Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Policejní člun - 1
Jak jsem stavěl svou první RC lodičku.
zobrazení: 2115
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
17.10.2019:

120 tisíc návštěv dneškem zaznamenal náš sesterský web KLoM.cz, na kterém provozujeme hlavně kalendář akcí lodních modelářů. Pro rok 2020 se začíná pozvolna plnit. Pokud něco pořádáte, podělte se s námi o vybraný termín.


08.10.2019:

Z důvodu výlovu Stodůleckého rybníka se Podzimní Lužiny 2019 přesouvají do Parku Přátelství na Proseku. Termín 26. října 2019 zůstává v platnosti.

 

 Archiv novinek


Dílna

Kotoučová pila na drobné řezy

Jako každý modelář jsem pocítil potřebu vlastnit kotoučovou pilu na drobné řezy. Na hrubé řezání mám s třífázovým motorem a kotoučem 180mm. Takže jsem uvažoval o pile s prořezem do 20mm a stolem o rozměrech do 300mm. Rozhodl jsem se pro vlastní výrobu.

První nejdůležitější částí byl pilový kotouč, od něho se potom odvíjely další rozměry. Pilový kotouč jsem koupil v GES Elektronic (jejich označení KPO 1647) o průměru 50mm s dírou 10mm cena 119,- Kč. Jako osu jsem použil lodní hřídel o průměru 4 mm od MP Jet (cenu nevím, měl jsem ji doma). Hřídel je uložena ve dvou standardních radiálních kuličkových ložiscích o rozměrech 4x13x5 (cena cca 50,- Kč za kus). Pohon obstarává stejnosměrný motor MIG 600 BB Turbo (největší investice okolo 600,- Kč). Jako materiál na stůl jsem použil leteckou překliž 8mm a na horní desku jsem ještě nalepil kuprextit 1mm silný.

Nejdůležitější bylo vyrobit sestavu pohonné hřídele, která se skládá z trubky s ložisky, hřídele, kotouče, misek na upevnění kotouče a řemenice (obr1.jpg), sestava (obr2.jpg). Trubku na ložiska jsem vysoustružil z ocelového plného materiálu o průměru 20mm a délce 70mm, kam jsem vyvrtal průběžnou díru 6mm a vysoustružil osazení (nebo jak se to jmenuje) pro ložiska a následně ložiska ve svěráku nalisoval. Řemenice jsou z mosazi průměru 10mm s třemi drážkami pro O-kroužky (převodový poměr je 1:1). Pojištění řemenic na hřídelích je pomocí stavěcího šroubu (červíku) M4 a vybroušené plošky na hřídelích. Motor s řemenicí a hřídel s kotoučem (obr3.jpg). Pro přenos kroutícího momentu od motoru na hřídel kotouče jsem použil tři O-kroužky (já konkrétně používám 40x3 nebo 45x3mm).

Celé pohonné ústrojí je přimontováno k „loži" z 8mm překližky, toto lože je upevněno šroubem M6 ke stolu pily. Otáčením kolem tohoto šroubu je možné měnit výšku (nebo hloubku řezu). Poloha lože je fixována ke stolu pomocí závitové tyče M8 a T-matice. Prostřední část stolu, která drží celé pohonné ústrojí proto musí být dostatečně tuhá. Celkový pohled na kotoučovou pilu (obr4.jpg) a pohled do „strojovny" (obr5.jpg). Na pilu ještě dodělám nějaké ty pravítka atd. (až bude čas).

Technická data:
Rozměr stolu 		200x300 mm
Průměr kotouče		50 mm
Tl kotouče		1 mm
Otvor kotouče		10 mm
Max. prořez		cca 12 mm
Pohon			ss motor MIG 600 BB Turbo
Zdroj			šestičlánek N?Cd 2000 mA

S pilou řežu zatím krabičky od CD na zasklívání oken, zkoušel jsem řezat překližku tl. 8 mm bez problémů.¨

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Tomáš Princ Na začátek článku

Autor: Tomáš Princ | Vydáno dne 08. 07. 2008 | 26376 přečtení
Počet komentářů: 9 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Kotoučová pila na drobné řezy
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší