Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
kyosho wavemaster
naplno
zobrazení: 870
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
17.10.2019:

120 tisíc návštěv dneškem zaznamenal náš sesterský web KLoM.cz, na kterém provozujeme hlavně kalendář akcí lodních modelářů. Pro rok 2020 se začíná pozvolna plnit. Pokud něco pořádáte, podělte se s námi o vybraný termín.


08.10.2019:

Z důvodu výlovu Stodůleckého rybníka se Podzimní Lužiny 2019 přesouvají do Parku Přátelství na Proseku. Termín 26. října 2019 zůstává v platnosti.

 

 Archiv novinek


Lodě

Jak zavěsit pneumatiky na trupu remorkéru

Po letošním prvním soutěžním setkání lodních modelářů v Mostě na zimním tug towingu, jsem Monako II „odtáhnul“ do domácí loděnice Monako k revizi a dalším drobným dodělávkám. Během doby, kdy zasychala lepidla a barva na Westbourne, jsem na Monako II. zavěsil podél boků odrazové pneumatiky. Charakteristický prvek většiny remorkérů.

Od kolegy v práci jsem dostal velice hezké pneumatiky ze stavebnice silničního tahače. Měřítko odpovídalo a tak bylo hned jasné co s nimi. Zbývalo vymyslet způsob jak je na remorkér zavěsit, aby to alespoň trochu odpovídalo skutečnosti. Použitý způsob se osvědčil a tak mě napadlo, že by se někomu mohl hodit.

Nejdříve je potřeba na trupu udělat vázací prvky, ke kterým se řetězy pneumatik přichytí. Monako II (tř. Watergeus) má po celém obvodu trupu širokou otěrovou lištu. Na horní hraně jsem rozměřil a vyvrtal otvory pro očka do kterých bude řetěz uchycen. Ty jsem vytvaroval do tvaru písmene „U“ z pevného drátu (kancelářské sponky).

Každá pneumatika je zavěšena pomocí dvou řetězů. Ty mám od Jardy Jungmana. Mám vyzkoušené že jsou pevné, protože očka jsou sletována a řetěz se opravdu jen tak nepřetrhne. U tug towingu je to obzvláště cenná vlastnost! Dříve než jsem řetěz použil, natřel jsme ho vhodnou barvou. Bylo třeba dávat pozor, aby barva jednotlivá očka nezalepila

Udělal jsem si šablonu pro otvory v pneumatice. Na kousek papíru jsem ji obkreslil a vyznačil, kudy bude řetěz procházet. Pomocí silné jehly jsem udělal v pneumatikách dírky. Z pevného drátu (kancelářská sponka) jsem si nejdříve vyrobil závlačky podle obrázku. Velikost závlačky je přizpůsobena použité pneumatice. Na každou pneumatiku byly potřeba dvě.

Přiložil jsem pneumatiku na bok trupu v místě, kde měla viset a odměřil jsme délku řetězů. Odštípal si řetízky potřebné délky a jeden konec jsem navlékl do očka závlačky. Očko kleštěmi pevně zavřel, ale bylo potřeba si dávat pozor aby se nepoškodil řetěz! Z vazacího drátu jsem si udělal navlíkací přípravek, pomocí kterého provlíknete jsem řetěz protáhl skrz pneumatiku. Závlačka se musí skrýt v pneumatice. Postuně jsem řetězy osadil všechny pneumatiky.

Zbývalo pneumatiky opravdu zavěsit. Nejdříve jsem konec řetězu navlíkl do „U“ očka. Do otvorů v otěrové liště jsem dal kapičku sekundového lepidla a "U" očko s navlečeným řetězen zasunul. Je třeba si hlídat aby řetěz nebyl překroucený. Pak jsem stejným postupem připevnil i druhý řetěz pneumatiky. Při této práci je dobré hlídat aby pneumatiky byly zavěšeny ve stejné výšce.

Tím bylo hotovo. Toho tvůrčího nepořádku na pozadí si nevšímejte, to se uklidí Tato operace mi trvala cca 3 hodiny. V případě potřeby je možné „U“ očka z otěrové lišty opatrně vytáhnout, pneumatiku či řetěz vyměnit a zase vlepit zpět.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 28. 03. 2008 | 8514 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Jak zavěsit pneumatiky na trupu remorkéru
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Nejkomentovanější
Soutěže plachetnic Footy 2019
30. 12. 2018
Počet komentářů: 4

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu
24. 11. 2018
Počet komentářů: 3

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 7. díl
24. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Podzimní slalomky 2018 na LAŠI
14. 11. 2018
Počet komentářů: 1

Prinz Eugen 1 : 100 (F2C): 1. část (prašná)
27. 08. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok