Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Peterbilt - 1
americký truck
zobrazení: 2220
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Výroba lodního šroubu

Při zhotovování modelu na soutěž tug towingu se vyskytla komplikace v podobě lodního šroubu. Potřebný rozměr nebyl k dostání v obchodech a tak jsem přistoupil k jeho výrobě. O tom, jak na to se podělím s vámi v tomto článku. Budete k tomu potřebovat mosaznou tyč, mosazný plech potřebné tloušťky, lupenkovou pilku na kov, nějaké vrtáky, závitník, pilku na železo, sadu pilníků, pájku, cín s obsahem stříbra (osobně používám s příměsí 1,7 % Ag , pro mé potřeby to stačí. Ti náročnější zvolí stříbrnou pájku), pájecí tekutinu na mosaz a eventuelně jinou chemii. Samotná kalafuna se neosvědčila.

Postup je následující. Nejprve začneme zhotovením náboje lodního šroubu. Jednou z možností, jak zhotovit náboj je obrátit se přímo na nějakého šikovného soustružníka, který požadovaný náboj zhotoví včetně závitu pro hřídel. Pokud se touto cestou nechceme vydávat, můžeme se pokusit o jeho zhotovení za pomocí vrtačky. I když přesnost nebude taková, jako u soustruženého náboje, kontrola tvaru je možná za pomoci šablony.

Co je k tomu potřeba. Kousek mosazné kulatiny, vrták, závitník a pilník s 1-kovým či 2-kovým sekem (hodně hrubý), nějaký jemnější pilník, smirky různé hrubosti a samozřejmě vrtačka (nejlépe stojanová). Začneme s tím, že nejprve uříznete potřebný kus kulatiny (obr. 1). Kulatinu upneme do sklíčidla stojanové vrtačky (obr. 2). Na pracovní desku položíme smirek a mírným tlakem obrousíme obě čelní strany kulatiny, tím je zarovnáme (obr. 3). Používáme co nejhrubší smirek (zrnitost tak 60), následně můžeme čela začistit jemnějším smirkem. Tím máme připravený polotovar pro další práci. Pokud si všimnete, tak máte na čelech vybroušené kruhy včetně naznačeného středu od smirku (obr 4). Toho využijeme k vyvrtání díry pro hřídel. Důlčikem naznačíme střed (obr. 5). Obrobek upneme do svěráku. Je dobré ho opřít o spodní část svěráku, tím udržíme pravoúhlost (nebo se alespoň přiblížíme ideálu). Pokud máme předvrtávák, tak ho využijeme (obr. 6). Následně zaměníme za vrták a díru dovrtáme (obr. 7). Dokončíme práci závitníkem požadované velikosti (obr. 8). Zašroubujeme šroub do náboje a odstraníme u něj hlavičku (délku volíme tak, aby dosedl na dno sklíčidla u vrtačky) - obr. 9.


obr. 1

obr. 2

obr. 3

obr. 4

obr. 5

obr. 6

obr. 7

obr. 8

obr. 9

obr. 10

obr. 11

obr. 12

obr. 13

obr. 14

obr. 15

obr. 16

obr. 17

obr. 18

obr. 19

obr. 20

obr. 22

obr. 23

Následuje upnutí obrobku za šroub zpět do sklíčidla vrtačky (obr. 10). Aby obrobek neuhýbal, připevníme na stůl svěrák s upnutým kusem tvrdého dřeva, které se opírá o obrobek (obr. 11). Nejprve rašplí nebo hrubým pilníkem připravíme požadovaný tvar (obr. 12, 13). Za pomoci jemného pilníku a smirku přilepeného na dřevěném špalíku začistíme náboj (obr. 14). Pomocí hrotu naznačíme tři rysky v místech, kde budou končit hrany lopatek a kde se nachází střed lopatky (obr. 15, 16 a 40).
Dalším krokem je zhotovení samotných lopatek. K jejich zhotovení použijeme mosazných plech potřebné tloušťky. Pro zhotovení lodního šroubu pro můj remorkér na TT o průměru 58 mm jsem použil 1 mm silný mosazný plech. Vzhled lopatek si vytiskneme na samolepící papír a ten přilepíme na mosazný plech (obr. 18). Nebo další variantou je začernit lihovým fixem mosazný plech. S laminátové desky či podobného materiálu zhotovit tvar lopatky a pomocí rýsovací jehly okopírovat tvar lopatky na mosazný plech (viz. foto náboje 32 - obdoba). Následující postup je pak stejný.

(Zde se na chvíli pozastavím. Pokud řežu drážku do náboje za pomoci dremlíku a řezného kotouče, tak část která je zapuštěná v náboji je mírně zaoblená směrem k vrcholu. Důvod je ten že kopíruje tvar řezného kotouče (viz. obr. 28 a 40). Pokud zářez zhotovuji za pomoci pilky na železo, tak volím rovný či mírně negativně prohlý tvar konce listu (viz. obr. 19, 27 a 41), podle toho jak zhotovuji zářez. Opět, aby list dosedl pokud možno celou plochou).

Pokud zvolíme variantu se samolepkou, tak pomocí nožíku nařízneme samolepku v místě osy (lehce), aby byl naznačen střed (zelená šipka obr. 41) a v místě, kde bude upnuta ve svěráku (červená šipka obr. 41) při natáčení lopatek ve svěráku (obr. 29). Pomocí lupenkové pilky na kov vyřízneme jednotlivé lopatky (obr. 19). Následně obrousíme tak, aby všechny díly byly shodné (obr. 20). Pomoci pilníku vybrousíme náběžné hrany listů. Toto můžeme udělat i v pozdější fázi stavby lodního šroubu.

Po té přistoupíte k natočení lopatek. Lopatku upneme do svěráku v místě, které jsem si předtím označili. K čelistem přilepíme pomocný hranolek, podle kterého ohneme listy pod požadovaným úhlem. Kontrolujeme shlédnutím a následným porovnáním všech čtyř listů mezi sebou. Drobné nerovnosti srovnáte pomocí kladívka (obr. 22 - 26). Hotový výsledek je vidět na - obr. 28.

Následuje orýsování náboje. V počítači si připravíme předlohu (obr. 31), kterou si vytiskneme (jsou na ní naznačeny osy, kde budou připevněny lopatky), Pomůže nám v orýsování náboje. Náboj začerníme lihovým fixem a připevníme k podložce s předlohou (v mém případě jsem použil plexisklo - obr. 40 a z protilehlé strany zajistil šroubem tak, aby se náboj s předlohou neprotáčel). Vztyčíme kolmice podle středů lopatek pomocí rýsovací jehly (obr. 31 a 40). Dá se tak dosáhnout velmi slušné přesnosti. Pak si připravíme přípravek - předlohu (obr. 33 a 40) s požadovaným stoupáním u kořene lopatky (ve tvaru trojúhelníka, který svineme). Náboj přišroubujeme k podložce a předlohu nasuneme. Spodní strana předlohy nám zajišťuje vždy správnou polohu vůči podložce s nábojem. V místech, kde se protíná vertikální a horizontální střed lopatky prochází předloha (viz obr. 33 a kresba 40). Náboj pak pomocí tohoto přípravku orýsujeme. Následuje upnutí do svěráku a vybroušení drážky za pomocí dremlíku s řezným kotoučem. Schovávám si i opotřebené kotoučky a ty se pak v těchto situacích hodí, neb mají různé průměry. Lze použít také pilku na železo - obr. 34. Na obr. 35 je připravený náboj. Pomocné vrypy vymezili prostor pro vyřezání drážky pomocí dremlíku.

Poznámka 1: V této fázi lze odvrtat díru a vytočit závit, do kterého přijde červík na zajištění proti uvolnění lodního šroubu z hřídele. Další variantou je zajistit lodní šroub lepidlem či kontramatkou.

Poznámka 2: Pokud nemáte možnost použití PC, tak všechny potřebné podklady kreslíte v ruce a zhotovujete si eventuelně šablony Dost dobře nám poslouží lihový fix a rýsovací jehla, viz. výše.

K tomu, aby listy byly souosé a správně nastavené slouží přípravek, který si zhotovíme - obr. 36. Z přiložené fotografie by měl byt zřejmý vzhled a funkce přípravku. Na plochu nalepíte samolepku s tvarem šroubu. Přišroubujeme náboj, zatím lehce. Vložíme do čelistí lopatky a zajistíme šrouby, zatím nedotahujme. Teď vše spasujme, šrouby postupně dotahujeme. Kontrolujeme rozložení a uložení lopatek pomocí úhelníku vůči kresbě, lze také zhotovit zarážky - obr. 42, které jasně vymezí uložení listu. Není potřeba pak nic měřit. Vrypy, které jsme si připravili na náboji viz obr. 17, 35 a 40. nám jasně vymezí místo, kde začíná a končí okraj lopatky. Využijeme šablony k nastavení úhlu lopatky. K pájení použijeme pájecí tekutinu. Řádně prohřejeme materiál pomocí tužkové plynové pájky (obr. 37) a naneseme do spojů cín s obsahem stříbra. Necháme vychladnout (obr. 38). S poje začistíme pomocí jehlových pilníků a smirku. Na obr. 39 je již hotový polotovar. Na závěr lodní šroub vyleštíme. No a nezbývá nám nic jiného než hotový výrobek osadit do modelu (obr. 43).


obr. 24

obr. 25

obr. 26

obr. 27

obr. 28

obr. 29

obr. 30

obr. 31

obr. 32

obr. 33

obr. 34

obr. 35

obr. 36

obr. 37

obr. 38

obr. 39

obr. 40

obr. 41

obr. 42

obr. 43

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Hodně zdaru při práci přeje Vít Vymětal. Na začátek článku

Autor: Vít Vymětal (Severan) | Vydáno dne 06. 01. 2008 | 24201 přečtení
Počet komentářů: 13 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Stavba trupů lodních modelů - 2. část (21.01.2020)
Stavba trupů lodních modelů - 1. část (01.01.2020)
Hodnocení stavby lodních maket sekce NS (30.04.2015)
Výroba žaluzií ventilace trochu jinak (09.12.2013)
Modelářské doky pro soutěže maket NS (13.05.2013)
Stavíme lodní makety - 7. díl (27.03.2013)
Poslušná bójka - vylepšená verze (24.03.2013)
Stavíme lodní makety - 6. díl (12.03.2013)
Stavíme lodní makety - 5. díl (25.02.2013)
Stavíme lodní makety - 4. díl (15.02.2013)
Letování natvrdo - 2. díl (31.01.2013)
Stavíme lodní makety - 3. díl (28.01.2013)
Letování natvrdo - 1. díl (22.01.2013)
Stavíme lodní makety - 2. díl (11.01.2013)
Stavíme lodní makety - 1. díl (03.01.2013)
Carley float - výroba záchranného plováku (10.12.2012)
Máte zájem o tisk vlajek? (03.08.2012)
Napínáky MP JET - zlepšovací návrh (28.07.2012)
Výroba záchranných kruhů (05.05.2012)
Propojení nabíječe Turnigy Accucell 6 s PC (23.03.2012)
Převodní tabulka měřítek plánů (29.02.2012)
Poslušná bójka snadno a rychle (02.01.2012)
Vysílač Turnigy 9X - mix pro vysouvání kabiny tlačného remorkéru (03.06.2011)
Výroba žaluzií ventilace (26.02.2011)
Výroba DPS (16.02.2011)
SketchUp - knihovna lodních doplňků (07.01.2011)
Rozkládací bedna na model (30.11.2010)
Kšandy pro Optic 6 (03.09.2010)
Minikamera pro lodní modely (20.02.2010)
Stavba modelu historické lodi - gratings (palubní rošty) (20.01.2010)
Pomocník SketchUp (11.12.2009)
Jak na e-nákupy (19.11.2009)
Chaparral - airbrush v praxi (23.07.2009)
Stavba modelu historické lodi - výroba děl a povrchová úprava kovových částí (26.03.2009)
Opět figurky námořníků (24.03.2009)
Postup výroby levné formy (17.03.2009)
Stavba modelu historické lodi - kolíkování plaňkové obšívky a paluby (13.03.2009)
Z dílny maketáře - záchranné kruhy (02.03.2009)
Stavba hydraulického jeřábu (16.02.2009)
Potpronová loď (05.01.2009)
Z dílny maketáře - kotevní naviják (05.12.2008)
Nýty ze špendlíkových hlaviček (27.11.2008)
Vakuové lisování podomácku (30.09.2008)
Výroba drátěných oček (01.08.2008)
Kortyho dýza (17.02.2008)
Parníček z Brněnské přehrady (12.02.2007)


Lodě -> Výroba lodního šroubu
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence