Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Polaris
Po třech letech opět na vodě... (ale v jiném kabátě)
zobrazení: 2539
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous


29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.

 

 Archiv novinek


Web

13. listopad - pro MoNaKo narozeninový den!

Sedím doma v kuchyni u malého stolku a hledím na monitor našeho PC. Přesněji hledím na ikonu počitadla přístupů na stránky MoNaKo a pomyslně do něj poklepávám ukazováčkem zda se náhodou nějak nezaseklo. Ukazuje totiž číslo, svojí hodnotou přesahující půl milionu. To mi přijde za těch šest let, co MoNaKo existuje skoro neuvěřitelné. Opravdu od nuly přes půl milionu. Nedá mi to a beru kalkulačku. Výsledný průměr činí 228 přístupů za den. Samozřejmě plus-mínus. Popravdě řečeno netuším, zda je to hodně, průměr a nebo málo. Když už jsem začal s těmi čísly, pár jich ještě uvedu.

Kolik na MoNaKu celkem publikovalo autorů svoje články a nebo obrázky se dá těžko spočítat, ale od začátku roku 2007 mám registrováno 45 autorů. Určitě vás teď napadne otázka, kolik bylo publikovánu na MoNaKu článků? Po chvilce snahy toto číslo stanovit jsem se rozhodl pro číslovku neurčitou - „hodně“. Samozřejmě bychom mohli pokračovat ve výčtu - kolik fotek, kolik videosnímků atd. Shrnu to pod jiným číslem. MoNaKo zabírá na pevném disku asi8GB (i zdroje a logy). Kdo trochu ví jak weby fungují se asi zeptá: „..a kde to všechno leží?“Pro příznivce statistik měsíční souhrn.

To by byla otázka spíše pro Anteho, kamaráda, bez něhož by MoNaKo nemohlo být takové jaké je. On o MoNaKo pečuje už hodně dlouho hlavně po technické stránce. Bez něj by to už prostě nešlo. Když něco nefunguje mám jistotu, že stačí napsat na ICQ a nebo na „mejla“ a problém bude brzo vyřešen. Možná už Ante má tik z toho, když na ICQ vyskočí „Ahoj Ante!“ Většinou to znamená, že něco budu po něm chtít. S Taurem pak úspěšně převedeli MoNaKo na redakční systém phpRS s diskusním fórem. Nebylo to snadné a já jsem při tom docela šílel, ale jejich snaha stála určitě za to!

MoNaKo si během své existence dokonce našlo svoje příznivce i za hranicemi naší vlasti. Chodí mi pošta od lidí z Německa, Anglie, Nizozemí, Španělska a nebo z Finska. Napsal mi jeden pán, že sice česky nerozumí ani slovo, ale že ty obrázky jsou skvělý a že se vždycky těší na další. Dokonce mi přišel pozdrav i z Japonska, samozřejmě že anglicky.

Třeba vás bude zajímat jak se vlastně článek na MoNaKo dostane. Jsou dvě možnosti. Buď někdo sám článek nabídne a nebo se mi podaří někoho přesvědčit, že článek napsat a publikovat na MoNaKu opravdu chce. Ujednáno a začíná vyčkání na podklady k článku. Většinou se ke mě dostanou elektronickou poštou a nebo přes veřejné FTP servery. Prohlídnu si co přišlo a pokud je třeba, domluvím s autorem doplnění a nebo úpravy. Pak následuje převedení textu do HTML šablony aby články měly jednotné uspořádání. Při té příležitosti opravím pravopisné chybky a nebo vyrobím nové - jak kdy. Kdo se mi chce obzvláště pomstít, pošle text bez diakritiky. To je opravdová "lahůdka" na dlouhé zimní večery! Provedu zvýraznění textu a vložím tagy pro obrázky. Když se popasuji s textem, přijdou na řadu úpravy obrázků. Většinou pomocí programu XnView. Omezím šum, normalizuji, upravím velikost a doostřím. Programem JAlbum vytvořím obrázkovou galerii. Videosnímky upravuji vyjímečně. Nyní je třeba vše dostat na FTP server, kde je MoNaKo uloženo. Text článku vložím do redakčního systému, zaregistruji autora, článek přiřadím do příslušných rubrik a zkontroluji. Zpravidla následuje série několika oprav vynucených vlastní neschopností něco udělat napoprvé. Když jsem s výsledkem spokojený, je třešinkou na dortu kliknutím na volbu „Publikovat článek - ANO“. A už můžete číst. V celku „brnkačka“, která se při dobrých podkladech dá zvládnout za hodinku nebo hodinku a půl. Teď si někdo řekne „...a proč autoři nepíšou rovnou články na MoNaKo?“. Dobrá otázka! Odpovím na ni o pár odstavců níž.

Čtenáři MoNaKa jsou skvělí. Nepřeháním. Posíláte články, pozvánky, odkazy, fotky a to vše zdarma. Jednou jsem někoho požádal, abych směl jeho článek publikovat na MoNaKu, ale že mu za to nemohu nabídnout honorář. Dostalo se mi odpovědi, že čte MoNaKo taky zadarmo a tak není důvod aby si za svůj článek nechal platit. Někteří čtenáři chodí na MoNaKo každý den v naději, že zde najdou něco nového - alespoň malej obrázek. Většina z Vás pak MoNaKo navštíví několikrát za týden. Diskusní fórum se ujalo a každý den tam naleznu nový příspěvek. Někdy je potřeba diskusi trochu umravnit. Samostatnou kapitolou je pak Klub NAMOLO! Když Klub NAMOLO! začínal, vypadalo to, že lodních modelářů je v ČR poskromnu. Není to zase až tak pravda. Jen jsme o sobě moc nevěděli. Jak někdo na DF trefně poznamenal, Klub NAMOLO! provedl inventuru lodních modelářů v ČR. Z virtuálního světa internetu Klub NAMOLO! vstoupil do reality. Modelářská setkání v Praze na Lužinách, v Brně na Splaviskách a nebo na Srpku v Kuřimi se stala oblíbená a pravidelná. Jsou to setkání, kde se z „nicků“ stávají skuteční lidé a kamarádi. A doufám, že taková místa budou přibývat jako třeba plachetnice v Písku a nebo tug towing na Floře v Olomouci.

MoNaKo si už poslední dobou tvoříte vlastně sami. Já teď články moc nepíšu. Nemám na to opravdu čas. Rekonstrujeme dům, přibylo práce a poslední volné chvíle teď stěží stačí na aktualizaci webu. Při této příležitosti se vrátím trochu k číslům z úvodu. Zkuste si tipnout kolik hodin zabrala tvorba MoNaKa do dnešní podoby. Mě se na displeji kalkulačky rozsvítilo číslo 3000 a to je asi míň než ve skutečnosti a v tom není čas Anteho a dalších lidí.

A teď se dostávám k tomu proč nemohou všichni autoři psát články na MoNaKo přímo. Podle mě ono to dost dobře ani nejde. MoNaKo má svůj styl. Už víte kam kliknout, jak se jednotlivé prvky chovají a pod. To vyžaduje při jeho tvorbě jistou disciplínu a znalosti. Disciplína se ve větším množství nenávratně rozpadá. Mám to vyzkoušené z praxe na jiných projektech. Ale přesto, byl bych moc rád, kdyby se našlo pár odhodlaných spolupracovníků. Jako třeba Pavel, který si vzal na starosti seznam modelářských prodejen. Nechce si někdo z vás vzít na starosti odkazy na jiné stránky? Vážně! Taky bych potřeboval ještě jednoho - dva redaktory na články. Nedělám si srandu. Víte, já bych zase moc rád stavěl modely lodí a něco o tom napsal. Taky bych moc rád z těch 3000 hodin něco vrátil rodině a hlavně manželce, která má pro tohle všechno úžasné pochopení a které tímto moc děkuji. No a taky je pomalu načase aby se MoNaKa ujala nová krev, nerad bych se stal brzdou pokroku. Jsem totiž konzervativní člověk. Stará dobrá Anglie na mě vždy dělala velký dojem!

A na závěr svého referátu, vážené čtenářky a čtenáři, bych Vám všem chtěl poděkovat. Bez Vás by MoNaKo nebylo takovým webem jakým je. Zůstaňte i nadále věrni, stejně Vás jednoho dne opustím. A to je asi tak vše, co jsem Vám chtěl u příležitosti šestých narozenin MoNaKa říct.

P.S.
Občas mě napadne, jak vlastně MoNaKo vnímáte Vy? Dokáže to někdo popsat? Vaše příspěvky rád zveřejním, tedy kromě sprosťáren.

Mějte se fajn! Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 06. 11. 2007 | 8660 přečtení
Počet komentářů: 27 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euWeb -> 13. listopad - pro MoNaKo narozeninový den!
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Parníkář slaví 75 let
26. 01. 2020
Počet komentářů: 1

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence