Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Bižuterie
Tohohle jsou na lodi jen 2 kusy, ale celkem se povedly.
zobrazení: 1852
známka: 3.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.


19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2009

O Branický soudek

V okolí silnic začínají prodávat pravý a zaručený burčák, který o vinné révě nikdy neslyšel. To je neklamné znamení, že jabka už jsou a podzim je tady. Po celé republice se první středu v září rozeřvou sirény a to je poslední varování. Pro část lodičkářských modelářů, co propadli kouzlu TT, to znamená „Braník je tu!“. Samozřejmě to nikoho nerozhodí, protože na lodích poctivě pracujeme a připravujeme je po celý ročník. Jsme všichni připraveni. Braník je stálice v seriálu TT, je to základní kámen, který je tu už od počátku věků. Jednodenní klání v zátoce s pohodovým přístupem k vodě, všude spousta místa, na vše je dost času. Vlastně žádný stres.

Soudek začal už v pátek...
V pátek (11.9.2009) jsme se pomalu začali scházet u vody, je třeba postavit trať. Máme vše po ruce, nemusíme ten náš cirkus nikam vozit. Z pytlů začínáme sypat naše poklady ve formě novodurových trubek, zamotaných provázků a bójek. Do rukou plán trati a nějak se s tím poperte. Jóóó, demokracie je úžasná věc. Sešlo se nás jen pár, pomoct nám přišel Eda, který se ukázal jako neocenitelný pomocník. Vzduchem létají slova typu „potřebuju pětadvacítku, dvě pětačtyříctky, néé tuhle ne, obrácenou“. Ještě chvilku a někdo by mohl chtít sedmpětašedesát. Na tu však nedošlo. Skládáme bazén před přístavem a okem znalým se nám všem zdál nějak moc velkej. Chce ho to zúžit a rázem dostává rozumné rozměry. Mírných změn doznává i přístav. Jak tohle monstrum dostaneme dolů zatím nikdo netuší. Přišel čas pravdy, kdo půjde do kanoe. V Braníce jakoby se najednou vylidnilo. Nakonec tato pocta připadla Kebovi a Edovi, ostatní se ocitli ve stavu pomocných přicmrndávačů, ale nesli jsme to statečně. Bobo s Ivvem se jali rozmotávat provázky, Ante a já, s plánem v trati v ruce, házeli navázané bóje, kde by asi tak mohly být. Kanoe s Kebou a Edou poletovala zmateně sem a tam. Pomalu se to začalo podobat plánku, i monstrum přístavu jsme dolů dostali. Bohužel Eda musel odjet za rodinou a místo v kanoi se nečekaně uvolnilo. Bobo na sebe neprozřetelně prozradil, že jezdí na vodácké tábory a jednohlasně byl delegován na toto čestné místo. Souhlasili jsme všichni, jen Keba se začal cítit značně nejistě a nekomfortně. Nakonec se však projevilo naše odhodlání, léta odříkání a trať byla hotová. Jen ten žlutej puchejř na obloze byl jiného názoru a zbaběle šel spát. Přesto se Keba s Ivvem rozhodli projet trať a stanovit limit. Keba jel pomalu, pomaleji a teda hóóódně pomalu. Při pohledu na malého Kačera jsem měl pocit, že se tak nějak potápí. Na mé upozornění však nikdo nedbal. Až po chvíli se ze stanovení limitu stal boj o přežití. Monako dělalo co mohlo, vlek se nořil a nořil. Po vytažení jsme zjistili, že první dvě komory jsou už skoro plné vody. Co vše může způsobit zapomenutý šroub. Nějak tam mrška chyběl a voda už si cestu našla. Limit stanovíme zítra.

...a pokračoval v sobotu...
Startovní listina byla značně nabitá a čas neúprosný. Start jsme museli posunout z 12 hodin na 10. Slezská šlechta neponechala nic náhodě a jako obyčejně se postarala o to, abych snad náhodou nezaspal. Vlakem se rozhodli přijet v 7:30 na Hlavní nádraží. Tak jsem Marka alespoň zneužil k tomu, aby mi namixoval pohony a vyrazili jsme směr Braník. To co se tam dělo, jste ještě neviděli. Nebylo kde zaparkovat, všechna místa byla obsazená, tolik lodních modelářů snad ani není. Nedalo se nic dělat, rozhrnul jsem cyklisty a dojel až ke klubovně, kam se normálně nesmí. Na druhou stranu jsem vezl maso na grilování, takže jsem měl vlastně status zásobování. Na zahradě před klubovnou byla spousta přízraků s krvavýma očima, všude lodě. Při bližším pohledu se ukázalo, že jsou to téměř všichni startující. Láska k TT je prostě bezbřehá. Všechny ty lidi přinutila vylézt z vyhřátých postelí, hnát se někam k Vltavě a ještě se tvářit nadšeně, že tam jsou. Tahle parta lidí je prostě skvělá. Rychlé kontroly lodí a nezbytný pokec s ostatními. Vesměs se účastnily lodě, které už k vidění na nějaké soutěži byly. Jedinou novinkou byl snad jen Makův přerostlý Springer Karusel. Ač karusely zatím nikomu nefungovaly, tenhle kupodivu ano. Zajímavou novinku předvedl Luděk se svým Sisyfem. Už ho přestalo bavit každému odpovídat na to, jak vyřešil osazení pohonů stříďáky a na Sisyfa prostě položil vytištěný papír, kde vše podrobně popsal . A rázem dotazů ubylo. Tohle řešení má rozhodně něco do sebe. Sisyfos je na vodě rozhodně FSR remorkér, pokud vyrazí na plný výkon, tak ho za gejzírem vody téměř nezahlédnete.

Čas však neúprosně tlačil a nechtěl ani chvilku počkat. Po průjezdu trati byl stanoven velkorysý limit 15 minut. Nezbytná porada rozhodčích, kde jsme si vyjasnili, jak kterou překážku pískat a Keba do megafonu prohlásil „5 minut do startu a odevzdejte vysílačky“. Za každou vysílačku jste vyfasovali kolíček s číslem, docela nevýhodný kšeft. Někteří si podle vysílačky nechali, ale ukázalo se být vše v pořádku, protože zamířili rovnou na trať. Lehké TT jelo tradičně s malým Kačerem (šroub byl dodán), těžké TT vyrazilo s ropnou plošinou a tlačáky s vanou od Fóglů, která je delší než tradiční. Všichni čekali na to, jak se první kapitáni popasují s tratí. Trať byla poměrně milosrdná, jen kolem majáku občas vznikla poměrně složitá situace. Občas se zvedl velký vítr a maják se rozhodl změnit místo. Proti pátku nám klesla trochu voda, což bylo na bójkách znát. Vypsaný kurs nešlo projet najednou, do některých branek se vyplatilo si udělat propagační kolečko a najet si lépe. Od samého začátku jsme zvolili naprosto nekompromisní nahánění týmů na start. V tom nám hodně pomohla Monika s Lenkou, které se staraly o počítání výsledků a organizaci před startem. Díky radiovysílačkám byl neustále přehled o tom, kdo se má připravovat, protože jakmile se tým objevil před přístavem, už jsme dávali pokyn dalšímu týmu, aby se začal připravovat. Díky tomu se nám podařilo na trati udržet čilý provoz a dodržovat časový plán. Na týmech je vidět už jejich vyježděnost a tak se žádné větší problémy nekonaly. Některé týmy se rozhodly vylézt mezi diváky na kamennou zídku, odkud bylo dobře vidět do zadního kanálu. Diváků bylo poměrně dost, ale do prostoru soutěžících neměli přístup a nejlepší výhled byl oddělen, takže jsme se vzájemně nerušili. První kolo jsme zvládli ve slušném tempu, dva týmy pravda nedokázaly vyjet ani z přístavu, ale jinak vše šlo víceméně v pohodě.

...kdy jsem prohrál sázku...
O pozdvižení se postaral svým příjezdem Petr Hájek. Před rokem jsme se vsadili o to, že postaví Popovku Nowgorod. Tato loď jako originál nebyla plavby schopná. Já jsem tvrdil, že nebude plavby schopná ani jako model, Petr tvrdil opak. Proto jsme se dohodli, že ovladatelnost modelu ověříme na letošním Bráníku. Pokud projede trať v limitu, který bude vypsán, loď je ovladatelná. Cena byla láhev Irské whisky. Když Petr otevřel kufr, tak jsme všichni museli Nowgorod obdivovat. Opravdu krásná loď. Sázka se, stejně jako Nowgorod, těšila velké pozornosti. Petr dal Nowgorod na vodu a vyrazil na trať. Ze začátku to vypadalo velice špatně. Do první branky se nedařilo dostat. Vypadalo to, že sázku vyhraju, jenže. Petr s každým metrem dostával loď pod kontrolu. Nowgorod se začal sunout správným směrem a trať začala neúprosně mizet pod jeho mnoha kýly. Při vjezdu se čas na stopkách zastavil na 11:57. Prohrál jsem. Nowgorod je ale nádherná loď a až ji Petr dostaví, bude to skvost.

...a pak jsme jeli dál.
Keba nás nenechal vydechnout, neobměkčila ho ani Jajka, která pro nás grilovala naložené masíčko. Pronikavě vonělo a Keba hleděl do dáli kde stálo „žádný odpočinek, jede se dál“. Můžeme být vlastně rádi, že ho nenapadlo na nás vytáhnout důtky, ale jen megafon. Je to prostě lidumil - skoro. Jelo se prostě dál. Lehké TT, těžké TT, tlačák, lehké TT, tězké TT, Kebovo „sakra co to flákáte“, tlačák, lehké TT…Kolem promptně dopisované výsledkové listiny se začaly tvořit hloučky, začalo se počítat, taktizovat. Nejatod byl v klidu. Díky naprosto pokažené první jízdě jsme mohli jet v naprostém klidu a jen čekat, co nám Otavián zase provede. U ostatních týmů ale bylo vidět, že je dobré výsledky z prvních jízd docela zaskočily a svázaly jim ruce, takže kniply nesvírali úplně pevně. Začaly se kupit naprosto nepochopitelné chyby, proběhlo pár páčkových běsů a pořadí se rázem měnilo. Do poslední chvíle nebylo rozhodnuto, podlehli i ostřílení matadoři jako Last Minute. Poslední odjeli a začalo klasické kolečko, všichni balit, jinak vám neřekneme žádné výsledky. Rukou bylo dost a trať se nám téměř ztratila pod rukama. Úklid proběhl rychlostí blesku.

Odkazy

Výsledky, reportáže a obrázky najdete na:
TT v Bráníku pohledem nezúčastněného (Duke) , Fotogalerie, autor: ladous ,Fotogalerie, autor: Nalim ,Fotogalerie, autor: Fógli ,Výsledky ,TTC2009 - Informační servis.

A bylo vyhlášení. Každý dostal diplom, ti nejlepší i nějakou tu cenu. Pak už jsme jen dodělávali co bylo potřeba, loučili jsme se s kamarády, přáli jsme si šťastnou cestu, prostě stará dobrá klasika. Protože bych se opakoval, tak všem, kteří se podílejí na zajištění soutěží TT bych poděkoval prostě jednoduchým „DÍKY“.

Keba zchladil naše nadšení z toho, že máme letošní ročník z organizačního hlediska za sebou slovy, „Pánové, je potřeba domluvit Most“.

Obrázková galerie
Obrázková galerie
Autor: Eda (c) 2009

Nex Na začátek článku

Autor: Alexander Pompoš (Nex) | Vydáno dne 15. 09. 2009 | 6808 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2009 -> O Branický soudek
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence