Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Zeearend - 3
Stavba kostry
zobrazení: 5718
známka: 3.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
18.06.2020:

Jelikož se chystáme na dosavadní pořadatelský vrchol sezóny v podobě MiČR plachetnic Footy v Dráchově, šla práce na článcích stranou. Jak probíhala 6. června soutěž v Ostravě, se můžete dočíst na webu pořádajího KUBIK-Teamu.

Redakční poštu si přečteme až v neděli večer, děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou v Dráchově, popř. vám přejeme pěkné dny u vody někde jinde.


08.06.2020:

V červnu se již rozbíhají akce lodních modelářů, a proto obnovujeme sloupeček pozvánek. Některé akce se svolávají dosti narychlo, jiné se chystají dlouhé měsíce. Věříme, že si vyberete.

 

 Archiv novinek


Tug Towing

Tug Towing Cup 2010 odstartoval v Mostě!

Člověk zapne televizi a tam na něj, někde z Tichomoří, vyskočí ministři z nějakého ostrova, kteří si zvykají na zasedání pod hladinou moře, protože se bojí zatopení ostrova, které bude mít na svědomí globální oteplování. Soused kolem projede v zaručeně ekologickém voze s NiXX (zdravíme doly v Sudbury) a je šťastný, že k tomuto nešvaru nepřispívá. Politici se nám předhánějí v nabídkách, který ví nejlépe kam zašít peníze, o které nás odrbou a obyčejný člověk se podívá z okna na hromady sněhu a takňák si z hloubi srdce jadrně zanadává. Člověk se prostě globálně oteplí maximálně při ometání toho bílého svinstva z auta, aby ho dovezlo do jeho milované práce, když už nemůže samým blahem dospat. To je ten náš zemský ráj to napohled. Ještě, že je konec února a v našich srdcích se z malinkého skomírajícího plamínku pomalu rozhořívá pořádná vatra. Začíná Tug Towing Cup 2010, svým prvním soutěžním setkáním v Mostě.


Při organizaci zimního TT v Mostě 2010 jsme byli trochu zaskočeni počtem přihlášených soutěžících. Ať jsme to počítali, jak jsme chtěli, stále jsme naráželi na zapeklitý problém. Den má jen 24 hodin a náš čas v bazénu je docela striktně omezen. Nebylo možné při počtu přihlášených soutěžících zaručit čas vyhrazený pro pouštění ponorek. Bohužel jsme se tedy museli rozhodnout a pro tentokrát zrušit pozvánku pro ponorkáře.


V sobotu ráno se na mnoha místech republiky s klením začaly probouzet desítky TT šílenců s jedinou utkvělou myšlenkou na vodu, která není zamrzlá. Někteří měli rozum a vyrazili do Mostu již o den dříve, jiní měli tu smůlu, že nešli spát vůbec. Každopádně se tenhle stav začíná podobat davovému šílenství a nákaze, která se úspěšně rozlézá a nezná hranic. Příjezd do Mostu se podobal náletu kobylek. Parkoviště před DDM svou kapacitou rozhodně nestačilo a museli jsme okupovat i příjezdovou cestu. Z každého auta vystoupilo „zombie“ s rozzářenýma očima a táhlo sebou hromady tašek a beden. S hekáním jsme se začali přesouvat k bazénu se vším co naprosto nezbytně a neoddiskutovatelně potřebujeme a nemůžeme bez toho být. Co na tom že 99% věcí vlastně vůbec nepoužijeme. Nemít je sebou znamená potupnou smrt vyděšením, „co kdyby“. Veškeré prostory kolem bazénu začaly být postupně zaplňovány a zarovnávány systémem „puzzle“. Prvním obrovským překvapením byl počet nových tváří. Jedna věc je vidět startovní listinu, druhá kolik lidí se za ní skutečně skrývá osobně.
Všude se povalovaly části tratě a mezitím pobíhala spousta lidí, kteří ji stavěli. Ze začátku se zdálo, že se bude rodit poměrně těžko a nebudeme stíhat časový rozvrh, ale Laďous (jako již tradičně) a Eda (poprvé a netuše jak tradice vznikají) se ponořili do vln a trať byla v cukuletu na světě. Zbyl i čas na vyzkoušení lodí, jak jsou na tom po zimě, kdy je nebylo možné vyzkoušet jinak než ve vaně. Pro mnoho lidí to bylo poměrně nepříjemné překvapení (pro mě rozhodně). Na bazénu se proháněla spousta známých i neznámých lodí, motory bzučely a Keba je občas překřikoval svou dobře míněnou výhružkou „…kdo rozboří trať, půjde si ji do vody opravit…“. Výhružka zafungovala, trať nikdo nerozbořil.


Vteřinová ručička se ne a ne zastavit, ba pravě naopak, vypadalo to, jakoby spíš zrychlovala. ESN a Bambinot nás začali pomalu organizovat, vylepovat startovní listinu. Zaměstnali celý ten náš pojízdný cirkus. Objevila se i nová tabule, umožňující sledovat průběžné pořadí. Začaly se připravovat formuláře na kapitánské licence a na certifikáty k lodím. Last minute projelo cvičně trať pro stanovení časového limitu. Vyšlo jim to na 10 minut. Spousta úmorných a povznášejících maličkostí.

V 10:55 si rozhodčí rozebrali noty k jízdám a v 11:00 Ivvo zahřímal: “Béčka junioři, příprava na start.“ Rozjel se TT cup 2010. Trať tentokrát projektoval Ante a pojal ji trochu netradičně. Žádné složité překážky a manévry, spíš ji trošku přiblížit dění na vodě. Zařadil i nový prvek, který vypadal jako sranda, ale ukázal se jako sakra náročný Všichni startovali ze startovacích boxů, ale místo do přístavu jako první zamířili k tankovací stanici. Naprosto jednoduchý manévr se stal noční můrou téměř všech kapitánů. Přirazit jen remorkérem k boku tankovací stanice a zastavit se ukázalo jako sakra obtížný manévr. Na všech byla vidět velká úleva, když rozhodčí prohlásil „… natankováno, můžeš jet…“. Nezřídka se stávalo, že jeden remorkér již byl připraven k plavbě a druhý se stále bezmocně snažil natankovat. A čas určený k jízdě běžel jako splašený. Kdo by řekl, že natankovat je taková fuška S natankovaným remorkérem vyrazilo lehké TT k Malému Kačerovi, těžké TT k plošině a tlačáky k vaně. Pak už každý svým kurzem.

Na trať vyráželo jedno soulodí za druhým, kapitáni se snažili popasovat s tratí, každý jak uměl. Objevili se nejen noví kapitáni, ale také spousta nových lodí. V lehkém pár nových springerů, v těžkém byli všichni asi nejvíce zvědaví na to, jak bude fungovat Parrat s Voith Schneiderem. To v TT ještě nikdo nezkusil. Výsledkem je velice obratná loď ve všech směrech (to asi každý čekal), jen zatím trochu ztrácí na výkonu. V bazénu žádný problém, ale přesto kapitán plánuje použití jiných, výkonnějších motorů. Díky springerům se hodně rozrostla kategorie tlačáků. Vysloveně nový tlačák jsem zaregistroval snad jen jeden.

Jednotlivé jízdy nemá cenu popisovat, nebyl snad nikdo, kdo by to mohl vše obsáhnout. Každopádně se ukázalo, jak je nezbytná příprava. Nejen lodí, ale hlavně psychická. Ante jako stavitel trati po natankování naprosto bez zaváhání vyrazil k vleku. Přivázal se a rozhodčí mu s pokrčením ramen napsal 3x minutí. Sám namaloval trať, určil kurs kudy se pojede a v naprostém klidu si to projel jinudy. Za Nejatod jsme se také předvedli. Celou noc jsem nespal, abych stihl připravit lodě a výsledek se projevil. Nefungovala ani jedna. Tedy ne, že by nefungovaly mechanicky, jenže elektronika si žila vlastním životem. V lehkém jsem při startu zjistil, že mi nefungují kormidla. Zaplať pánbůh za příčný pohon od Petra Hájka. Dokázal jsem řídit alespoň pomocí něj. Co se dá dělat, v těžkém to bude lepší. Nebylo. Nautilus se nemohl dostavit na start, protože Honza Červíček byl ještě v práci. Najednou nás ženou na start. Přinutit Baloe, aby jela alespoň dopředu, se ukázalo jako nadlidský výkon. WiFi ne WiFi, loď si dělala naprosto co chtěla. Jak je to sakra možné To je naprosto klasické rušení. Nebylo. Koupil jsem nový přijímač a při bleskurychlé přípravě na start jsem nechal zamotanou anténu do kroužku cca 2 cm ještě i s tovární přelepkou. Hlasuji pro okamžitou popravu kapitána. Nakonec jsem zjistil, že mi asi odchází vysílačka. Nechápu jak je to možné. Chovám se k ní jako v bavlnce (mno asi jen dřevo jsem na ní neštípal). Když už to vypadá, že snad konečně, tak zapomeneme brzdit ve zdymadle či použijeme lana z plošiny na vlek a nemůžeme se najednou vejít do branek. Béčka chytila naprosto ukázkový páčkový běs, Nautilus nakonec nastoupil s lodí, která nesplňovala podmínku povrchové úpravy a musel být diskvalifikován. Last Minute není schopné natankovat a jízdu nestihne v limitu. LoVe v těžkém taky perlí. Snad jen Love lite a Béčka junioři jsou v pohodě, protože Msob jezdí snad všude a tak si smůlu vybírá tak nějak rozloženě. Veteráni se tedy předvedli docela strašidelně. Nováčci nám ukázali, že jsou na tom v Mostě mnohem lépe a možná je to i dobře. Nová krev je potřeba

Ještě že den končí a my vyrážíme na hotel. Náš oblíbený hotel Špejchar s hostinským z Hospody na mýtince. Kdo nezažil, neuvěří. Ti co nebyli informováni se nestačili divit. Náš oblíbený hospodský je fuč. Majitelé to vzali do své režie a naprosto zničili tu úžasnou atmosféru, co nastolil starý hospodský. Co je fajn na hotelu, kde víceméně vše funguje Hotel jsme okupovali celý, včetně přistýlek. Nechápu pořád, jak je to možné. Domlouvám hotel, přihlásím se snad první a zůstane na mě přistýlka. Naštěstí rupla už pod Ivvem a tak jsme se krásně vyspali na zemi. Předtím jsme všichni využili místního pohostinství , ochutnali místní kuchyni, něco zdravých a makrobiotických nápojů. Řeč se točila, jak jinak, většinou kolem TT.

Je nedělní ráno, jsem opravdu zvědav, jakou muziku tentokrát vyberou Fógli ke svému videu a zda stihli natočit východ slunce. Protože jsem je viděl vstávat, tak bych na to nevsázel. Po super snídani se pachatelé vracejí na místo činu - do bazénu DDM. Všichni poněkud unavenější, ale to znáte sami, co s lidmi udělá cestování. V devět ráno se zase rozeznělo vrčení elektromotorů. ESN vyhlásil kontrolu všech modelů, aby jim mohl být vystaven oficiální certifikát s jejich délkou. Kapitáni proháněli své modely po trati a my jsme vesele psali certifikáty, laminovali, prostě se zase bavili po svém. Tak nějak to prostě odsýpalo samo.

Dobzučeno, spočítáno, chce to uklidit trať. Při tolika lidech to skutečně není problém, tuhle fázi máme zmáknutou. Navíc chce každý vědět, jak dopadl a tak je dobrovolníků dostatek. Mravenci pomalu odnášejí své poklady do aut s pocitem, že víkend utekl nějak moc rychle.

Před vyhlášením nás navštívila i paní ředitelka DDM. Předali jsme jí náš sponzorský dar, bonbóny pro děti a na oplátku jsme dostali upomínkové keramické předměty, co vytvořila dílna DDM. Bohužel nás trochu pořádně vyděsila, protože není vůbec jisté, zda se jí podaří pro příští rok finančně bazén udržet při životě. Nezbývá nám než se modlit, že ano. Pokud ano, jsme zváni, pokud ne… Každý dostal diplom, nejmladší kapitáni nějakou tu drobnost. Do prvních tří v každé kategorii se ESN snažil zapíchnout i medaile. A nastal čas na cestu domů.

Letošní Most byl podle mě naprosto perfektní akce. Doufám, že jste si ji užili stejně jako my a budete o tom všem kolem vyprávět, aby si to přišli taky zkusit. Zase tak složité to není. Díky všem za účast a zbrojte na další víkend

Odkazy na foto a video
Fotogalerie:
Videosnímky:
Veškeré výsledky najdete na MoNaKu, na stránkách věnovaných tug towingu.

Nex Na začátek článku

Autor: Alexander Pompoš (Nex) | Vydáno dne 04. 03. 2010 | 8413 přečtení
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euTug Towing -> Tug Towing Cup 2010 odstartoval v Mostě!
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence