Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Pohled na palubu
zatím je položená pouze okrajová lišta a mám hotovou část paluby mezi ložemi moždířů, kde jsou prkna rovná.
Zbytek paluby bude mít zužující se prkna.
zobrazení: 3728
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
09.04.2020:

Přejeme příjemné prožití velikonočních svátků.


28.03.2020:

Dnes by bylo na Lužinách jistě nádherně, kdybychom se tam mohli sejít. Rušení se týká i dalších akcí, např. dubnových odemykání vody v Nové Vsi a Plzni či výstavy Modely. Mezinárodní organizace Naviga rovnou zrušila všechny své akce pro celý rok 2020.

 

 Archiv novinek


Pell Mel

Pohled z druhé strany na Moravský pohár 2014 v Třinci

Úvodní obrázek článku Se zájmem jsem si přečetl zde na MoNaKu uveřejněný článek „Moravský pohár 2014 v Třinci“, zvláště stať „F4-A ve znamení návalu a prostojů“. Protože jsem se taky soutěže zúčastnil a některé popisované situace se mne trochu dotýkají, dovolte mi, prosím, pohled z druhé strany. Jelikož se mezi lodními modeláři pohybuji již více než 45 let a ledacos jsem zažil jako soutěžící, vedoucí kroužku dětí i rozhodčí, snad na to mám právo.

Původní článek

Moravský pohár 2014 v Třinci

Kromě výchovy školních dětí v kroužcích jsem k lodnímu modelaření přivedl také syna Petra, který aktivně soutěží asi od roku 1989. Nyní se k tomuto, doufám, že ušlechtilému koníčku, snažím přivést také vnoučata.

Tolik na úvod.

Teď ke článku. V Třinci se jednalo o dva problémy, na které chci reagovat:
1) Z hlediska úspory času provádět současně jízdy F4-A seniorů a juniorů s jízdami dětí EX-500.
2) Sporná penalizace za ťuknutí v doku F4-A sen+jun.

Tedy popořádku: Ad 1)
Zdůraznění současnosti jízd F4-A seniorů a juniorů s jízdami dětí EX-500 na nástupu se zdálo být z hlediska pořadatele rozumné a pro některé bez problému splnitelné. Ale ne pro všechny, jak bude uvedeno dále.

ladous dodává:

MoNaKo bylo, je a bude prostorem pro všechny příspěvky. I ty nepříjemné, nejsou-li vyloženě vulgární. Po výměně několika e-mailů, za které děkuji, zformuloval Pavel Kubíček svůj text do podoby, kterou čtete. Redakčně bylo doplněno jen zvýraznění kategorií a jmen, jako je u zdejších článků zvykem. Pomocí zeleně psané „kurzívy“ se na některé výtky pokusím zareagovat přímo pod danou pasáží.

Soutěže Moravského poháru jsou svým způsobem výjimečné. Odlišují se od seriálu NS, který se jezdí v podstatě jako monotematické Mi ČR a musí tam platit pevný řád. Moravský pohár byl vždy především koncipován jako soutěž dětí a těm byla dávána přednost, čemuž se vše ostatní přizpůsobovalo. Jako asistenti rozhodčích jsme spolu s Petrem na soutěžích MP (i u SHTřinci) na startovním platu F4 při výpomoci strávili desítky hodin. (I letos mne Svaťa žádal o pomoc, když Nalim pro nemoc nepřijel. Tu jsem mu ale s ohledem na svoji zdravotní indispozici byl nucen odmítnout.) Průběh soutěžních jízd býval v důsledku souběhu s EX-500 často stejný. F4-A ve znamení návalu a prostojů. Tak to asi bude i v budoucnu na ostatních soutěžích MP. Nikdy jsme si jako rozhodčí na to nestěžovali. Vyplývalo to jako potřeba z charakteru soutěže.

Letos Svaťa položil důraz na odjetí jízd F4-A „dříve narozených“ počas jízd dětí na jiné trati (EX-500).

Těm, kteří mají již starší, a samostatné děti, by to nemělo činit problém. Taky nic nebránilo žákům, aby si mezi starty pětistovek odjeli svoji jízdu v F-čtverkách. Všichni na tom ale nejsou stejně. To si autor asi ne zcela uvědomil.

Kritická formulace použitá v článku mi připadala jako ušitá na mne a mého syna. Cituji:

„ … Záhy se ukázalo, že v poklidu posedávají pod nedalekými stany, anebo sledují jízdy EX-500. Chápu, že některým dětem je potřeba s modely na startovišti EX-500 pomáhat, ale to tam musejí být celé rodiny? Pokud ano, tak se nehlásím do F4-A, které se jezdí ve stejném čase...“ konec citace.

Moje stanovisko:
Jak jsem už napsal, snažím se k tomuto koníčku přivést i vnoučata. Zatím jsou malí a neposední, tak jim u vody musíme věnovat zvýšenou péči. Dvě ze tří od loňska jezdí EX-500. Letos je jim 7 a 5 let. Nejmenšímu a nejhbitějšímu pozorovateli jsou 2 roky. Zkuste uhlídat pytel blech.

ladous: Zde se přiznám, že jsem skutečný počet dětí ani jejich věk nesledoval. Kdybych se o situaci blíže zajímal hned na místě, zřejmě bych si kritizovanou poznámku odpustil.

O seriálu MP

www.moravskypohar.cz

Soutěžní trať pro pětikila, jak z článku vyplývá, je na druhé straně rybníka. Dětem jsme se tam věnovali i mezi jízdami, protože při jejich neposednosti bychom domů neradi vezli dva nebo i tři „leklé kapry“. Oba jsme přitom byli přihlášeni do kategorie F4-A, což jsme asi - dle autora článku - neměli. A když už se tak stalo, měli jsme se přednostně starat o dění na této trati. Bohužel, od EX-500 jsme neměli přehled, jak to na F4 probíhá. Mezi startovišti nebylo spojení ani rychlým poslem.

ladous: Spojení rychlým poslem nebylo, protože rychlí posli došli. Občas jsme ze startoviště zařvali: "F4-A junioři a senioři na start," občas vyslali kolemjdoucího SH. K jmenovitému vyvolávání došlo až v poslední fázi, kdy nám chyběli poslední jedinci. Mezi nimi i PavelPetr Kubíčkovi. Do té chvíle nám bylo jedno, kdo dorazí na obecné vyvolání. Pokud přišel nějaký žák, byl odbaven přednostněji.

Ale dál:
Bezpečnost, zvláště u dětí, je na prvním místě! Mládí rozhodčího strávené na platě je vzhledem k tomuto argumentu zcela nezajímavé. Bylo vždy respektováno, že se o malá děcka dospělák stará a přijde jezdit po splnění této základní povinnosti. Pokud jsme působili jako rozhodčí na MP, tak jsme to akceptovali.

Autor nás však v článku kritizije, aniž by si ověřil skutečný stav věci. Ještě nikdy se mi něco podobného za ta léta nestalo. Mohli jsme si to na místě vysvětlit. Mně k tomu autor na místě nic neřekl, tak k vysvětlení nedošlo.

Kromě toho jsem se již zmínil, že jsem nebyl zdravotně fit. Ještě v sobotu ráno jsem pro akutní bolestivost nohou nevěděl, jestli s ohledem na svoji pohybovou neschopnost vůbec pojedu. Ujít pár kroků byl problém. Za tohoto stavu jsem mezi startovišti nemohl pobíhat sem a tam. Proto jsem na startovišti EX-500 posedával na stoličce. Když už jsem na soutěž jel, nepředpokládal jsem, že mé indispozice někdo zneužije. To bych raději zůstal doma. Se Svaťou jsme už léta přátelé – znám ho z dob malého žáčka. Svaťa o mé indispozici dobře věděl a jeho troušené štiplavé poznámky padají na vrub našeho letitého přátelského špičkování. Že to pan Chmelka jako druhý rozhodčí na startovišti F4-A nepochopil nebo nechtěl pochopit a byl arogantní? Co se dá dělat. Autor jim to (SvaťoviFrantovi) zbaštil i s navijákem a jal se nás kritizovat. Aspoň to tak v článku vypadalo.

ladous: Pokud bych věděl o zdravotní indispozici, přirozeně bych si hned na místě neudělal chybný úsudek, že se mohli PavelPetr Kubíčkovi na startovišti EX-500 prostřídat a dojít si po jednom odjet F4-A.

Průběh jízd F4 by šlo na MP organizovat i jinak. Např. pro urychlení soutěže se měl od začátku pro všechny uplatňovat institut pevného pořadí a vyvolávacího času. I při tom lze respektovat dílčí povinnosti a při domluvě odložit start třeba na konec kola. Je ale potřeba mít spojení mezi startovišti nebo se domluvit předem. (Přiznávám, tady je naše chyba, že jsme se včas s rozhodčím nedomluvili. Netušil jsem, že z toho bude takový problém. Omlouvám se.) Když by se někdo bez závažné omluvy ke startu nedostavil, měly se psát nekompromisně nuly. Ale takto se na MP nikdy nepostupovalo. Snahou vždy bylo, aby si to všichni podle možností užili a zajezdili si. Teď už na nás rozhodčí hubují pozdě.

ladous: Psát nuly je mezní variantou. Pevné pořadí a vyvolávací časy klidně mohou být, ale trochu se obávám, že na akcích typu MP to stejně fungovat nebude.

Já bych i tu nulu unesl. Jel jsem do Třince hlavně kvůli vnoučatům. O moje ježdění nešlo. Za život jsem si užil už dost. Na druhou stranu, proč se vzdávat F-čtverek předčasně?

Rozhodně jsem svým chováním nechtěl znevažovat práci rozhodčích. Práci proto, protože stát dva dny na platě jako rozhodčí ve stavu maximální pozornosti a bdělosti, to je pořádná práce, to dá zabrat. Výše jsem psal, že jsem rozhodcoval, tak to znám z vlastní zkušenosti. Pokud se rozhodčích a autora článku mé chování nějak dotklo, tak se za sebe ještě jednou omlouvám. Za ostatní soutěžící nemluvím, neznám jejich motivaci, proč ke startu nepřišli včas. Ale Petr díky mé indispozici toho měl víc než kdy jindy. Bohužel, byl panu Chmelkovi na očích, tak se stal terčem.

ladous: Konflikt mezi Petrem Kubíčkem a Frantou Chmelkou jsem nezaznamenal. Pokud nějaký nastal, šlo to zcela mimo mně. Omluvu příjímám, ale nemusela být.
Další senioři a junioři ladili své stroje na jízdy M, anebo jako třeba Temelín dělali "business". (Zaplaťpánbů, že dnes někdo na modelářské akce něco užitečného vozí, když v kamenném obchodě na sortiment pro lodní modeláře pomalu nenarazíme.)

Tolik k prvnímu nedopatření.

Ad 2) Sporná penalizace za ťuknutí v doku
Nemám do toho moc co mluvit, protože jsem nebyl přímým účastníkem. Jen jako zprostředkovatel. Je mi ale toho incidentu líto, no, stalo se. Ze vzdálenosti cca 10 m, kde jsem stál, nebylo do doku pořádně vidět, ani nebylo slyšet konverzaci. Z pozice nadstavby modelu jsem jen předpokládal (asi chybně) čisté přistání.

Skutečnost byla jiná. Je zde tvrzení proti tvrzení. Petr tvrdí, že rozhodčí (autor článku) začal počítat pozdě po nahlášení „STOP“ a proto došlo koncem počítání k doteku, dle jeho názoru už po uplynutí času 3 s. Rozhodčí tvrdí, že čas byl měřen (odpočítáván) správně a dotek byl. Jako v dalších obdobných případech u jiných lodí. K oficiálnímu podání protestu nedošlo, protože se předpokládá, že rozhodčí má, všeobecně bráno, vždy pravdu. Autor článku konstatuje, že bzučák po ruce nebyl. Pravda. Pozdní zahájení odečtu by však bzučák neřešil.

ladous: O stížnosti na pozdní odpočítávání vím až zpětně od Pavla Kubíčka. Petr Kubíček si na místě nikterak nestěžoval... Protest mohl být klidně podán ústně. Určitě bychom nějaké řešení našli. Rozhodně by to bylo lepší než to řešit ještě tři týdny po akci.

Tady se ale přihodila ještě jedna nemilá událost, což je důležité. Přichomýtl se k tomu SH. To už v článku zmíněno není. Škodolibě, jak to mají vůči sobě bohužel ve zvyku oba (PetrSvaťa, ač přátelé - doufám), zahlásil: „Á dotek!“ Jen tak, z legrace. Navíc se často s Petrem „přetahují“ o umístění, tak se může zdát, že to mohla být snaha o ovlivnění rozhodčího. Svaťa už měl najety dvě stovky. Znám Svaťu a věřím, že tento úmysl neměl! Ale jak je možno prokázat, že u rozhodčího nešlo o podprahové vnímání, které ho motivovalo k připsání doteku? To nelze.

ladous: Těžko říct. Stál jsem na mole jako jediný člen KLoM Písek v Třinci, takže mi bylo zcela lhostejné, kdo v F4-A vyhraje. Pokud jsem na někoho během jízd vědomě použil přísnější metr, tak to byl právě SH, aby pak někdo netvrdil, že mu z letité známosti nadržuju třeba proto, že byl pořadatelem.

Zkrátka – kámoš-nekámoš, na startovišti rozhoduje rozhodčí a ostatní mají držet hubu, respektive tam nemají co dělat. Na obranu Svati musím dodat, že na plato lezl kde kdo. Na rozdíl od toho Svaťa v tu chvíli dělal mechanika synovi. Tento případ už ale nevrátíme. Jen jednostranné hodnocení v článku mne mrzí. Že Petr potom dva dny remcal – nedivím se mu. Každý jsme jiný. Fakt je, že tím došlo možná k ovlivnění výsledného pořadí. Ale budiž. Stalo se.

ladous: Články z mého pera jsou vždy jednostranné. Kdokoli má možnost reportáž z akce sepsat, málokdo toho využije. Pohlédneme-li do historie, z MP v Třinci se kromě odkazu na fotogalerie od Nalima (a dalších) na DF v posledních letech na MoNaKu reportáž neobjevila - protože jí nikdo nenapsal.
Pokud došlo k ovlivnění výsledného pořadí, tak jen v rámci rodiny... Remcání mohlo být způsobeno i kvůli kolizi u M. Viděl jsem jen jedny jízdy a matně si vzpomínám, že krátce po startu model Petra Kubíčka někdo "sejmul"...

A ještě jedna poznámka
Když nebyl k dispozici elektronický bzučák, byl po tomto incidentu náhodně několikrát změřen slovně odpočítávaný čas. Při těchto měřeních se pohyboval v intervalu dvou až dva a půl sekundy. Tři sekundy nikdy. Je to dáno tím, že bylo počítáno 1 – 2 – 3. Sekundě totiž – léty ověřeno praxí – odpovídá sousloví jednadvacet. Je tedy třeba počítat jednadvacet, dvaadvacet, třiadvacet. Zkuste si to. Tak se mohlo stát, že v našem sporném případě by se loď dotkla už ve druhé vteřině a nebylo by co řešit. Pokud by rozhodčí snad ovšem nezačal počítat pozdě. To se prokázat nedá.

Osobně je mi úplně jedno, jak a s jakou přesností se čas měří. Ale na jedné soutěži to musí být pro všechny soutěžící srovnatelné. Bzučák - jako autorovo zaklínadlo, soudím, není podmínkou.

ladous: Možná jsem počítal blbě, ale bylo to všem stejně (blbě).

Výsledky

Moravský pohár 2014
OL krajský přebor
MS krajský přebor
Seriál EX 2014
MP 2014 - průběžné výsledky

Práce rozhodčích si rozhodně vážíme. Bez jejich trpělivosti a obětavosti by soutěže nebyly. Jsou to ale také jen lidé. Nikdo není neomylný a někde musí získat praxi. Protože se určitě budeme potkávat i na dalších soutěžích, tak bych nechtěl, abychom se na sebe mračili. Proto snad na soutěže nejezdíme. Doufám, že příště si s autorem článku podáme ruce a podobné nedorozumění se nebude opakovat. Jak jsem mluvil se Svaťou, je to poučení i pro něho.

ladous: Pokud nezasáhne vyšší moc, objevím se letos ještě na soutěži MP v Třebíči. Rozhodně se tam na nikoho mračit nebudu.

Pavel Kubíček
Ostrava – Poruba
MK SLEZSKO
Na začátek článku

Autor: Pavel Kubíček | Vydáno dne 26. 06. 2014 | 2224 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
„Naše moře…“ Rakousko-uherské válečné námořnictvo (1850 - 1918) - zdařilá výstava (23.12.2014)
Zimní Lužiny 2014 byly větrné (17.12.2014)
Zavírání lánského mola 2014 (10.12.2014)
Zavírání vody s MK RC Fógli Brno 2014 (04.12.2014)
Model Hobby 2014 - bleskový průlet (22.10.2014)
Memoriál Karla Klímy v Ktiši 2014 (20.10.2014)
Poslední soutěž MiČR NS 2014 v Duchcově (13.10.2014)
Moravský pohár 2014 v Třebíči (06.10.2014)
47. Jablonecká kotva a 43. Modrá stuha 2014 (24.09.2014)
Loučení s létem v Otrokovicích 2014 (11.09.2014)
Protivanov 2014 - soustředění talentované mládeže (25.08.2014)
Letní Lužiny a Tug Towing na Proseku 2014 (05.08.2014)
Soutěže (nejen) MiČR lodních maket sekce NS 2014 v Plzni (31.07.2014)
Mistrovství ČR žáků 2014 v Borovanech (02.07.2014)
Popradský Modelársky Deň 2014 (25.06.2014)
Našlapaný jihočeský víkend: Krajský přebor žáků a Austria Cup 2014 v Netolicích (23.06.2014)
Moravský pohár 2014 v Třinci (17.06.2014)
Úvodní soutěže MiČR lodních maket sekce NS 2014 v Bělči nad Orlicí - vítr, vlny a krupobití (10.06.2014)
Kökapu 2014 - soutěž maket v Maďarsku (28.05.2014)
FSR Dolné Saliby 2014 ve fotografiích (16.05.2014)
Austria Cup 2014 v Au an der Donau (14.05.2014)
Moravský pohár 2014 v Sedlejově (06.05.2014)
Modelářská výstava v Proboštově 2014 (05.04.2014)
Jarní Lužiny 2014 - deštivá one man show (24.03.2014)
For Model a MiČR sekce C v Olomouci 2014 (21.03.2014)
Modely v pohybu na veletrhu Prodítě 2014 (17.03.2014)
Norimberk 2014 (04.02.2014)
Zimní posezení s MoNaKem 2014 - jaké bylo? (22.01.2014)


Pell Mel -> Pohled z druhé strany na Moravský pohár 2014 v Třinci
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence