Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
První loď MOMAKO 1
První loď MOMAKO 1
zobrazení: 2319
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Mikrofrézka Proxxon MF70 a její úprava na CNC

Už při stavbě své první historické plachetnice Revenge jsem zjistil, že potřebuju nějaký strojek pro výrobu nepapírových dílů. V návalu nadšení jsem koupil dosti drahý komplet Unimat od The Cool Tool. Umělo to (teoreticky) vrtat, soustružit, frézovat, brousit... ale o praktickém použití a kvalitě raději pomlčím. Takže jsem znovu řešil stejný problém. Tentokrát mi bylo jasné, že už žádnou víceúčelovou dětskou skládačku a v druhém sledu jsem vyloučil stroje nabízené v X-marketech. Jako předpokládané nejčastější použití se jevilo vrtání a frézování, a proto jsem tedy hledal frézku.

Na stránkách výborného modeláře Raula Guzmana Jr. jsem zjistil, že mimo jiných strojů používá mikrofrézku Proxxon MF70 a bylo rozhodnuto. Protože ceny v našich obchodech jsou ceny dosti přehnané, objednal jsem si stroj z Německa, což mě i s příslušenstvím a dopravou přišlo asi na 8.000,- Kč.

Technické parametry (převzato z katalogu):
Napětí 220 - 240 V, 50/60 Hz
Regulace otáček vřetena: 5.000 - 20.000ot./min.
Hliníkový T-stůl 200 x 70 mm
Pojezdy: X (příčně) 134 mm, Y (podélně) 46 mm, Z (výškově) 70 mm
Hmotnost: asi 7 kg

Základ frézky (zelený) je poctivá litina. Na něj po vybalení přišroubujeme převážně hliníkový křížový stůl (samostatně prodejný jako KT70). Sada dvou upínek je v balení. Naopak svěráček (nad očekávání kvalitní) je nutné přikoupit, stejně jako náhradní klíče 10 a 13 namísto měkkých plechových. Kolmý sloup vřetena je z hliníkového profilu, samotný obal vřetena opět litina. Celek je velmi tuhý. Jedinými zdroji nepřesností je nepatrná vůle na posuvových šroubech a případné prohnutí nástroje.

Největším omezením jsou pracovní rozsahy mikrofrézky. 13 krát 4 centimetry není moc a je si to potřeba před koupí uvědomit. Zdvih 7 centimetrů je k tomu odpovídající a ještě se mi nestalo, že bych se „na výšku“ pod nástroj s nějakým dílem nevešel. Dalším omezením je upínací průměr. V dodávce je sada šesti kleštin standardních průměrů až do 3.25 mm, takže svoji oblíbenou sadu fréz 4,5,6mm prostě neupnu. Na trn se závitem M12x1 lze našroubovat i malé sklíčidlo, ale to má přibližně stejný rozsah.

Frézku jsem v základním provedení používal asi měsíc, hlavně pro přesné vrtání a zarovnávání uřezaných dílů. Zjistil jsem (asi je to rukama ), že to s frézkou zvládnu lépe než broušením.
Přestavba na CNC
(Zde cituji ze svých odpovědí uživatelům, kteří se o přestavbu dříve zajímali. A prosím o shovívavost - nejsem strojař ani elektrikář.) MF70 se přestavuje na řízení počítačem poměrně často. Stačí si prohlédnout videa na YouTube anebo projít české C-N-C fórum.

Při konverzi musíme vyřešit dvě věci - mechanickou a elektroniku+sw. Jejich průnikem jsou motory. Podstatná je velikost připojovací příruby. Na MF70 jsou vhodné (a nejrozšířenější) Nema 23. To je standardní příruba - motory mohou mít různý výkon a délku.

Mechanickou část jsem řešil co nejjednodušším způsobem. Motory mám „napřímo“ připojené na posuvové šrouby. Tady ovšem pozor! Původní tyče s ručními kolečky jsou dva levé a jeden pravý. Všechny jsem je vyndal, koupil kvalitní závitou tyč M6 a udělal nové. K nim byly potřeba dvě nové pravé válcové matky (silonový váleček se závitem radiálně). Ty jsem objednal z RF Technik, která u nás Proxxon prodává a hlavně servisuje. Takže 3 nové metrické šrouby, v matkách, z osy X a Y sundaná plastová čela na staně, kam přijde motor. Místo těchto čel jsem vypiloval nová z 10mm hliníku. Mají díru na šroub, tři díry proti otvorům v přírubě motoru (rozteč podle Nema 23) a dvě dírky na přichycení ke stolu. Toto je nejkritičtější místo, protože jsou tam jen trojky šroubky do plechu. V nové hliníkové přírubě jsou našroubovány tři rozpěrky ze závitové tyče M5 a na nich uchycen motor. Spojka mezi hřídelí motoru (6.3mm) a závitovou tyčí M6 je z palivové hadice s jednou hadicovou svorkou na závitové tyči.

Elektronika zásadně závisí na typu zapojení cívek motoru. Existuje unipolární (jednodušší, ale horší) a bipolární (mám já). Unipolární lze koupit jako hotovou věc např. z www.gravirovanie.sk a vyjde to nakonec levněji, než za kolik jsem já postavil vlastní zařízení. (Mám elektroniku od Maczaka.)

A to je na frézce v podstatě vše. K plnému fungování je potřeba ještě starší počítač s paralelním portem (LPT) a program, ze kterého budete gravírovat. Používám Mach3, existuje free, já mám plnou verzi. Pro konfort samozřejmě ještě další sw, který bude generovat dráhy, abyste je nemuseli programovat ručně. Lze použít např. kombinaci Autodesk Inventor (3D modelář) a SurfCAM (CAM), jejichž cena je ovšem nemalá.

Frézku jsem umístil do úplně nově zbudované dílny (říkám jí „čistá“). Na fotografii vidíte starší počítačovou sestavu (AMD Duron 900). Nad ním v poličce je černá krabice s elektronikou. Vysavač používám k průběžnému odsávání pilin/špon a současně k chlazení některých materiálů. Mimo klasických nástrojů mám zásobu zubařských frézek zn. Chirana, za které dodatečně děkuju Jankovi.

Závěrem bych chtěl zdůraznit, že popisuju svůj konkrétní přístup, který zdaleka nemusí vyhovovat každému a závisí na jeho technickém vybavení. Pokud se pro přestavbu na CNC anebo dokonce novostavbu rozhodnete, je hlavním heslem nespěchat. Web je plný různých nabídek CNC zařízení, která už při letmém pohledu ukazují, že nemohou být použity jinak než k lehkému gravírování. Za „značkové“ anebo hi-tech komponenty (serva místo krokových motorů, kuličkové šrouby na posuvy) lze zbytečně utratit jmění, stejně jako za elektroniku (můj případ ).

CNC frézka mi práci neurychlí ani neušetří mnoho materiálu, ale mnoho dílů a sestav si můžu navrhnout na počítači a rovnou nechat vyrobit. Dalším kladem je opakovatelnost při potřebě dvou naprosto shodných dílů anebo mnohokusových sériích. Náklady vložené do stavby se mi zřejmě nikdy nevrátí, ale tohle je koníček a jde o zábavu!

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Radek Na začátek článku

Autor: Radek (kartonist) | Vydáno dne 14. 08. 2008 | 38229 přečtení
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Mikrofrézka Proxxon MF70 a její úprava na CNC
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence