.10.2008)
Podzimní Lužiny ve znamení plachetnic (01.10.2008)
Opět na Splaviskách! (30.09.2008)
Ponorky v Bratislavě (17.09.2008)
Noční Košík již popáté (12.08.2008)
Smolenský Titanic (16.07.2008)
Letní Lužiny 2008 (02.07.2008)
Hydro pohár sponzorů 2008 (22.06.2008)
Klub NAMOLO! byl podruhé v Písku (17.06.2008)
Noční můra vojenských stratégů - Bitva o Prýgl (03.06.2008)
Zlatá plachta Barbory 2008 očima závodníka (22.05.2008)
Soutěž Tug Towing Otrokovice (11.05.2008)
Tug Towig v Otrokovicích (07.05.2008)
11. všeobecná výstava modelů v Proboštově (05.04.2008)
Jarní Lužiny 2008 (30.03.2008)
Jaký byl Zimní Tug Towing v Mostě (25.02.2008)
Model Hobby 2007 - trochu jinak (29.01.2008)
Jak na Vánočních Lužinách opět nesněžilo (12.12.2007)
Lodě a lodičky- Boat Brno 2007 (19.11.2007)
Neulengbach 2007 - setkání modelářů RC ponorek (30.10.2007)
Moravský pohár (22.10.2007)
Modell Hobby Spiel 2007 pohledem lodního modeláře (21.10.2007)
Olomócká vana 2007 (17.10.2007)
Fotbálek na Floře (02.10.2007)
Podruhé "O Branický soudek" v tug towingu (19.09.2007)
Otrokovice a Splaviska v jeden den (10.09.2007)
Klub NAMOLO! byl poprvé v Písku (22.08.2007)
Noční Košík 2007 (06.08.2007)
Krátce o Splaviskách (03.07.2007)
Letní Lužiny - Wind! (29.06.2007)
Protivanov očima jednoho diváka (19.06.2007)
Víkend s TT v Protivanově, aneb jak jsem to viděl já (17.06.2007)
Jaký byl Víkend s TT v Protivanově (15.06.2007)
Třetí Barbora – pro mne opět jinak (18.05.2007)
Zlatá plachta 2007 očima budoucího závodníka (18.05.2007)
Klub NAMOLO! na oslavách Břevnova (01.05.2007)
Jarní setkání lodních modelářů v Brně na Splaviskách (26.04.2007)
Přátelské setkání Parolodní společnosti - Vyžlovka 2007 (18.04.2007)
Modelářská výstava Nautilus Proboštov (05.04.2007)
Jaké byly Jarní (military) Lužiny 2007 (27.03.2007)
Modely Brno 2007 (26.03.2007)
Výlet do Bremenhavenu (21.02.2007)
Na skok v Polsku (21.02.2007)


Reportáže -> Reportáže 2009 -> 2009 Nürnberg Spielwarenmesse - mini reportáž
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Lodní modeláři v Rimavské Sobotě 2019
12. 11. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence