Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Příprava kopyta - 5
...
zobrazení: 2562
známka: 3.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Stavba říčního remorkéru Lulonga - 3. díl

Úvodní obrázek článku Závěrečný díl seriálu popisujícího stavbu zadokolesového remorkéru Lulonga přinese popis výroby dalších detailů, které lze na modelu najít: komíny, kotvy, různé jeřáby či žaluzie. Též se s Vámi, vážení příznivci lodní modelařiny, podělím o popis použité elektroniky a jejího zapojení, kdybyste se do stavby stejného či obdobného modelu chtěli někdy pustit.

Komíny
Na komíny jsem si připravil papírové trubky Ø 28 mm. Proti výkresu sice mají o něco menší průměr, ale ve výsledku se to nepozná. Zjistil jsem, že nejlepší jsou lepenkové trubky, na nichž je navinut Alobal pro domácnost… krásné, hladké a nezborcené, o tloušťce stěny asi 1 mm… ideál! Je možné použít i trubky, na nichž jsou v samoobsluhách navinuty polyetylenové sáčky. Tyto ale potřebují víc tmelení a broušení. Samozřejmě, že můžete použít i jiné materiály dle vlastního výběru. Obě trubky jsem napustil zředěným lepidlem na polystyren, po zaschnutí nalepil zesílení a patky, přetmelil, přebrousil, stříkl plničem a černou barvou. Horní díl jsem natřel podle výkresu tmavomodrou barvou.

Co na výkresech není – na vršek komínů jsem zalepil mosaznou síťovinu a tu zajistil kroužkem z měděného drátu. Začistil jsem patky a komíny zalepil do hotové a nastříkané zadní nástavby lepidlem na polystyren. Napouštění papírových dílů rozpuštěným polystyrenem, či ředěným lepidlem na polystyren mi zjednodušuje další postup, neboť díly se chovají skoro jako by byly vyrobeny přímo z polystyrenu a podobným způsobem, jako při práci s kity se provádí potom i jejich zpracování – lepení a povrchové úpravy.

Kotevní jeřábky
Kotevní jeřábky, které jsou upevněny na přídi, jsem zhotovil z Cu trubičky o vnějším Ø 4 mm, kterou jsem podle výkresu uřízl asi o 4 cm delší, než je viditelná část nad palubou. Na horní straně trubičky jsem nařízl pilkou na železo zářez do hloubky 4 mm, trubičky ohnul podle šablony a asi od poloviny pozvolna sklepal kladivem až na doraz. Před doklepnutím na kraji jsem vložil do zářezu pásek mědi s otvorem o Ø 1,5 mm, který bude sloužit jako závěsné oko a sklepl na doraz. Plochou část jsem podle výkresu ke koncům zúžil pomocí půlkulatého pilníku. Na jeřábky jsem zavěsil kladky.

Žebříky
Kovové žebříky jsem spájel v jednoduchém přípravku se zářezy, majícími vhodnou rozteč (asi 8 – 9 mm pro zvolené měřítko). Bočnice jsem udělal z delšího Cu drátu Ø 1,5 mm, příčky jsem na stejnou délku nastříhal z Cu drátu o Ø 0,8 mm. Celek jsem spájel cínovou pájkou, začistil a naohýbal podle výkresu, zastřihl jsem potřebnou délku, naletoval patky, kde bylo třeba a nakonec natřel bílou barvou.

Žaluzie
Žaluzie jsem po delším laborování nakonec po radě přítele Petra Hájka lepil na upraveném přípravku.

Další inspirace

Jak vyrobit žaluzie popisují dříve zveřejněné články:
Výroba žaluzií ventilace
Výroba žaluzií ventilace trochu jinak

Přípravek musí být užší, než je šířka žaluzií, neboť se naň pokládá PSH rámeček, do kterého se vlepují jednotlivé pásky PSH jako vlastní žaluzie. Rozměr rámečku odpovídá otvoru na zádi modelu, do kterého by se měl těsně vejít. Podle výšky „schůdků” a jejich přesazení dostanete výsledný vzhled žaluzií. Já jsem zvolil lišty tloušťky 4 mm, ze kterých jsem tento stupňovitý přípravek slepil jako blok. Povrch přípravku jsem polepil izolepou, aby se mě žaluzie při lepení neslepily s přípravkem.

V tomto případě z 0,8mm PSH o šířce 8 mm jsem nastříhal delší pásky. Z nich jsem stříhal už potřebnou délku vlastních žaluzií podle vnitřních rozměrů rámečků. Rámeček jsem položil na přípravek, jednotlivé pásky žaluzie jsem pak na krajích potřel lepidlem na polystyren a postupně vkládal do přípravku a tím lepil i k rámečku.

Hlídal jsem si, aby žaluzie na viditelné vnější straně byly v rovině s rámečkem. Po částečném zatuhnutí lepidla jsem rámeček sejmul z přípravku, zkontroloval, jak sedí jednotlivé žaluzie, a pokračoval s lepením druhého kusu.

Výsledek jsem nakonec kontroloval přímo na modelu, ale ještě nelepil, lepil jsem je až po konečné montáži koles do téměř hotového modelu.

Kotvy
Obrázek 17 z 22 Kotvy jsem zhotovil z Cu drátu spájené cínovou pájkou <5434>, vazáky ze silnější mosazné kulatiny. Stejně mírně komplikované bylo zhotovení kladek a kladkostrojů. Kotoučky do kladek jsem „soustružil” z mosazného drátu opět ve svém improvizovaném soustruhu z vrtačky. Těla kladek jsem dělal z mosazného plechu.

Lodní jeřáb
Stěžeň jsem zhotovil z hliníkové trubičky Ø 8 mm, uvnitř je veden přívod k horní poziční lampě, která je umístěna na konzole na vršku stěžně. Na stěžni je umístěn výložník jeřábu z dřevěné kulatiny Ø 5 mm.

Dokončovací práce
Zjistil jsem, že v plánu chybí kotevní vrátek. Ten jsem zhotovil z tišťáku a koleček od budíku a drátu. Další naviják na lodním jeřábu jsem zhotovil opět z mosazného plechu a převody ze škrtátek ze zapalovačů. Podobně jsem udělal pomocný naviják pro kotvu.

Přední palubu jsem polepil laserovanými deskami 4x80 mm, po nalakování epoxidem jsem na ni přilepil přední „vlez”, přišrouboval vazáky, kotevní vrátek a usadil kotevní jeřábky.

Z kulatých špejlí a nosníků 5x1 mm jsem udělal další sadu vesel pro punt.

Jako poslední jsem dodělal sloupky a nosníky pro plachtový přístřešek kapitánského můstku.

Elektrické vybavení
Závěrečné práce se týkaly elektrického vybavení. Jako poziční světla jsem koupil hotové archaické lucerny osazené LED diodami, další LED diody jsem umístil do nástavby jako vnitřní osvětlení, napojeny jsou na baterii přes panel s rezistory. Napájení je z Pb akumulátorové baterie 12 V, spínání manuálně před jízdou.

Obrázek 21 z 22 Zakoupil jsem zvukový modul (na bázi Picaxe) imitující zvuk parního stroje a modul mlhového rohu. Reproduktor pro mlhový roh jsem připevnil pod komíny v zadní nástavbě, reproduktor pro parní stroj je za levým mřížovaným oknem do strojovny, za pravým oknem je přístrojová piezosirénka coby siréna. Při 12 V píská docela obstojně. Parní zvukový modul je zapojen v obvodu el. regulátorů (ESC), siréna a mlhový roh se zapínají 2. kanálem přijímače pomocí páčkového serva, které spíná mikrospínače, které spínají +12 V k Pb akumulátoru, - pól je společný.

Servo kormidla je umístěno na zádi mezi řemínky náhonu koles. Vlastní kormidlo je zhotoveno z balsy napuštěné zředěným epoxidem, přetmelené, vybroušené a nalakované. Hřídel kormidla je vyveden v těsném mosazném pouzdru nad čáru ponoru. Servo kormidla se ovládá nezávisle 4. kanálem přijímače.

Jak jsem psal, tak kolesa jsou poháněna nezávisle na sobě, každé ozubeným řemínkem od motoru s převodovkou. Každý motor je řízen vlastním elektronickým regulátorem. Zapojeny jsou z jednoho kanálu přijímače přes Y-kabel s elektronickým mixem, takže je možné jeho pomocí přímo s modelem manévrovat (kanál 1 a 3). Pro ovládání používám aparaturu HK T6A 2,4 GHz.

Předcházející díly
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 1. díl
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 2. díl

Fotogalerie
Fotogalerie
- celá
Foto: tomarack © 2009 - 2017

tomarack Na začátek článku

Autor: Tomáš Krejčí (tomarack) | Vydáno dne 18. 04. 2017 | 3912 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
KRABBE TÖN 12 - německá rybářská loď (10.04.2020)
Prinz Eugen 1 : 100 (F2C): 1. část (prašná) (27.08.2019)
Bitevní loď Musaši po 13 letech (01.04.2018)
Emilia - každý papírák může plavat (04.02.2018)
Japonský křižník IJN Mogami (23.01.2018)
První loď pod československou státní vlajkou (21.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 2. díl (31.03.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 1. díl (19.03.2017)
Příběh lodi Grimmershörn a jejích modelů (05.01.2017)
Kolesáček na gumu (04.12.2016)
Stavebnice lodi Grimmershörn (17.04.2015)
Imara - perla mezi remorkéry (2. díl) (01.12.2014)
Imara - perla mezi remorkéry (1. díl) (15.10.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 4. díl (17.09.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 3. díl (30.07.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 2. díl (03.06.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 1. díl (08.05.2014)
Stražak 14 - maketa polské hasičské lodě (24.12.2013)
Denní signály lodí (27.11.2013)
Vlajky pro modely lodí (14.04.2013)
Tarantul - deník ze stavby (2. díl) (18.01.2013)
Netradiční kolesa - 1. část (teorie) (03.12.2012)
RC kačer - maketa snadno a rychle (10.08.2012)
Tarantul - deník ze stavby (1. díl) (15.11.2011)
"Z" pohony pro RT Antonie (12.11.2010)
Stavba ponorky U-2540 (22.10.2010)
Laminátový trup na polystyrénove jadro (25.03.2010)
Parník LANNA 2007 (14.01.2010)
Zbraň V-6 "Urzel" (27.10.2009)
Springeří evoluce aneb zrodil se Bivoj (19.10.2009)
Stavba „fošny" pro TT aneb Přeříz II (28.04.2009)
Mikul (28.04.2009)
Čím se proslavil ARTUR? (07.04.2009)
Zrodila se legenda (04.04.2009)
Ještě jednou o sportovní plachetnici „K" (30.03.2009)
Jak jsem stavěl remorkér Pollux (20.03.2009)
DIVA von Aeronaut (20.03.2009)
Stavba modelu ponorky George Washington (15.03.2009)
Stavba remorkéru Paolo-M (13.03.2009)
Pawlina - remorkér určený pro těžký TT (04.02.2009)
Jak naučit Paradise jezdit aneb kde udělali soudruzi z USA chybu? (22.01.2009)
Experimentální válečná loď - 2. část (12.01.2009)
Baby Bootlegger (24.11.2008)
Kterak jsem stavěl první „normální "loď (21.10.2008)
Jak neutopit loď (15.10.2008)
Kapitan Poinc - Wojciech Siejka (08.09.2008)
Výroba „Z pohonu" (Schottle drivu, otočných dýz) (28.08.2008)
Jařáb a noční plavby Brakeho (12.08.2008)
Osvětlení modelu lodi (27.07.2008)
Napínáky stěhů snadno a rychle (07.07.2008)
Xenie, Vltava a Bečva (05.05.2008)
Zánik a zrod lodě Survey aneb jarní Lužiny plavecky (02.04.2008)
Pásky pro model (20.02.2008)
Raytheon (28.01.2008)
Experimentální válečná loď (28.01.2008)
Jak jsem stavěl Jet Star (16.01.2008)
Jednoduchý model remorkéru Jasmín (28.11.2007)
AutoCAD a ti druzí (11.10.2007)
Jak jsem se dostal k mahagoňákům (02.10.2007)
Lodní přístroje (27.09.2007)
Parníček New Orleans (06.09.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček - dokončení (14.05.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček (01.05.2007)


Lodě -> Stavba říčního remorkéru Lulonga - 3. díl
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence