Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Příprava kopyta - 4
...
zobrazení: 2908
známka: 3.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.


19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2008

Tug Towig v Otrokovicích

Druhé soutěžní setkání lodních modelářů v tug towingu zavítalo do Otrokovic. Pořadatelé pro něj zajistili perfektní zázemí v areálu místního domova dětí a mládeže Sluníčko, který se nachází u vodní plochy Štěrkoviště. Účast byla byla opravdu vysoká. Celkem se přihlásilo dvacet jedna družstev. Přijeli i kolegové modeláři ze Slovenska, kteří to mají do Otrokovic přeci jen podstatně blíže než do zimního Mostu. Od pátečního rána kam člověk pohlédl mohl vidět modely remorkérů, spoustu lidí okolo nich a vyrovnané soutěžní plavby.

Toto soutěžní setkání podpořili:
Baumax Malenovice
Satria - Aleš Bidovský
DSYS Electronic systéms
MGM Electronics for models
Polena models
Mega motor
3G design
Městský úřad Otrokovice
Místní úřad Pohořelice
Barum Continentál
Otrokovické papírny
Baumax Malenovice
Elkov Otrokovice - pí Hobzová Anna
Komtel Otrokovice -pan Hnila
Kapa Otrokovice
Testa plus Otrokovice p Žůrek
Kopro - ing Jaroslav Šťastný
Rolos s.r.o.
AUTO Rolný v.o.s.
Jarda Jungman
Vem opravdu srdeně děkujeme

Pátek byl ve znamení příjezdu účastníků tohoto soutěžního setkání a budovatelského úsilí pořadatelů. Stavba tratě byla náročnější než se předpokládalo a hlavně kotvení překážek na poměrně hluboké vodě (2-5m) dělalo problémy. Vše komplikoval ještě poměrně silný vítr, který bójky sfoukával mimo požadované pozice. Skaliska a útesy se díky své velikosti chovaly jako plachetnice, které neustále měnily svoji polohu.

Soutěžní trať
Pohled na technicky nejnáročnější část soutěžní tratě. V popředí je zdymadlo, za ním nalevo točna a napravo letadlová loď s bójemi. Úplně vzadu je pak boční dok a pobřežní maják. Točna byla vyrobena z novodurových odpadních trubek. Zdymadlo z plovoucích kvádrů, které držely pevnou šířku. Také boční dok byl z novodurových trubek a měl signální antény, které soutěžícím a rozhodčím umožňovaly přesně stanovit, zda vlek byl v doku či nikoliv.

Překážky se organizátorům opravdu povedly. Skály a majáky vypadaly věrohodně. Na hladině kotvila i polomaketa letadlové lodi. Jak už jsem avizoval, skaliska a některé bóje se chovaly jako plachetnice a místy byl jejich rozptyl po hladině +/- 2m. To vzbuzovalo u některých soutěžících obavy z nevypočitatelnosti takové překážky. Stejně tak délka tratě. Jak se později ukázalo, obavy nebyly až tak liché. Na trati se vyskytly i zcela nové prvky. Točna, boční dok, čelní dok a zdymadlo. Zpočátku se nejobtížnější zdála točna, ale průbeh soutěže ukázal, že pravou pohromou byl boční dok.

Během stavby tratě probíhala registrace soutěžících. Každý dostal tašku se zajímavými publikacemi o Otrokovicích (již jsem přečetl a opravdu zajímavé) k tomu jmenovku a stravenky.
Díky problémům s velkou hloubkou a silným větrem se trať podařilo dokončit asi s tříhodinovým skluzem. Tréninky, které tentokráte probíhaly s vleky, se nakonec rozeběhly a většina družstem si trať vyzkoušela. Všem dělal vrásky na čele vítr. Bylo zřejmé, že když bude takto funět i v sobotu a neděli změní se plavby spíše v souboj s větrem než překážkami. Kdo netrénoval dolaďoval svůj model a nebo „pokecal“ s kolegy. Většina z nás se již dobře zná a tak bylo o čem mluvit. V podvečer pak proběhla informační schůzka všech soutěžících ve velkém stanu a později školení rozhodčích.

Sobotní ráno bylo slunečné a větrné. Bohužel se naplnila meteoroligcká předpověď. Funělo celý den a odpoledne jsme soutěž museli zhruba na dvě hodiny pro déšť a vítr přerušit. Po snídani, která se vydávala, stejně jako veškerá strava, přímo v areálu (což bylo báječné, protože jsme nemuseli nikde courat), proběhla ranní informativní schůzka a vlastní soutěž mohla začít. Pro obě kategorie byl určen časový limit dvaceti minut. Začínalo se v lehkém TT, kde jako první v přístavu vyplul Osamocený drak Jirka Lorenčík. Jeho nový a zatím nedokončený remorkér bude určitě novou štikou ve flotile remorkérů, které soutěží v TT. Dokázal si poradit s větrem a překážkami opravdu výborně a nasadil pro ostatní laťku hodně vysoko. Většina družstev si v této kategorii s tratí i větrem poradila dobře. Pět družstev mělo méně než deset trestných bodů. V těžkém TT byla situace od počátku jiná. Hned šesti družstvům z osmi se nepodařilo doplout v časovém limitu a bylo zřejmé, že okruh je pro tuto kategorii příliš dlouhý. Svou roli také hrálo štěstí na sílu a směr větru.

Sandonoriko
Pro některé soutěžící se staly noční můrou skály, které jsme přezdívali Sandonoriko. Záleželo na štěstí, zda vám díky svým plavebním schopnostem poskytly jeden a nebo pět metrů širokou mezeru na proplutí. Občas se stalo, že při proplouvání mezi skalami muselo soulodí náročně uhýbat před rychle se přibližující skálou. V těžkém TT nemohla být o úhybném manévru ani řeč. Někteří to pak schytali trestnými body, což pochopitelně nelibě nesli.

Druhé kolo se plulo na zkrácené trati. V lehkém tug towingu se to projevilo okamžitě. Kromě dvou družtev se všichni dostali pod deset trestných bodů! Bylo zřejmé, že zdaleka není nic rozhodnuto. Považte, že mezi nejlepším v devíti družtvech byl rozdíl pouhých pět bodů Byla to skutečná bitva remorkérů. Škoda že jsme o ní v průběhu sotěže nevěděli. Tedy alespoň já ne. Těžkému TT zkrácení tratě také prospělo. Sice pod deset bodů se nikdo nedostal a dvě družtva nedokončila plavbu, ale ostaní dopluli v časovém limitu a to byl pozitivní signál, že trať je zvladatelná pro všechny.

V sobotu jsme také poprvé pořádně vyzkoušeli MoNaKo-TV. Jednalo se o experiment, nikdy jsme nic podobného nedělali. Po troše technických problémů vše fungovalo jak mělo. Pravda, obraz nebyl nejkvalitnější, ale spojení bylo stabilní a ověřili jsme si, že je opravdu možné přenos ze soutěže v tug towingu pořádat. Musím poděkovat Lence, která u notebooku ztrávila hodně času a natáčela webovku na soulodí. Pokud se nám podaří zprovoznit digitální kameru posune se přenos na jinou kvalitatitvní úroveň.

Albín
Na soutěži bylo vidět, že se modeláři opravdu snaží svoje lodě vylepšovat a není tak pravda, že je považují pouze za sportovní náčiní. Ubylo vyloženě rozestavěných remorkérů. Hezké a zajímavé modely přivezli modeláři ze Slovenska, kteří se soutěže v tug towingu účastnili již loni v Protivanově. Mě osobně se moc líbila přestavba Artura. Nevím kdo byl majitelem, ale okamžitě jsem jej překřtil na „Albína“. Proč je zřejmé z obrázku.

Neděle přinesla krásné slunečné ráno ale bohužel opět větrné. Naštěstí ne tolik jako v sobotu. Třetí okruh se proto plul opět ve zkrácené verzi. Soutěžní družstva již znala nástrahy jednotlivých překážek a boj o čelní příčky se opět přiostřil. S vyjímkou družstva Lavý a Pravý se všechna družstva opět dostala pod deset bodů a Osamělý drak Jirka Lorenčík to dokázal bez jediného trestného bodu! Jediná nula za celou soutěž. Soutěžní plavby plynule ubíhaly a chvilku po poledni skončila poslední jízda.

Hned potom začal tradiční „kolotoč“. Balení tratě, úklid překážek, počítání výsledků a nakonec vyhlášení výsledků. Vyhlášení bylo tentokráte opravdu netradiční. Začínalo se od prvního místa. Každého z nás napadlo proč? Důvodem byl opět netradiční způsob přidělení cen. Organizátoři zabezpečili opravdu bohatou a pestrou „nadílku“ cen, ale chtěli se vyvarovat jejich nevhodného rozdělení. Proto připravili takový cenový „bufet“. Vítězové si mohli vybrat jakou cenu si chtějí odnést. Všichni soutěžící a pořadatelé pak obdrželi pěkný hrnek z "ledového" skla s emblémem Tug Towingu. Odměněni byli také nejmladší a nejstarší účastník stejně jako největší smolaři.

Tentokráte svoje reportáž moc nedoplňuji obrázky. vybrat ty správné by bylo opravdu těžké a bude lepší, když si prohlídnete obrázkové galerie pod článkem. Určitě si je k textu dokážete přiřadit sami. Také vypouštím tradiční „děkovačku“. Těch lidí, kteří se na organizaci soutěžního setkání bylo tolik, že někoho vynechat by bylo opravdu nefér a protože tentokráte jsem byl v „čisté“ roli soutěžícího, tak to ani pořádně nevím. Pohled z toho druhého břehu napsal pan Karel Galatík.

Kde najdete další obrázkové galerie:
Petr Stanek: http://picasaweb.google.com/petr.stanek/OtrokoviceTT052008
Mak: http://www.rcfogli.cz/modules.php?name=coppermine&file=thumbnails&album=167
Nalim: http://nalimp.rajce.idnes.cz/TT_Otrokovice_2008_f/

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Petr Lukeš (c)2008

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Keba (c)2008

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Bambinot (c)2008

Tug Towingu ZDAR! Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 07. 05. 2008 | 8599 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Parníkáři v Au an der Donau (12.05.2009)
Vyžlovka 2009 aneb STEAM SPEED RACE (29.04.2009)
Velikonoční Lány 2009 (19.04.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - popáté aneb Námořní muzeum v Astorii (12.03.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - potřetí (19.02.2009)
2009 Nürnberg Spielwarenmesse - mini reportáž (19.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku - podruhé (10.02.2009)
Jak jsem viděl Ameriku (21.01.2009)
Vánoční Lužiny 2008 (29.12.2008)
Zimní Lužiny 2008 - konečně na ledě (29.12.2008)
Elektrolety v hale (05.12.2008)
Modellbau Messe Wien 2008 (04.12.2008)
Modell Hobby Spiel 2008 - po roce v Lipsku (21.11.2008)
Model Hobby 2008 opět na houby (11.11.2008)
Velké Dářko 2008 (21.10.2008)
Protivínský pohár 2008 (15.10.2008)
Podzimní Lužiny ve znamení plachetnic (01.10.2008)
Opět na Splaviskách! (30.09.2008)
Ponorky v Bratislavě (17.09.2008)
Noční Košík již popáté (12.08.2008)
Smolenský Titanic (16.07.2008)
Letní Lužiny 2008 (02.07.2008)
Hydro pohár sponzorů 2008 (22.06.2008)
Klub NAMOLO! byl podruhé v Písku (17.06.2008)
Noční můra vojenských stratégů - Bitva o Prýgl (03.06.2008)
Zlatá plachta Barbory 2008 očima závodníka (22.05.2008)
Soutěž Tug Towing Otrokovice (11.05.2008)
11. všeobecná výstava modelů v Proboštově (05.04.2008)
Jarní Lužiny 2008 (30.03.2008)
Jaký byl Zimní Tug Towing v Mostě (25.02.2008)
Model Hobby 2007 - trochu jinak (29.01.2008)
Jak na Vánočních Lužinách opět nesněžilo (12.12.2007)
Lodě a lodičky- Boat Brno 2007 (19.11.2007)
Neulengbach 2007 - setkání modelářů RC ponorek (30.10.2007)
Moravský pohár (22.10.2007)
Modell Hobby Spiel 2007 pohledem lodního modeláře (21.10.2007)
Olomócká vana 2007 (17.10.2007)
Fotbálek na Floře (02.10.2007)
Podruhé "O Branický soudek" v tug towingu (19.09.2007)
Otrokovice a Splaviska v jeden den (10.09.2007)
Klub NAMOLO! byl poprvé v Písku (22.08.2007)
Noční Košík 2007 (06.08.2007)
Krátce o Splaviskách (03.07.2007)
Letní Lužiny - Wind! (29.06.2007)
Protivanov očima jednoho diváka (19.06.2007)
Víkend s TT v Protivanově, aneb jak jsem to viděl já (17.06.2007)
Jaký byl Víkend s TT v Protivanově (15.06.2007)
Třetí Barbora – pro mne opět jinak (18.05.2007)
Zlatá plachta 2007 očima budoucího závodníka (18.05.2007)
Klub NAMOLO! na oslavách Břevnova (01.05.2007)
Jarní setkání lodních modelářů v Brně na Splaviskách (26.04.2007)
Přátelské setkání Parolodní společnosti - Vyžlovka 2007 (18.04.2007)
Modelářská výstava Nautilus Proboštov (05.04.2007)
Jaké byly Jarní (military) Lužiny 2007 (27.03.2007)
Modely Brno 2007 (26.03.2007)
Výlet do Bremenhavenu (21.02.2007)
Na skok v Polsku (21.02.2007)


Reportáže -> Reportáže 2008 -> Tug Towig v Otrokovicích
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence