Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Motory Igrashi 3657 - 3
Motory Igrashi pro lodě
zobrazení: 1666
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.


19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2009

Víkend, kdy i ptáci chodili pěšky

Jinolice, Protivanov, Otrokovice, Olomouc, Most, Bráník, Osek, to jsou místa, kde se již české TT za čtyři roky, nesmazatelně vepsalo do dějin. Letos přišel čas na to pokořit jeden z posledních regionů, kde jsme slovy klasika (moudří vědí) „ještě nedělali ostudu“. Po dlouhém a pečlivém výběru jsme našli kemp ATC Panistávka. V kraji Vysočina je krásný, oku lahodící malý kemp s ideálním zázemím, mělkým rybníkem velikosti pětikoruny, dostupností danou nedalekou dálnicí. Prostě pro naše účely značka ideál.

Přípravy
Keba se zamyslel a obeslal nás výhružnými emaily, ve kterých nám oznámil co, kdo zajistí. I nějakou tu dobrovolnou brigádku nám zařídil. Jako největší problém se pro nás ukázalo molo. Bohužel jsme si ho tentokrát museli přivést s sebou a vyrobit v našich podmínkách mobilní molo, které unese naše muší váhy je v podstatě protimluv. Nakonec jsme vyřešili i tento problém a nic nebránilo tomu, užít si další víkend s TT.

Protože Víkend s TT je pro nás akce obrovského rozsahu, domluvili jsme se já, Ivvo a RomanT s Markem, že není nad prodloužený víkend a proto jsme vyrazili již ve čtvrtek, abychom od pátečního ranního kuropění mohli začít připravovat veškeré zázemí. Pravda, od pondělí jsme se znepokojením sledovali předpověď počasí, ale věřte rosničkám. Předpovědi se stále měnili, bohužel se lišil jen předpoklad, kolik vlastně bude pršet. Moc nebo ještě víc?

Páteční ráno vypadalo velice slibně. Dokonce i sluníčko se na nás usmálo. Postavili jsme party stan, abychom se nenechali zaskočit deštěm a vyložili veškeré věci co jsme přivezli. V tu chvíli nás štěstí opustilo. Po promrzlé noci začalo ještě navíc pršet. Víc, víc a víc. Mokří, prokřehlí jsme se schovávali pod stanem a přemýšleli co dál. Přijel Bamík s ozvučením - v kraťasech. Chvíli s námi mrznul a pak pronesl spásný nápad: „Co zajet na polívku, tady to nemá stejně cenu.“ Nenechali jsme se příliš přemlouvat, stejně jsme nemohli nic dělat. Jen o malou chvíli poté přišel větrný poryv a z párty stanu nadělal změť rozlámaného plastu a rozervaných trubek. Vyrazili jsme do blízké Žirovnice. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, jen jsme dojedli, objevil se Keba s Monikou. Co prý děláme v hospodě, když neprší? Měl recht, nepršelo celých 5 minut. Vzali jsme útokem blízké vietnamské obchodníky, skoupili holinky a další oblečení, které rozhodovalo o našem životě a smrti.

Návrat do kempu byl docela neradostný. Vše mokré, pláž se změnila v rozbahněný močál, vypadalo to s víkendem TT dost temně. Začali jsme zjišťovat škody. Pomalu začali přijíždět další účastníci, v tváři šok a nevěřícný pohled. Nikdo nevěřil, jaké počasí může být na přelomu května a června. Jedenáct Celsiových stupňů, déšť a vítr. Každý kdo přijel, byl ihned zpovídán, jakou slyšel předpověď počasí. Horší, horší a nejhorší. Kluci z Read Teamu se do našeho bezútěšného boje zapojili mezi prvními. Nabídli se, že se pokusí sehnat vojenský stan 6x6 metrů. Nedalo se nic dělat, v každé chvilce, kdy se průtrž změnila jen v déšť, jsme se snažili skládat překážky. První přišlo na řadu molo. Stavba se docela dařila, mé nové vietnamské holinky se ukázali jako poněkud děravé, takže mokří jsme byli všichni. Nikomu se v tomhle počasí nechtělo do loďky na vodu, ale nakonec vyrazil Keba s Ivvem. Po chvíli usilovného snažení, kdy jsem na ně pokřikoval doleva, doprava, trošku blíž, trošku dál, otočit doleva jim z pracovního zápalu prasklo první pádlo. Cab s Msobem se pustili do opravy. Uplatnění našli pro zničené trubky z párty stanu. Read Team s RomanemT přivezli stan a s pomocí ostatních ho postavili. Vytvořili tak jedno z mála suchých útočišť. Ivva na člunu s profesionálně opraveným pádlem vystřídal RomanT . Stavba pokračovala velice pomalu, spiklo se proti nám snad vše. Kebu vystřídal na člunu Zdeněk Fojtík, v 20 hodin jsme toho měli už všichni plné zuby, v 21 už jsme to museli vzdát. Trať sice ještě nebyla úplně hotová, ale sobota je taky den. V 22 hodin jsme se všichni sešli ve stanu, kde se rozhořela vášnivá diskuse o TT. Diskutovali jsme dlouho a vášnivě do pozdních nočních hodin.

Sobota
Je sobota ráno. Prý se má vyčasit. Někde určitě, ale na Vysočině o tom evidentně nic nevěděli. Prší, prší a mezi tím naprosto nečekaně v přestávkách zase prší. Start byl odložen na desátou hodinu. S tratí jsme téměř nehnuli dál. Začínali jsme nabírat hrozivé zpoždění. RomanT se chvíli díval, pak se svlékl a ve svém modrém kulíšku se ponořil neohroženě do vody. Komu ještě zima nebyla, tak ten o ten pocit tepla právě přišel. Scéna to byla takřka hororová, ale trať byla hotová. Keba přišel a oznámil nám, že musí s Monikou do nemocnice a nemůže nám tím pádem pomoct. Nakonec se průtrž změnila v deštík a ten v občasné mžení. Bylo rozhodnuto, že vyrazíme.

První na start vyrazili Béčka junioři. Cab prohlásil „… to se nás musíte bát…“. Netušil jak prorocká slova to byla. Neměli jsme času nazbyt, a proto jsme časový limit stanovili až na základě zkušeností po první jízdě. Lehké TT jelo trať č. 1 s limitem 15 minut, těžké TT a tlačáci vyrazily na trať č. 2 s limitem 20 minut. Snažili jsme se využít každé chvilky, na mžení jsme nebrali ohled. V podstatě neustále byli na trati 3 soulodí, nemilosrdně jsme všechny honili, na přestávky nebyl čas. Mezi sebou se motali týmy v lehkém, těžkém TT a tlačáky. Tratě však byli po zkušenostech navržené tak, aby to bylo možné zvládnout. Těžké TT zvládlo první kolo odjet v pohodě, přece jen jich bylo jen pár, tlačáky předváděli jízdy za hranicí přírodních zákonů, lehké TT se také snažilo. Někdo lépe, někdo hůře, však to znáte. Na poměrně hladkém průběhu se obrovským dílem podepsali Bambinot a jeho neúnavná sekretářka Nojby, kteří přijeli pomoct ač, se jako závodníci neúčastnili. Servis pro rozhodčí sekretářka zvládala neuvěřitelně. Pomalu se nám pro změnu zase rozpršelo. Nejdřív jsme hrdinně odolávali, ale nakonec si příroda prosadila svou a museli jsme to vzdát. Schovali jsme se do stanu a černým humorem bojovali s naprostou beznadějí. Na druhou stranu si nikdo nestěžoval a byl čas si popovídat a prohlédnout lodě. Osobně mě nejvíce zaujal Hanibal z Read Teamu. Vyrostla z něj nádherná a atraktivní loď. Tlačák Roberta Jurky už také dorostl do pravidel. Vůbec je na spoustě lodí vidět práce jejich kapitánů. Hláškou dne se stalo: „Nejdůležitější je, že nám vyšlo počasí." Nejoblíbenější činností sledování různých meteo náhledů a dumání, který mrak kdy přijde. Voda se lila v provazech a nevypadalo to, že by mraky docházeli. Keba přišel s tím, že bohužel musí domů, protože Monice nepomohla ani infuze. Za chvíli přišel Ivvo, že jeho dcera má horečku 38 a bude muset taky domu. Začalo to být veselé. Rychle se měnilo složení týmů, které ještě nevyjeli a měli možnost změnit složení.

Neuvěřitelné se stalo skutečností, pomalu přestávalo pršet. Nelenili jsme a rychle vyrazili do močálu okolo trati. Prostě bahno bylo všudypřítomné, ale nadšení že můžeme na vodu nezměrné. O první rozruch se postaralo Last Minute v lehkém TT. Protože v těžkém TT už měli za sebou první jízdu, nemohli dál pokračovat, ale v lehkém TT ještě nenastoupili, mohli vyměnit remorkér. Vepředu tradičně Ante s Arturem, vzadu netradičně já s Kaštánkem. Až do doku to vypadalo dobře. Při výjezdu z čelního doku Ante jako kapitán řekl: „Zaber“ a já zabral plný vzad. Artur předvedl naprosto maketové potopení po přídi, za které by se nestyděl ani Di Caprio. Show to byla náramná. Béčka si evidentně při deštivých diskusích začala věřit a rozhodla se vyzkoušet s Baracudou a Prvním těžké TT. Všichni byli zvědaví jak si Baracuda s Velkým Kačerem poradí. Až na jedno minutí to dopadlo velice dobře. Ante se rozhodl, že pojede domů, protože v těžkém TT už startovat nemohl a v lehkém TT to Artur nerozchodil. Se slovy „ARTUR už nikdy nepojede a postavím novou loď“ odjel. Uvidíme, s čím pojede v Bráníku.

Objevilo se i sluníčko, z čehož jsme byli naprosto v šoku a rozhodli se nepromarnit nabídnutou šanci. Rozhodli jsme se pro krátký sprint a manévr. Proto, aby to odsýpalo, nebyla v tomto sprintu brána v potaz havárie, byl to prostě risk. Soulodí muselo projet couvačkou, nedokovalo se, konec byl jen průjezd přístavem. Časový limit byl stanoven na 6 minut a v případě havárie soulodí muselo provést předepsaný manévr, ale časový limit pro něj neplatil. Vše bylo podřízeno tomu, aby nám jízdy co nejrychleji odsýpaly. Startovalo se z obou přístavů, pokud nastal problém, čekalo se před couvačkou, žádné zdržování. Jako první na pravidlo o havárii doplatili Béčka. Zamotalo se jim lano do šroubů a První musel celé soulodí přitáhnout zpět. Při kontrole napáchaných škod se ukázalo, že tato havárie nezůstala bez následků, Baracuda ukroutila hřídel. Nepovolila spojka, šroub, neshořel motor, prostě se ukroutila hřídel cca 5 cm před lodním šroubem. Neopravitelná závada. Všichni se tomu velice podivovali, ale pak začali blednout tváře mnoha soutěžících. Ukázalo se, že Slezská šlechta se tiše s touto lodí infiltrovala do 5 týmů startovního pole. Tyto týmy byly náhle poškozením jediné lodi vyřazeny z dalších bojů. Ne všichni se tím ovšem nechali rozhodit. Hlavně největší rivalové LoVe a NeJaToD v lehkém TT se rozhodli, že nastoupí k jízdě i přesto, že je Baracuda bez šroubu v podstatě jen přítěží a v couvačce nijak nepomůže. Podle pravidel však stačí, když bude součástí soulodí, musí to holt zvládnout jedna loď. Pořád lepší než nenastoupit. První jelo LoVe. Godric nedokázal ubrzdit soulodí, vyjel z couvačky. Měl plné ruce práce, aby se dostal zpět. Výsledkem bylo 9 trestných bodů. NeJaToD zvolil jinou taktiku a téměř to vyšlo. Bohužel Kaštánek při couvání namotal lano a nastoupilo pravidlo o havárii. Čas se stopnul, ale dostat se ven se zamotaným lanem v šroubu ven je docela problém. Naplno se projevila síla příčného pohonu od Petra Hájka. Dostat se ven z couvačky s vlekem, Baracudou bez šroubu a zamotaným lanem, které blokovalo jakékoliv manévrování jen s příčným pohonem, byla opravdu sranda. Nakonec to bylo za 5 bodů a příčný pohon vydržel i strastiplnou cestu zpět. Bylo to neuvěřitelné, ale přes veškerá protivenství ze strany přírody jsme měli odjetá 2 kola, což byl rozhodně úspěch. Všichni jsme byli unaveni, a proto bylo vyhlášeno volné ježdění. Slezská šlechta se rozhodla, že nemá šanci Baracudu opravit, čímž pro ní jakékoliv závodění končí a tak pojede domů. Tím padla pro mnoho týmů i možnost Baracudu prostě nějak protáhnout tratí a vyvstala filosofická otázka: „Komu to prospělo?“. Rozhodně si to každý po pohledu do výsledkové listiny přebere a navrhoval bych kontrolu bankovních účtů Msoba a Caba, aby byl odhalen viník tohoto náhlého rozhodnutí.

Na noční jízdy jsme již v podstatě neměli sílu. Přesto Marek Tyll vlezl do člunu a neúnavně objížděl bójky a pár jich rozsvítil. Kdo rozsvícené bójky viděl, musel uznat, že vypadají nádherně. Jsou vidět naprosto zřetelně, Ivvův výtvor se jednoznačně osvědčil a je použitelný. Poslední údaj je, že ještě ve 4 hodiny ráno bójky krásně svítily. RomanT a kluci z ViLMy zkoušeli jezdit podle pozičních světel až do úplného vybití pohonných baterií. Jezdit v noci není úplně jednoduché, ale rozhodně to lze. Ostrý test s vlekem budeme muset provést někdy za příznivějších podmínek. Večer se rozjela zábava, povídali jsme, nějaký ten mok popili, prostě pohodička. Nepříznivé počasí nás nezlomilo. Milan Podrazil se zadíval do kroutících se mraků na internetu a vyslovil předpověď „Zítra v 11:06 začne zase pršet“. Od této rosničky se plánoval nedělní program. V 8 ráno zjistíme počasí. Pokud to bude možné, budeme hned startovat, abychom to stihli. Pokud se nám nevyčasí do 10:00, tak prostě nedělní program zrušíme.

Neděle
Je neděle ráno. Krátce před 8 hodinou jsem přišel na molo, a jaké bylo překvapení, že ač naprosto ideální počasí, tak na molu jsou 2-3 lidi. Bamík zapojil své ozvučení a já jsem začal naprosto nemilosrdně všechny budit a honit na start. Ten pohled šokovaných lidí jak vylézají s úžasem z chatek, za to stál. Nevěřili byste, jak rychle jsou lidi schopní připravit lodě na start. To byl najednou cvrkot. Hned jak to bylo možné, bylo první soulodí na trati a začal čilý provoz na našich plavebních kanálech. Všichni se opravdu snažili a tak jsme zvládli plánované třetí kolo, které bylo pro lehké TT mírně zkráceno. Vypustili jsme L úplně vpravo, protože jsme se obávali, aby trať byla regulérní pro všechny a že nebudeme stíhat opravovat posunuté bójky po razantnějších průjezdech. O největší rozruch se tak postaral Čochtan. Při své jízdě v tlačácích začala vana nabírat vodu a jen díky bleskovému zásahu RomanaT se zabránilo potopení. S vanou na tlačáky budeme muset něco provést.

Všichni se zapojili do balení trati a černající nebe nad námi bylo dostatečně motivujícím faktorem. V cca 11:15 jsme měli vše sbaleno a naloženo v autech. Před půl dvanáctou začalo opět pršet. Milan se jako rosnička rozhodně osvědčil.

Závěrem
Sečteno a podtrženo, body napsané, pořadí určené. Ocenili jsme nejmladší účastníky za prožité útrapy. Tolik překvapených pohledů při vyhlašování výsledků tu ještě nebylo a to je myslím super. Prokázalo se, že TT je nevyzpytatelné a výsledky se mohou změnit raz dva. Ceny nám věnoval jako už tradičně DSYS, Nojby a několik drobností jsme nakoupili z klubové kasičky. Diplomy nám vytisknul Ivan Hořejší. Jak to dopadlo, si můžete přečíst v přílohách, najdete tam i zápisy z jízd. O tomhle víkendu si ale myslím, že vyhrál v podstatě každý, kdo to vydržel.

Chtěl bych poděkovat ReadTeamu za stan, kterým nám vytrhli trn z paty. Bamíkovi za perfektní ozvučení a pohodovou muziku, protože jeho Summer, Summer, když se na vás valí proudy vody tak nějak zahřeje a navíc vás vlastně zachránil, že jsem nemusel v neděli bušit do chatek. Bambinotovi za to že se ač neúčastnil jako závodník, tak přijel a vzal na sebe hlavního rozhodčího. Nojbymu za skvěle odvedenou práci sekretářky, i když nebylo na první pohled vidět, co všechno tam zařizoval v zákulisí. No a vlastně všem, kteří nám pomohli stavět, balit, protože bez toho se to prostě zvládnout nedá.

Odkazy
Zápisy jízd (rar)
Fotogalie, článek, video - autor: Martin Kandl
Fotogalie - autor: Fógli
Fotogalie - autor: Nojby
Fotogalie - autor: Nalim
Fotogalie - autor: Přema
Video - autor: Cabadaj

TT zdar a doufám, že s počasím jsme si to vybrali alespoň na další 4 roky.
Nex Na začátek článku

Autor: Alexander Pompoš (Nex) | Vydáno dne 07. 06. 2009 | 8358 přečtení
Počet komentářů: 21 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2009 -> Víkend, kdy i ptáci chodili pěšky
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence