Z různých důvodů jsem se nemohl zúčastnit dalších závodů Moravského poháru lodních modelářů v Třinci ve dnech 2. a 3. června 2012. Využil jsem proto pozvání Jirky Sajbrta (se kterým se znám z modelářských doprovodných akcí na BVV) na 1. Parní olympiádu 2012. Ta se konala v uvedeném termínu v parku za nákupním centrem Olympia v Brně.
K Olympii jsem se jel podívat v sobotu 2. června odpoledne. V celém areálu nákupního centra probíhaly akce ke dni dětí, ale já jsem neomylně směřoval na parkoviště a přilehlý park za centrem. Tam jsem uviděl nejdříve “modely parních a dopravních strojů“ v měřítku 1:1. Na několika desítkách metrů zde popojížděla lokomotiva “Rešica“, která se zde zastavila cestou z generální opravy na svou domovskou Čiernohronskou železnici, na dalších kolejích popojížděla jedna z průmyslových lokomotiv z MPŽ ze Zbýšova. Byl tady v provozu funkční parní válec a také parní nákladní automobil Škoda Sentinel z Muzea starých strojů Brno. Bohužel Sentinel jsem na fotky nezachytil - ujel mi po areálu. Také zde byly vystaveny historické autobusy, exponáty Technického muzea Brno.
Pokračoval jsem procházkou parkem kolem modelářů s vlaky vedenými parními lokomotivami řízenými RC soupravami. Jsou to modely v měřítku G o rozchodu 45 mm. Parkem jsem došel k nově otevřené chloubě Společnosti moravských parkových drah - plně dokončené Parkové dráze Olympia Brno. Centrum této dráhy tvoří areál hlavního nádraží. Ten tvoří nádražní budova ve stylu, který známe ze skutečné železnice, dále rotunda pro lokomotivy s točnou, další budova depa pro osobní vozidla a kryté nástupiště. Nejdelší okruh na této parkové dráze měří 1600 m, koleje tvoří splítka o rozchodu 5 palců (127 mm) a 7 1/4 palce (184 mm).
Od nástupiště odjížděly vlaky s parními, motorovými i elektrickými lokomotivami, které vozily davy dětí i rodičů, ale mne zajímaly modely. Při příležitosti otevření této dráhy se zde konal První mezinárodní sraz železničních modelářů tzv. supervelkých měřítek.
Přijeli modeláři z Rakouska, Německa, Anglie, Slovinska (?) a samozřejmě naši. Vystaveny byly hlavně parní lokomotivy, ale také motorové a elektrické. Zaujala mne nákladní souprava vedená elektrickou lokomotivou řady 94, kterou řídil modelář RC soupravou 2,4 GHz, vezoucí se na posledním voze soupravy.
Vše podstatné o výše popisované Parkové dráze Olympia Brno, mezinárodním srazu s popisem modelů atd. najdete na stránkách Společnosti moravských parkových drah.
Strávil jsem zde několik příjemných hodin a tiše železničním modelářům záviděl.
V současnosti existuje již několik desítek modelářský letišť, existují dráhy pro automodeláře, ale bohužel neexistuje jediný stálý areál pro lodní modely. Nostalgicky vzpomínáme na areál lodních modelářů v Hulíně, který vznikal mnoho let z nadšení a dřiny, hlavně hulínských lodních modelářů a my ostatní občas přiložili ruce k dílu. Poměry po roce 1989 tomuto areálu ale nepřály. Díky nenechavcům docházelo k devastaci a rozkrádání vybavení. Částečně se na tom podepsal i nezájem vedení Svazu modelářů ČR a proto tento areál zanikl. Tak lodní modeláři jsou odkázání na milost majitelů vod (poslední příklad je nepovolení tradiční soutěže skupiny M v Ejpovicích), na rybářích a či majitelích kempů.
V Brně Miroslav Foltýn - MIF